گلبانگ وحدت در کردستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. سیاسی

گلبانگ وحدت در کردستان

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
گلبانگ وحدت در کردستان - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - آوای دف همه را به خود می‌خواند، دف تنها یک ساز نیست، آوایی از عرفان است که در جان جان‌ها می‌نشیند و از مخلوق می‌گوید که عزیز خداوند است.

پیامک از سوی یکی از دوستان است، مرا به جشن مولودی در مسجد قبای بهاران دعوت کرده است، از این دست پیامک‌ها در ماه مولود در کردستان زیاد ارسل می‌شود، بسته‌های نقل گل محمدی هم پای ثابت این جشن هاست، چند شب قبل هم آقای اسدی همسایه سمت راستی برایمان بسته‌های نقل گل محمدی آورد و گفت: نقل مولودی است.

پارسال هم شب دوازدهم ربیع الاول برایمان چند بسته از همین نقل‌ها آورد با اینکه همیشه نقل و شکرپنیر دوست دارم اما این نقل‌ها طعم و عطر دیگری دارد، مخصوصا با آن ریزه‌های گلبرگ گل محمدی داخلش.

ماه ربیع الاول را در کردستان به نام ماه مولود می‌شناسند، کردها این ماه را نه در یک هفته که یک ماه تمام به جشن می‌نشینند تا بگویند هر لحظه این ماه برایشان مقدس و متبرک است، ماه مولود در کردستان ماه خیر و برکت و رزق و روزی است، ماهی که تسبیح از دست‌ها جدا نمی‌شود و هر جا که نوای دف بلند باشد، همه می‌دانند که آنجا جشن مولودی است.

مراسم‌ مولودی‌خوانی‌ از زمان‌های گذشته در کردستان‌ مرسوم‌ بوده‌ و بسیار باشکوه و پرشور و شوق‌ برگزار شده است؛ زن و مرد، پیر و جوان، غنی‌ و فقیر با لباس‌های محلی کردی در این مجالس شرکت‌ می‌کنند، این جشن با قرائت قرآن آغاز می‌شود و عالمان دینی از صفات و ویژگی‌های پیامبر اکرم (ص) می‌گویند، بعد از آن قصیده بردیه قرائت می‌شود، قصیده‌ای که شامل ادعیه است.

بعد نوبت به مولودی خوانی می‌رسد، گروه‌های مداحی و ذکر و دف نوازی اشعاری را در وصف پیامبر نور و رحمت قرائت می‌کنند، مولای صلی وسلم دائما أبدا، علی حبیبک خیر الخلق کلهم، ورد لب‌ها می‌شود و با هر دانه تسبیحی که از سرانگشتان حاضران می‌گذرد، طروات عطر سیب در فضا می‌پیچد.

در انتهای مجلس، همه قیام می‌کنند و رو به قبله برای بخشش گناهان و برآورده شدن حاجات دعا می‌کنند، دعا برای جوانان در صدر ادعیه است، پیرترها با اشک التماس می‌کنند که خداوند آنان را مشمول شفاعت پیامبر (ص) قرار دهد.

برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور

امسال هم بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور با عنوان شانزدهمین یادواره «سید بهاالدین شمس قریشی» عارف نامی کرد با حضور مسئولان، مداحان، مولودی خوانان و دف نوازان استان کردستان در مسجد جامع سنندج برگزار شد. این یادواره از سال ۸۳ در ایام هفته وحدت و در راستای تقویت وحدت و یکپارچگی امت اسلامی برگزار می‌شود و هر ساله صدها نفر در آن شرکت دارند.

مرحوم سید بهاالدین شمس قریشی، عارف و شاعر نامی کرد، کتاب مولودنامه و معراج نامه را تالیف و به رشته نظم درآورده که مداحان و مولودنامه خوانان کرد از اشعار این کتاب در جشن مولودی پیامبر اکرم (ص) استفاده می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

هه تاو جشنی برای وحدت

سه هزار مکان مذهبی در کردستان امسال میزبان جشن و مولودی خوانی بود، مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج میزبان جشن اصلی هه تاو بود، هه تاو یعنی خورشید و آوای ارادت کردها به ساحت حضرت رسول (ص) در سراسر کردستان طنین انداز شد

کامل گلباغی مسئول کانون فرهنگی مساجد کردستان، وحدت را مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین اصل در ماندگاری اسلام و مقابله با توطئه‌های دشمنان علیه این دین الهی دانست و افزود: جلوگیری از تفرقه امت اسلامی مهمترین هدف بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در نامگذاری هفته وحدت است.

گل بانگ وحدت

پیامبر اکرم (ص) از اولین منادیان وحدت اسلامی است.

ایشان مهاجرین و انصار را به میثاق اخوت و عقد برادری فرا خواند و بدین سان گل بانگ وحدت برای نخستین بار در فضای مدینه طنین افکند و دل و جان قرون و اعصار را نوازش داد و عطر دل انگیز آن مسلمانان را مدهوش خویش ساخت. سنگ زیرین بنای اتحاد و همبستگی اسلامی نهاده شد و ارزش‌های متعالی اسلامی و برادری و اتحاد، جانشین ارزش‌های پوچ و خیالی جاهلی شد.

پیامبر اسلام (ص) با استناد به آیات قرآن، جوامع اسلامی رابه اعتصام به حبل متین الهی و پرهیز از تفرقه و تشکیل امت واحده در سایه عبودیت دعوت کرد. مسلمانان نیز در پرتو عمل به این دعوت و حرکت در طریق وحدت، متحد شدند و بر دشمنان چیره شدند و دیری نپایید که شاهد فتح و پیروزی را در آغوش کشیدند.

کینه‌های کهنه

بدون شک، نیاز مسلمین به اتحاد و اتفاق، از مبرم‌ترین نیازهاست، و درد اساسی جهان اسلام، همین کینه‌های کهنه میان مردم مسلمان است.

دشمن همواره از همین شکاف‌ها سود می‌جوید، مسلمانان به واسطه مشترکات بیشتری که در میان آنها هست، می‌توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام، دست برادری بدهند و جبهه واحدی تشکیل دهند.

کردستان را می‌توان نماد وحدت دانست، در بیشتر خانواده‌های کرد هم ترک هم فارس و هم شیعه و هم سنی هستند، اینجا وحدت را با تمام اعتقاد باور دارند و تاکنون هیچ دعوای قومی و مذهبی به ثبت نرسیده است.

ابتکاری نو

چندین سال است که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران، هفته وحدت مورد استقبال مسلمانان دیگر نقاط جهان نیز قرار گرفته است.

دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول سالروز میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) به عنوان هفته وحدت قرار داده شده است تا به یمن این ایام خجسته، شاهد تحقق انسجام امت، و تاکید بر اصول مشترک و مورد اتفاق امت اسلامی باشیم.

برچسب‌ها

کردستان اهل سنت هفته وحدت

گلبانگ وحدت در کردستان - 32

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا ادیانی، صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی پلیس پیشگیری ناجا، گفت: پلیس پیشگیری، خط مقدم مقابله با هرگونه ناهنجاری و اغتشاش در جامعه است. وی افزود: یکی از پلیس‌هایی که همواره مورد توجه و مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده و هست؛ پلیس پیشگیری و کلانتری‌ها هستند. حجت الاسلام و المسلمین ادیانی، گفت: نیروی انتظامی در آشوب‌های اخیر با اقتدار، دوراندیشی و مجاهدت ظاهر شد و توانست دین خود را به انقلاب و این مردم ادا کرده و در برابر ناملایمات و فشار رسانه‌های بیگانه ایستادگی کند. نماینده، ولی فقیه در نیروی انتظامی، افزود: نیروی انتظامی یک نهاد امنیتی و خدماتی است که برای مردم امنیت ساز است و این مهم وابسته به جدیت کلانتری‌ها در انجام وظیفه و خدمت به مردم است. وی افزود: هرکجا که امنیت و آسایش مردم به مخاطره می‌افتد، این کلانتری‌ها هستند که می‌توانند پناهگاه مردم بی دفاع باشند. حجت الاسلام و المسلمین ادیانی ادامه داد: بالاتر از خوشایندسازی محیط، خوشایندسازی رفتار کارکنان است که با آموزش رفتار خوب و مراقبت از عمل، تا رسیدن به پلیس تراز انقلاب اسلامی محقق می‌شود. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی به لزوم تاسیس دانشکده پیشگیری از جرم اشاره کرد و افزود: چنانچه این دانشکده تخصصی راه اندازی شود باعث رشد و تعالی رفتاری کارکنان کلانتری‌ها که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، خواهد شد. در این مراسم از زحمات حجت الاسلام «معصوم منصورسمائی» قدردانی و حجت الاسلام «یحیی اکبری» به عنوان رئیس جدید عقیدتی سیاسی پلیس پیشگیری ناجا معرفی شد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی گفت:: ​ بعد از امیرکبیر، نخست وزیر ایرانی - انگلیسی در صدر کشور قرار گرفت که با توجه به تابعیتی که داشت موجب شد مسیر دارالفنون تغییر پیدا کند. دارالفنونی که مهمترین هدف آن هدف علمی بود، به مرکزی برای کار حکومتی برای سکولار غرب تبدیل شد. جنبش دانشجویی در دوره‌های بعد، یک جنبش ملی مذهبی بود و علیه این حزب‌ها بوده است. رحیم پور ازغدی تاکید کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون، هیچوقت اینقدر تحریم نشده بودیم هیچوقت اینقدر به ما توهین نشده بود. ایران می‌تواند به راحتی قطب اقتصادی در منطقه باشد و ظرفیت بالایی در اختیار ایران قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر