تاکید خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت مسلمانان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

تاکید خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت مسلمانان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت و صمیمیت امت اسلامی برای جلوگیری از نفوذ و تسلط دشمن تأکید کرد.
تاکید خطیب نماز جمعه تهران بر وحدت مسلمانان - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با خیر مقدم و تبریک به میهمانان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افزود: مسئله وحدت مسلمانان را علمای شیعه و سنی از قبل از انقلاب مطرح کردند و این مسئله امروز ضروری‌تر از هر زمان است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) گفت: اگر امت اسلام به هم کینه نورزند و صمیمی باشند دشمن بر آن‌ها مسلط نخواهد شد.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: دشمن وقتی مسلط می‌شود که کینه‌ها بین امت باشد و دل‌ها زنگ خورده باشد.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار میهمانان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، گفت: دشمن کار نظامی نمی‌کند، اما در مراکز تصمیم گیری نفوذ کرده و در آن نفوذ کار خود را پیش می‌برد.

وی افزود: این سلاح برنده‌تری است که استکبار به سراغ حاکمان در رأس کشور‌های اسلامی رفته و با آن‌ها ارتباط برقرار کرده است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: دشمن امروز نه با اسلام و نه شیعه و سنی بلکه با خدا می‌جنگد.

آیت الله امامی کاشانی افزود: امروز در یمن کوچک و بزرگ را بمباران می‌کنند و در فلسطین افراد بی گناه بسیاری را به شهادت می‌رسانند و این‌ها با برنامه ریزی بعضی از حاکمان قرون وسطایی عمل می‌شود.

وی گفت: آن‌ها با وقاحت می‌گویند ما به خاطر پول شما با شما هستیم و با این تحقیر و توهین وضع برخی از حاکمان کشور‌های اسلامی این چنین شده است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: پیامبر از امت اسلامی می‌خواهد که با یکدیگر صمیمی باشند و کینه نداشته باشند و دلهایشان با هم باشد و حالا اگر در بعضی اعتقادات با هم نظرات متفاوتی دارند مهم این است که صمیمیت بین آن‌ها وجود داشته باشد و این اندیشه نه تنها در جهان اسلام که در بیرون جهان اسلام هم برده شده است.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به تلاش رژیم صهیونیستی برای مخالف جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران با یهود گفت: جمهوری اسلامی ایران کی گفته است که یهود نباشد.

وی با بیان فراز‌هایی از قرآن کریم درباره قوم یهود افزود: یهودی‌ها خود با رژیم صهیونیستی مقابله می‌کنند و معتقدند که رژیم صهیونیستی ضد خداست.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: رئیس جمهور امریکا و صهیونیست‌ها یک واقعیت هستند و آن این است که ضد خدا، ضد انسانیت و ضد همه ارزش‌ها هستند.

آیت الله امامی کاشانی افزود: ​ استکبار به دنبال منافع خودش است و کاری به دین و مذهب و شیعه و سنی ندارد و اگر به آن پول دهند موافق است و اگر پول ندهند مخالف می‌کند.

وی سرچشمه گرفتاری‌های مردم فلسطین و عراق را در نفوذ استکبار جهانی دانست و گفت: ​ خوشبختانه در عراق مرجعیت بسیار قوی و عظیمی وجود دارد و مردم عراق هم آگاهند که باید به مرجعیت توجه کنند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: همان گونه که مرجعیت عراق هم اعلام کرد مردم عراق حق دارند برای گرانی و اداره کشور اعتراض کنند، اما این اعتراض‌ها نباید مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد.

آیت الله امامی کاشانی گفت: آنچه در سوریه و افغانستان می‌گذرد برای این است که استکبار اسلام را نمی‌خواهد و لا اله الا الله با منافعشان در تضاد است.

وی با اشاره به فراز‌هایی از سخنان مقام معظم رهبری راه حل مقابله با توطئه‌های تفرقه افکنانه دشمنان را در استقامت دانست و افزود: ​ استقامت این است که انسان فریب نخورد، در برابر دشمن نترسد و شجاع باشد و هیچ چیز جلوی رسیدن به هدفش را نگیرد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به این که شهدا بهترین مصداق برای استقامت هستند، گفت: این که جمهوری اسلامی ایران بعد از ۴۰ سال با عظمت ایستاده است نتیجه استقامت همین شهداست.

آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد: مردم فلسطین و عراق هم باید با بیداری و هوشیاری در برابر توطئه‌ها و نفوذ دشمن استقامت کنند.

وی گفت: امروز دشمن به نقاط تصمیم گیری در کشور‌های اسلامی رخنه می‌کند تا به اهداف خود برسند.

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به منابع اهل سنت و شیعه برای ظهور حضرت مهدی (عج) ابراز امیدواری کرد: همه امت اسلام بکوشند تا با گسترش عدل زمینه را برای ظهور آن حضرت فراهم کنند.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به سالروز رحلت علامه طباطبایی (ره) یاد این حکیم فقیه و مفسر قرآن کریم را گرامی داشت.

خطبه اول در جامعه اسلامی باید انصاف وجود داشته باشد خطیب جمعه تهران: یکی از رفتار‌ها و خلقیاتی که پیامبر اسلام داشتند وجود انصاف بود و در جامعه اسلامی باید این عمل جاری باشد.آیت الله محمد امامی کاشانی در نماز جمعه تهران و خطبه نخست خویش گفت: امروز سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) و رئیس مذهب شیعه امام جعفر صادق (ع) است. رسول اکرم (ص) در ۱۷ ربیع الاول شب جمعه پس از طلوع فجر از مادری به نام آمنه به دنیا آمد و در این جهان طلوع کرد، البته روایاتی که در تاریخ برادران اهل سنت است، دهم ربیع الاول را روز ولادت پیغمبر نام گذاری کرده‌اند و این دلیل اعلام هفته وحدت از دهم تا هفدهم ربیع الاول است. خطیب جمعه تهران همچنین افزود: امروز روز ولادت رئیس مذهب شیعه امامجعفر صادق علیه السلام است که به مردم جهان اسلام تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

ایت الله امامی کاشانی گفت: خطبه اول من درباره جمله‌ای است که در قرآن کریم به آن اشاره شده که پیامبر اکرم (ص) اسوه، ​ مقتدا، معصوم و سراسر حق النور بود که این مقتدی باید انسان کامل باشد.

وی افزود: از بدو خلقت موضوع انسان کامل همیشه و در همه ادیان مطرح بوده است، چون انسان کامل صفاتی دارد که سایرین باید از آن یاد بگیرند و پیامبر اکرم که خاتم الانبیاء است بالاترین و عزیزترین انسان کامل در عالم خلقت است.

خطیب جمعه نماز تهران ادامه داد: از بدو خلقت یعنی حدود ۱۰ هزار سال از ولادت آدم ابوالبشر در عام الفیل پیامبر اکرم به دنیا آمد و نزدیک به ۱۲ هزار سال از آدم ابوالبشر این زمان گذر کرده بود که انسانی به این عظمت به عنوان انسان کامل به دنیا آمد.

وی اشاره کرد: پیامبر اکرم در جمعی که اصحابشان که در محضر ایشان حضور داشتند فرمودند؛ می‌خواهید به شما بگویم که چه کسی به من شباهت بیشتری دارد؟ از این جمله پیامبر اکرم (ص) متوجه می‌شویم که انسان‌ها باید شبیه خاتم الاوصیا باشند، اما یک نکته مهم این است که پیغمبر فرمودند کسانی که با من ارتباط دارند نباید در محضر من پشت سر کسی سخن بگویند، زیرا من دوست دارم وقتی با من ملاقات می‌کنید سینه و قلبم سلیم باشد و از کسی که به من سلام می‌کند چیزی در قلبم نباشد، چون پیغمبر اسلام بسط الوجه بود و اگر کسی به پیامبر سلام می‌کرد ایشان با تمام صورت بر می‌گشتند و جواب سلام وی را می‌دادند.

آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد: پیامبر می‌فرماید روش من باید به این صورت باشد که کسی درباره فردی دیگر مطلب و نقطه ضعفی را بیان نکند که اگر بیان کند قلبم مکدر می‌شود. پیامبر پیش از این که حاکم اسلامی باشد یک انسان کامل و تجلی همه اسماء الحسنی بود. تمام وجود پیامبر اخلاق حسنه بود و کسی نبود که ظاهر و باطنش با یکدیگر متفاوت باشد.

وی افزود: پیامبر اکرم در حدیثی دیگر می‌فرماید، کسی که می‌خواهد شبیه من باشد باید قلب و تمام وجودش نور باشد در جایی که ظلمت باشد انسان کامل پدید نمی‌آید. انسان کامل یعنی نقطه اعتدال و انسانی است که تمام انسان‌ها باید از او پیروی کنند. نکته مهم این است که وقتی پیامبر می‌فرماید کسی نباید پشت سر فرد دیگری مقابل من سخن بگوید یعنی اینکه می‌خواهد تمام قلب و وجودش سراسر نور باشد، اما آیا در جامعه ما دل‌ها این گونه است؟

خطیب جمعه نماز تهران خاطر نشان کرد: قرآن و سوره حشر آیه ۱۰ می‌فرماید خدایا ما را و گذشتگان ما را ببخش و کاری کن که نه در گذشته و نه در حال ما زنگ و حسدی نباشد.

ایت الله امامی کاشانی تصریح کرد: در جامعه اسلامی وقتی کسی با نقاط مثبت و توانایی‌های که دارد به جایی برسد ما هم می‌توانیم به جایی برسیم ما باید شبیه پیغمبر باشیم تا فردا که زیر خاک رفتیم اعمال خوب ما منعکس شود نباید آن گونه باشیم که تهمت‌ها، دروغ‌ها، عابرو ریزی‌ها و کنجاوی‌ها در عیب‌ها در جامعه ما شیوع پیدا کند که در این صورت چه شباهتی می‌توانیم با پیامبر اسلام داشته باشیم.

وی گفت: در این روزهاست که باید به پیامبر اکرم و امام صادق توجه داشت و به آن‌ها توجه داشت و از آن‌ها استمداد کرد، زیرا با استمداد آنهاست که ما به جایی می‌رسیم. ما باید از این انسان‌های بزرگ بخواهیم که به ما عنایت کنند تا دلمان سلیم باشد و هنگامی که در دل قبر رفتیم با نور ایمان برویم، زیرا به هنر و برنامه ریزی ما نیست بلکه راه نور راه جدایی است. «آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند» ; ما باید به دنبال عنایت و گوشه چشم پیامبر اسلام و امام عصر باشیم ما باید به دنبال همین نور باشیم، زیرا «حسن عاقبت نه به رندی و زاهدی است، آن به که کار خود به عنایت رها کند» ; آن‌ها هستند که باید به ما نگاه و عنایت کنند.

خطیب جمعه نماز تهران افزود: یک جمله دیگر از پیامبر که شباهتش را مطرح می‌کند این است که مردم باید انصاف داشته باشند به طور مثال در همین مسأله افزایش قیمت بنزین که تصمیم دولت، ​مجلس شورای اسلامی و فرهیختگان مسائل اقتصادی است باید دقت در اجرا و نظارت بر آن وجود داشته باشد نباید به گونه‌ای باشد که با افزایش قیمت بنزین، قیمت سایر کالا‌ها نیز افزایش یابد فروشندگان نباید به خاطر موضوع بنزین که یک مسأله اقتصادی است قیمت کالا‌های خود را افزایش دهند و بحران سازی کنند.

همه ما باید انصاف داشته باشیم و اگر در کشور انصاف وجود نداشته باشد هیچ شباهتی با پیامبر اسلام نخواهیم داشت و کار ما به سرانجام نخواهد رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، شرکت آتیه اوج سفر، شرکت سفرکارت ملی و دفتر خدمات مسافرتی ایرانگردی و جهانگردی ازجمله زیر مجموعه‌های این شرکت هستند. اگر سری به سایت سفرکارت ملی بزنید در نگاه نخست با سایت رزرواسیون آنلاین هتل و بلیط روبه رو می‌شوید. درواقع می‌توان گفت کارمندان دولت که ازجمله کاربران اصلی طرح سفرکارت بودند خاطرات بدی از این طرح در ذهن خود دارند. و در این شرایط صحبت از راه‌اندازی باشگاه‌ مشتریان در سفرکارت ملی به میان آمده است. کلوپی که قرار است اعضای آن، مشتریان سفرکارت ملی باشند.

نظرها

اخبار بیشتر