چاپ ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی، کشور را دچار کمبود کاغذ می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
چاپ ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی، کشور را دچار کمبود کاغذ می‌کند

چاپ ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی، کشور را دچار کمبود کاغذ می‌کند

فارسخبرگزاری فارس |
عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون آموزش مجلس گفت: چاپ 142 میلیون جلد کتاب درسی، سال آینده کشور را دچار مشکلات کمبود کاغذ خواهد کرد.

قاسم احمدی لاشکی عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره حجم زیاد چاپ کتاب‌های مدارس در آغاز هر سال تحصیلی، گفت: برای سال جاری ۱۴۲ میلیون جلد کتاب چاپ شده است.

وی افزود: باید فکری برای هزینه‌های چاپ این کتاب‌ها داشته باشیم و نباید هر ساله به سمت چاپ آنها برویم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: تذکری را به وزیر آموزش و پرورش در این باره داده و به وی پیشنهاد دادم که این وزارتخانه باید در راستای کاهش استفاده از کاغذ و صرفه‌جویی در این بخش مکاتبات اداری را به صورت مکتوب ممنوع کند.

احمدی لاشکی خاطرنشان کرد: باید به دلیل شرایط خاص کشور بخشنامه‌های صادره در وزارت آموزش و پرورش و نامه‌نگاری‌های اداری کمتر شود.

وی گفت: با شرایطی که این وزارتخانه در میزان مصرف کاغذ و چاپ کتاب‌ها دارد، آینده دچار مشکلات کمبود کاغذ خواهیم شد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس گفت: برای چاپ کتاب‌های جدید هزینه‌های زیادی اعم از تدوین، طراحی، ‌ چاپ و توزیع صورت می‌گیرد، لذا باید تغییرات اساسی برای برون‌رفت از این مشکل داشته باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

احمدی لاشکی افزود: در کشور آلمان کتاب‌های مدارس برای ۵ سال و در ژاپن برای ۱۰ سال تدوین می‌‌شود و آنها به هیچ وجه در طول هر سال چاپ جدید کتاب ندارند.

وی اظهار داشت: کتاب‌های درسی مدارس آلمان به صورتی تدوین شده است که صفحات آن برای هر مقطع با آغاز شماره مسلسل‌وار مقطع جدید یکسان است، گفت: برای مثال کتاب شیمی پایه هفتم مدارس آلمان ۱۳۲ صفحه است و کتاب شیمی پایه هشتم از صفحه ۱۳۳ شروع می‌شود و آنها نباید در کتاب‌ها با مداد و خودکار چیزی را درج کنند و باید در پایان هر سال تحصیلی آن کتاب را به مدارس تحویل دهند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس بیان داشت: کتاب‌های چاپ شده در پایان هر سال تحصیلی از دانش‌آموزان جمع‌آوری شده و تحویل دانش‌آموزان جدید در آغاز سال تحصیلی می‌شود.

احمدی لاشکی خاطرنشان کرد: چاپ کتاب مدارس در آغاز هر سال و دور ریختن آن کتاب‌ها در پایان آن سال تحصیلی فقط در کشورهای جهان سوم صورت می‌گیرد و ما باید فکر اساسی برای عدم این کار داشته باشیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر