وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می‌آورد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت

وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می‌آورد!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- وجود سروصدای زیاد در محیط همراه با دمای نامناسب، اغلب می‌تواند علاوه بر از دست رفتن توان ذهنی و روانی افراد، نیروی بدنی را نیز تحلیل برد. این موضوع مورد توجه گروهی از محققان ایرانی قرار گرفته تا درخصوص آن پژوهشی را با استفاده از ابزارهای دقیق انجام دهند.

به‌طور معمول و به‌منظور حفظ سلامتی نیروی کار و پیشگیری از فرسودگی زودرس آن‌ها لازم است میان انرژی مورد نیاز برای انجام کار و ظرفیت انجام کار فیزیکی در افراد، تناسبی برقرار شود. در این رابطه یکی از شاخص‌های مهم، «حداکثر توان هوازی» است که به حداکثر اکسیژنی اطلاق می‌شود که در مدت یک دقیقه می‌تواند در بدن مصرف شود. مشخص‌شده است که بین ضربان قلب، میزان کار و اکسیژن مصرفی ارتباط خطی وجود دارد، بنابراین از این ارتباط می‌توان به‌عنوان مبنایی برای اکثر روش‌های تعیین حداکثر ظرفیت هوازی افراد استفاده کرد.

توان هوازی به عواملی مانند شرایط جسمی، پارامترهای زیست‌محیطی و خصوصیات فیزیولوژیک فرد بستگی دارد و معمولا میزان آن در زنان نسبت به مردان پایین‌تر است. تعیین توان هوازی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و امروزه ثابت شده است با استفاده از تخمین توان هوازی می‌توان ظرفیت انجام کار فیزیکی را نیز تعیین کرد. عوامل مختلفی بر ظرفیت جذب اکسیژن در بدن افراد تأثیر می‌گذارد. این عوامل به شیوه‌های مختلف بر کارایی دستگاه تنفس، گردش خون و فعل‌وانفعالات داخل سلولی تأثیرگذار هستند. ازجمله فاکتورهایی که می‌توانند استرس زیادی را بر کارکنان وارد کنند، صدا و گرما هستند و لازم است میزان تأثیرگذاری آن‌ها بر شاغلان امور مختلف، پایش و تعیین شود.

در این راستا، پژوهشی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز انجام گرفته است که در آن اثر هم‌زمان صدا و دما بر توان هوازی افراد مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

در این مطالعه ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز به‌صورت داوطلبانه مشارکت داشته‌اند و حداکثر ظرفیت هوازی آن‌ها با استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در ۹ وضعیت مختلف مواجهه با دما و صدا اندازه‌گیری و بررسی شده است.

خبری: جدیدترین اخبار حوزه سلامت

یافته‌های این مطالعه حاکی از این است که عامل زیان‌آور گرما هم به‌تنهایی و هم به‌صورت توأم با صدا، به‌طور قابل‌توجهی بر روی توان هوازی افراد تأثیرگذار است و همچنین در همه وضعیت‌های مواجهه، توان هوازی زنان در مقایسه با مردان دارای مقدار کمتری است. هرچند عامل زیان‌آور صدا به‌تنهایی تأثیر چندانی بر روی میزان توان هوازی افراد ندارد.

در این خصوص، سید مسلم عابدینی، پژوهشگر گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز و همکارانش در این مطالعه می‌گویند: «عوامل زیان‌آور صدا و دما دارای تأثیرگذاری بیشتری بر روی زنان هستند و بعد از عبور میزان دما و صدا از یک وضعیت خاص، میانگین توان هوازی زنان در وضعیت‌های مشابه نسبت به مردان به میزان بیشتری کاهش می‌یابد».

این محققان معتقدند: «ازآنجاکه یکی از اهداف علم ارگونومی ایجاد محیطی منطبق با ظرفیت‌های انسان است، آگاهی از توان هوازی افراد امری ضروری است. باتوجه به تأثیر گرما و صدا بر روی توان هوازی افراد و ارتباط مستقیم توان هوازی با توان جسمی، جهت حفاظت از سلامت افراد و افزایش بهره‌وری آن‌ها، انجام اقدامات کنترلی در محیط‌های گرم و پرسروصدا، امری ضروری به‌حساب می‌آید».

قابل ذکر است از یافته‌های فوق، مقاله‌ای علمی پژوهشی تهیه شده است که در «مجله بهداشت و ایمنی کار» به چاپ رسیده است. این مجله توسط انجمن علمی بهداشت کار ایران و به‌صورت چهار شماره در سال منتشر می‌شود.

ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا رنگ موز تغییر می‌کند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. چرا در پیری رنگ موها تغییر می‌کند؟ رنگ موها به دلیل وجود رنگ‌دانه‌هایی در موست که مهم‌ترین آن ملانین است. بر خلاف تصور عموم، پارچه هایی که با پوست بدن در تماس هستند یکی از مهمترین عواملی هستند که روند پیر شدن را تسریع میکنند. هر چه پوست مرطوب‌تر باشد، دیرتر پیر میشود.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حامد باطنی، در ارتباط با موضوع توریسم درمانی، اظهار داشت: شرایط پزشکی کشور به لحاظ علمی سبب شده که بیماران سایر کشورها از منطقه و حتی از نقاط دور دست دنیا به ایران سفر کنند و از حوزه پزشکی در ایران بهره مند شوند. باطنی در پاسخ به این سئوال که تحریم‌های دشمنان چه تاثیری در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی داشته است و آیا با کمبود دارو در این حوزه مواجه هستید، خاطرنشان کرد: رشته کاری جراحی پلاستیک و زیبایی وابستگی زیادی با جنبه داروهای دچار کمبود ندارد ولی تجهیزات و وسایلی مانند ایمپلنت، پروتز و محصولات زیبایی با تغییر نوسانات ارزی افزایش قیمت یافته و گاهی محصولات با کمبود مواجه شده و واردات به سهولت انجام نمی‌گیرد. وی گفت: وسایل مورد نیاز توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک از برند‌های مختلف تهیه می‌شود که بسته به شرکت تولید و توزیع کننده و پخش قیمت آنها متفاوت است ولی همه این تجهیزات و وسایل دارای کیفیت مناسب بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، خاطرنشان کرد: غالب وسایل و تجهیزات مورد نیاز جراحی پلاستیک و زیبایی مانند ایمپلنت و پروتز ورود مسافری یا چمدانی ندارند چرا که مرجع این وسایل شناخته شده است و همه آنها شماره سریال دارد که در وب سایت شرکت سازنده و توزیع کننده قابل ردیابی است بنابراین هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. باطنی گفت: بیماران می‌توانند با استفاده از این شماره سریال و مشخصات، پروتز و وسیله مورد استفاده شده در بدن خود را ردیابی کنند و از کیفیت آن مطمئن شوند چرا که پروتزهای قابل استفاده در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی با برخی از پروتزهای سایر جراحی‌ها متفاوت است و بیمار در تهیه آن نقش مستقیمی دارد.
ایلناایلنا3 ساعت قبل
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر یکی از سخت‌ترین ایام بعد از انقلاب را تجربه می‌کنیم اما امسال با وجود همه سختی‌ها، ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در کشور افتتاح می‌شود و طرحی با عنوان ۲۰ در ۵۰ شکل گرفته و تا ۲۰ هفته که به هفته سلامت منتهی می‌شود، ۱۰۰۰ پروژه عمرانی حوزه سلامت در کشور افتتاح می‌شود. به گزارش ایلنا، سعید نمکی در آیین افتتاح همزمان پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که در مرکز جامع خدمات سلامت شهری کوشک سبزوار برگزار شد، اظهار داشت: اولویت ما در افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی، مناطق کمتر توسعه یافته و نسبتا محروم است. در سال کمبود منابع، افتتاح این تعداد پروژه بسیار ارزشمند است که مدیون لطف خدا، حرمت خون شهدا، دعای جانبازان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران، کمک خیرین و تلاش مسئولان است. وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در دوران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: در عرصه هایی مانند کاهش مرگ و میر کودکان و زنان به عنوان گروه‌های آسیب پذیر و افزایش طول عمر، جزو پیشتازان بودیم. نمکی اضافه کرد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت، حرکت جدیدی را تحت عنوان تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم.
برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
عصر ایران: با افزایش سن، بدن ما به روشی مشابه با گذشته به تلاش هایی که برای کاهش وزن انجام می‌دهیم، پاسخ نمی‌دهد. در حقیقت، افزایش وزن با افزایش سن شرایطی معمول است. با این وجود، همه ما دشواری در حفظ وزن مناسب و کاهش وزن را با افزایش سن خود تجربه می‌کنیم. در ادامه با برخی دلایل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن بیشتر آشنا می‌شویم. روش‌های علمی برای مبارزه با افزایش وزن با افزایش سندر ادامه برخی اقدامات که می‌توانید برای مقابله با افزایش وزن مرتبط با افزایش سن مد نظر قرار دهید، ارائه شده‌اند: بر مصرف غذاهای سالم متمرکز شوید.
الفالف3 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، لیمو ترش یک منبع فوق العاده ویتامین C است که به دلیل وجود اسید سیتریک در آن به هضم غذا هم کمک زیادی می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که آب لیمو یک ماده اسیدی است، مسواک زدن پس از خوردن آب لیمو موجب انتشار اسید آب لیمو در دهان می‌شود؛ به علاوه فشار مسواک بر دندان‌ها در محیط اسیدی به مینای دندان آسیب می‌زند؛ توصیه می‌شود تا یک ساعت بعد از خوردن آب لیمو مسواک نزنید. همچنین باید بدانید که ترکیب آب لیمو با نوشیدنی‌های گرم مانند چای برای سلامتی دندان‌ها مناسب نیست؛ گرما موجب تسریع واکنش‌های شیمیایی شده و قدرت مخرب اسید آب لیمو بر دندان‌ها را افزایش خواهد داد؛ بهتر است آب لیموی طبیعی را با آب سرد مخلوط و میل کنید.

نظرها

اخبار بیشتر