برای ظهور «حضرت مهدی (عج)» بسیار دعا کنیم/مهمترین اعمال روزهای جمعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

برای ظهور «حضرت مهدی (عج)» بسیار دعا کنیم/مهمترین اعمال روزهای جمعه

خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: جمعه سید ایام هفته است و انتظار فرج نیز انتظار سید اکبر محسوب می‌شود لذا این روز را به عنوان روز منتظران «بقیه الله(عج)» معرفی می‌کنند، در این روز دعا برای ظهور این امام بزرگوار به در گاه خداوند تاثیرگذار خواهد بود. تاریخ انتشار: 07:00 - 24 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۷۵۳۴

غلامحسین محمدی‌فر کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون ارزش انتظار در ظهور «امام زمان (عج)» گفت: ظهور «امام زمان (عج)» مهمترین آرزوی منتظران است، ارزش این عمل به حدی است که حضرت «امیرالمومنین (ع)» در خصوص انتظار ظهور «حضرت مهدی (عج)» می‌فرمایند: «أفضل العبادة انتظار الفرج» بالاترین و با فضیلت‌ترین عبادت انتظار فرج است.

وی دلیل نام‌گذاری روز جمعه را به عنوان جمعه‌های انتظار مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: از این رو جمعه را متعلق به «امام زمان (عج)» می‌دانند که بر اساس پیش روایات و مستندات، ظهور «حضرت مهدی (عج)» در روز جمعه که افضل روز‌های هفته است اتفاق خواهد افتاد چراکه «حضرت مهدی (عج)» آقای اکبر هستند و کسی که «بقیه الله» نام دارد در این روز ظهور پیدا می‌کند تا زمین را پر از عدل و داد کند.

برای ظهور «حضرت مهدی (عج)» بسیار دعا کنیم/مهمترین اعمال روزهای جمعه - 3

بیشتر بخوانید:برای مطالعه مصاحبه «ظهور امام زمان (عج) ظهور حق علیه باطل» اینجا کلیک کنیدمحمدی فر رسالت «یوسف نبی (ع)» را به عنوان قطره‌ای از دریای حکومت «امام زمان (عج)» دانست و تاکید کرد: حاکمیت عدالت گستر «یوسف نبی (ع)» قطره‌ای در مقابل دریای حکومت «حضرت مهدی (عج)» محسوب می‌شود؛ و انتظار بر آن حکومت عدالت گستر که بر همه عالم حاکمیت پیدا خواهد کرد یکی از آرزو‌های متقیان و منتظران آن امام برزگوار است.

وی بیان کرد: جمعه سید ایام هفته است و انتظار فرج نیز انتظار سید اکبر محسوب می‌شود لذا این روز را به عنوان روز منتظران «بقیه الله (عج)» معرفی می‌کنند، یعنی یک زمان معین و مختص این امام بزرگوار در روزی ارزشمند قرار داده شده است. در این روز که تکلیف اعمال انسان‌ها پس از پشت سر گذاشتن یک هفته مشخص می‌شود، دعا برای ظهور این امام بزرگوار به در گاه خداوند تاثیر گذار خواهد بود.

محمدی فر به ارزش نماز جمعه اشاره و ابراز کرد: نماز جمعه همواره به عنوان یکی از آداب مهم در روز جمعه مطرح است، خداوند نیز بر این عمل ارزشمند که در سوره‌ای با همین نام در قرآن کریم نازل شده است تاکید فراوانی کرده است، پس منتظران و مومنان می‌توانند بعد از برگزاری این آداب و آیین پر فضیلت با دادن صدقه و دعا برای سلامتی «امام زمان (عج)» ثواب بسیاری را برای خود ایجاد کنند.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی به اهمیت توجه به انتظار «امام زمان (عج)» اشاره و تصریح کرد: توجه به انتظار «امام زمان (عج)» امری مهم برای منتظران است و همانگونه که خود «امیرالمونین (ع)» فرموده‌اند دعا برای ظهور «امام زمان (عج)» یکی از افضل‌ترین اعمال بشمار می‌رود، چون غیبت ایشان به عنایت الطاف حق گره خورده است و ایشان به عنوان یکی از نعمت‌های ارزشمند خداوند برای جامعه بشری هستند و دعا برای ظهور و درخواست از پروردگار برای ظهور منجی عالم بشریت «امام زمان (عج)» امری پر فضیلت و مهم است.

برای ظهور «حضرت مهدی (عج)» بسیار دعا کنیم/مهمترین اعمال روزهای جمعه - 9

محمدی فر فراهم کردن زمینه‌های انتظار را امری مهم دانست و تاکید کرد: فراهم کردن زمینه‌های انتظار نیازمند اصلاح رفتار است وقتی کشاورزی قصد دارد تا محصولی بکارد و آن را برداشت نماید ابتدا زمینه را فراهم می‌کند سپس اقدام به کاشت محصول می‌کند، همین امر باعث می‌شود تا محصول ارزشمند خود را بتواند برداشت کند ما هم برای سرعت بخشیدن به ظهور «حضرت مهدی (عج)» باید زمینه را فراهم کنیم.

محمدی‌فر تزکیه نفس و خود سازی را از جمله مهمترین راهکار‌های فراهم کردن بستر ظهور دانست و خاطرنشان کرد: با عبادت و با اخلاص همچنین با تزکیه نفس و دعا برای ظهور «امام زمان (عج)» زمینه را برای ظهور فراهم کنیم و این کار را از خود شروع کنیم و به خانواده و جامعه گسترش دهیم. کمک به عدالت و خود سازی اولین گام به سوی ظهور «امام زمان (عج)» محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر17 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
فارسفارس7 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: ‌ اعضای کمیسیون در نشست با معاون سازمان بودجه بر تخصیص کامل بودجه بخش فرهنگی در سال جاری و همچین توجه به بودجه نهاد کتابخانه‌های کشور و حوزه قرآنی تأکید کردند. وی افزود: در این جلسه موضوعات مختلف در حوزه بودجه فرهنگی مطرح شد و با توجه به عدم تخصیص کامل بودجه فرهنگی در سال جاری اعضای کمیسیون بر این موضوع تأکید کردند که بودجه حوزه فرهنگ در سال ۹۸ به طور کامل تخصیص یابد. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: ‌ در این جلسه اعضای کمیسیون توجه به بودجه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همچنین بخش قرآنی را مطرح و خواستار تخصیص بودجه این بخش‌ها شدند. ذوالقدر خاطرنشان کرد: همچنین اعضا بر این نکته تأکید کردند با توجه به تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تخصیص بودجه آن مورد توجه ویژه قرار گیرد. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گفت: علاوه بر این در این جلسه پیشنهاد شد تا درصدی از بودجه شرکت‌های دولتی به بخش فرهنگ اختصاص یابد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
ترانه «بهار بهار» از جمله قطعات خاطره‌ساز و پرطرفدار این خواننده در عرصه موسیقی است. خودش درباره روزهای کودکی و نوجوانی‌اش گفته بود: «من در دوره دبیرستان ورزش کشتی را شروع کردم و بعد از شرکت کردن در مسابقات سطح کشوری کشتی، خیلی امیدوار بودم که به تیم ملی کشتی ایران دعوت شوم. درعین‌حال یک بچه حساس و علاقه‌مند به موسیقی و هنر بودم. هر چه پیش رفت حس کردم که آدمی نیستم که بخواهم در میدان کشتی مبارزه کنم. او در این سال‌ها ضمن آهنگسازی برای خوانندگان خارج از ایران با هنرمندان داخل نظیر رضا آریایی، ناصر عبداللهی و محمدرضا عیوضی همکاری داشته‌است.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
داوودی با بیان اینکه رتبه‌بندی استان در حوزه پژوهش بر اساس جایگاه دانشگاهی است، افزود: اعتقاد ما این است پژوهش خوب، پژوهشی است که در زندگی مردم و اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد، لذا پژوهش موتور توسعه جوامع است و پژوهشی که نتواند به این اهداف برسد نمی‌تواند تاثیرگذار و کاربردی باشد. این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه شعار این هفته «پژوهش اثربخش، فناوری اثرآفرین و رونق تولید» است، افزود: «پژوهش، فناوری و رونق تولید»، «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی»، «پژوهش، فناوری و مشارکت ملی»، «پژوهش، فناوری و مدرسه دانشگاه و جامعه»، «پژوهش، فناوری و توسعه ملی»، «پژوهش، فناوری و گام دوم در پژوهش و فناوری» نام روزهای هفته پژوهش است. در ادامه این نشست، مشاور شهردار زنجان با اشاره به فرا رسیدن هفته پژوهش، گفت: مراسم و برنامه‌های هفته ملی پژوهش و فناوری، آذرماه در سراسر کشور به‌طور همزمان برگزار می‌شود. وی به ضرورت توجه به ارتباط بین صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: برنامه‌های هفته پژوهش باید زمینه‌ای برای حضور بیشتر پژوهشگران برای حل مشکلات در حوزه‌های مختلف باشد. ادیبان بر لزوم نوآوری در اجرای برنامه‌های هفته پژوهش تاکید و خاطرنشان کرد: باید برای تشویق و ترغیب دانش‌آموزان به امر پژوهش نیز تلاش کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
جایزه تماشاگران سینماحقیقت از سوی انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران و با نظارت نماینده خانه سینما به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اعطا می‌شود. تنها فیلم‌های بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت در این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. پرفروش‌ترین‌های روز نخست سینماحقیقت معرفی شدندفیلم‌های مستند «قصه دختران فروغ»، «قرقبان» و «جمیله» آثار پرفروش روز نخست نمایش‌های سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شدند. به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در پایان اولین روز کاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت سه فیلم «قصه دختران فروغ»، «قرقبان» و «جمیله» به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم پرفروش‌ترین آثار نمایش داده شده در این روز را به خود اختصاص دادند. گفتنی است این آمار صرفا مربوط به بلیت‌های فروخته شده آثار در سامانه سینماتیکت است و شامل اهالی رسانه و کسانی که با رزرو بلیت رایگان به تماشای فیلم‌ها می‌نشینند، نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری17 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری2 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز2 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری2 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری2 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری2 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری2 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری2 ساعت قبل