بدون وحدت نه کشوری آباد می‌شود و نه مردمی سرافراز می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

بدون وحدت نه کشوری آباد می‌شود و نه مردمی سرافراز می‌شوند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نائب رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: نخستین کار اسلام اتحاد مردمی است و بدون وحدت نه کشوری آباد و نه مردمی سرافراز می‌شوند.
بدون وحدت نه کشوری آباد می‌شود و نه مردمی سرافراز می‌شوند - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مولوی اسحاق مدنی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران افزود: پیامبر وقتی مبعوث شد برای تبلیغ اسلام در ایام حج به منا می‌رفت.

اگرچه در همان زمان تحریفات بسیاری از طرف جاهلیت انجام شده بود و مردم را از جا‌های مختلف جمع می‌کردند و مراسم‌هایی داشتند.

وی افزود: پیامبر در همان زمان برای آن‌ها از اسلام می‌گفتند و مردم را به راه درست هدایت می‌کردند، اما در مدینه یهودی‌هایی زندگی می‌کردند که نمی‌خواستند اکثریت مردم به دین اسلام روی آورند.

مولوی اسحاق مدنی گفت: یهودی‌ها با اختلاف افکنی بین مردم و مسلمانان می‌خواستند همان اقلیتی که هستند در قدرت بمانند و مسلمانان را به تفرقه بیاندازند و در این زمینه موفق هم عمل کردند.

وی گفت: یهودی‌ها جنگ بسیار خونینی بین دو طایفه اوس و خزرج که دو طایفه بزرگ مسلمانان در مدینه بودند راه انداختند و هر چه سعی شد که جنگ خاتمه پیدا کند و خاموش شود کسی نتوانست.

مولوی اسحاق مدنی افزود: در این جنگ وقتی مسلمانان صحبت‌های پیامبر را شنیدند امیدوار شدند که اگر پیامبر به مدینه بیاید این فتنه خاموش خواهد شد و بعد از دو سال رفت و آمد از پیامبر اسلام دعوت کردند تا به مدینه بیایند.

وی گفت: پیامبر اسلام (ص) بعد از آمدن به مدینه نخستین کاری که انجام دادند اتحاد بین دو طایفه اوس و خزرج بود که در یکی از آیه‌های قرآن هم آمده است که فتنه‌ای رخ داده و قرآن جلوی آن‌ها را گرفته است.

مولوی اسحاق مدنی در خصوص وحدت هم افزود: نخستین کار اسلام اتحاد مردمی است و بدون وحدت نه کشوری آباد می‌شود و نه مردمی سرافراز می‌شوند و نه آسایش و آرامش خواهند داشت.

وی ادامه داد: امروز در دنیا هر مشکل و مصیبتی که پیش آمده بخاطر آن است که مسلمانان راه وحدت را کنار گذاشتند راهی که پیامبر اسلام (ص) از روز اول در پی گرفته بود کنار گذاشته‌ایم.

مولوی اسحاق مدنی گفت: شاهد آن بودیم که مسلمانی که مدعی بود و نماز هم می‌خواند چطور سر مسلمان دیگری را با اره از تن جدا می‌کرد.

وی افزود: خیلی‌ها فکر می‌کنند که بوجود آمدن وحدت شدنی و امکان پذیر نیست و اکثریت جمعیت مسلمانان را شیعه و سنی تشکیل می‌دهند و ما جز در چند مسأله در سایر مسائل اختلاف خاصی نداریم.

مولوی اسحاق مدنی گفت: باورش سخت است و من اینجا نیازی به این ندارم که دروغ بگویم و تقیه کنم، کتاب‌هایی وجود دارد که می‌توان با مراجعه به آن‌ها به بسیاری از حقایق دست یافت، متأسفانه دشمنان مسائلی را بین اهل تسنن و تشیع درست کرده‌اند که دروغ است و آن اینکه اهل تشیع قرآنی متفاوت از قرآن اهل تسنن دارند.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی افزود: همه مساجد اهل تشیع مدارس آن‌ها و مکتب خانه‌های آن‌ها و قرآنی که عالمان آن‌ها تفسیر کرده‌اند مثل تفسیر المیزان علامه طباطبایی (ره) همان است که اهل تسنن دارند و کلمه‌ای اضافه و کم ندارد.

مولوی اسحاق مدنی گفت: این شایعات را دامن می‌زنند، تا سنی و شیعه باورشان شود که دیگر وحدت معنا ندارد با این دروغی که ساخته‌اند سعی می‌کنند تا اختلاف را جا بیاندازند.

وی افزود: در بسیاری از کتب علمای اهل تسنن روایت‌های مختلفی آمده که پیامبر فرموده‌اند حضرت فاطمه (س) پاره تن من است و در کتاب‌های ما این نیز وجود دارد که نسبت به حضرت علی (ع) پیامبر (ص) فرموده‌اند که پرچم اسلام به دست ایشان است و رسول الله (ص) پرچم را به دست علی (ع) دادند و قبله به دست ایشان فتح شد.

مولوی اسحاق مدنی گفت: امروز اگر به مساجد اهل سنت در استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و دیگر استان‌ها سری بزنید و پای خطبه‌های نماز آن‌ها بنشینید آن‌ها می‌گویند حسن و حسین از سرداران جوانان بهشت هستند و ما در روایات داریم که وقتی یزید سر امام حسین (ع) را آورده بود و بر لبان آن حضرت چوب می‌زد و مسخره می‌کرد آنجا اهل تسنن به یزید گفتند که بر این لبان چوب نزن که این لبان را پیامبر بوسه زده است.

وی افزود: امروز مجمع تقریب مذاهب اسلامی مسؤولیت سنگینی را بعهده گرفته است و هر ساله از علما دعوت می‌کند برای وحدت دور هم جمع شوند و امسال سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی است تا با علمای مختلف از کشور‌های اسلامی بحث و گفتگو کنیم.

وی گفت: وحدت بین مسلمانان امکانپذیر است و با کتاب‌هایی که به رشته تحریر درآمده مشخص است که اختلافات ما بسیار کم است و اگر قرار بود علما در صدر اسلام به اندازه ما اختلاف داشته باشند همان موقع اسلام در نطفه خفه شده بود.

مولوی اسحاق مدنی افزود: امروز می‌شود با امکانات و اختیارات و توجهات مقام معظم رهبری و بیاناتی که امام خمینی (ره) در خصوص وحدت داشتند، به وحدت دست پیدا کنیم و برابر بشویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
روزنوروزنو3 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر