الزام درج برچسب قیمت بر روی کالاها/مردم عدم نصب برچسب را گزارش دهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
الزام درج برچسب قیمت بر روی کالاها/مردم عدم نصب برچسب را گزارش دهند

الزام درج برچسب قیمت بر روی کالاها/مردم عدم نصب برچسب را گزارش دهند

فارسخبرگزاری فارس |
قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه هر هفته بازرسی‌ها بر روی ۵ کالای اساسی متمرکز می‌شود، گفت: نصب برچسب قیمت بر روی تمامی کالاها الزامی است و مردم، عدم نصب آن را بر روی کالاها گزارش دهند.

حسین مدرس‌خیابانی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: اصل کنترل و بازرسی و کنترل بازار، در شرایط کنونی نسبت به دوره‌های قبلی بسیار حائز اهمیت است و شرایط حساس کنونی، مساله بازرسی و نظارت بر بازار را به خصوص در حوزه ۱۰۰ قلم کالا را از اهمیت دوچندانی برخوردار کرده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هر هفته ۵ کالا به عنوان اولویت بازرسی مطرح می‌شود که معاونان بازرسی در سراسر کشور در کنار دادستانی کل، بازرسی ویژه اصناف و نیز سازمان تعزیرات حکومتی، بر روی آنها متمرکز شده و نظارت باید بر روی آنها در شبکه‌های توزیع، انبارها، مراکز تامین و فروشگاه‌ها و نیز مبادی عرضه و حتی بخش واردات، به شکل منسجم‌تری صورت گیرد.

وی افزود: کالاهای اولویت‌دار برای بازرسی، آن دسته از کالاهایی قرار می‌گیرند که در حوزه عرضه یا تقاضاهای موثر برای آنها، برخی نوسانات رخ داده است و یا بازار آنها از تعادل خارج شده است، بنابراین محور دوم بحث موضوع نظارت بر کالاهای اولویت‌داری است که هر هفته، ۵ کالای منتخب در دستور کار بازرسی ویژه قرار می‌گیرد.

به گفته مدرس خیابانی، مردم باید به بازرسان کمک کرده تا درج برچسب قیمت بر روی کالاها شکل بگیرد، چراکه درج برچسب قیمت، امروز در دنیا جزو اولین حقوق مصرف‌کنندگان به شمار می‌رود؛ ولی متاسفانه بسیاری از عرضه‌کنندگان کالا، آن را رعایت نمی‌کنند. در حال حاضر بالاترین نرخ تخلفات صنفی، عدم درج برچسب قیمت بر روی کالاها است.

وی اظهار داشت: مردم از هر مغازه‌ای که درج برچسب قیمت کالا در آن رعایت نشده، کالا خریداری نکنند تا این فرهنگ برای فروشندگان و عرضه‌کنندگان کالا نهادینه شود؛ به خصوص اینکه مردم هم حق انتخاب داشته و می‌توانند با عدم خرید خود از این مغازه‌ها و واحدهای صنفی، آنها را در نصب برچسب قیمت، ترغیب نمایند. این در شرایطی است که امروز فضای رقابتی بر روی عرضه کالا بسیار فشرده بوده و مردم قدرت انتخاب دارند که به سراغ مغازه‌هایی بروند که بر روی کالاهایشان، برچسب قیمت نصب شده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: عدم درج برچسب قیمت نشانه گرانفروشی است و مغازه‌ای که برچسب قیمت کالا درج نمی‌کند، هدف گرانفروشی را دنبال می‌کند، در غیر این صورت، نصب برچسب نشانگر آن است که این واحد صنفی، قیمت‌های مصوب را رعایت کرده و کالاهای خود را تحت دید مردم قرار می‌دهد.

وی اظهار داشت: برچسب قیمت بر روی برخی از کالاها، از سوی کارخانجات و تولیدکنندگان صورت می‌گیرد و برخی دیگر که نیاز است، باید نصب برچسب قیمت کالاها را صورت دهند.

مدرس خیابانی با بیان اینکه بازرسی‌های میدانی باید شکل گیرد، گفت: استفاده از سامانه‌های نظارت باید در سرلوحه کار معاونان بازرسی قرار گیرد و بر این اساس سامانه رصد کالا، انبارها و نیز سامانه درج قیمت کالاها، طراحی شده و در اختیار بازرسان است، این در حالی است که امروز به دلیل تعدد واحدهای صنفی و پیچیدگی آنها و نیز تنوع کالاهایی که عرضه می‌شود، استفاده از سامانه‌ها می‌تواند رونق بازرسی‌های مردم و ارایه گزارش‌های تخلفات را در پی داشته باشد، چراکه امروز دیگر نمی‌توان برای هر واحد صنفی یک بازرس قرار داد؛ بلکه مردم خود می‌توانند بهترین ناظران بر بازار باشند و کار را پیگیری نمایند.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی افزود: سامانه‌ها باید مورد استفاده قرار گیرد؛ این در حالی است که «طرح شکایت» در سامانه رصد آنلاین قیمت کالا و خدمات پیش‌بینی شده و مردم می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند؛ اما امروز بسیاری از استان‌های کشور، هنوز در استفاده از سامانه قیمت و ثبت شکایات بر روی آن هنوز فعال نشده‌اند و تنها دو استان البرز و هرمزگان در صدر رسیدگی به شکایات مردمی قرار دارند و بیشترین استفاده را از این سامانه‌ها دارند.

مدرس خیابانی گفت: قرار بر این است که هر هفته ۵ استانی که در حوزه رسیدگی به شکایات مردمی خوب عمل کرده‌اند و نیز آنهایی که در رسیدگی به شکایات کند عمل‌ کرده‌اند، معرفی شوند و از ابزار نظارت، برای رصد عملکرد آنها استفاده شود. استفاده از ابزارهای استانی در سرلوحه کار این سامانه‌ها قرار گیرد.

وی اظهار داشت: استقرار پایگاه‌های نظارت و بازرسی در استان‌های کشور در دستور کار قرار دارد و امروز احساس نظارت بر بازار و کنترل آن، از خود نظارت و کنترل بازار مهمتر است و این پایگاهها امکان دسترسی مردم در مراکز پرجمعیتی که مکان‌های عرضه کالاها هستند، به پایگاههای نظارت و بازرسی را می‌دهد و در تهران نیز قرار است که این پایگاه‌ها مستقر شوند، همان طور که در استان هرمزگان، هم اکنون این پایگاه‌ها استقرار یافته و مشغول به کار هستند.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بازرسان سازمان حمایت و تعزیرات حکومتی در این پایگاه‌ها مستقر خواهند شد، البته کار با محوریت اتاق اصناف انجام خواهد شد و البته شهرداری تهران نیز کمک کرده است که این پایگاه‌ها را در بخش‌های مختلف شهر مستقر کرده و دسترسی مردم را برای ثبت شکایات خود آسان‌تر نماید.

وی معتقد است که استقرار این پایگاه‌ها، به مردم این آرامش را می‌دهد که محل‌هایی را در اختیار دارند که می‌توانند شکایات خود را در آن سامانه به لحظه ثبت نمایند.

مدرس خیابانی از برقراری طرحی یک ماهه از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از آذرماه سال جاری خبر داد و گفت: بر اساس طرح سراسری برچسب قیمت، دامنه نظارت‌ها بر بازار گسترش خواهد یافت. همچنین حضور معاونان بازرسی سازمان‌های صمت استانها نیز پررنگ‌تر خواهند شد.

وی اظهار داشت: موضوع نظارت و بازرسی باید در کنار ابزارهای تامین و توزیع کالا، به طور مؤثر وارد شده و آرامش بازار را فراهم نماید، ما امروز نیاز داریم، چراکه تامین کالاها در کشور به نحو ویژه‌ای صورت گرفته و علاوه بر تامین کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره و عادی مردم، ذخایر استراتژیک نیز وضعیت مناسبی دارند و شبکه توزیع نیز همکاری خوبی را لحاظ کرده و با چابک سازی، کاهش فاصله بین تامین و مصرف کننده را شکل می‌دهد و اینجا است که موضوع بازرسی و نظارت از اهمیت چندانی برخوردار می‌شود.

مدرس خیابانی گفت: برآیند تمامی اقداماتی که دولت در حوزه تامین و توزیع کالا صورت می‌دهد، در بازرسی و نظارت‌ها و کنترل بازار خود را شکل می‌دهد.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

ایجاد خط هوایی ایران و قرقیزستان؛ به​زودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستانبررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین - قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز تفاهمنامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی و جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان امضا شد. در مراسم اختتامیه این کمیسیون، محمد اسلامی گفت: این تفاهم نامه در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، گمرک، بازرگانی و سرمایه گذاری، صنعتی، معدن، کشاورزی، علوم جوی، نقشه برداری و خدمات فنی و‌ مهندسی، گردشگری و مسائل مربوط به بیمه و بانک امضا شد. وی افزود: در بخش حمل و‌ نقل مهمترین اقدام، ایجاد خط هوایی بین دو کشور است و در صورت افزایش متقاضی پرواز‌ها افزایش می‌یابد. آقای اسلامی بیان کرد: در زمینه گردشگری، گردشگری سلامت، فرهنگ، هنر و آموزش همکاری‌های دانشگاهی تفاهم صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت‏، گاز و پتروشیمی نیز تفاهم همکاری صورت گرفت، گفت: تامین قیر قرقیزستان و اعلام آمادگی قرقیزستان برای تامین گوشت قرمز از جمله توافقاتی بود که صورت گرفت. در ادامه جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: استفاده از ظرفیت ترانزیت ایران برای کشور قرقیزستان بسیار حائز اهمیت است در این رابطه جلساتی خصوصی با آقای اسلامی داشتیم در حال حاضر در حال بررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین -قرقیزستان و ازبکستان هستیم که برای ایران هم فرصت خوبی است تا کالا‌های خود را به آسیای مرکزی صادر کند. وی افزود: ایجاد خطوط هوایی زمینه خوبی برای توسعه گردشگری خواهد داشت. وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: برای کشور ما افزایش همکاری و توسعه روابط با ایران بسیار اهمیت دارد. وی افزود: در زمینه آموزش، بیمه‏، مناطق آزاد تجاری، استاندارد، علوم و فرهنگ تفاهم کردیم. آقای جانان بیش اوف تصریح کرد: در حوزه روابط اقتصادی بین دو کشور همکاری در حوزه کشاورزی از اولویت‌های ما است.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

کدام موسیقی دانان در سال ۲۰۱۹ بیشترین درآمد را داشتند؟ + عکس

8+
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
ایبناایبنا10 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، نشست کمیته راهبردی فناوری اطلاعات دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، در روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ با حضور دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد، مجید صفدی سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی، معاونین توسعه مدیریت و مدیران فناوری اطلاعات مناطق برگزار شد. مرتضی بانک، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد ضمن تاکید بر اهمیت نقش فناوری اطلاعات اظهار داشت: استانداردسازی فرآیندها و ایجاد شفافیت اطلاعاتی جز از طریق توسعه و استقرار سامانه‌های اطلاعاتی یکپارچه و پنجره واحد خدمات الکترونیکی میسر نمی‌شود که خوشبختانه در این زمینه، طی یک سال گذاشته اقدامات بسیاری خوبی انجام شده است. وی خاطرنشان کرد که با همکاری مناطق آزاد کشور، فاز نخست پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد همزمان با دهه‌ی فجر انقلاب رونمایی خواهد شد. در این جلسه ابتدا، گزارشی از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه پنجره واحد و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده آن تا پایان سال جاری توسط محمد امین اله‌داد، مدیر پروژه پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد و دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات ارائه گردید و در ادامه در خصوص استقرار سامانه‌های یکپارچه مناطق از جمله سامانه صنایع، کمیسیون ارزش افزوده و سامانه ثبت شرکت‌های مناطق آزاد بحث و بررسی شد.

نظرها

اخبار بیشتر