رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸درصدی در بانکها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸درصدی در بانکها

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸درصدی در بانکها

مهرخبرگزاری مهر |
بانکها با استفاده از فرصت کاهش نرخ ارز و رکود بازار مسکن،تلاش‌ برای جذب منابع مالی مردم رادر دستور کارقرار داده و بیشترشان طرح‌های فروش گواهی‌های سپرده بانکی با نرخ ۱۸درصد را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازارهای ارز، طلا و سکه به عنوان بازارهای موازی سرمایه‌گذاری‌های بانکی مدتها است که روی آرامش را به خود می‌بینند و اگر هم نوسانی هم داشته است، در حدی بوده که رغبتی برای سرمایه‌گذاری در آن از سوی مردم وجود نداشته است. تقریبا یکسالی هست که بازار ارز در ایران روی آرامش دیده و به تبع آن، طلا و سکه هم که یک نگاه خود را در تعیین قیمت، همواره به قیمت ارز داشته‌اند هم، نوساناتی طبیعی و منطقی را تجربه می‌کنند.

در این میان، بسیاری از افرادی که نیمه اول سال گذشته برای خارج کردن سپرده‌های خود و خرید سکه و ارز به عنوان سرمایه‌گذاری به بانکها مراجعه می‌کردند، ماهها است که دوباره به این نتیجه رسیده‌اند که بانکها می‌توانند مکان‌های امنی برای سرمایه‌های آنها باشند و بنابراین موجی از بازگشت منابع مالی مردم به بانکها جهت سپرده‌گذاری ایجاد شده است.

آنگونه که آخرین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد، مانده سپرده‌ها تا پایان ماه ابتدایی تابستان، از افزایش ۲۶٫۹ درصدی و تسهیلات بانکی از رشد ۲۱٫۷ درصدی برخوردار بوده است. این در حالی است که مانده کل سپرده‌ها، بالغ بر ۲۲۱۶۵٫۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل که رقم ۴۶۹۶٫۴ هزار میلیارد ریالی را به ثبت رسانده، ۲۶٫۹ درصد رشد داشته و نسبت به پایان سال قبل نیز که حدود ۱۴۹۱٫۷ هزار میلیارد ریال بوده، رشد ۷٫۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

در این میان، بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹٫۸ هزار میلیارد ریال بوده است که این خود نشانگر آن است که مردم اقبال بیشتری به سپرده‌گذاری در بانکها داشته‌اند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

یکی از متصدیان بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بانکها به تازگی با ورود دوباره به طرح جذب سپرده تلاش دارند تا بخشی از منابع مالی در اختیار مردم را به بانکها برگردانند. بر این اساس، طرح‌هایی را برای صدور گواهی اوراق سپرده بانکی با نرخ تضمین‌شده ۱۸ درصدی آغاز کرده‌اند که البته باز هم برخی از بانکها، در قالب دو قرارداد مجزا تلاش دارند تا برای ارقام بالاتر که اقدام به سپرده‌گذاری می‌کنند، جذابیت ایجاد کنند؛ به نحوی که بعضا نرخ تا ۲۰ درصد هم افزایش می‌یابد.

وی افزود: البته مردم هم نسبت به ثبت نام برای دریافت این گواهی‌های سپرده اقدام کرده و بنابراین میزان سپرده‌گذاری در بانکها طی ماههای گذشته به ویژه از مرداد به بعد، با افزایش مواجه بوده است.

بررسی آمار بانک مرکزی حکایت از آن دارد که نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در تیرماه ۹۸ بعد از کسر سپرده قانونی، ۸۱ درصد است که نسبت به پایان تیرماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۳٫۵ و ۰٫۳ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۶٫۳ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۴٫۹ درصد است.

البته بانک مرکزی بر این باور است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران، استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- براساس هشدار فائو گله‌های ملخ در طول ماه دسامبر به سمت جنوب غرب پاکستان، جنوب ایران و شمال عمان مهاجرت خواهند کرد. مهاجرت گله‌ها احتمالا در طول ماه دسامبر به سمت جنوب غرب پاکستان، جنوب ایران و شمال عمان ادامه می‌یابد. تعدادی از گله‌ها در ساحل دریای سرخ در یمن تشکیل شده و به سمت شمال در عربستان حرکت کرده‌اند. گروه‌های بزرگ که در تابستان شکل گرفتند در سواحل دریای سرخ سودان ظاهر شدند. زادو ولد زمستانی در دو طرف دریای سرخ باعث خواهد شد که جمعیت ملخ‌ها افزایش بیشتری یابد.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
همشهریهمشهری9 ساعت قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.

نظرها

اخبار بیشتر