وصل شدن به جیب مردم و خودزنی سیاسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
وصل شدن به جیب مردم و خودزنی سیاسی

وصل شدن به جیب مردم و خودزنی سیاسی

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -درحالی که حکومت ایران به چشم می بیند و با گوشها یی تیز می شنود درلبنان ، در عراق ، در پرو، در اکوادور و در برخی کشورهای دیگر شهروندان با استناد به شرایط دهشتناک اقتصادی به تصمیم های دولتهایشان اعتراض دارند که روزگار را برآنها سخت کرده اند چرا حالا و در هشتمین ماه سال تصمیم به افزایش ناگهانی قیمت بنزین گرفته است. کارشناسان سیاسی باوردارند این تصمیم حکومت نوعی خود زنی سیاسی در وضعیت سخت این روزهای شهروندان به حساب می آید زیرا راه را برای جهش قیمت سایر کالاها هموار می کند.

پرسش این است که چرا سران سه قوه لابد با تایید نهادهایی بالاتر این تصمیم را اتخاذکرده‌اند؟ واقعیت این است که دست دولت از درآمد حاصل از صادرات نفت خام کوتاه شده است و آن طور که رییس بانک مرکزیبه صورت گذرا اشاره کرد دست کم ۴۰ میلیارددلار از درآمدهای پیش بینی شده صادرات نفت خام برای امسال از دست رفته است. درصورتی که میانگین نرخ هردلا درسال ۱۳۹۸برابر با ۸ هزار تومان لحاظ شود به عدد ۳۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته می‌رسیم. با توجه با اینکه رییس جمهور ایران همین چند روز پیش اعلام کرد برای اداره کشور ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است که تنها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان آن از محل مالیات تامین می‌شود اندازه درآمد از دست رفته نزدیک به ۷۰ درصد رقمی است که روحانی می‌گوید که عدد بزرگی است. دولت اما برای تامین کسری بودجه پیش از این راه هایی ارایه کرده بود که درمجموع به رقم ۷۶ هزار میلیارد تومان درصورت تحقق کامل می‌رسید که جبران درامد از دست رفته را نمی‌کرد. بنابر این دولت یا باید از بانک مرکزی استقراض می‌کرد که به انفجار تورم منجر می‌شد، یا باید اوراق بفروشد که مشتری اندکی داشت و دارد و یا به فروش سهام شرکتهای دولتی و دارایی‌های خود اقدام می‌کرد که در وضعیت فعلی مشتری ندارند. راه دیگر این است که از خارج وام گرفته شود که این راه نیز بسته است. دراین شرایط آیا جزوصل کردن دولت به جیب شهروندان راه دیگری وجود دارد؟ دولت از همان زمانی که بودجه ۱۳۹۸ را تدوین می‌کرد می‌دانست باید درسال جاری به جای اینکه به صادرات نفت امید ببندد باید جیب مردم را نشانه برود. افزایش مالیات درشرایط رکود با استناد به حرفهای کلی مثل اینکه فرار مالیاتی وجوددارد و یا اینکه ثروتمندان از دادن مالیات طفره می‌روند و یا اینکه چرا باید از درامد املاک و آپارتمان و خرید سکه مالیات نگرفت راه ورود به جیب مردم را برای خود بازکرده است. دولت نیک می‌داند نمی‌تواندبه طور ناگهانی هزینه‌های جاری و برخی هزینه‌های ضروری مثل هزینه دفاع و امنیت را کاهش دهد و نیک می‌داند در ماههای پایانی سال باید برخی از هزینه‌های مازاد بر هرماه را پرداخت کند و به همین دلیل این هزینه‌ها باید از جایی تامین شود و آنجا جیب مردم است. نهادهای حاکمیتی ایران به درستی می‌دانند شهروندان ایرانی در وضعیتی اند که ناگزیرند بار و سنگینی این هزینه تازه را بردوش بگیرند و به امید روزهای بهتر بمانند. واقعیت این است که کف گیر دولت برای دخل و خرج متوازن به ته دیگ رسیده است و راهی جز افزایش سه برابری قیمت بنزین و احتمالا سایر حامل‌های انرژی ندارد. بی پولی دولت تاجایی است که احتمال می‌دهد شاید نتواند از راههای منطقی و اقتصادی به سازمانها و نهادهای تامین اجتماعی کارگری و کارمندی کمک کند یا حتی شاید با دشواری برای پرداخت حقوق و مزد مستخدمین دولت مواجه شود. این خودزنی سیاسی نهادهای حکومتی را باید با دقت نگاه کرد و دید که پیامدهای منفی آن از کدام محل سر بر می‌آورد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر