حقایقی جالب از اقتصاد چین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اقتصادی

حقایقی جالب از اقتصاد چین

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
چین بزرگترین اقتصاد آسیا است و پیش‌بینی می‌شود این کشور به زودی به بزرگترین اقتصاد جهان شود.

آفتاب‌‌نیوز :

از زمان اجرای سیاست «درهای باز» در سال ۱۹۷۸، چین از کشوری کم توسعه یافته به یک کشور با درآمد سرانه متوسط تبدیل شده و انتظار می‌رود که با تداوم روند رشد سریع کنونی، این کشور تا سال ۲۰۵۰ به یک کشور با متوسط درآمد سرانه بالا تبدیل شود.

چین بزرگترین اقتصاد آسیا است و پیش‌بینی می‌شود این کشور به زودی به بزرگترین اقتصاد جهان شود.

حقایقی جالب از اقتصاد چین - 4

در این گزارش با حقایقی جالب از اقتصاد این کشور آشنا می‌شوید:

رشد اقتصادی

متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۹٫۳۹ درصد بوده است که رکورد این رشد مربوط به سه ماهه نخست سال ۱۹۹۳ با رشد خیره کننده ۱۵٫۴ درصدی و کمترین رشد نیز مربوط به رشد ۳٫۸ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ بوده است. به لطف این رشد سریع، میزان تولید ناخالص داخلی چین از حدود ۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۴ به ۱۳٫۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است!

بازارهای مالی

طبق اعلام خبرگزاری بلومبرگ، چین پس از آمریکا دارنده دومین بازار بورس بزرگ در جهان به ارزش تقریبی ۹٫۵ تریلیون دلار است. حدود ۳۵۰۰ شرکت بسیار بزرگ در بورس‌های مختلف این کشور دارای فعالیت هستند.

بازار بسیار بزرگ داخلی

چین به عنوان یکی از دو کشور جهان با جمعیت بالای یک میلیارد، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرفی در جهان را دارد که بسیاری از برندهای مطرح جهانی را به خود جذب کرده است. به گفته فایننشیال تایمز، تنها در سال ۲۰۱۷ مصرف‌کنندگان چینی ۴٫۷ تریلیون دلار هزینه کردند که بیشتر از هر کشور دیگری در جهان بوده است.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

روند جهانی شدن

چین از سال ۲۰۱۰ به بعد روابط مالی خود با جهان را بسیار تقویت کرده است. قرار است از سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین بانک آمریکا یعنی جی پی مورگان کار عرضه اوراق چینی را آغاز کند. یوان در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از ارزهای جهانی توسط صندوق بین‌المللی پول به رسمیت شناخته شد و سهام شرکت‌های چینی اکنون در بورس‌های اروپایی و وال استریت عرضه و معامله می‌شوند.

تجارت با جهان

چین یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان و واردکنندگان جهان است به گونه‌ای که که این کشور اکنون شریک نخست تجاری اتحادیه اروپا، استرالیا، امریکا، ژاپن، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر است. چین در سال ۲۰۱۹ حدود دو تریلیون و ۴۹۴ میلیارد دلار صادرات به کشورهای دیگر داشته است. این میزان در ۹ ماه نخست امسال یک تریلیون و ۸۲۶ میلیارد دلار بوده است.

این کشور هم‌چنین یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان جهانی نیزهست به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ این کشور دو تریلیون و ۱۳۵ میلیارد دلار از دیگر کشورها واردات داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری4 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا4 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر