اصلاحات سطحی در عربستان/ پابندهای امنیتی اسرائیلی بر پاهای شاهزادگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
اصلاحات سطحی در عربستان/ پابندهای امنیتی اسرائیلی بر پاهای شاهزادگان

اصلاحات سطحی در عربستان/ پابندهای امنیتی اسرائیلی بر پاهای شاهزادگان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
فعالان و مدافعان حقوق بشر در عربستان اصلاحات ولیعهد سعودی را ظاهری توصیف کردند و گفتند که بن سلمان حتی انتقادهای ساده را نیز بر نمی‌تابد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «مایکل کرن» در مقاله‌ای در سایت «اویل پرایس» به شیوه‌های رژیم سعودی برای ساکت کردن صدای مخالفان این رژیم پرداخت و نوشت: سعود القحطانی مشاور سابق محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که خود از فعالان شبکه‌های اجتماعی بود، مخالفان را تهدید می‌کرد. او در سال ۲۰۱۷ میلادی در توییتی خطاب به منتقدان رژیم سعودی نوشت که «آیا استفاده از نام مستعار تو را از هشتگ فهرست سیاه درامان نگه می‌دارد؟ نه، حکومت عربستان ابزاری برای شناسایی هویت واقعی نام مستعار دارد و می‌تواند آدرس او را با ابزارهای مختلفی مشخص کند و این رازی است که من آن را برای شما فاش نخواهم کرد».

به نوشته مایکل کرن، شما وقتی چیزی در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهید، هر کسی می‌تواند آن را علیه شما به کار ببرد اما تفاوت آنجا است که این تهدید از طرف کسی باشد که مدیر امنیت سایبری و نرم افزاری عربستان و مشاور حقوقی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی باشد.

القحطانی هنگام تهدیدات خود علیه مخالفان این سمت را برعهده داشت و منظورش از توییت یاد شده در سال ۲۰۱۷ میلادی، آغاز عملیات تعقیب مخالفان بود. القحطانی برای رسیدن به این هدف هشتگی را با عنوان لیست سیاه راه اندازی کرد. این هشتگ از سعودیهای فعال در شبکه‌های اجتماعی می‌خواست تا به آن اسامی (مخالفان و منتقدان) را اضافه کنند.

بعد از گذشت یک هفته از تصمیم مدیریت شرکت توییتر برای توقف همه تبلیغات سیاسی، دو کارمند سابق توییتر به همکاری با یک کشور بیگانه و جاسوسی از کاربران توییتر متهم شدند. منظور کشور عربستان بود واحمد ابوعمو شهروند آمریکایی و علی الزباره شهروند سعودی متهم به نفوذ به اطلاعات کاربران برای صید اطلاعات منتقدان خاندان سعودی شدند. این اولین باری است که دستگاه قضایی آمریکا اتهاماتی را علیه عربستان مطرح می‌کند.

در بیانیه دیوید اندرسون دادستان سان فرانسیسکو آمده است: مزدوران عربستان به دنبال اطلاعات شخصی درباره منتقدان شناخته شده رژیم و سایر آنها در بین کاربران توییتر بوده‌اند.

وی افزود که الزباره و ابوعمو یک سعودی دیگر به نام احمد المطیری را که به نمایندگی از خاندان سعودی کار می‌کرد، جذب کردند.

این سه نفر به تلاش غیرقانونی به عنوان مزدوران یک کشور بیگانه متهم شده‌اند. ابوعمو در دادگاهی در شهر سیاتل حاضر شد، اما گمان می‌رود که الزباره و المطیری در عربستان باشند. این دو کارمند سابق شرکت توییتر در سال ۲۰۱۵ میلادی جاسوسی کردند و در اواخر آن سال این شرکت را ترک کردند.

در بیانیه شرکت توییتر آمده است: اداره توییتر از وجود «بازیگران بدی» که تلاش می‌کردند تا به خدمات این شرکت ضربه بزنند، آگاه بود. این اداره خطراتی را که بسیاری از کاربران توییتر برای اظهار نظرات خود و بازخواست صاحبان قدرت متحمل می‌شوند، درک می‌کند.

عمر عبدالعزیز از مخالفان رژیم سعودی یکی از کاربرانی بود که رژیم سعودی به اطلاعاتش دست یافته بود. او دوست و همکار جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی بود که در کنسولگری این رژیم در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید.

عمر عبدالعزیز ماه گذشته از شرکت توییتر شکایت کرد، زیرا او را مطلع نکرده است که کشوری درحال نفوذ به صفحه‌اش در توییتر است.

عبدالعزیز که پناهندگی کانادا را گرفته است، گفت که مزدوران رژیم سعودی در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی اعمال محدودیت‌ها علیه را آغاز و برادارنش در جده را بازداشت کردند و مزدوران رژیم سعودی از او خواستند تا با آنها در سفارت عربستان در شهر اوتاوا ملاقات کند، اما او این خواسته را رد کرد. بعد از چند ماه، خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

مایکل کرن نوشت: عربستان در سایه محمد بن سلمان تلاش کرد که وجهه محافظه کاران این کشور را تغییر دهد اما تغییرات سطحی است. چندی پیش ممنوعیت سینما و رانندگی زنان را برداشت اما سپس عملیاتی را علیه زنانی آغاز کرد که پیشگام درخواست برای اعطای حق رانندگی به زنان بودند. سازمان‌های حقوق بشری مواردی را ثبت کرده‌اند که رژیم سعودی کاربران شبکه‌های اجتماعی را محاکمه کرده است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

بالاتر از این، حتی کسانی که از خدمات رسانی دولت انتقادی ساده کرده‌اند، از اقدامات رژیم سعودی علیه خود در امان نبوده‌اند. در سال ۲۰۱۴ میلادی، عربستان یک مرد معلول و ویلچر نشین به نام دولان بن بخیت را به ۱۸ ماه زندان و یکصد ضربه شلاق محکوم کرد زیرا در توییتر از کمبود مراقبت پزشکی گله کرده بود. در همان سال، یک مرد عربستانی به خاطر تمسخر شاه به هشت سال زندان محکوم شد. اما در آن سو، القحطانی بعد از متهم شدن به طراحی جنایت قتل خاشقجی صرفا از سمتش کنار گذاشته شد و چندی پیش نامش با برخی پیش داوریها مبنی بر مرگ او - به خاطر اینکه وبال گردن رژیم سعودی شده است – مطرح شد.

تلاش بن سلمان برای کنترل رقبا / پابندهای امنیتی اسرائیلی بر پاهای شاهزادگان سعودی

منابع آگاه در عربستان از تلاش ولیعهد سعودی برای کنترل رقبایش در قدرت و به کارگیری پابندهای الکترونیکی ساخت رژیم اسرئیل برای زیر نظر داشتن آنها خبر دادند.

بر اساس گزارش مراه الجزیره، سعید بن ناصر الغامدی پژوهشگر عربستانی فاش کرد: مسئولان سعودی پابندهای الکترونیکی بر پای بیش از ۳۰ نفر از اعضای خاندان سعودی بسته‌اند و یک شرکت اسرائیلی کار جمع آوری اطلاعات از همه اعضای این خاندان را برعهده دارد.

این شخصیت سیاسی مخالف رژیم سعودی در توییتی نوشت: «یک فرد خاندان سعودی که از قدیم او را می‌شناسم با یک تلفن همراه با من تماس گرفت و از محدودیت‌ها و رعب و وحشت حاکم (در عربستان) سخن گفت و تصریح کرد که تعدادی اعضای خاندان سعودی که پابند الکترونیکی بر پای آنها بسته شده است، از ۳۰ نفر فراتر رفته و در صدر آنها (محمد) بن نایف و متعب (بن عبدالله) و بن فهد و بندر بن سلمان هستند.»

وی افزود: «شرکت اسرائیلیNSO ماموریت رصد تماس‌های همه خاندان آل سعود اعم از زن و مرد را برعهده دارد و اگر بخشی از این اطلاعات درست باشد، چه بسا معانی زیادی داشته باشد».

روزنامه صهیونیستی «جروزالیم پست» فاش کرده بود که رژیم اسرائیل ۲۵۰ میلیون دلار دستگاههای جاسوسی به عربستان فروخته است.

این روزنامه نوشته بود: این قرارداد بعد از دیدارهای محرمانه دوطرف بسته شد و این دستگاهها یکی از پیشرفته‌ترین سلاح‌های جاسوسی ساخت اسرائیل است که برای اولین بار به یک کشور عربی فروخته شده است.

این رسانه تایید کرده بود که این دستگاههای جاسوسی از سال ۲۰۱۸ میلادی به دست عربستان رسید و کار آموزش پرسنل سعودی برای چگونگی استفاده از آن انجام شد و عملا مورد بهره برداری در عربستان قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، این اولین باری نیست که رژیم اسرائیل و عربستان همکاری می‌کنند بلکه آنها پیشتر نیز اطلاعات نظامی راهبردی را درباره جلسات خود در واشنگتن و لندن رد و بدل کرده بودند.

سایت «تایمز آف اسرائیل» نیز نوشته بود: مسئولان سعودی از فناوری هکری اسرائیل برای جاسوسی علیه فعالان و مخالفان سیاسی در خارج استفاده می‌کنند.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سال ۲۰۱۷ میلادی موج بازداشت گسترده‌ای را علیه شماری از شاهزادگان، وزیران و بازرگانان بزرگ به بهانه مبارزه با فساد آغاز کرد و آنها را در بازداشت و در هتل «ریتز کارلتون» شهر ریاض زندانی کرد. بن سلمان بعد از دست اندازی بر اموال این افراد، آنها را آزاد کرد.

از آن زمان، محافل خاندان سعودی از بن سلمان به خاطر برخورد بد او با شاهزادگان سعودی و کنار زدن شخصیت هایی که قبل از روی کار آمدن بن سلمان در قدرت بودند، بسیار ناراضی است و از این رو، ولیعهد سعودی از ترس توطئه یا کودتا علیه خودش همه اعضای خاندان سعودی را به شدت زیر نظر گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روایت تازه قاسم سلیمانی از یک نبرد

تابناکتابناک19 ساعت قبل
تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما، یک گفتگو تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای بود که …کامبیر مهدی زاده متولد ۶۴، کارشناسی ارشد زمین شناسی و دانشجوی دکتری است …نشست رهبران فرانسه و ایالات متحده آمریکا در حاشیه اجلاس سازمان پیمان …محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه با حضور در جمع خبرنگاران، حضورش در نشست هیات …علی لاریجانی پس از سه دوره حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ثبت …سفیر اسرائیل به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکا دعوت شد تا در مورد …حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با بسیجیان شش توصیه را به آنها مطرح کرد …اجتماع بزرگ و خودجوش مردمی در حمایت از امنیت و آرامش و اقتدار کشور امروز …
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه، احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب، علیه ایران موضع خصمانه اتخاذ کرد. وی که همواره همسو با سیاست‌های عربستان حرکت می‌کند به سبک مقامات سعودی، مدعی شد: باید در راستای تغییر رفتار ایران حرکت کرد. دبیر کل اتحادیه عرب همچنین ادعا کرد: باید به توافقی با ایران غیر از توافق هسته‌ای رسید. این موضع گیری در حالی رخ می‌دهد که وین پایتخت اتریش، امروز میزبان نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای است. این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده در صورت ادامه بدعهدی طرف‌های مقابل اوایل ماه ژانویه، بار دیگر از تعهدات برجامی خود خواهد کاست.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
نشست کمیسیون مشترک برجام پس از سه ساعت به کار خود پایان داد. به گزارش ایسنا، این نشست بر خلاف نشست فوق‌العاده در مرداد ماه، نشستی عادی محسوب می‌شود و دستورکار آن مربوط به تعهدات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها بود. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و هلگا اشمید معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سوی ایران و ۱+۴ این نشست را سرپرستی کردند. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر