بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند

بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند

ایمناخبرگزاری ایمنا |
بسته خبری محیط زیست این هفته ایمنا اختصاص دارد به ورود نخستین گروه پلیکانهای سفید به تالاب کانی برازان، خسارت ۲.۶ میلیارد دلاری آلودگی هوا در تهران، هشدار دوباره ۱۱ هزار دانشمند در خصوص تغییرات قلیمی، مرگ مرموز هزاران پرنده در هند و بکارگیری بزها در کالیفرنیا برای مهار آتش که در ادامه می خوانید.

به گزارش ایمنا، چریدن حدود ۵۰۰ بز در مراتع اطراف کتابخانه رونالد ریگان مانع از سرایت حریق به این مرکز اسناد ریاست جمهوری سابق آمریکا شده است.

در ماه مه گذشته کتابخانه رونالد ریگان با استخدام یک گله بزرگ بز آنها را در زمین‌های اطراف این کتابخانه رها کرد تا با خوردن علف‌های هرز و گیاهان خودرو به پایین آوردن ضریب سرایت آتش به ساختمان این کتابخانه کمک کنند.

در حقیقت بزها با خوردن بوته‌های اطراف ساختمان میان محوطه اطراف آن با بیشه‌زارهای دیگر یک فاصله فیزیکی ایجاد کردند؛ فاصله‌ای که دست کم با ایجاد تاخیر در سرایت حریق، به آتش‌نشان‌های فرصت می‌دهد تا خود را به محل برسانند.

حالا با گسترش آتش‌سوزی‌های متعدد در شمال و جنوب کالیفرنیا، نتیجه این اقدام پیش‌گیرانه مشخص شده است.

آنچه بزها این میان برداشتند در چند روز گذشته باعث شد که آتش‌سوزی «ایزی» نتواند به کتابخانه رونالد ریگان و اشیاء و اسناد مهمی که در آنجا نگه‌داری می‌شود آسیب برساند.

کتابخانه ریگان در ماه مه گذشته ۸۰۵ بز را از یک شرکت خصوصی برای خوردن ۱۳ جریب از بوته زارهای اطراف، استخدام کرد.

اسکات موریس، مالک این شرکت آن را در ماه نوامبر گذشته تاسیس کرد و برای رها کردن بزهایش در مراتع مورد درخواست ۱۰۰۰ دلار برای هر جریب پول می‌گیرد و البته بزها هم که مزدشان همان علفی‌جاتی است که می‌خورند.

آقای موریس گفته با توجه افزایش آتش‌سوزی‌ها او ناچار شده برای پاسخ‌گویی به همه مشتریان تعداد بزهای گله خود را افزایش دهد.

بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند - 9

مارها دست و پا داشتند!

تصور می‌شود مارها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال قبل پاهای خود را از دست داده باشند اما بحث درباره اینکه آیا اجداد آنها در آب یا خشکی زندگی می‌کرده‌اند، هنوز در جریان است.

در تحقیقاتی محققان فسیل جمجمه ۹۰ میلیون ساله یک خزنده آرژانتینی را مورد بررسی قرار دادند واعلام کردند احتمالا معمای تکامل مارها و از دست دادن پاهایشان را حل کرده‌اند. نتایج این تحقیقات که در مجله آمریکایی Science Advances نیز منتشر شده است، نشان می‌دهد؛ اجداد مارها برای زنده ماندن و شکار درون حفره‌های زیرزمین پاهایشان را از دست دادند.تغییرات اقلیمی تهدید جدی برای سلامت انسان

ائتلافی جهانی متشکل از بیش از ۱۱ هزار محقق و دانشمند هشدار می‌دهند که کره زمین با شرایط اضطراری اقلیمی روبروست که می‌تواند منجر به آسیب‌های شدیدی برای انسان شود.

تغییرات اقلیمی می‌تواند بهای گزافی برای سلامت انسان به همراه داشته باشد و موجب گسترش گرسنگی و بیماری شود.

«ویلیام ریپل»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا، در این باره می‌گوید: «گزارش نهایی ما این است که تغییرات اقلیمی تهدیدی جدی برای سلامت و تندرستی انسان‌ها است.»

به گفته محققان، تغییرات اقلیمی سریع‌تر از میزان پیش بینی اکثر دانشمندان در حال گسترش است. یازده هزار و دویست و پنجاه و هشت دانشمند از ۱۵۳ کشور جهان یک روز بعد از اعلام رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافقنامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی، بیانیه‌ای را امضاء کردند و خواهان اجرای مراحل آن در راستای کندشدن روند گرمایش جهان شدند.

بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند - 17

ورود نخستین دسته از پلیکان‌های سفید به تالاب «کانی‌برازان»

فاروق سخنور رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: نخستین دسته از پلیکان‌های سفید به تعداد ۱۵۰ قطعه به تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان وارد شدند.

وی افزود: این پلیکان‌ها در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می‌پردازند و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرم‌تر ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه ورود پلیکان‌های سفید و دیگر پرندگان مهاجر، زیبایی خاصی به این تالاب بین‌المللی بخشیده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده و با توجه به کاهش دمای هوا در مناطق شمالی بر تعداد پرندگان مهاجر در این تالاب افزوده شود.خریداری ۴۱ دستگاه خودرو جدید برای استفاده در پاسگاه‌های محیط بانی

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

سرهنگ محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از خریداری ۴۱دستگاه خودرو فوتون برای استفاده در پاسگاهای محیطبانی خبر داد و با تاکید براینکه محیط بانان اولویت اول سازمان حفاظت محیط زیست هستند، گفت: این یگان ارتقا تجهیزات پاسگاه‌های محیط بانی در دستور کار خود قرار داد و با جدیت پیگیر بالابردن کیفیت تجهیزات است.

محبت خانی افزود: خودرو‌های جدید بزودی تحویل پاسگاهای محیط بانی می‌شود.

بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند - 25

پرندگان مهاجر مشکوک به آنفلوآنزای مرغی درقم پایش می‌شوند

سیدرضا موسوی مشکینی مدیرکل محیط زیست قم با بیان اینکه این استان یکی از کریدورهای اصلی ورود پرندگان مهاجر است، گفت: در صورت مشاهده هرگونه نمونه‌های مشکوک ابتلا به آنفولانزای مرغی توسط محیط بانان استان، پرندگان مشکوک به دامپزشکی منتقل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: وجود تالاب‌های متعدد و متنوع سبب شده تا قم به یکی از مراکز اصلی مهاجرت پرندگان تبدیل شود.

به گفته وی برای شکار پرندگان آبزی و حیوانات چهارپا هیچ گونه پروانه شکاری در سطح این استان صادر نمی‌شود.خسارت ۲٫۶ میلیارد دلاری آلودگی هوا در تهران

به گفته شینا انصاری مدیر کل محیط ‌زیست و توسعه پایدار خسارت سالانه آلودگی هوا در تهران ۲٫۶ میلیارد دلار است.

به گفته وی بیشترین عامل آلودگی هوای شهر تهران منابع متحرک (وسایل نقلیه) هستند که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آلاینده‌ها را در هوا منتشر می‌کنند.

بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند - 32

دستگیری دو شکارچی پرندگان در فریدن

حسین خلیلی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فریدن گفت: محیط بانان این اداره دو شکارچی پرندگان را در زیستگاه‌های آزاد این شهرستان دستگیر و از این متخلفان دو قبضه سلاح شکار، لاشه پنج کبوترجنگلی، دو کبوتر چاهی و یک خوتکا کشف و ضبط کردند.مرگ اسرار آمیز 'هزاران پرنده' در راجستان هند

یک مقام اداره جنگلبانی هند گفته است که اجساد بیش از هزار پرنده در اطراف بزرگترین دریاچه آب شور هند پیدا شده است.

پرندگان مرده در اطراف دریاچه آب شور «سامبار» که در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهر جیپور، مرکز ایالت راجستان قرار دارد، پیدا شده‌اند.

این پرندگان از حدود ده گونه مختلف از جمله پرندگان مهاجری بوده‌اند که هر ساله به اطراف این دریاچه پرواز می‌آیند که از جمله می‌تواند به انواع اردک، آنقوت (اردک غازنما)، مرغ ریگ سرخ، اردک منقار ملاقه‌ای، چوب پای بال سیاه و چنگر اشاره کرد. اجساد آنها پس از جمع‌آوری در محفظه‌های فلزی در عمق خاک چال شدند. سازمان‌های دولتی در حال تحقیق درباره علت مرگ این پرندگان هستند. به گفته مقامات محلی احتمالا بارش شدید تگرگ در این منطقه ممکن است عامل مرگ این پرندگان باشد اما تحقیقات و آزمایش‌ها درباره علت مرگ دسته جمعی آنها ادامه دارد.

با وجود این احتمالاتی چون آلودگی ویروسی و میکروبی و یا سمی بودن محیط و آب دریاچه هم در نظر گرفته شده است. یک دامپزشک محلی علت مرگ این پرندگان را آنفولانزای مرغی عنوان کرده است.فراخوان برگزاری نخستین جشنواره‌ی ملی عکس حیات‌وحش ایران در تهران

نخستین سالانه ملی عکس حیات وحش ایران با هدف شناخت توانمندی‌ها، کمک به نوآوری عکاسی حیات‌وحش به عنوان ابزاری فنی در ثبت رخدادهای تنوع زیستی و شناسایی وضعیت گونه‌های در معرض تهدید اسفندماه جاری در تهران برگزار می‌شود.

این جشنواره برای اولین بار با همکاری و نظارت دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان حفاظت محیط زیست کشور، توسط بنیاد تنوع زیستی هامون در سطح ملی اجرا خواهد شد.

زندگی و زیستگاه طبیعی جانوران، رفتارشناسی گونه‌ها، زادآوری، آشیانه سازی و دیگر سوژه‌های مرتبط با حیات وحش موضوع فراخوان این جشنواره است.

سایت Iranwp. photos پایگاه اطلاع رسانی جشنواره‌ی عکس حیات وحش ایران برای ارتباط با ستاد برگزاری، آماده هماهنگی و همکاری با علاقمندان به مشارکت در این رویداد است.

ثبت نام و ارسال عکس به این مسابقه ملی برای تمامی علاقمندان آزاد و رایگان بوده و از هفته پایانی آبان‌ماه تا بهمن ماه ادامه دارد. کد خبر ۳۹۶۷۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

مسابقه فرشتگان و ستارگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ امروز یکسری فرشته با یکسری ستاره مسابقه داشتند، یکی از این فرشته‌ها اسمش محمد است که به سندروم دان مبتلاست و هرکدام از آنها یک نوع معلولیت داشتند ولی برای اینکه خودشان را نشان دهند، حسابی گرم کردند. در نتیجه فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و لحظات زیبایی را بعد از این بازی به نمایش گذاشتند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران.

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غرب به شرق زیر گذر گیشا از هفته آینده به طور موقت از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح بر روی خودرو‌ها بازگشایی خواهد شد. هم اکنون کار اصلی ساخت این زیرگذر به پایان رسیده است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. طول زیرگذر گیشا هزار و ۱۰۰ متر و بخش مسقف آن هم ۲۰۰ متر است که تا پایان سال این طرح به بهره برداری خواهد رسید. در تونل استاد معین نیز حفاری‌ها انجام شده و ساخت دیواره‌های رمپ آن هم به پایان رسیده است و ۲ ماه دیگر این تونل افتتاح می‌شود.

سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیوانی که پس از انقلاب تاسیس شد و براساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی به شکایات و اعتراضات مردم از دستگاه‌های دولتی ونهاد‌های عمومی رسیدگی می‌کند، نهادی که اکنون ۳۷ ساله شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، تا اطلاعات حقوقی مردم افزایش پیدا نکنه و دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها خودشان را مکلف به اجرای دقیق و کامل قانون ندانند ماهمچنان با اطاله دادرسی مواجهیم.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: پیش بینی می‌شود امروز بر شدت بارش‌ها افزود شود. وی گفت: شدت بارش‌ها در استان‌های حاشیه زاگرس، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نواحی غربی استان اصفهان و شمال استان فارس بیشتر خواهد شد. سرکرده افزود: پیش بینی می‌شود بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را در این استان‌ها داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: امروز در استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همچنین در بوشهر بارش خواهیم داشت. آقای سرکرده افزود: به تدریج این سامانه روز دوشنبه از نواحی غربی عبور و کشور را ترک می‌کند، اما سامانه بارشی جدیدی از جنوب و جنوب غرب، وارد کشور می‌شود که روز دوشنبه و سه شنبه کل نیمه جنوبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر