آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک

آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
بزرگ ترین حمله تروریستی بیولوژیک در تاریخ آمریکا، از ظرف های سالاد چند رستوران در منطقه شمال غرب پاسیفیک آغاز شده است.

به گزارش مشرق، در اکتبر ۲۰۱۹ یکی از کمیته‌های فرعی کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان جلسه استماعی برگزار کرد با عنوان «دفاع از کشور در برابر تروریسم بیولوژیک: آیا آمادگی داریم؟» پاسخ این سئوال یک نه بزرگ است.

در این جلسه کارشناسان شهادت دادند که سیستم‌های دفاع بیولوژیک ما در طول بیش از یک دهه گذشته آسیب پذیر و منسوخ بوده‌اند. این می‌تواند نگرانی هایی را درباره استفاده تسلیحاتی از میکروارگانیسم هایی که عامل بیماری اند یا پاتوژن هایی نظیر ابولا یا سیاه زخم را به وجود آورد. با این حال شاید کسی نتواند به راحتی به شکلی از یک ویروس صعب الوصول دست پیدا کند، اما چیزی به دسترسی مواد خوراکی را نیز می‌توان با قصد و نیت قبلی به سهولت آلوده کرد.

من در مرکز مطالعات حقوق بهداشت دانشگاه سنت لوئیس حقوق مواد غذایی و دارو را تدریس می‌کنم. هرچند کار ما نظارت بر احتمال بروز تهدیدات شدید از سوی پاتوژن‌ها برای جامعه است، ولی من و همکارانم زمان بسیار زیادی را صرف مطالعه در مورد ویروس‌ها و باکتری هایی می‌کنیم که به دست آوردن آنها بسیار دشوار است مثل سیاه زخم یا طاعون. اما یک جنبه کمتر شناخته شده تروریسم بیولوژیک این است که پاتوژن‌های ساده‌تری مثل سالمونلا، باکتری رایجی که در برخی از مواد غذایی یافت می‌شود را نیز می‌توان برای آسیب زدن عامدانه به مردم مورد استفاده قرار داد. در واقع بزرگ‌ترین حمله تروریستی بیولوژیک در تاریخ آمریکا، از ظرف‌های سالاد چند رستوران در منطقه شمال غرب پاسیفیک آغاز شده است.

آشنایی با تروریسم بیولوژیک

وزارت امنیت داخلی تروریسم بیولوژیک را رها سازی عامدانه باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد سمی با هدف وارد آوردن جراحت یا صدمات دیگر به مردم تعریف می‌کند. پاتوژن‌ها را می‌توان به چندین طریق منتشر کرد. برخی از طریق هوا یا آب جا به جا می‌شوند. برخی مستقیما از شخصی به شخصی دیگر یا از طریق تماس با حیوانات آلوده انتقال پیدا می‌کنند. آخرین اما نه کم اهمیت‌ترین روش انتشار این پاتوژن‌ها از طریق سیستم‌های غذایی است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آتلانتا مواد تروریسم بیولوژیک را در سه دسته تقسیم بندی می‌کند. این دسته بندی بر اساس فاکتورهایی چون سهولت انتقال بیماری و نرخ‌های ظهور نشانه‌های بیماری و مرگ و میر صورت می‌گیرد. دسته الف شامل عوامل با اولویت بالا هستند که می‌توانند به سهولت منتشر شوند و به نرخ‌های بالای مرگ و میر منجر شوند و یک خطر امنیت ملی را به وجود آورند. آبله و سیاه زخم از جمله این موارد به حساب می‌آیند. دسته ب شامل پاتوژن هایی است که روش انتشار نسبتا ساده‌ای دارند اما به اندازه عوامل دسته الف موجب مرگ مردم نمی‌شوند. این عوامل شامل اسهال و پاتوژن هایی هستند که باعث التهاب مغزی ویروسی می‌شوند. دسته ج شامل پاتوژن‌های موجودی می‌شوند که می‌توانند برای اهداف تروریسم بیولوژیک مهندسی شوند، مثل ویروس هانتا و ویروس نیپا.

پاتوژن‌ها: مظنونین همیشگی

هرچند تروریسم بیولوژیک ممکن است پدیده جدیدی به نظر آید اما چنین نیست. یکی از اولین موارد این نوع از تروریسم به سال ۱۳۴۶ و زمانی بازمی گردد که ارتش تاتار شهر تحت محاصره کفا یا کریمه امروزی را با ویروس طاعون آلوده کرد. این رخداد در نهایت به مرگ سیاهی مرتبط شد که در سال‌های بعد اروپا را فرا گرفت. برخی مورخین بر این باورند که در میانه قرن هجدهم استعمارگران از روی عمد به بومیان آمریکایی پتوهای آلوده به ویروس آبله می‌دادند. در طول جنگ جهانی دوم و دوران جنگ سرد، چندین کشور از جمله ایالات متحده بر روی استفاده تسلیحاتی از پاتوژن‌های چون سیاه زخم، آبله، طاعون و مسمویت غذایی حاد آزمایش هایی انجام دادند.

تازه‌ترین مورد از تروریسم بیولوژیک در آمریکا پس از یازدهم سپتامبر به وقوع پیوست. در این حملات هاگ‌های سیاه زخم از طریق نامه برای سیاستمداران و رسانه ارسال شد که موجب کشته شدن ۵ تن و بیماری ۱۷ تن دیگر گردید.

عواملی چون سیاه زخم یا آبله همچنان در میان موادی قرار دارند که در مورد استفاده از آنها درحملات تروریستی بیولوژیک بیشترین هراس وجود دارد. با اینکه برای اکثرمردم و موسسات به دست آوردن نمونه هایی از این پاتوژن‌ها بسیارکارسختی است، اما این پاتوژن‌ها اگر خوب مدیریت نشوند یا به دست افراد ناباب بیفتند، می‌توانند خطرات سلامتی بسیار گسترده‌ای را متوجه جامعه کنند.

اما فهرست مواد تروریسم بیولوژیک گسترده‌تر از آن است که فکر می‌شود. این فهرست مثلا شامل باکتری هایی که مرتبا زنجیره مواد غذایی ما را آلوده می‌کنند مثل سالمونلا نیز هست. و دقیقا همین سالمونلا بود که بزرگ‌ترین حمله تروریسم بیولوژیک را در خاک آمریکا جرقه زد.

پاتوژن‌های غیرمعمول

بین سپتامر و اکتبر ۱۹۸۴ پیروان بگوان شیر رانجیش رهبر یک فرقه مستقر در اورگان، عامدانه مواد غذایی را در سالاد فروشی‌های چندین رستوران در دالاس در واسکو کانتی اورگان آلوده کردند. اعضای این فرقه سالمونلا را از آزمایشگاهی در سیاتل به سرقت برده و آن را با مایعی قهوه‌ای مخلوط کرده و با دقت مقادیراندکی از آن را با مواد خوراکی چون سالسا و سس سالاد مخلوط کرده بودند. هر چند هیچ کس در این حمله جان خود را از دست نداد اما در زمانی که جمعیت دالاس در اصل ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر بود، ۷۵۱ تن مسموم شدند.

حتی گذشته از موضوع تروریسم بیولوژیک، سالمونلا تهدیدات مهمی را متوجه سلامت عمومی می‌کند. این ویروس به طور میانگین در هر سال موجب بیماری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در آمریکا می‌شود که سرنوشت ۲۳ هزار نفرشان به بستری شدن و ۴۵۰ نفر از آنها به مرگ می‌انجامد. اگر از این ویروس به عنوان سلاح استفاده شود، نتایج می‌توانند فاجعه بار باشند. بر اساس طبقه بندی موجود، در حال حاضر سالمونلا و دیگر تهدیدات امنیت غذایی همچون ای. کولا در رده مواد دسته ب طبقه بندی می‌شود. این طبقه بندی شامل پاتوژن هایی که می‌توانند برای آلوده کردن شبکه آبرسانی ما مورد استفاده قرار گیرند نیز می‌شود.

آلوده کردن شبکه‌های آبرسانی و غذایی تاکتیک جدیدی نیست. در قرن دوازدهم امپراتور فردریک بارباروسا در طول محاصره تورتونا در ایتالیا چاه‌های آب این شهر را مسموم کرد. ششصد سال بعد نیروهای ناپلئون جلگه‌های اطراف مانوتوآ را برای تشدید شیوع بیماری مالاریایی که وجود داشت به آب بستند.

سیستم‌های تامین آب و مواد غذایی از زمان این مثال‌های تاریخی تفاوت‌های زیادی کرده‌اند. تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر اقدام تروریسم بیولوژیک بعدی، سالاد فروشی‌های واقع در میدان تایمز را هدف قرار دهد. یا اگر بخشی از شبکه آبرسانی لس آنجلس آلوده شود. ما نمی‌توانیم آماده سازی‌ها برای تروریسم بیولوژیک را نادیده بگیریم، اما بر اساس نظر کارشناسانی که اخیرا در کنگره شهادت داده‌اند، این دقیقا همان اتفاقی است که دارد رخ می‌دهد.

آمادگی در برابر تروریسم بیولوژیک

از سال ۲۰۰۳ ایالات متحده از این نظر بر «بیو واچ» متکی بوده، یک برنامه نظارت و هشدار اولیه برای مناطق شهری بزرگ. این برنامه که بیش از یک دهه است منسوخ قلمداد می‌شد، اکنون از رده خارج شده است. از جایگزین این برنامه یعنی «بیو دیتکشن ۲۱» در اوایل سال ۲۰۱۹ رونمایی شد، اما بر اساس آنچه که در جلسه استماع ماه اکتبر کنگره مطرح شد، فناوری حسگر جدیدی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد برای ردگیری پاتوژن‌ها ناکافی اعلام شد.

این ردگیرها قابل اعتماد نیستند و مرتب علائم هشدار مثبت اشتباهی را ارسال می‌کنند که اغلب موجب می‌شود شناسایی تهدیدات بیولوژیک بسیار طول بکشد. یک راه حل احتمالی که کارشناسان دفاع بیولوژیک در جلسه استماع کنگره مطرح کرده‌اند، می‌تواند مشارکت بین بخش‌های دولتی و خصوصی برای ساخت فناوری ردگیری پاتوژن‌های بهتر باشد.

وقتی پای واکنش دربرابر تهدیدات به میان می‌آید، نوعی عدم همکاری گسترده بین سازمان‌های فدرال و اجتماعات محلی به وضوح مشاهده می‌شود. دکتر آشا جرج مدیر اجرایی کمیسیون دو حزبی درمورد دفاع بیولوژیک در پاسخ به این سئوال که بعد از دریافت اعلان هشدار یک حمله تروریستی بیولوژیک احتمالی چه اتفاقی می‌افتد، پاسخ داد: «آنها خاموش می‌شوند ولی هیچ کس نمی‌داند چه باید کند.»

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دیگر کشورها با هشیاری بیشتری در حال آماده سازی خود هستند. ژاپن هم اکنون درحال گردآوری و مطالعه ویروس‌ها پیش از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ است. چین و دیگر کشورهای آسیایی نیز سرمایه گذاری‌های بیشتری درحوزه آماده سازی مقابله با تروریسم بیولوژیک انجام داده‌اند و برنامه‌های نظارتی را برای مناطق پر رفت و آمدی چون فرودگاه‌ها و خطوط مترو در دست اجرا دارند. ایالات متحده در جهانی که امراض آلوده کننده سریع‌تر از هر زمان دیگری سفر می‌کنند، نباید از این نظر یک استثنا باشد.

پاسخگویی به نگرانی هایی که کارشناسان دفاع بیولوژیک ما مطرح می‌کنند، یک گام اولیه مهم در افزایش دادن آماده سازی‌های مربوط به مقابله با تروریسم بیولوژیک محسوب می‌شود که هر چه می‌گذرد در آمریکا بیشتر نیز می‌شود. از جمله این اقدامات می‌تواند اطلاع از این باشد که برای توسعه و ساخت فناوری‌های ردگیری بهتر چقدربودجه اختصاص دهیم و طرح‌های مقابله خود را چگونه تدوین کنیم که بازیگران در سازمان‌های ایالتی و محلی را دخیل کند. اما گام‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند برداشته شود.

برای مثال محققان بهداشت عمومی خواستار توجه بیشتر به ضرورت ساخت واکسن‌ها و درمان‌های ضد میکربی جدیدی شده‌اند که بتوان آنها را برای مواد اپیدمیک طبیعی نیز همانند اپیدمی‌های ناشی از تروریسم بیولوژیک مورد استفاده قرار داد. درحال حاضر دفتر تحقیق و توسعه پیشرفته پزشکی بیولوژیک، دفتری که در وزارت درمان و خدمات انسانی قرار دارد، در حال تامین بودجه پروژه هایی مربوط به این حوزه است. همانطور که در جلسه استماع کنگره روشن شد، افزایش آماده سازی‌های ما در برابر تروریسم بیولوژیک وظیفه‌ای نیست که صرفا یک دفتر یا آژانس بتواند آن را به انجام برساند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف3 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر