آمار سرطان در مردم ایرانی کمتر از نرخ جهانی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سلامت
آمار سرطان در مردم ایرانی کمتر از نرخ جهانی است

آمار سرطان در مردم ایرانی کمتر از نرخ جهانی است

آمارهای رسمی نشان می دهد میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی به ترتیب 134 و 128 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است. در حالی‌ که متوسط جهانی بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر در 100 هزار نفر است.

اعتمادآنلاین|سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون‌ها مورد در جهان رخ می‌دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، درمان این افراد آسانتر و امکان کنترل و بهبود کامل آنها بسیار زیاد است.

بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است، سرطان‌ها با بیشترین بروز در مردان ایرانی شامل پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و سرطان‌ها با بیشترین بروز در زنان ایرانی شامل سینه، پوست، روده بزرگ و معده است.

بسیاری از این سرطان‌ها، با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، قابل‌پیشگیری هستند و بسیاری از سرطان‌ها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، درمان آنها آسان‌تر بوده و امکان بهبودی بیماران بسیار بیشتر است.

در حال حاضر با توجه به رشد دانش پزشکی در بسیاری از کشورها به ویژه ایران، تعداد افرادی که به علت سرطان فوت می‌کنند، نسبت به سه دهه پیش، کاهش‌یافته، نیمی از افرادی که امروز تحت درمان سرطان هستند، پنج سال زنده خواهند بود و بیش از ۴۰ درصد آن‌ها، بعد از ۱۰ سال هنوز زندگی می‌کنند و متوسط میزان بقای ۱۰ ساله برای سرطان، دو برابر ۳۰ سال گذشته شده است. مهم‌ترین دلیل بهبود در بقای بیماران علاوه بر درمان‌های مؤثر، افزایش آگاهی مردم و بهبود روش‌های تشخیص زودهنگام سرطان‌ها است.

افرادی که هیچ علامت هشدار دهنده‌ای برای سرطان ندارند، اما به دلیل شرایط جنسی مثل سن بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض سرطان هستند، باید اقدامات تشخیصی را انجام دهند. غربالگری بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است و به معنی شناسایی بیماری احتمالی ناشناخته با استفاده از معاینه و آزمایش‌های ساده در افرادی بوده که هنوز علامتی از بیماری ندارند.

خبری: اخبار سلامت روز دنیا

در حال حاضر روش‌های غربالگری فقط برای بعضی سرطان‌ها انجام می‌شود، زیرا برای این‌که اقدامات غربالگری یک بیماری، در جمعیتی که هیچ علائمی ندارد، انجام شود باید آن اقدام، شرایط خاصی داشته باشد، به عنوان مثال غربالگری ارزان و ساده باشد، مقبولیت عمومی و حساسیت بالایی داشته باشد و در صورتی‌ که بیماری با آن روش شناسایی شد، باید درمان مناسبی برای او وجود داشته باشد که با آن، طول عمرش افزایش‌یافته یا دست‌کم، کیفیت زندگی‌اش بهتر شود. بنابراین اقدامات غربالگری برای سرطان‌هایی مثل سرطان سینه، روده بزرگ و دهانه رحم پیشنهاد شده و انجام می‌شود.

اغلب در مراحل اولیه سرطان، علائمی وجود دارد که توجه به آن‌ها به‌ ویژه در افرادی که سابقه فردی یا خانوادگی سرطان دارند، به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند. آشنایی با این علائم و مراجعه به‌ موقع به پزشک، اقدامی مهم و کلیدی است. پس با مشاهده آن‌ها، برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه شود، بسیاری از سرطان‌های شایع اگر در مراحل اولیه شناخته شوند، درمان آن‌ها بسیار موفق آمیزتر خواهد بود. بنابراین هیچ‌گاه نباید از ترس احتمال تشخیص سرطان، از مراجعه به پزشک خودداری شود.

تغییر در خال‌های پوستی، زخم‌های بدون بهبودی طی دو هفته، توده در هر جای بدن، سرفه یا گرفتگی صدای طولانی، اختلال بلع یا سوءهاضمه طولانی، استفراغ یا سرفه خونی، اسهال طولانی یا بروز یبوست جدید، خونریزی غیرطبیعی در ادرار، مدفوع، واژن یا نوک سینه و بی‌اشتهایی یا کاهش وزن بی‌دلیل را از علایم سرطان عنوان کرد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آثار مخرب سیگار روی بدن انسان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بسیاری از چپ دست‌ها را با زور مجبور می‌کردند برخلاف طبیعت شان، با دست راست بنویسند. گرچه هیچ ژن راست دستی یا چپ دستی ای وجود ندارد، اما دی ان ای در چپ دست بودن یا راست دست بودن آدم‌ها نقش دارد. راست دستی و چپ دستی در میان تعدادی از گونه‌های غیر انسانی مثل میمون‌های بزرگ هم وجود دارد، با این تفاوت که جمعیت راست دست‌ها و چپ دست‌های آن‌ها معمولا تقریبا برابر است. چپ دست بودن با معایبی همراه است، مثلا میزان وقوع سوانح شغلی در میان چپ دست‌ها بیشتر است. در چنین شرایطی اگر چپ دست باشید از برتری شگفت انگیزی برخوردارید چون بیشتر افراد عادت به مبارزه با راست دست‌ها دارند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بسیاری از افراد مایلند بدون نیز به استفاده از دارو و موارد شیمیایی جوان بمانند. درواقع تغذیه نقشی موثر در سلامت افراد ایفا می‌کند. یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین E و چربی‌های سالم به شما کمک می‌کند تا چهره‌ای جوان‌تر داشته باشید. پرتقالپرتقال نقشی موثر در جوانسازی پوست دارد. چرا که پرتقال سرشار از ویتامین C است، که به رخشندگی و شادابی پوست کمک می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر