۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان در دل بانک‌ها وجود دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان در دل بانک‌ها وجود دارد

۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان در دل بانک‌ها وجود دارد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک کارشناس اقتصادی با اعلام وجود زیان ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی در دل بانک‌ها، این زیان را ناشی از نقدینگی و سودهای موهوم پرداختی توسط این بانک‌ها دانست.

مرتضی عباد در در نشست «تحلیل بورس اوراق بهادار در سال ۹۸ و چشم انداز آینده آن» که در اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی اصفهان برگزار شد با بیان این که پیش بینی درآمدهای نفتی دولت در سال جاری محقق نشده است، اظهار کرد: از آنجا که دولت تنها در درآمدهای نفتی خود، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، در شرایط حاضر ناچار به استقراض از بانک مرکزی است.

وی با اشاره به صورت‌های مالی بانک سرمایه تصریح کرد: بدهی این بانک به بانک مرکزی در پایان سال ۹۷، بالغ بر ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه سال جاری و به ۱۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در انتهای تابستان رسید.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: درحال حاضر بانک‌ها در دل خود نزدیک ۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان دارند که ناشی از رشد نقدینگی و سود موهومی است که پرداخت کردند. در این شرایط در صورتی که دولت و بانک مرکزی تصمیم به تقبل فرضا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی را بگیرند، این مقدار بر پایه پولی کشور اضافه و بر اقتصاد ایران تاثیر گذار خواهد بود.

عباد درباره کنترل نرخ تبدیل دلار به ریال توسط بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه درآمدهای ارزی کشور کاهش یافته است، تقلیل نرخ ارز فعالیت دشواری بود، البته این اقدام درست نبود زیرا فنر قیمتی ارز را فشرده می‌کند. اما در عمل اصلی‌ترین عامل کاهش نرخ دلار و ثبات نسبی نرخ آن، کاهش تقاضای موثر و سرمایه‌ای آن بود، زیرا تقریبا این تقاضا به حد اشباع رسید. در حال حاضر حداقل ۲۵ میلیارد دلار اسکناس خانگی در کشور وجود دارد که البته این میزان به گزارش مجلس ۴۰ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: تغییرات نرخ ارز به‌ویژه دلار نیز در نهایت رخ خواهد زیرا دولت‌ها حدودا بیشتر از سه سال نمی‌توانند آن را کنترل کنند. واقعیت این است که تغییرات نقدینگی را می‌توان کنترل کرد اما تغییرات پول و تورم با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند و عکس العمل آنی به یکدیگر نشان می‌دهد. درحال حاضر چرخه افزایش نرخ ارز درحال تکمیل است و احتمال پایان ثبات ارز و افزایش آن زیاد است. همچنین تا پایان سال نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول به اقتصاد واریز خواهد شد که رقم خطرناکی است، این اتفاق در نهایت هم طول چرخه مذکور را کوتاه‌تر می‌کند و هم اثرات آن را تشدید می‌کند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس بورس اظهار کرد: بورس از ابتدای سال تاکنون به‌رغم فراز و نشیب‌های موجود بازده خوبی داشت. اولین خصلتی که می‌توان برای بورس اوراق بهادار پس از هشت ماه از سال جاری ذکر کرد رشد نامتقارن آن است که گزارش محور نیز نبود. البته دلیل این رویداد وجود ۱۳۰ هزار میلیارد شبه پولی بود که وارد بازار پول و بورس شد.

عباد درباره وضعیت بازار بورس تا انتهای سال جاری نیز گفت: به اعتقاد من پول هنوز از بازار خارج نشده است و شواهد نیز نشان از احتمال رشد بورس از اواخر آذرماه و اوایل دی ماه سال جاری دارد اما این رشد شرایطی مشابه ابتدای سال را طی خواهد کرد. اگر فرض کنیم دلار تا پایان سال تا ۱۳۵۰۰ تومان افزایش یابد، ارزش بازار نیز می‌تواند به ۱۵ میلیون میلیارد ریال و حدود ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیارد دلار برسد.ریسک‌های بورس ایران

وی درباره ریسک‌های بازار بورس ایران نیز گفت: سهام شرکت‌ها اگرچه ممکن است با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند اما با یکدیگر همبستگی دارد. در حال حاضر یکی از ریسک‌های بازار نامتناسب بودن رشد و قیمت سهام شرکتی مانند فولاد مبارکه با شرکتی با تنها چند سوله است.

این تحلیلگر بورس اضافه کرد: یکی دیگر از خطراتی که می‌تواند اقتصاد ایران و به تبع آن بورس ایران را تهدید کند رویدادهای عراق است؛ اگر عراق نتواند ثبات خود را حفظ کند بخشی از درآمدهای ارزی ایران به خطر خواهد افتاد. در سال گذشته نزدیک ۱۰ میلیارد دلار ارز از طریق عراق به ایران وارد شد که حدود ۲۳ درصد از کل درآمد ارزی کشور در سال گذشته را تشکیل می‌داد. افزایش سود بانکی نیز می‌تواند برای بورس ایجاد خطر کند که در شرایط حاضر احتمال آن وجود ندارد. کد خبر ۳۹۶۸۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

نظرها

اخبار بیشتر