شواهدی از غیبت لاریجانی، قالیباف و حدادعادل در انتخابات ۹۸/ شهردار پیشین تهران هنوز پاستور را می‌خواهد؟ / جلیلی در غیاب بزرگان می‌آید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
شواهدی از غیبت لاریجانی، قالیباف و حدادعادل در انتخابات ۹۸/ شهردار پیشین تهران هنوز پاستور را می‌خواهد؟ / جلیلی در غیاب بزرگان می‌آید

شواهدی از غیبت لاریجانی، قالیباف و حدادعادل در انتخابات ۹۸/ شهردار پیشین تهران هنوز پاستور را می‌خواهد؟ / جلیلی در غیاب بزرگان می‌آید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: «نامزد انتخابات مجلس نیست» این روزها تیتر انتخاباتی بسیاری از رسانه‌هاست و هرچند تا سه ماه آینده اتفاقات انتخاباتی غیرقابل پیش بینی، بسیار خواهد بود اما این اعلام‌های رسمی و غیررسمی می‌تواند تا حدی پازل انتخابات را روشن‌تر کند.

«محمدباقر قالیباف» شهردار پیشین تهران، «غلامعلی حدادعادل» نماینده پیشین مجلس و «علی لاریجانی» رئیس مجلس دهم از شاخص‌ترین چهره‌های اصولگرا هستند که این روزها شواهد از غیبت آن‌ها در انتخابات مجلس یازدهم در دوم اسفند ماه سال جاری خبر می‌دهند. ذکر این نکته البته بازهم بدیهی است که سیب سیاست در ایران و حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی دستکم تا زمان برگزاری آن هزاران چرخ خواهد خورد و نام‌های اشاره شده و نشده ممکن است از نخستین نفراتی باشند که در وزارت کشور برای نام‌نویسی در انتخابات شرکت کنند اما دستکم تاکنون عدم حضور آن‌ها در انتخابات حاشیه‌ها و تحلیل هایی در پی داشته است.

شهردار پیشین پاستور می‌خواهد یا بهارستان؟

«عبدالرضا مصری» نماینده کنونی مجلس تازه‌ترین چهره‌ای است که از عدم نامزدی قالیباف در انتخابات آینده خبر داد و گفت: «طی دیداری که با قالیباف داشتم درباره اخبار مطرح شده درباره نامزدی‌اش در انتخابات سوال کردم که ایشان با برشمردن برخی دغدغه‌ها و نکات و مسایل پیرامون شرایط جاری اعلام کرد که قصدی برای حضور در این انتخابات ندارد.» پیش از این هم «رضا شیران» نماینده مردم مشهد و «مرتضی طلایی» فعال سیاسی اصولگرا و از نزدیکان با قاطعیت از حضور نیافتن شهردار پیشین تهران در انتخابات مجلس خبر داده بودند.

این تایید عدم حضور در حالی است که بسیاری از چهره‌های اصولگرا او را تا حد سرلیستی اصلاح طلبان هم رسانده بودند و حضور طولانی و پر تکرار او در رسانه‌های تصویری و تیترهای خبری، بیشتر بر گمانه کاندیداتوری اش دامن زده بود. قالیباف در گفت و گو با رسانه ملی توضیحات مفصلی درباره بسیاری از حاشیه‌های اطراف خود ارائه داد و سبک دفاع او بیش از همیشه انتخاباتی بود. از دیگر سو، شنیده‌های موثق و ناموثق از جلسات متعدد دعوت اصولگرایان از او برای حضور در انتخابات حکایت داشت. طرح‌های نواصولگرانه و شعارهای جوان محور هم به نوعی بر حضور او با تمام توان تاکید داشت. این نشانه‌ها اما به نظر می‌رسد تاکنون نتوانسته است قطعیت حضور او را اثبات کند.

در چنین شرایطی اصولگرایان در برخورد با قالیباف و عدم حضورش به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه نخست که بودن و حضور او را برگ برنده انتخاباتی خود می‌دانستند تنها به امید انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری، کاندیدا نشدن او را تحلیل کرده و امیدوارند قالیباف از فهرستی خاص حمایت کند. اما گروه دوم به نوعی نیامدن او را به فال نیک می‌گیرند تا با داشته‌های خود لیست‌ها وسرلیست‌های انتخاباتی را تنظیم و روانه انتخابات کنند. سبک سیاست ورزی قالیباف طی سال‌های گذشته نشان داده است که عدم تن دادن او به رقابتی در حد و اندازه مجلس، نشان از تمایل او برای حضور در رقابتی در حد ریاست جمهوری است بنابراین سودای پاستور بیشتر به قالیباف می‌آید تا بهارستان.

حدادعادل و کنج دنج ادب و سیاست

خبر غیبت حدادعادل از کاندیداتوری انتخابات مجلس دهم را هم دو تن از چهره‌های اصولگرای نزدیک به او منتشر کردند. «مهدی چمران» سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب و «پرویز سروری» عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از حاضر نشدن رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در رقابت‌های انتخاباتی خبر دادند. حدادعادل هم مانند قالیباف تاکنون شخصا حضور یا عدم حضورش را در انتخابات تایید و تکذیب نکرده است اما به نظر می‌رسد حدادعادل هم از نام‌های غایب در فهرست کاندیداهای انتخابات مجلس باشد. هنوز مشخص نیست که این خبر نیامدن ارتباطی با حاشیه‌های هفته گذشته پیرامون او و همسرش و مدرسه فرهنگ است یا نه اما به نظر می‌رسد عدم حضور او هم موهبتی از جنس قالیباف باشد برای اصولگرایانی که به دنبال در انداختن طرحی نو در بهارستان یازدهم هستند. از منظر برخی برنامه‌ریزان این روزهای اصولگرا برای اجرایی شدن چنین طرحی کنشگری متفاوت از حدادعادل نیاز است، از منظر حداد عادل هم شاید گوشه دنج فرهنگستان و مجمع تشخیص در برهه‌ای که معادله انتخابات مجهولات فراوان دارد؛ عقلانی‌تر باشد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

اصولگرای معتدلی که جایگزینی نخواهد داشت

سومین چهره شاخص اصولگرا که شواهد بر غیبت او تاکید دارند علی لاریجانی است. رئیس مجلسی که جنس سیاست ورزی و اصولگرایی او دستکم طی یک دهه گذشته با دو همفکر اشاره شده تفاوت‌های عمیق پیدا کرده و شاید همین تفاوت‌هاست که او را در چنان سیبل هدفی قرار داده است که حاضرند به گفته آیت الله «علی‌اکبر مسعودی خمینی» یک نفر را از آن سر دنیا برای نامزدی از قم بیاورند اما از لاریجانی رزومه نخواهند.

اگر فرض را بر نیامدن دو چهره بالا قرار دهیم می‌توان گفت از طیف اصولگرایی قالیباف و حداد عادل در جریان اصولگرا کم نیستند که با کم و زیادهایی می‌توانند در همان مسیر سیاست ورزی کنند اما لاریجانی معتدلی که تندروی‌ها را در مجلس نهم برنتافت و در موضوع برجام در اردوگاه دولت ایستاد نه جبهه پایداری، چندان جانشین فکری در فهرست انتخاباتی آینده اصولگرا نخواهد داشت و چه بسا هدف از بی‌مهری‌ها به او که دلیل اعلام عدم کاندیداتوری اش هم شده همین باشد که در فهرست آینده یکدستی همان طرح نو اشاره شده را کسی بر هم نزند. شاید حضور در بهارستان تنها نقطه مشترک این روزهای لاریجانی و قالیباف باشد اما همان اندازه که شهردار پیشین تهران آن را در موضع گیری‌های خود بازتاب می‌دهد، ترجیح رئیس کنونی مجلس آرامش رسانه‌ای پیرامون فعالیت سیاسی خود است.

چه کسی می‌آید؟

با توصیفات فوق شاید مهم‌ترین سوالی که این روزها می‌توان از اردوگاه اصولگرایی پرسید این است که چه کسی می‌آید؟ باز هم بر مبنای شواهد و شنیده‌ها شاید از آنان‌که آمدنشان با احتمال بسیاری قطعی شده یکی «سعید جلیلی» باشد، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و کاندیدای پیشین انتخابات ریاست جمهوری. چهره‌ای که بیشتر اصولگرایان او را گزینه ایده آل خود برای سرلیستی می‌دانند خود تاکنون در این زمینه اظهارنظری نداشته است اما آمدن او و نیامدن سه نفر اشاره شده می‌تواند بازی انتخاباتی مجلس را وارد فصل تازه‌ای کند فصلی که نه می‌توان آن را به نفع اصولگرایان دانست و نه به ضرر آن‌ها.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.
مهرمهر16 ساعت قبل
استاندار اردبیل بیان کرد: تا یک ماه آینده عملیات روسازی در ۹۰ کیلومتر از راه آهن اردبیل – میانه آغاز می‌شود تا با ریل‌گذاری که انجام می‌شود بخشی از کارها به سرانجام برسد. بهنام جو از افتتاح ۵۰ کیلومتر بزرگراه در استان تا پایان امسال خبر داد و اظهار کرد: در کنار این اتفاقات مبارک افزایش تولید ۱٫۵ میلیون تنی محصولات کشاورزی زمینه خوبی را برای افزایش سرانه درآمد مردم استان فراهم کرده تا کشاورزان در بخش تولید محصولات متنوع بتوانند به اهداف مورد نظر به ویژه در مسیر توسعه استان کمک کنند. وی از احداث بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور در استان اردبیل خبر داد و خاطرنشان کرد: به زودی بزرگترین شهرک مرزی مشترک بین ایران و آذربایجان در شمال استان اردبیل راه‌اندازی می‌شود. استاندار اردبیل در خصوص روند ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در اردبیل نیز گفت: تا پایان روز گذشته در حوزه انتخابیه اردبیل، نیر، نمین و سرعین ۵۸ نفر ثبت نام کردند که نسبت به دوره قبل که ۴۱ نفر بوده است ما با افزایش ثبت نام کنندگان روبرو هستیم. بهنام جو بیان کرد: امیدواریم در دوم اسفند امسال که موعد انتخابات مجلس شورای اسلامی است مردم این استان با دیدن تلاشی که مسئولان در مسیر توسعه همه جانبه این خطه آغاز کرده‌اند به تکلیف دینی و شرعی خود عمل کرده و با حضور خود در صحنه انتخابات به برگزاری باشکوه آن کمک کنند.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
روز یکشنبه در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، اعضای این شورا، دو فوریت طرح «رسیدگی به خانواده‌های آسیب‌دیده از حوادث شهر تهران در اواخر آبان ماه ۹۸» را تصویب کردند. رییس کمیته اقتصادی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: با این حال بر اساس گزارش‌های واصل شده، میزان تلفات جانی در شهر تهران بسیار محدود بوده، اما در عین حال، گزارشات زیادی درخصوص مصدومیت و مجروحیت همشهریان داریم و خسارات به اموال عمومی و خصوصی وجود دارد. او ادامه داد: به عنوان نمونه در اعتراضات اخیر، گزارشات زیادی درخصوص آسیب شهروندانی داشتیم که به عنوان تماشاچی و یا عابر در صحنه حضور داشتند. باید تلاش کنیم تا از آلام آن دسته از آسیب دیدگانی که صرفا اعتراض داشتند، کاسته شود. میرلوحی تاکید کرد: اکنون در مجموعه شهر تهران از طریق شهرداری‌ها و فرمانداری، مشغول جمع‌آوری و برآورد میزان خسارات هستیم و جمع‌بندی این مسئله نیز در آینده نزدیک به اطلاع مردم خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر