«اجرای هدفمند» یک اصل موفقیت برند «پپسی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
«اجرای هدفمند» یک اصل موفقیت برند «پپسی»

«اجرای هدفمند» یک اصل موفقیت برند «پپسی»

ایمناخبرگزاری ایمنا |
"ایندرا نویی" مدیراجرایی پپسی، با تغییر در سیاست‌های شرکت و تلاش برای ارائه برنامه ای سودمند که بتواند نیازهای عموم افراد جامعه را برطرف کند، توانست از رقیب دیرینه خود، "کوکاکولا" پیشی گرفته و در مدار موفقیت بر آن چنگ زند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در ادامه خلاصه کتاب «حلقه‌های طلایی برندهای موفق جهان»، این بار به بخشی از مسیر موفقیت شرکت پپسی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین برندهای موفق جهان می‌پردازیم. «ایندرا نویی» مدیر عامل شرکت پپسی، بانویی باهوش، پرهیجان، مصمم، خوش‌بین و خوش اخلاق و در نهایت فردی موفق است. او که زاده شهر «چنای» (امروزه به آن مدرس می‌گویند) واقع در ساحل جنوب شرقی هند است، پس از ازدواج با «رجای نویی» در مسیر پرفراز و نشیبی از موفقیت گام گذاشت که به گفته خود، آن را مدیون خانواده، ایمان و دوستانش است.

او دارای فوق لیسانس تجارت از دانشگاه کلکته هند و دانشگاه «ییل» در ایالات متحده است و تجربه خوبی برای کار در تیم مدیریتی ارشد دارد. در نتیجه تجربیات و دانش مدیریتی، در سال ۱۹۹۴ از میان درخواست همزمان دو شرکت جنرال الکتریک و پپسی، به شرکت پپسی پیوست و فعالیت خود را رسما در سمت مدیریت برنامه ریزی استراتژیک آغاز کرد.

پپسی که بزرگترین شرکت مواد غذایی و نوشیدنی در ایالات متحده آمریکا است به دلیل تغییراتی که این مدیرعامل در آن داد (تمرکز بر تقاضای رو به رشد جهان برای غذای سالم‌تر و فعالیت‌های زیست محیطی) در حال شکوفایی بیشتر است، البته شیوه او در مدیریت اجرایی تا حدی غیر معمول، غیر محافظه کارانه و شوخ طبعانه اما در عین حال بسیار سرسخت و قاطع هست.

در زمان آغاز مدیریت «انریکو» به عنوان مدیرعامل پپسی، این شرکت دچار مشکلاتی از جمله کاهش میزان فروش قابل مقایسه با رقیب سرسخت خود کوکاکولا و تقلای رستوران‌های این شرکت برای ماندگاری در بازار بود. بنابراین نویی به عنوان رئیس برنامه‌ریزی استراتژیک و قائم مقام بخش ادغام و مالکیت‌ها باید یک برنامه تجاری تهیه می‌کرد. او معتقد بود فست فودها دیگر رشدی ندارد و رستوران‌ها نیز باید برچیده شود؛ در عوض تاکیدش بر افزایش ترجیح آمریکایی‌ها به غذاهای سالم بود.

در نهایت پس از جلسات متعدد، انریکو طرح نویی را پذیرفت و در سال ۱۹۹۷ رستوران‌ها از گردونه رقابت خارج شدند. اما بخش دوم استراتژی نویی (ایجاد تصویری از پپسی به عنوان شرکتی که به سلامت مشتریان اهمیت می‌دهد) هنوز اجرایی نشده بود. در راستای اجرای این استراتژی، اولین هدف نویی «تروپیکانا» بود. او با تاکید بر نوشیندنی‌های سالم این شرکت و فروش بالای آن توضیح می‌داد که وارد کردن آن به سبد تجاری شرکت پپسی نه تنها تصویری بهتر از این شرکت ارائه می‌دهد بلکه هدف آن را نیز تامین می‌کند. در نهایت پپسی این شرکت را با سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۸ مالک شد.

گام بعدی نویی این بار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از قبل بود. او در این مرحله تصمیم گرفت تا پپسی شرکت «کوئیکراوتز» را مالک شود که تنها محصول «گاتارود» آن ۸۲ درصد از بازار نوشیدنی‌های ورزشی ایالات متحده را در بر می‌گرفت و فروش جهانی‌اش به دو میلیارد دلار رسیده بود. نویی که در این زمان مدیر مالی شرکت پپسی نیز محسوب می‌شد برای تملیک این شرکت مبلغ ۱۴ میلیارد دلار را پیشنهاد کرد و به دلیل تمایل دیگر شرکت‌ها از جمله کوکاکولا به خرید این شرکت، او در تصمیم خود پافشاری کرد و در نهایت نیز موفق شد با حمایت مدیر اجرایی جدید، استیو رینموند، این شرکت را به مالکیت خود درآورد.

پس از این تملیک و ادغام‌ها، میزان فروش شرکت پپسی در سال ۲۰۰۲ هفت درصد افزایش یافت و بنابراین جایگاه نویی نیز در شرکت تعالی یافت. اگرچه رینموند و نویی از نظر شخصیتی با یکدیگر تفاوت‌هایی داشتند اما در مدت پنج سالی که این دو با یکدیگر کار کردند، سود سالانه پپسی با بیش از یک سوم افزایش به ۳۳ میلیارد دلار رسید و در سال ۲۰۰۶ جمع سرمایه شرکت در بازار از کوکاکولا فراتر رفت. همکاری نویی و رینموند آنچنان نزدیک و کامل کننده بود که او در مصاحبه‌ای به نیویورک تایمز گفته بود: «من و رینموند جملات یکدیگر را تکمیل می‌کنیم.»آغاز ریاست ایندرا نویی …

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

اول اکتبر ۲۰۰۶، ایندرا نویی اولین زن مدیر ارشد اجرایی شرکت پپسی شد. در نتیجه اقدامات نویی واحد «فریتولی» پپسی اکنون اسنک‌هایی با چربی کمتر و غذاهای ارگانیک ارائه می‌دهد و چربی‌های اشباع را کاملا حذف کرده است، به علاوه با هدفگذاری او شرکت تا سال ۲۰۱۵ نمک موجود در محصولات اصلی را به یک چهارم کاهش داد. آنگونه که این شرکت می‌گوید برچسب «اسمارت اسپات» که محصولاتی را نشان می‌دهد که به زندگی سالم‌تر کمک می‌کند، روی بیش از ۲۵۰ نوع از محصولات این شرکت مهر شده و این یعنی ۴۰ درصد از فروش شرکت در آمریکای شمالی.

نویی و گروه مشاوران متخصص او در تلاش برای جایگزینی مواد بی‌فایده مانند نمک، چربی و شکر با مواد مفید هستند و به همین منظور نیز پزشکانی از سازمان‌های شناخته شده جهانی مانند کلینیک مایو و سازمان جهانی سلامت در شرکت پپسی کار می‌کنند. این تیم در راستای رسیدن به هدف خود تاکنون موفق به تولید شیرین کننده‌ای بدون کالری شده که از گیاهی از خانواده گل آفتابگردان به نام «استویا» گرفته می‌شود. همچنین موفق به تبدیل محصول آب پرتقال تروپ ۵۰ پپسی به یک مارک ۱۰۰ میلیون دلاری شده است.

برنامه‌های نویی به عنوان مدیراجرایی شرکت باعث انعکاس تصویری مقدس از نقش درست پپسی در جهان می‌شود. از این رو او باورهای خود در این زمینه را در یک عبارت خلاصه کرده است: «اجرای هدفمند». به عقیده او پپسی باید همزمان دارای موفقیت مالی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی باشد و این به معنی کاستن از هدف اصلی نیست.

برنامه «اجرای هدفمند» در هنگام عملیاتی شدن، در سه سطح متفاوت تجلی می‌یابد. سطح اول پایداری سلامت بشری است که اقتضا می‌کند تا پپسی هر دو مسئله چاقی مفرط و سوء تغذیه را مد نظر قرار دهد. پیشبرد این مهم با ارائه غذاها و نوشیدنی‌هایی که برای سلامت مصرف کننده بهتر است و به ذائقه و سلیقه آنان نیز خوش می‌آید، امکان پذیر است.

سطح دوم، پایداری زیست محیطی است که با مصرف بهینه آب، بازیافت بیشتر مواد دور ریختنی، کاهش مصرف کاغذ و کربن در شرکت و ترویج کشاورزی مسئولانه به کره زمین کمک می‌کند.

سومین و آخرین سطح را نیز پایداری استعداد تشکیل می‌دهد که به کارمندان شرکت پپسی حسی از تعلق خاطر به چیزی بزرگ‌تر از خودشان می‌دهد، جایی که گوناگونی را محترم می‌شمارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد نه تنها زندگی خود را بگذرانند بلکه اجازه می‌دهد آن‌ها زندگی کنند.

دیدگاه مدیریتی نویی در مورد پایداری سلامت بشری فراتر از مبارزه پپسی علیه چاقی مفرط است؛ او در حالی که در مقابل بازاریابی و فروش محصولات ناسالم در کشورهای ثرومتند جهان تلاش می‌کند، برای تامین مواد غذایی مفید و مقوی برای افرادی که در جهان سوم از سوء تغذیه رنج می‌برند نیز تلاش می‌کند.

یکی از این محصولات پپسی، «خمیر بادام زمینی» است که پروتئین بالایی دارد. به عقیده نویی این یک کار خیریه نیست بلکه باید کاری سودآور باشد که زندگی مردم مناطق نیازمند را نیز نجات می‌دهد و هنگامی که پپسی بزرگترین نیازها را مشخص کند و بزرگ‌ترین بازارها را هدف قرار دهد، شروع به سودآوری کلان خواهد کرد.

خلاصه این فصل و کتاب ادامه دارد …

بیشتر بخوانید:رمز موفقیت شرکت ‌۳M چه بود؟"وال مارت" چگونه تاسیس شد؟عامل پیشرفت چشمگیر NIKE چه بود؟"کوکاکولا" چطور توانست به عنوان یک برند معروف، ماندگار شود؟ کد خبر ۳۹۶۷۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش نرخ ارز این روزها موجب نگرانی فعالان اقتصادی شده است. رشد ۲۴۵۰ تومانی دلار از اواسط آبان تاکنون خطر تکرار خاطرات تلخ رشد قیمت ارز در سال گذشته را برای مردم زنده کرده است. فضاسازی درباره لایحه بودجه سال آینده و این ادعای برخی طرفداران افزایش نرخ دلار که بودجه سال آینده مشکل دارد و اقتصاد را پولی می‌کند، دیگر موضوعی بود که همتی به آن اشاره کرد. وی سومین عامل رشد نسبی نرخ ارز را به استناد اطلاعات رسیده، فعالیت شبکه‌هایی در خارج از کشور دانست که برای افزایش نرخ ارز تلاش می‌کنند. موضوعی که در کنار روایت مجید شاکری از ایجاد کانال‌های جدید مالی از جمله از طریق عمان و کاهش رشد نقدینگی که خود را در کاهش شدید نسبت وام به سپرده نشان داده، می‌تواند ترمز جدی دیگری برای افزایش نرخ ارز محسوب شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از رویترز، در حالی که پس از پیش بینی اوپک مبنی بر کاهش عرضه در سال آینده میلادی بازار تا حدی از نگرانی مازاد عرضه رهایی یافته است، قیمت نفت امروز شاهد افزایش بود. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۶ سنت رسید. روز چهارشنبهبرنت ۰٫۸ درصد کاهش یافته بود. سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار دارد سال آینده بازار نفت با کمبود عرضه اندکی مواجه شود و این بدان معناست که شکاف بین عرضه و تقاضا کمتر خواهد شد. پیش بینی جدید اوپک به معنای عقب نشینی این سازمان از پیش بینی قبلی خود مبنی بر مازاد عرضه در سال ۲۰۲۰ است. این پیش بینی در حالی صورت گرفته که رشد تولید نفت آمریکا نیز در حال کند شدن است. با این وجود، حجم ذخایر نفت خام آمریکا همچنان رو به افزایش است. میزان ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته با افزایش غیرمنتظره بیش از ۸۰۰ هزار بشکه‌ای مواجه شد در حالی که قبلا تحلیلگران کاهش ۲٫۸ میلیون بشکه‌ای را پیش بینی کرده بودند. میزان ذخایر فرآورد‌های نفتی امریکا نیز روز به افزایش بوده است. ادوارد مویا، تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «گزارش ذخایر انرژی آمریکا نشان دهنده کاهش تقاضا و رسیدن حجم ذخایر به بالاترین رقم در طی ۷ ماه گذشته است.» صرف نظر از توازن میان عرضه و تقاضا، سرمایه گذاران همچنین در انتظار شنیدن خبر‌های بیشتر در مورد مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تجاری طولانی مدت هستند. تداوم اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب لطمه دیدن اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر