تهران به اندازه سال‌های گذشته تمیز است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
تهران به اندازه سال‌های گذشته تمیز است؟

تهران به اندازه سال‌های گذشته تمیز است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تسنیم نوشت: یکی از گلایه‌های این روزهای شهروندان تهرانی این است که شهر مانند سال‌های گذشته تمیز نیست، اما...

یکی از گلایه‌های این روزهای بسیاری از شهروندان تهرانی نسبت به وضعیت نگهداشت شهر است چرا که انباشت زباله‌ها در مخازن محلات و معابر مختلف منظره‌ای ناخوشایند را به تصویر می‌کشد که گویای بی‌تفاوتی مسئولان مربوطه نسبت به تمیزی شهر است.

این وضعیت نسبت به سال‌های گذشته تفاوت قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده و بسیاری از شهروندان بر این باور هستند که شهر مانند گذشته تمیز نیست و مخازن زباله در محلات و معابر و جوی‌های آب بعد از مدتی طولانی تمیز می‌شوند و بعضا تا زمانی که دست به دامن ثبت گزارش در سامانه ۱۳۷ نشوند اتفاقی رخ نمی‌دهد. هرچند در برخی موارد نیز تماس با این سامانه نیز بی‌حاصل است. با این حال زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در این باره نظر دیگری دارد.

وی اظهار کرد: اگر نگاه‌مان واقع بینانه باشد، تهران شهر تمیزی است و درست نیست که در یک مساحت ۷۰۰ کیلومتری اگر در کوچه‌ای زباله باقیمانده یا بهداشت یک مخزن رعایت نشده بگوییم تهران شهر کثیفی است.

صدراعظم نوری افزود: شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای ایران، شهرهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی واقعا تمیز است؛ شهرداری روزانه هزینه‌های زیادی را برای تمیز نگهداشتن شهر متحمل می‌شود و در برخی نقاط روزانه ۳ بار نسبت به جمع‌آوری زباله اقدام می‌کند این در حالی است که در بسیاری از شهرهای دنیا و برخی کشورهای اروپایی زباله‌ها ۲ الی ۳ بار در هفته جمع‌آوری می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران درپاسخ به این پرسش که میزان تولید زباله این شهرها نیز کمتر است و متناسب به تولید زباله جمع‌آوری صورت می‌گیرد، گفت: لزوما اینطور نیست؛ بخشی از این مسئله فرهنگی است و ما نیز باید در این زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش داشته باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی تصریح کرد: مردم نیز باید در این زمینه با ما همراهی داشته باشند، به این معنا که هر زمان که زباله تولید کردند آن را از خانه بیرون نگذارند. علاوه بر این اگر تفکیک زباله انجام شود می‌توان زباله‌های خشک را چندین روز در خانه نگهداشت، بنابراین وقتی زباله‌تر و خشک در مخازن ریخته نشود علاوه بر کاهش هزینه‌ها شاهد کاهش حجم زباله نیز خواهیم بود.

صدراعظم‌نوری خاطر نشان کرد: همچنین این فرهنگ باید نهادینه شود که هرآنچه استفاده می‌کنیم نباید در محیط رها کنیم، بسیاری از مشکلاتی که شهرداری‌ها از جمله شهرداری تهران با آن مواجه هستند، رها سازی زباله‌ها در محیط‌های عمومی به ویژه پلاستیک و بطری است که در گرفتگی کانال‌ها و مسیل‌ها تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: رهاسازی زباله‌ها در کانال‌ها و جوی‌ها هنگام بارندگی مشکلی ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند منجر به ایجاد سیلاب شود. بنابراین لازم است همه در این زمینه حساس و فعال باشیم و پیمانکاران نیز با تعهد بیشتری کار را دنبال کنند.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند به عنوان ناظر به ما کمک کنند و هرجا متوجه نقص یا کوتاهی شدند، آن را گزارش کنند. یعنی اگر قرار است یک مخزن زباله هر روز تخلیه و به صورت هفتگی شست‌وشو شود اما این امر انجام نمی‌شود یعنی پیمانکار به تعهدش عمل نکرده و شهروندان باید آن را گزارش کنند تا پیمانکار مورد بازخواست قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشچندی قبل دختر جوانی با مراجعه به پلیس از یک مرد شیاد شکایت کرد و گفت: من تازه نامزد کرده بودم و برای خرید جهیزیه‌ام نیاز به پول داشتم. در یکی از سایت‌های آگهی در فضای مجازی تبلیغ فروش وام ۱۵ میلیون تومانی دیدم و با شماره‌ای که داده بودند تماس گرفتم. مرد جوانی تلفن را جواب داد و بعد از چند دقیقه که با هم گفتگو کردیم به من گفت می‌تواند برایم وام بیشتری هم بگیرد. اما گفت این شرط من برای پرداخت وام بود حالا وام را برایت جور می‌کنم. اما مأموران در بررسی گوشی تلفن همراه متهم چند عکس خصوصی از دختر جوان پیدا کردند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
دادستان سقز خبر داد: عصر کرد - ایسنا/کردستان دادستان عمومی و انقلاب سقز از دستگیری مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز خبر داد. علیرضا رضاپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی در عروسی متواری شده‌ بود، صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در سقز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد. وی افزود: فرد نام برده به طور فعلی و به قید وثیقه در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سقز، با اشاره به اینکه در راستای صدور و اجرای حکم برای مالک تالار عروسی در سقز تا کنون حکمی در نظر گرفته نشده است بیان کرد: برای این مهم باید بعد از نظریه کارشناسی و اظهارات مالک، میزان تقصیر وی برآورد و سپس حکم نهایی صادر شود. حادثه تالار عروسی سقز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ شب اتفاق افتاد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مسافران خط متروی میلان (لیلا M۵)، خود را در میان مناظر طبیعی فصل‌های چهارگانه می‌بینند، اطرافشان با برچسب‌های رنگی روی دیوار قطار‌ها و کف آن پوشیده شده است. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. بنا به گزارش وب سایت ایتالیایی milanotoday، این پروژه اولیه که در هجدهم نوامبر افتتاح شده، با هدف استفاده بهینه از سطوح داخلی قطار‌ها راه اندازی گشته است.

نظرها

اخبار بیشتر