۲ سال پس از زلزله سرپل‌ذهاب| خودنمایی کانکس‌ها در سطح شهر/ نگرانی مردم از پایان مهلت امهال وام‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
۲ سال پس از زلزله سرپل‌ذهاب| خودنمایی کانکس‌ها در سطح شهر/ نگرانی مردم از پایان مهلت امهال وام‌ها

۲ سال پس از زلزله سرپل‌ذهاب| خودنمایی کانکس‌ها در سطح شهر/ نگرانی مردم از پایان مهلت امهال وام‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با گذشت دو سال از وقوع زلزله مهیب استان کرمانشاه هرچند اقداماتی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده انجام شده اما هنوز هم مردم منطقه با مشکلاتی در زمینه‌های مختلف روبه‌رو هستند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، وقوع زلزله ۷٫۳ ریشتری آبان ماه ۹۶در استان کرمانشاه بار دیگر مردم استان کرمانشاه و شاید ملت ایران را مورد امتحانی سخت قرار داد اما با گذشت نزدیک به دو سال از وقوع این زلزله هنوز هم مردم در بخش‌های مختلف با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وجود کانکس‌ها در مناطق مختلف، واحد‌های چند طبقه نیمه‌کاره و مستأجران بلاتکلیف و امیدوار به تصمیمات دولتمردان تنها گوشه‌ای از آثار زلزله در استان کرمانشاه است که در کنار درد از دست دادن عزیزان به مشکلی عظیم برای زلزله‌زدگان تبدیل شده است.

هرچند روند ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده سبب رونق اشتغال برای تعدادی از استان‌ها شد اما واحد‌های صنفی و صنعتی در این مناطق هنوز هم با مشکلاتی از جمله مشکلات بانکی مواجه هستند و بسیاری از واحد‌های صنفی در شهر سرپل‌ذهاب و واحد‌های صنعتی در شهرک صنعتی این شهرستان غیرفعال هستند.

تعدادی از روستاها نیز به دلیل رانش زمین و خطر ریزش کوه جابه‌جا شدند اما هنوز هم زیرساخت‌های اولیه همچون آب برای آن‌ها تأمین نشده و با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

در این میان با نزدیک شدن به فرارسیدن دومین سالگرد زلزله دغدغه‌ای جدی‌تر برای زلزله‌ردگان ایجاد شد و آن اتمام مهلت امهال وام‌ها در مناطق زلزله‌زده بود و شواهد حاکی از آن است که با وجود پیگیری برخی از مسئولان دولت عزمی برای تمدید امهال وام‌ها ندارد.

مستأجران مناطق زلزله‌زده گروه دیگری از خسارت‌دیدگان ناشی از زلزله هستند که از همان ابتدا مورد غفلت واقع شدند و از آن زمان تاکنون تصمیمات متعددی برای آن‌ها اتخاذ شده که تاکنون هیچکدام جامه عمل نپوشیده و از طرفی افزایش قیمت اجاره‌بها نیز توان اجاره کردن مسکن را از مستأجران سلب کرده است.

تا پایان ساخت ۵۰۰۰ واحد باقی‌مانده در مناطق زلزله در کنار مردم خواهیم بود

این زلزله آن‌طور که «هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه می‌گوید؛ در صد سال گذشته در رشته کوه زاگرس احساس نشده و یکی از شدیدترین زلزله‌های تاریخ این منطقه به حساب می‌آید. دو سال بعد از آن حادثه با تمام خساراتی که به سرپناه‌های مردم و زیرساخت شهرها و روستاها وارد شد اما تلاش‌ها چنان اثربخش بوده که اکنون مقامات این استان از این تهدید، فرصتی برای شتاب در توسعه هرچه بیشتر این مناطق و کل استان کرمانشاه ساخته‌اند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه این زلزله حدود ۹ شهرستان، ۲۲ شهر و ۱۹۳۲ روستا را تحت تاثیر خود قرار داده بود اظهار داشت: در طول این مدت نزدیک به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع ساختمان ساختیم که خروجی این میزان نیز شامل تعمیرات ۶۷ هزار خانه می‌شود.

وی افزود: این تعمیرات بین ۹ تا ۲۲ میلیون تومان برای هر خانه هزینه دربر داشته است و در عین حال ما چیزی حدود ۳۲ هزار خانه احداث کردیم؛ یعنی خانه‌ها از اول تا آخر ساخته شده است.

بازوند گفت:۶۰۰ تا ۷۰۰ روستا عملا درگیر کار بازسازی بودند و روستاهای بسیار زیادی بودند که تعداد کمی خانه در آنجا تخریب شده بود که ما آن خانه‌ها را بازسازی کردیم اما در شمار روستاهای درگیر بازسازی نیاورده‌ایم.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: در این روستاهای درگیر بازسازی شش هزار و ۷۸ خانه نسبت به قبل از زلزله اضافه شده است و در شهر سرپل ذهاب، متوسط ارتفاع و طبقات تقریبا از ۲/ ۱ طبقه به ۳ و ۳/ ۳ طبقه افزایش پیدا کرد.

بازوند گفت: از شش هزار و ۴۰۰ پروانه صادره که قبل از زلزله تخریب شده بود، چه مسکونی، چه تجاری و صنفی این رقم به ۱۲ هزار و ۴۰۰ پروانه رسید یعنی تقریبا ساخت‌وساز در شهر سرپل ذهاب دو برابر شد و یک‌بار دیگر این شهر و البته به‌طور مهندسی و با رعایت الزامات فنی ساخته شد.

وی گفت: درخصوص موضوع مستأجران نیز با توجه به تاکید رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف آنها در حال دادن زمین به ۲۶۰۰ خانواری که وجود داشتند هستیم تا تعیین تکلیف نهایی آنها نیز انجام شود.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: ما پس از اسکان موقت بررسی‌های گسترده‌ای انجام دادیم که از نتایج آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ۱۰۴ هزار خانه در این زلزله آسیب دیده بود که ۶۸ هزار خانه نیازمند تعمیرات بود.

وی گفت: امروز ۵۹ هزار خانه با ثبت‌نام در بانک وام دریافت کرده‌اند و از این تعداد ۵۳ هزار خانه تعمیراتشان به اتمام رسیده که این کار با سرعت بالایی انجام شد و به نوعی در حال ثبت یک رکورد است و البته عوامل زیادی در آن دخیل بودند که می‌توان اصلی‌ترین آنها را حضور مقام معظم رهبری در منطقه دانست که به نقطه قوتی برای دست‌اندرکاران و تسکینی برای مردم تبدیل شد.

بازوند درباره روند بازسازی و زمان اتمام آن گفت: بازسازی در تمام روستاها تقریبا به‌طور کامل تمام شده است و پرونده بازسازی در روستاهای مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تا حدودی بسته شده است و البته ممکن است در مجموع از این ۱۵ هزار خانه‌ای که در روستاها باید ساخته شده باشد، ۱۰۰ خانه هم ناتمام باشد.

وی افزود: در شهر مساله طور دیگری بوده است زیرا یک موج گرانی در زمان بازسازی شروع شده بود، مسائلی به وجود آورد و تعدادی از خانه‌ها هنوز به اتمام نرسیده است و به طور نمونه کسی که یک طبقه از خانه‌اش تخریب شده بود اگر طلب پنج طبقه خانه می‌کرد ما به او می‌دادیم. بنابراین یک مقدار زمان می‌برد که آن بخش‌های ناتمام به پایان برسد. اما با پرداخت تسهیلات جدید که حدود ۱۲ میلیون تومان است، پرونده شهرها نیز بسته می‌شود.

بازوند گفت: درباره وضعیت بازسازی مدارس هم گفت: همه مدارسی که آسیب‌ دیده بودند بازسازی شدند و این تعداد شامل ۷۸ مدرسه می‌شد که همه با کمک ستاد نوسازی و خیرین مدرسه‌ساز به پایان رسید.

وی افزود: پایان بازسازی واحدهای آموزشی از اولویت‌های مهم ما بود که در دستور کار قرار داشت و ساخت و بهره‌برداری از این ۷۸ مدرسه خسارت‌دیده از زلزله با ۴۱۵ کلاس در مهر ۱۳۹۸ به پایان رسید.

بازوند به موضوع اعتبارات اشاره کرد و گفت: جمع کل واحدهای خسارت‌دیده ۱۳۰۸۷۹ واحد است و ۳۵۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض بخش مسکن پرداخت شد که ۲۸۹۰ میلیون تومان تسهیلات و ۶۵۰ میلیارد تومان بلاعوض است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه هزینه زیرساخت ۱۲۴۱ میلیارد تومان بوده که ۶۹۵ میلیارد تومان تخصیص یافته است عنوان کرد: امهال تسهیلات حدود ۳۱۴۶ میلیارد تومان با هزینه ۱۰۵۰ میلیارد تومان است.

بازوند با بیان اینکه تسهیلات بخش تولید و اشتغال ۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و مابه‌التفاوت سود تسهیلات پرداختی حدود ۴۱۸۰ میلیارد تومان است بیان کرد: هزینه اسکان موقت، امداد و نجات، چادر و اسکان اضطراری نیز ۵۶۰ میلیارد تومان بوده است. وی با اشاره به اینکه جبران خسارت بیمه‌ها حدود ۲۹۰ میلیارد تومان و بلاعوض بخش کشاورزی ۳۷ میلیارد تومان بوده است گفت: آواربرداری ۴۵ هزار واحد رایگان انجام شده است و صدور پروانه ساخت و خدمات فنی مهندسی رایگان بوده و توزیع سیمان ۱۹۵ هزار تن و آهن‌آلات ۹۳ هزار تن به قیمت مصوب سال ۹۶ ارائه شده است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه جمع کل هزینه‌ها حدود ۱۱ هزار و یکصد میلیارد تومان محاسبه شده است عنوان کرد: سطح متراژ بازسازی‌شده تخریبی ۳ میلیون ۴۱۰ هزار مترمربع و متراژ تعمیری یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع جمعا ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار مترمربع است.

کانکس‌های زلزله‌زدگان باید جمع شود

مهرداد سالاری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: کانکس‌های مستقر در شهر زلزله‌زده سرپل‌ذهاب باید هرچه زودتر جمع‌آوری شود.

وی با اشاره به اینکه مردم زلزله‌زده شهر سرپل‌ذهاب به خاطر افزایش قیمت بهای زمین، تعداد واحدهای بیشتری نسبت به قبل از این حادثه ساخته‌اند عنوان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید این موضوع را پیگیری کند تا مردم ابتدا یک واحد موردنیاز خود را تکمیل کنند و سپس به سراغ تکمیل دیگر واحدها بروند.

معاون استاندار کرمانشاه با تأکید بر اینکه استانداری کرمانشاه با این افزایش ساخت و سازها مخالف است گفت: بسیاری از افرادی که واحدهای خود را افزایش داده‌اند هنوز به دلیل تکمیل نشدن واحدهای خود در کانکس زندگی می‌کنند و چهره شهر را به هم ریخته‌اند.

سالاری با بیان اینکه این افراد حقوق دیگر شهروندان را ضایع می‌کنند عنوان کرد: بنیاد مسکن و فرمانداری باید به شکلی برنامه‌ریزی کنند که هرچه زودتر مردم در واحدهای خود مستقر شده و کانکس‌های سطح شهر جمع‌آوری شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نیمه نخست سال ۹۸ باید بازسازی در محیط شهری به پایان می‌رسید گفت: پیشرفت خوبی در روند ساخت و ساز داشتیم با این حال باید ساخت و سازهای نیمه‌کاره هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

سالاری در رابطه با بازسازی واحدهای صنفی آسیب‌دیده نیز گفت: واحدهای صنفی باید به منظور ایجاد رونق اقتصادی در مناطق زلزله‌زده هرچه زودتر تکمیل شوند؛ اولویت بازسازی و پرداخت تسهیلات باید با واحدهای صنفی فعال باشد.

وی درباره جابه‌جایی تعدادی از روستاها نیز گفت: برخی از روستاها پس از زلزله به دلیل پیشگیری از وقوع خطرات جابه‌جا شده‌اند اما این روستاها هنوز به دلیل برقرار نشدن‌ زیرساخت‌هایی همچون آب شرب‌ با مشکل روبه رو هستند.

معاون استاندار کرمانشاه عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید هرچه زودتر مشکل آب و برق روستاهای جابه‌جا شده را حل کنند.

تکمیل واحد‌های خسارت‌دیده از زلزله در روستاهای استان کرمانشاه

علی فولادی رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در مجموع ۴۰ هزار و ۶۰۲ واحد احداثی بازسازی را شروع کردند که ۱۲ هزار و ۶۳۰ واحد شهری و ۲۷ هزار و ۹۶۰ واحد روستایی است.

وی عنوان کرد: تمام واحد‌های روستایی تکمیل شده‌اند اما واحدهایی بعدها بازسازی را به عنوان فرصت‌سازی آغاز کرده‌اند که اکنون در مراحل مختلف کار هستند و می‌توان آن‌ها را به عنوان واحد‌های اتمام یافته تلقی کرد.

اتمام عملیات تعمیر در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در مجموع ۶۷ هزار و ۵۰۰ واحد تعمیری در کل استان وجود داشت افزود: تمام این واحدها سال گذشته تکمیل شدند که ۱۲ هزار و ۴۰۰ واحد در شهر سرپل‌ذهاب، ۵۶۰۰ واحد در روستاهای اطراف این شهر و مابقی در سایر مناطق استان قرار دارند.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه عنوان کرد: برخی از واحدها در شهر سرپل‌ذهاب متراژ بالا داشتند که باید از محل آورده خود تکمیل کنند زیرا بنیاد مسکن تسهیلات، کمک‌های و مصالحی که در اختیار مردم قرار داده بود برای تکمیل ۱۰۰ متر بود.

وی با اشاره به اینکه در اوایل سال ۹۷ افزایش قیمت‌ها به‌ویژه در مصالح ساختمانی روند بازسازی را تحت تأثیر قرار داد و سبب کندی ساخت و ساز شد گفت: بنیاد مسکن در هر مرحله که روند کاهش یافت با راهکار و ساز و کار خاصی وارد عمل شد و مشکل را رفع کرد.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه افزود: اکنون نیز تسهیلات جدیدی برای حمایت از زلزله‌زدگان تعریف شده که مشکلات کمتر احساس شود و سرعت قبلی برای تکمیل واحدها ادامه پیدا کند.

فولادی بیان کرد: عملیات بازسازی استان کرمانشاه در حوزه روستا نزدیک به ۱۰۰ درصد است و باقی مانده‌ها در نظر گرفته نمی‌شوند زیرا به عنوان فرصت‌سازی کار را آغاز کرده‌اند و پیشرفت فیزیکی شهرها نیز ۸۰ درصد است.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مسکن مهر اسلام‌آباد غرب تکمیل شده و برای نما نیز کمک شد گفت: مسکن مهر شهید شیرودی که ۵۷۴ واحد در ۲۴ بلوک تخریب شده بودند ۲۱ بلوک مقاوم‌سازی و سه بلوک احداثی بودند.

وی با بیان اینکه متولی مسکن مهر راه و شهرسازی است اما بنیاد مسکن به منظور کاهش بلاتکلیفی زلزله‌زدگان وارد عمل شد افزود: استان اصفهان برای مسکن مهر شیرودی مأمور و تعداد زیادی از مهندسان رتبه یک برای تکمیل این پروژه به کار گرفته شد.

۳ بلوک احداثی مسکن مهر سرپل‌ذهاب تا خرداد سال آینده تکمیل می‌شود

وی افزود: بازسازی واحد‌های احداثی مسکن مهر تا خرداد ماه سال آینده طول می‌کشد زیرا ساخت و ساز آن‌ها دیر آغاز شد و تا ۶ ماه به تعویق افتاد اما اکنون در حال انجام است و مرحله به مرحله تحویل می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه گفت: مسکن مهر الوند نیز چند ماه پیش تکمیل شد و زلزله‌زدگان در آن ساکن شده‌اند.

پرداخت ۱۲ میلیون تومان وام تکمیلی به واحد‌های شهری

مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن با تاکید بر این که حداقل امکانات را به مردم می‌دهیم تا خانه‌های خود را بسازند و ما با تسهیلات از آنها حمایت می‌کنیم، گفت: برای هر واحد شهری در زلزله کرمانشاه ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۳ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است. در روستاها با این ارقام بازسازی واحدها تمام شد. اگر در شهر هم با همین روال انجام می‌شد به راحتی بازسازی‌ها تمام شده بود.

جودی با بیان این که این تسهیلات جوابگوی ساخت تمام واحددها نبود، افزود: در حال حاضر هیچ مالک زلزله‌زده در کانکس‌ها زندگی نمی‌کند و در یکی از واحدهای ساخته شده خود زندگی می‌کنند و به مرور سایر واحدها را نیز تکمیل می‌کنند.

وی از برنامه بنیاد مسکن برای پرداخت تسهیلات مکمل ۱۲ میلیون تومانی برای تکمیل واحدهای اضافه ساخته شده توسط زلزله‌زدگان خبر داد و گفت: منابع مورد نیاز برای این برنامه ۹۶ میلیارد تومان است و به هر واحد شهری در سرپل‌ذهاب ۱۲ میلیون تومان وام تکمیلی پرداخت می‌شود.

تکمیل بازسازی و تعمیر ۲۵ هزار واحد بخش کشاورزی

نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اظهار داشت: در زلزله آبان ماه ۹۶ به ۲۵ هزار و ۵۶۰ واحد بخش کشاورزی خسارت وارد شد که به طور کامل بازسازی و تعمیر شده‌اند.

براساس مصوبه هیئت دولت از زمان وقوع زلزله تا مدتی مصرف آب و برق در مناطق زلزله‌زده رایگان بود اما بعد از گذشت یکسال به حالت عادی برگشت و قبوض آب، برق و گاز برای مشترکان صادر شد اما هنوز مبلغی از سوی زلزله‌زدگان پرداخت نشده و برخی از افراد نیز ادعا می‌کنند در قبوض صادر شده از جمله آب بدهی یکسال ابتدای زلزله نیز محاسبه شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار اقتصادی دلار و بورس

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این رابطه می‌گوید: مصرف آب و برق مدتی برای زلزله‌زدگان رایگان بوده اما اکنون آن موعد به اتمام رسیده و مصرف این مناطق همچون سایر مناطق محاسبه می‌شود.

بدهی ۱٫۳ میلیارد تومانی زلزله‌زدگان کرمانشاهی به شرکت گاز

سیروس شهبازی مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: هیچ مجوز و دستورالعملی در زمینه رایگان بودن گاز مصرفی مناطق زلزله‌زده ابلاغ نشده و دولت مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است.

وی با بیان اینکه در مناطق زلزله‌زده کنتورخوانی انجام می‌شود اما هنوز قبضی صادر نشده است گفت: هرچند دولت درباره رایگان بودن تعرفه گاز برای مناطق زلزله‌زده مصوبه‌ای نداشته است اما مردم نیز مبلغی را به شرکت گاز بابت گاز مصرفی پرداخت نکرده‌اند و رویکرد شرکت گاز مدارا با این مشترکان است.

شهبازی افزود: امکان گازرسانی به واحدهای بازسازی شده وجود دارد و به محض درخواست متقاضی گازرسانی می‌شوند زیرا خطوط شبکه‌‌ها آسیب جدی ندیده‌اند و تنها به علمک‌ها آسیب وارد شد که به محض بازسازی واحد امکان برخورداری از گاز در کوتاهترین زمان وجود دارد.

بدهی ۱۰۰ میلیارد ریالی زلزله‌زدگان استان کرمانشاه به آبفا؛ ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز آب در سرپل‌ذهاب ساماندهی شد

رضا داوودی معاون شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از تداوم مصرف بالای آب در مناطق زلزله‌زده استان خبر داد و گفت: میزان بدهی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به شرکت آب و فاضلاب استان تا ۲۰ خرداد ماه امسال ۱۰۰ میلیارد ریال است.

داوودی گفت: با توجه به وجود انشعابات فراوان غیرمجاز، عدم پرداخت آب‌بها توسط مردم، استفاده از آب شرب در فرایند ساخت و ساز و گرمای شدید هوا، میزان مصرف آب در مناطق زلزله‌زده بسیار بالا است.

وی افزود: میزان مصرف آب در مناطق زلزله‌زده نسبت به میانگین مصرف سال‌های گذشته و قبل از وقوع زلزله همچنان بیش از ۲۰ درصد است.

داوودی با بیان اینکه مصرف آب در مناطق زلزله‌زده نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی از نظر کاهش ایجاد نشده است گفت: تا مرداد ماه حدود ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز در سرپل‌ذهاب ساماندهی شده و تأسیسات تأمین آب این شهر همچنان با تمامی ظرفیت در مدار بهره‌برداری است.

معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه افزود: با توجه به مصوبه ستاد بازسازیمناطق زلزله‌زده، عملیات ساماندهی انشعابات و تعیین میزان مصرف و صدور قبض مشترکان خانگی آغاز شده اما تاکنون قبضی بین مشترکان توزیع نشده است.

وی افزود: بیش از ۲۰ هزار انشعابات مناطق زلزله‌زده آسیب‌دیده از بین رفته است که نیاز به تأمین اعتباری بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال دارد و همچنین هزینه‌های فروانی برای تأمین آب و جمع‌آوری فاضلاب از جمله ۱۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری صرف شده است.

بدهی ۳۵ میلیارد تومانی مشترکان برق در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه؛ ۱۰ هزار انشعاب برق کانکس‌ها در سرپل‌ذهاب جمع‌آوری شد

امیدعلی مرآتی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، برق در مناطق زلزله‌زده جریان دارد با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار انشعاب در سرپل‌ذهاب جمع‌آوری شده است اظهار داشت: اکنون ۶۰۰۰ انشعاب برق در کانکس‌های سرپل‌ذهاب وجود دارد که باید به مرور زمان و با هماهنگی فرمانداری جمع‌آوری می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه گفت: براساس دستور وزارت کشور تا یکم مهر ماه ۹۷ کنتور برق مشترکان زلزله‌زده قرائت نشد و پیگیر هزینه برق مصرفی از طریق استانداری و ماده ۱۲ بحران هستیم که باید این هزینه برق مصرفی تعیین تکلیف شود اما هنوز از طرف وزارت نیرو و استانداری تعیین تکلیف نشده است.

مرآتی بیان کرد: در قبض‌های صادر شده برای مشترکان مبلغی به عنوان بدهی در قبض قید شده اما از آن‌ها دریافت نشده و هرچند کنتورها قرائت می‌شود اما از طرف مشترکان پرداخت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه میزان مصرف برق در مناطق زلزله‌زده از زمان وقوع زلزله تا سال ۹۷ حدود ۱۱ میلیارد تومان بوده است گفت: بدهی مشترکان مناطق زلزله‌زده در سال ۹۷ حدود ۱۸ میلیارد تومان و در امسال حدود ۶ میلیارد تومان است که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه افزود: واحدهایی که تکمیل شده با هماهنگی فرمانداری و شورای تأمین شهرستان انشعابات کانکس‌ها جمع‌آوری و کنتورهای واحدها راه‌اندازی می‌شود.

وی عنوان کرد: در روستاها نیز انشعاب برق کانکس‌ افرادی که واحد‌های آن‌ها تکمیل شده جمع‌آوری می‌شود و کنتور واحدها نصب می‌شود.

مرآتی گفت: تعدادی در داخل شهر سرپل‌ذهاب و ثلاث‌باباجانی وجود دارد که واحد‌های آن‌ها هنوز تکمیل نشده و با هماهنگی فرمانداری مقرر شده اسکانی برای آن‌ها در نظر گرفته و بعد از جابه‌جایی کانکس‌ها انشعاب آن‌ها جمع‌آوری شود.

وی افزود: صاحبان واحدهای تکمیل شده برای نصب کنتور به شرکت برق مراجعه می‌کنند و بدون دریافت هزینه کنتور نصب می‌شود و برق کانکس‌‌هایی که از قبل رایگان وصل شده بود جمع‌آوری می‌شود.

افزایش سرانه فضای آموزشی در مناطق زلزله‌زده

مرزبان نظری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه از افزایش سرانه فضای آموزشی هر دانش‌آموز در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبرداد و گفت: ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس شامل ۲۵ مدرسه شهری و ۵۳ مدرسه روستایی در آبان‌ماه سال ۹۶ در مناطق زلزله‌زده آسیب دید و پس از آن عملیات ساخت ۱۹۰ پروژه با ۸۰۰ کلاس درس با زیربنای ۷۱۶۰۸ مترمربع با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز شروع شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه گفت: میزان اعتبار تعهد شده حدود ۱۲۰میلیارد تومان از سوی بانک‌ها، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و اتاق بازرگانی است.

وی با اشاره به اینکه از تعداد ۱۹۰ پروژه تا مهر۹۸ تعداد ۱۴۵ مدرسه با ۶۲۳کلاس و با زیربنای ۶۱هزار و ۲۰۸ مترمربع به اتمام رسیده است عنوان کرد: تعداد ۱۴ مدرسه با ۷۳ کلاس و یک سالن ورزشی که عملیات اجرایی آنها قبل از زلزله شروع شده بود در مهرماه سال ۹۷ به بهره‌برداری رسید.

نظری با بیان اینکه تعداد ۲۵ مدرسه درمناطق زلزله‌زده که دچار آسیب جزئی شده بودند تعمیر، مرمت و بازسازی شد بیان کرد: ساماندهی موقت دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده در بیش از ۴۵۷ کلاس درس پیش ساخته پس از زلزله، ارسال ۴۰هزار بسته لوازم‌التحریر و ارسال ۳۰۰ دستگاه کولر آبی پایه‌دار جهت استفاده در کانکس‌های آموزشی از دیگر اقدامات نوسازی مدارس بود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه با بیان اینکه بودجه حوزه عمرانی آموزش و پرورش در شهرستان‌ها بسیار کم است عنوان کرد: این بودجه فقط برای نوسازی و تعمیر هزینه می‌شود و برای تأسیسات مدارس و دیگر هزینه‌ها بودجه نداریم.

نظری همچنین از نصب چهار میلیارد تومان تجهیزات کلاسی در مدارس طی امسال خبرداد و افزود: برای هوشمندسازی مدارس نیز ۲٫۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

ارسال پرونده بیمارستان اسلام‌آباد غرب به دادگاه

در زلزله آبان ماه سال ۹۶ بیمارستان شهدای سرپل‌ذهاب تخریب شد تا امکان امدادرسانی به مصدومان حادثه از بین برود و در این شرایط مصدومان به بیمارستان شهرستان اسلام‌آباد غرب که مجهز بود و در فاصله کمی قرار داشت منتقل شدند ولی بیمارستان تازه ساز اسلام‌آباد غرب نیز در برابر زلزله تاب نیاورد تا عملا امدادرسانی به مصدومان زلزله مختل شود.

در زلزله علاوه بر تخریب گسترده واحدهای مسکونی و تجاری در شهرستان‌های متأثر از زلزله، برخی از اماکن دولتی هم تخریب یا دچار خسارت عمده شدند و فاز دوم بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام‌آباد غرب نیز یکی از اماکن دولتی خسارت‌دیده در زلزله بود.

این بیمارستان درحالی در زلزله دچار خسارت شدید شد که تنها هفت ماه از افتتاح آن گذشته بود و درست در زمانی که مردم آسیب‌دیده به آن نیاز داشتند، نتوانست نقش خود را برای ارائه خدمات درمانی به آن‌ها ایفا کند.

محمدحسین صادقی دادستان کرمانشاه از ارسال پرونده بیمارستان اسلام‌آباد غرب به دادگاه خبر داد و با اشاره به قصور در ساخت بیمارستان گفت: پرونده اتهامی مدیران عامل شرکت‌های ساختمانی دخیل در احداث بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام‌آباد غرب با عنوان تقلب در ساخت بنا و خسارت به بیت‌المال با صدور کیفر خواست برای رسیدگی و محاکمه به دادگاه کیفری ارسال شده است.

وی افزود: این مسئله سبب شد تا دستگاه قضایی با ورود به موقع ابعاد مختلف موضوع را از منظر کارشناسی ارزیابی کرده و پس از شناسایی مقصران واقعه، مبادرت به تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین کند و با اتمام تحقیقات مقدماتی این پرونده در خرداد ماه امسال به دادگاه ارسال شد.

صادقی گفت: در این پرونده برای سه نفر از مدیران عامل شرکت‌های دخیل در امر احداث بنا به اتهام مشارکت در تقلب در احداث بنا منتهی به ایراد خسارت به بیت‌المال قرار جلب دادرسی و کیفرخواست صادر و پرونده آن‌ها به دادگاه کیفری دوشهرستان اسلام‌آباد غرب ارسال شده است.

۲۰ پزشک متخصص در سرپل ذهاب فعالیت می‌کنند

طهماسبی مدیر شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب اظهار داشت: بیمارستان شهرستان سرپل ذهاب به لحاظ خدمات تخصصی درمانی رشد مناسبی نسبت به قبل از زلزله داشته است.

وی عنوان کرد: هم از نظر تعداد پزشکان متخصص و هم از نظر خدمات تخصصی ارائه شده به مراجعه کنندگان افزایش داشته‌ایم و درمانگاه بیمارستان نیز فعالیت مناسبی دارد.

طهماسبی افزود: هم اکنون ۲۰ پزشک متخصص در درمانگاه بیمارستان مشغول فعالیت هستند و به بیماران خدمات درمانی مختلف ارائه می‌دهند، همچنین متخصصان داخلی، قلب، زنان، اطفال، بیهوشی، جراحی، ارتوپدی، روانشناسی، عفونی، پاتولوژی، رادیولوژی و طب اورژانس در بخش دولتی و چشم پزشکی و پوست در بخش خصوصی در شهرستان فعال هستند.

وی گفت: درمانگاه بیمارستان همه روزه نوبت صبح و بعدازظهر پذیرای مراجعه‌کنندگان است و به بیماران خدمات درمانی ارائه می‌دهد.

طهماسبی بیان کرد: با وجود اینکه خدمات درمانی بیمارستان نسبت به گذشته و حتی ایام قبل از زلزله هم از نظر تعداد پزشکان و هم از نظر خدمات تخصصی ارائه شده رشد چشمگیری داشته اما در بعضی از بخش‌ها کمبودهایی در بحث خدمات درمانی شهرستان وجود دارد که امیدواریم هرچه سریعتر برطرف شود.

هرچند وسعت خسارت زلزله در استان کرمانشاه بر کسی پوشیده نیست اما وجود مشکلاتی برای روند ساخت و ساز و اعتبارات قطره‌چکانی بعد از گذشت دو سال حاکی از این است مسئولان استانی و کشوری باید عزم جدی‌تری برای بهبود این وضعیت داشته باشند که در غیر این صورت تعلل و ادامه روند کند بازسازی و غیرفعال ماندن واحد‌های صنفی و صنعتی هزینه‌ها را به تدریج افزایش می‌دهد.

ساکنان مسکن مهر سرپل‌ذهاب به خانه‌هایشان باز می‌گردند

شریفی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: ٢١ بلوک مسکن مهر شهید شیرودی وارد عملیات مقاوم‌سازی شد و سه بلوک که در مطالعات مهر تایید عملیات مقاوم سازی را نداشتند؛ تخریب شده و مجددا مورد بازسازی قرار گرفتند و اکنون آماده تحویل به ساکنان این مجموعه است.

وی افزود: حجم بالای عملیات و گستردگی آن باعث شده در حین تحویل ٢١بلوک آماده، کماکان پیمانکار و تیم اجرایی برای رفع نواقص احتمالی در پروژه مستقر باشند.

افزایش تراکم ساختمان‌ها در شهرستان سرپل‌ذهاب بعد از زلزله

محبت جمالی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه ۵۵ درصد خسارت‌های زلزله آبان ماه ۹۶ مربوط به شهرستان سرپل‌ذهاب بود اظهار داشت: در مجموع ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد شهری و روستایی تخریبی گزارش شدند که بازسازی ۴۰۰۰ مورد باقی مانده است.

فرماندار سرپل‌ذهاب عنوان کرد: ۷۹۰۰ واحد از واحد‌های احداثی در روستاها قرار داشتند که احداث آن‌ها بهره‌برداری شده و در شهر نیز بازسازی ۵۵۰۰ مورد به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۳۶ هزار واحد مسکونی در شهر و روستای این شهرستان دچار آسیب شدند گفت: ۱۸ هزار و ۵۰۰ مورد از این تعداد تعمیری بود که عملیات آن‌ها به اتمام رسیده و مپرد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

جمالی‌نیا با اشاره به مسکن مهر شهید شیرودی بیان کرد: ۵۷۶ واحد در قالب ۲۴ بلوک در زلزله دچار آسیب شد که ۹ بلوک به بهره‌برداری رسیده و ۲۱ بلوک نیز تعمیر و آماده بهره‌برداری است و بازسازی سه بلوک تخریب شده این مسکن مهر اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه تراکم ساختمانی در شهرستان سرپل‌ذهاب از ۲٫۱ طبقه قبل از زلزله اکنون به ۳٫۸ طبقه رسیده است عنوان کرد: حوزه ساخت و ساز روستایی در قالب ۲۰۴ روستا نسبت به قبل از زلزله ۲۰ درصد افزایش یافته است.

جمالی‌نیا با اشاره به اینکه در زلزله ۳۳ واحد آموزشی تخریب شد گفت: با کمک خیران اکنون ۵۷ مدرسه و بیش از گذشته در این منطقه ساخته شده و علاوه بر آن دو مجتمع فرهنگی ورزشی نیز راه‌اندازی شده است.

فرماندار سرپل‌ذهاب با بیان اینکه ۳۱۵۴ واحد صنفی آسیب‌دیده از زلزله ۹۶ بعد از کرست چند ماه با کمک تسهیلات کار خود را آغاز کردند افزود: در حوزه تولیدات کشاورزی با افزایش چشمگیری مواجه بوده‌ایم به طوری که تولید غلات در سال ۹۶ حدود ۳۸ هزار و ۹۵۰ تن بوده که امسال به دو برابر افزایش یافته است.

وی گفت: در حوزه دامی نیز حدود ۳۸۸۸ واحد دامی خسارت‌دیده از زلزله فعالیت خود را از سر گرفتند. ‌

جمالی‌نیا با بیان اینکه فضاهای عمومی و پارک‌های شهر از وجود کانکس‌ها پاکسازی شده است بیان کرد: ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد تعمیری به بهره‌برداری رسیده کانکس‌های خود را در داخل حیات یا پارکینگ نگهداری می‌کنند یا به خارج از شهر انتقال می‌دهند.

هرچند دو سال زمان مناسبی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده محسوب می‌شود اما مشاهده وضعیت موجود و گلایه و بلاتکلیفی برخی از زلزله‌زدگان حاکی از این است هنوز عزم جدی از سوی مسئولان برای سامان دادن اوضاع و کاهش دغدغه‌های مردم وجود ندارد و بنابراین انتظار می‌‌رود دولتمردان با توجه و سرعت بیشتر به تصمیمات خود جامه عمل بپوشانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

باران پاییزی و هوای پاک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، باران، هدیه امروز ابر‌های آسمان به مردم شهر بود. امروز بعضی‌ها به رسم مهربانی، کنار هم زیر باران رفتند. امروز هوای باران خورده شهر حسابی صاف بود. البته ترافیک سنگین در خیابان‌ها هم سریال تکراری روز‌های بارانی پایتخت بود. خلاصه اینکه پس از چند روز آلودگی هوا، مردم شهر یک روز پاییزی خوب را پشت سر گذاشتند.

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

نظرها

اخبار بیشتر