اکتشاف میدان جدید نفتی اگرخارجی‌ها هم نبودند روی زمین نمی‌ماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
اکتشاف میدان جدید نفتی اگرخارجی‌ها هم نبودند روی زمین نمی‌ماند

اکتشاف میدان جدید نفتی اگرخارجی‌ها هم نبودند روی زمین نمی‌ماند

فارسخبرگزاری فارس |
مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ناتوانی شرکت‌های داخلی گفت: نمی‌توان توانمندی شرکت‌های داخلی را در اکتشاف میادین نفتی منکر شد و اینکه شوی تبلیغاتی دربیاوریم و بگوییم اکتشاف میدان جدید نفتی فقط بخاطر حضور خارجی‌ها بوده، صحیح نیست.

محمدرضا اکبری مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ناتوانی شرکت‌های داخلی در اکتشاف میدان جدید نفتی کشور گفت: در اکتشاف میدان جدید نفتی شرکت مناطق نفت­خیز جنوب و هم شرکت­های پیمانکار داخلی درگیر بودند اما من منکر این نمی­شوم که پیمانکارهای خارجی نیز حضور داشتند. براین اساس شرکت­های داخلی اطلاعات اولیه را دادند ولی لزوما به این معنی نبود که اگر شرکت خارجی حضور پیدا نمی­کرد کار روی زمین می­ماند زیرا شرکت­های داخلی هم با پردازش اطلاعاتی که داشتند به این جمع‌­بندی رسیده بودند که احتمال وجود نفت در این سازه هست.

وی ادامه داد: در ناحیه‌ای که میدان نام‌آوران اکتشاف شد؛ چند میدان گسسته وجود داشت از جمله میدان آب تیمور، میدان سپهر شرقی و میدان چاه­های اکتشافی‌ای که در منطقه برای مخازن مشابه زده شده بود. اینها فکر می­کردند این مخازن از همدیگر جدا هستند ولی بعد از اینکه چاه­های اکتشافی بیشتری زده شد، به این جمع‌بندی رسیدند که مخزنی با لایه گسترده­‌تری وجود دارد که بخشی از آن در میادینی است که قبلا اکتشاف شده است. برای همین میزان ذخایر این میدان، عدد بزرگی در حد ۵۳ میلیارد بشکه نفت محاسبه شد.

اکبری در مورد تفاوت تکنولوژی شرکت­های داخلی با خارجی بیان کرد: نمی­توان توانمندی شرکت­های داخلی را منکر شد اما تفاوت تکنولوژی وجود دارد. اما اینکه بگوییم اگر خارجی­ها نبودند اکتشاف صورت نمی­گرفت، کم‌لطفی به شرکت­های داخلی است. شرکت­های داخلی یا با انتقال فناوری، گرفتن جوینت خارجی و یا استفاده از توانمندی خارجی­ها در برخی بخش­ها تا حدی می­توانند مشکلات را برطرف کنند. اما اینکه شوی تبلیغاتی دربیاوریم و بگوییم اکتشاف صورت گرفته فقط بخاطر حضور خارجی­ها بوده، صحیح نیست.

*اتکا به شرکت‌های خارجی عدم‌ النفع‌­های میلیارد دلاری به کشور تحمیل کرد

مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی خاطر نشان کرد: در توسعه میدان آزادگان هیچ شرکت خارجی حضور ندارد و عملا همه کارها با شرکت، پیمانکار، تجهیزات و مدیریت داخلی انجام می­شود. پول هم داخلی است. در این میدان تقریبا حدود ۱۰۰هزار بشکه نفت روی زمین تولید می­شود. اما در فاز ۱۱ پارس جنوبی که خواستیم کار را با مدل خارجی جلو ببریم. در عمل این میدان هیچ توسعه­‌ای پیدا نکرد؛ علی­رغم اینکه میدان فاز ۱۱ پارس جنوبی مشترک است و عدم‌­النفع خیلی زیادی به کشور وارد شد. یعنی نمونه‌هایی وجود دارد که شرکت‌های داخلی موفق‌تر از شرکت‌های خارجی بودند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی ادامه داد: در واقع پروژه‌ای که به همین شرکت توتال را با همه جذابیت­‌هایی که در قرارداد درج شد دادند به سرانجام نرسید. زیرا ابتدا گفتند که این شرکت فقط با اعمال تحریم­‌های بین‌­المللی از ایران خارج می‌­شود و به قرارداد پایبند است و نیاز به جریمه هم ندارد. اما دیدیم که با تحریم آمریکا میدان را خالی کرد. این کار به منزله قرار دادن تمام تخم‌­مرغ­ها در سبد شرکت­های خارجی است که کار اشتباهی بود.

اکبری همچنین اظهار داشت: البته به طور کلی تکنولوژی شرکت‌های خارجی از داخلی‌ها بهتر است اما گاهی ارزیابی می‌شود این تفاوت فناوری برای من فایده دارد، خب آن را قبول می­کنم. اما در جایی به کشور عدم النفع‌­های میلیارد دلاری تحمیل می­شود، مانند فاز ۱۱ پارس جنوبی که الان پنج سال است پروژه خوابیده است. در جایی مانند آزادگان با همه مشکلاتی که داشت و ضعف تکنولوژی که هست، شرکت­های داخلی برای کشور از یک میدان مشترک با عراق نفت تولید می­کنند. ما باید در شرایط واقعی برنامه‌­ریزی کنیم و جلو برویم.

مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی درباره امکان واردات تکنولوژی در شرایط تحریم گفت: قطعا در این زمینه راه­های ارتباطی برای شرکت­های خصوصی وجود دارد. دنیا هم بزرگ است و محدود به چند شرکت بزرگ نفتی نیست. مهم این است که با شرکت­های مختلف تعامل وجود داشته باشد. ولی اینکه گفته شود چون شرکت­های خارجی در کشور حضور ندارند کار روی زمین می­ماند، سیاست اشتباهی است. حداقل به عینه ما در یکی دو میدان بزرگ نفتی این تجربه را داریم که منتظر شرکت­های خارجی شدیم و ضربه خوردیم. اگر شرکت خارجی وارد نمی­شود نباید کار متوقف شود؛ با توان داخلی هم می­توان کار را پیش برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر