خداحافظی بی سروصدای سماورها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
خداحافظی بی سروصدای سماورها

خداحافظی بی سروصدای سماورها

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اگر یک سماور ایرانی بخرید پس از یک هفته مصرف لایه سفید رنگی به بدنه آن می‌چسبد و هر چه از عمر سماور می‌گذرد این لایه کلفت‌تر می‌شود اما اگر ماه‌ها و سال‌ها از چای‌ساز یا سماورهای خارجی استفاده کنید شاهد این لایه نخواهید بود زیرا جنس سماورهای ایرانی از فلز برنج است این فلز از ترکیب ۷۰ درصد مس و ۲۰ درصد روی و ۱۰ درصد سایر فلزات تشکیل شده که باعث جذب املاح آب می‌شود به خصوص امروزه که آب‌های آشامیدنی املاح بیشتری دارند، اما جنس چای‌ساز از پلاستیک، چینی، بلور و... است که پزشکان سرطان‌زا بودن آن را تایید کرده‌اند.

محمدخادمی: یکی از عادت‌های ایرانی‌ها این است که در طول روز چند لیوان دمنوش بنوشند، هر کسی با مزاجی که دارد دمنوش مورد علاقه‌اش را می‌خورد، البته در بین ایرانیان چای بیشترین طرفدار را در بین دمنوش‌ها دارد، در گذشته گوشه آشپزخانه هر خانه‌ای سماورهایی با نوع سوخت متفاوت ذغالی، نفتی، برقی و گازی از صبح تا پاره‌ای از شب آب جوش چای خوران را فراهم می‌کرد؛ اما در یک دهه اخیر با روی کار آمدن چای سازهای برقی رونق استفاده از سماورها در بین مردم کمتر شده است و این صنعت را با ورشکستگی مواجه کرده است؛ به طوری که کمترکسی پیدا می‌شود سماور برای خانه‌اش خریداری کند.

سماورهایی که ورود بی سرو صدا آن در دوره صفویه از روسیه به کشورمان آغاز شد و این روزها با آمدن چای سازهای دیگر کشورها رفتنش بی سروصدا انجام می‌شود.

سبک زندگی تغییر کرد

برای اینکه از وضعیت خرید و فروش سماور باخبرشویم، به تعدادی از فروشگاه‌های لوازم خانگی در تهران مراجعه می‌کنیم، در فروشگاه خودمان را سرگرم می‌کنیم تا ببینیم مشتری به سراغ سماورها می‌آید، که متوجه می‌شویم سیلی از مشتریان بی تفاوت از کنار مدل‌های مختلف سماور عبور می‌کنند و حتی حاضر نیستند نگاهی به آنها بیندازند.

«کرم امانی» یکی از مشتریان این فروشگاه در بازار امین حضور است، که برای تهیه جهیزیه دخترش به این محله آمده است، در باره خرید سماور برای جهیزیه دخترش می‌گوید: «سماور دیگر مد نیست و دختران امروزی از آن استفاده نمی‌کنند.»

او می‌گوید: «سماور برای قدیم‌ها بود، چرا که این روزها سبک زندگی تغییر کرده و اصلا عروس و دامادها هر دو صبح تا شب سرکار هستند و نیازی به سماور برای دم کردن چای ندارند.»

خداحافظی بی سروصدای سماورها - 7

چای ساز ارزان‌تر و کم حجم‌تر

«فاطمه بختیاری» از دیگر افرادی است که در حال انتخاب چای ساز است، چای سازهایی با رنگ و مارک‌های مختلف از او می‌پرسم چرا سماور انتخاب نمی‌کنی؟ (لبخندی می‌زند)، می‌گوید: «خانه ما ۵۰ متر است و آشپزخانه کوچکی داریم داشتن سماور برای ما جا گیر است و از طرفی سماور دیگر از مد افتاده است.»

این نوعروس به هزینه سماور نیز اشاره می‌کند، می‌افزاید: «یک دستگاه سماور با کیفیت مناسب بیش از یک میلیون تومان ارزش دارد، در حالی که چای ساز را می‌توانیم با ۵۰۰ هزار تومان خریداری کنیم، در ضمن سرعت جوش آوردن آب از طریق چای سازها خیلی بیشتر است.»

باید با تکنولوژی زندگی کرد

مادر دو دختر که برای خرید به بازار تهران آمده است و خود را «رحیمی» معرفی می‌کند، می‌گوید: «سماور کالایی است که ۲۰۰تا۳۰۰ سال پیش ساخته شده نه اینکه این روزها که علم پیشرفت کرده ما همچنان به سراغ کالاهایی باشیم که قدیمی‌ها از آن استفاده می‌کردند؛ به طور نمونه در حال حاضر قابلمه هایی برای پخت غذا به بازار آمده که کاملا هوشمند هستند این قابلمه‌ها دیگر اجازه نمی‌دهند غذا بسوزد و به شکل هوشمند اقدام به جلوگیری از حرارت اجاق به محتوای داخلی قابلمه می‌کنند و خیلی مدل‌های دیگر با خدمات دهی جدید وارد بازار شده، اما از چند قرن پیش کارخانه‌های تولید سماور کارشان این بوده که کالایی تولیدکنند که آب را جوش آورد و حالا بعد از این مدت نیز همین کار را می‌کند تنها فرقی که کرده‌اند نوع سوخت شان از نفتی به برقی تغییر کرده است.»

او ادامه می‌دهد: «بنده درخانه‌ام سماور دارم، اما اصلا از آن استفاده نمی‌کنم همان طوری که در جعبه خریده‌ام به همان شکل داخل کمد دیواری قرار دارد و دخترانم نیز تمایلی به خرید وسیله‌ای که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ندارند.»

این مادر دو دختر دم بخت در ادامه می‌افزاید: «با این گرانی که وجود دارد چرا باید کالایی بخریم که دخترانم در طول زندگی شان یک بار هم از آن استفاده نکنند.»

خداحافظی بی سروصدای سماورها - 15

چای خوران کم شده

برای اینکه بیشتربدانیم بازار خرید سماور به چه شکل است به سراغ یکی از فروشگاه هایی که در داخل آن سماور نیز به فروش می‌رود می‌رویم، «رضا محمدی پور» فروشنده این فروشگاه در این باره حرف زیادی دارد، او می‌گوید: «تا ده سال پیش خریدار سماور هنوز وجود داشت، اما این روزها مردم تمایلی به خرید آن ندارند و بیشتر به سراغ چای سازها می‌روند.»

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

او درپاسخ به سوال خبرنگار «خبرآنلاین» درباره اینکه علت اینکه مردم تمایلی به خرید سماور ندارند چیست؟ پاسخ می‌دهد: «شاید می‌توان گفت که چای خوران کم شده‌اند، به طور مثال در گذشته جمعیت بیشتری در یک خانه حضور داشتند و به همین خاطر مدام آب جوش برای تهیه چای این جمعیت باید حاضر می‌شد، اما این روزها خانه‌ها کوچک شده و جمعیت کمتری در هر خانه وجود دارند به همین منظور سماور کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد یا می‌توان گفت چای خوران کم شده‌اند.»

این فروشنده سماور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار «خبرآنلاین» درباره اینکه این روزها چه افراد بیشتر تمایل به خرید سماور دارند؟ می‌گوید: «بیشتر مشتریان ما ادارات هستند که سماور را برای آبدارخانه هایشان تهیه می‌کنند، البته مدارس و هیئت‌های مذهبی نیز از دیگر مشتریان ما هستند، گاهی اوقات نیز خانواده هایی که هنوز سبک زندگی شان سنتی است و در خانه‌های بزرگ که در آن چند خانواده زندگی می‌کنند اقدام به خرید سماور می‌کنند.»

خداحافظی بی سروصدای سماورها - 21

مسئولان کمک به تولیدکنندگان سماور کنند

اما در این میان مسئولان اتحادیه تولیدکنندگان سماور باور ندارند که عمر تولیدات شان روبه پایان است؛ «طاهری» مدیراجرایی اتحادیه تولیدکنندگان سماور در گفتگو با خبرنگار «خبرانلاین» مشکلات این صنف را بی توجهی مسئولان می‌داند، می‌گوید: «متاسفانه دو سال است که پیگیر ورق مواد برنجی به عنوان مواد اولیه تولید سماور هستیم که مسئولان مربوط کمکی در این زمینه نمی‌کنند؛ از سوی دیگر ورود کالاهای بی کیفیت چینی در بازار باعث شده است کالا‌های بی کیفیت به دست مشتریان برسد و موجب نارضایتی مردم شود و نهایتا اینکه مالیات بالا از تولید کنندگان باعث شده است تا کمر این صنعت خمیده شود.»

او درپاسخ به سوال خبرنگار «خبرآنلاین» درباره اینکه آیا حضور چای سازهای برقی موجب بی بازاری در این صنعت نشده است؟ پاسخ می‌دهد: «به هیچ عنوان هنوز این صنعت از بین نرفته است چرا که چای سازهای برقی کیفیت خوبی برای تهیه چای ندارند و مردم ما همچنان حاضر هستند سماورها که از چای سازها گران‌تر هستند را خریداری کنند.»

ازسوی دیگر «ناصر منصوری» رئیس اتحادیه تولید کنندگان سماور سازان نیز در این باره می‌گوید: «به ۳ دلیل سماورساز دچار بحران شد. اول اینکه عمر یک سماور طولانی است و اگر خانم خانه مراقب باشد بیش از ۱۰۰ سال عمر می‌کند، دوم افراد اهل علم هستند که اهمیت سماور در مقایسه با چای ساز را اعلام نکردند و سوم رسانه‌ها هستند که اطلاع‌رسانی نکرده و مردم را از اهمیت سماور و خطرات چای‌ساز آگاه نکردند بنابراین اعتراض من به مشکلات است.۲مورد اول ربطی به ما ندارد اما در مورد اطلاع‌رسانی این کار مطبوعات است.»

او ادامه می‌دهد: «اگر یک سماور ایرانی بخرید پس از یک هفته مصرف لایه سفید رنگی به بدنه آن می‌چسبد و هر چه از عمر سماور می‌گذرد این لایه کلفت‌تر می‌شود اما اگر ماه‌ها و سال‌ها از چای‌ساز یا سماورهای خارجی استفاده کنید شاهد این لایه نخواهید بود زیرا جنس سماورهای ایرانی از فلز برنج است این فلز از ترکیب ۷۰ درصد مس و ۲۰ درصد روی و ۱۰ درصد سایر فلزات تشکیل شده که باعث جذب املاح آب می‌شود به خصوص امروزه که آب‌های آشامیدنی املاح بیشتری دارند، اما جنس چای‌ساز از پلاستیک، چینی، بلور و … است که پزشکان سرطان‌زا بودن آن را تایید کرده‌اند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو1 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشچندی قبل دختر جوانی با مراجعه به پلیس از یک مرد شیاد شکایت کرد و گفت: من تازه نامزد کرده بودم و برای خرید جهیزیه‌ام نیاز به پول داشتم. در یکی از سایت‌های آگهی در فضای مجازی تبلیغ فروش وام ۱۵ میلیون تومانی دیدم و با شماره‌ای که داده بودند تماس گرفتم. مرد جوانی تلفن را جواب داد و بعد از چند دقیقه که با هم گفتگو کردیم به من گفت می‌تواند برایم وام بیشتری هم بگیرد. اما گفت این شرط من برای پرداخت وام بود حالا وام را برایت جور می‌کنم. اما مأموران در بررسی گوشی تلفن همراه متهم چند عکس خصوصی از دختر جوان پیدا کردند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
دادستان سقز خبر داد: عصر کرد - ایسنا/کردستان دادستان عمومی و انقلاب سقز از دستگیری مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز خبر داد. علیرضا رضاپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی در عروسی متواری شده‌ بود، صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در سقز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد. وی افزود: فرد نام برده به طور فعلی و به قید وثیقه در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سقز، با اشاره به اینکه در راستای صدور و اجرای حکم برای مالک تالار عروسی در سقز تا کنون حکمی در نظر گرفته نشده است بیان کرد: برای این مهم باید بعد از نظریه کارشناسی و اظهارات مالک، میزان تقصیر وی برآورد و سپس حکم نهایی صادر شود. حادثه تالار عروسی سقز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ شب اتفاق افتاد.

نظرها

اخبار بیشتر