نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر

فارسخبرگزاری فارس |
ناویا در شهر شوقان استان خراسان شمالی این روزها آغوش بر مجموعه‌ای اقتصادی بازکرده که گویی رسالت اشتغال‌زایی مردمان منطقه از منظر دامداران سخت‌کوش را بر عهده دارد و به خوبی «رونق تولید» را به فعلیت رسانده است. از سرمایه‌گذاری که پیشنهاد آلمانی‌ها را رها می‌کند تا به‌نژادی منحصربه‌فرد دام سبک در کشور!

خبرگزاری فارس، خراسان شمالی| اولین‌بار اسم مجتمع سرودشت روستای ناویا را در گفتگو با بخش‌دار مرکزی جاجرم شنیدم. روستایی که البته جزو بخش شوقان است! مجتمعی با ظرفیت تولید ۷۰۰۰ رأس دام سبک و تنها واحد خصوصی این‌گونه دام در کشور! پرورش این تعداد دام آن‌هم در منطقه‌ای چون شوقان شاید در نگاه اول غیرقابل‌تصور باشد. آخر باید روستاهای محروم آن منطقه را از نزدیک دیده باشید تا ارزش این کار را درک کنید.

مجتمعی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بدون تسهیلات بانکی این‌گونه ترک‌تازی می‌کند! امتناع کبیری (سرمایه‌گذار) در برابر پیشنهادهای اغواکننده کشورهایی چون گرجستان، روسیه و آلمان و وعده‌های آن‌ها با یک ذهن حسابگر جور درنمی‌آید. اما وقتی از هدف والای مردان این سرزمین برای رونق تولید در کشورشان مطلع بشوی، باور قلبی بدان پیدا می‌کنی.

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 3

نمایشگاه جهاد کشاورزی و صنایع وابسته برای من فرصت مغتنمی است. سوژه‌ای چند روزی است ذهنم را درگیر کرده است. مجتمع دامداری روستای ناویا. صحبت با سرمایه‌گذار و مدیران آن مجموعه که کم‌تر کسی در استان از ابعاد کار بزرگ کار آن‌ها اطلاع دارند. شاید گواه این جمله؛ عدم حضور متولی اصلی یکی از پیش‌ران‌های پیشرفت استان محروم خراسان شمالی یعنی رئیس جهاد کشاورزی استان در آنجا باشد! البته گویا جناب یوسفی فرصت پرداختن به این قبیل امورات را ندارند!

با حضور در غرفه مجتمع سرودشت گفتگو با مدیر جوان آن را با پرسشی درباره معرفی ابتدایی مجتمع آغاز می‌کنم. ابتدا خودش را معرفی می‌کند از مدرک دانشگاهی خود در رشته دام‌پروری علوم دام می‌گوید و ادامه می‌دهد: مزرعه دام‌پروری و کشاورزی سرو دشت از سال ۹۱ کار خود را باهدف پروار نمودن نژادهای بومی با اصلاح نژاد وارداتی احداث شد. جمله خود را این‌گونه ادامه می‌دهد: هدفی که هیچ‌گاه به سمت آن حرکت نکردیم، چون هیچ‌گونه نژاد خالص دام خارجی وارد مزرعه نشده، بلکه به‌نژادی انجام‌شده است.

از مهندس فلکی که یک‌نفس می‌خواست ادامه دهد؛ می‌پرسم: پس از دام‌های بومی استفاده شد؟ پاسخش بله آرام و جوابی با صدای بلندتر است؛ «با استفاده از ویژگی‌های مطلوب دام‌های وارداتی اصلاح نژادی در بخش بازدهی لاشه، ضریب تبدیل، نسبت گوشت به استخوان و چندقلوزایی که جزو نقاط ضعف دام‌های بومی بود، درروند اصلاح نژادی بهبود انجام دادیم».

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 7

با توجه به این‌که غالب دام‌های سبک استان از نژاد افشاری هستند از فلکی درباره این مسئله می‌پرسم. می‌گوید: رومانوف روسیه و برولای استرالیا نژادهای خارجی هستند اما از پایه دام مادری افشاری. می‌خواهد توضیحش را تکمیل کند. با باز کردن دو دستم و گفتن «خواهش می‌کنم، بفرمایید» صحبتش را این‌گونه ادامه می‌دهد: از اقدامات مهم ما در سال گذشته گرفتن پروانه ۷ هزار رأسی اصلاح‌نژاد شده، بود. ۳ هزار رأس دام سبک گوسفند و ۳۰۰ رأس بز بومی برای اصلاح‌نژاد که در تأمین شیر چندقلوزایی‌ها استفاده می‌شود.

صحبت‌های مدیر مجموعه خبر از کارهای بزرگ می‌دهد. کارهایی که خلاقیت رکن جدایی‌ناپذیر آن است، توضیح او درباره طراحی تأسیسات مجتمع خواندنی است. «مهندسی تأسیسات، طرح نعل اسبی است. طرحی که بر اساس آن از یک ضلع گوسفندهای باردار وارد می‌شوند. پس از زایمان و گذشت دو ماه مادر جدا می‌شود.

از تعداد زایمان می‌پرسم. می‌گوید: برنامه منسجمی برای زایمان در بازه زمانی بین ۷ تا ۸ ماه داریم. این امر منجر به زایش ۱٫۷ بره است. اما برنامه‌ریزی بعدی برای تحقق ۲٫۲ بره به ازای هر زایمان گوسفند ماده است. این عدد یعنی هر ۱۰۰ رأس میش ۲۰۰ تا ۲۲۰ رأس دام چند قلوزا ایجاد می‌شود. آمار زایش درروش سنتی را می‌پرسم. می‌گوید: در روش سنتی دامداران به ازای هر رأس میش ۰٫۶ بره به‌دست می‌آورند. اما با پیگیری‌ها طی ۲ تا ۳ سال گله چند قلوزا و با زایمان خوب و سود عالی نصیب او می‌شود.

رسیدن به این اعداد مستلزم یک کار تحقیقاتی و آزمایشگاهی است، مدیر مجتمع ضمن تأیید این گفته من می‌گوید: با مدیریت یک دکترای ژنتیک و اصلاح‌نژاد آزمایشگاهی راه‌اندازی کردیم. در بخش نخست چندقلوزایی‌ها در حال انجام است و صفات دیگر نیز در حال ارتقا است. تعداد دام‌های حاوی ژن چندقلویی‌زایی مجتمع ما در کل کشور بی‌نظیر است.

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 12

سؤالات با پاسخ‌های پرهیجان و از سر ذوق جوان خوش‌فکر اجازه کوتاه‌نویسی را سلب می‌کند. از او می‌پرسم: وجود مجتمع بزرگ شما، دام‌داری سنتی منطقه را تهدید نمی‌کند؟ گویا فکر همه‌جا را کرده است. پاسخی که عمق نگاه مشفقانه مدیران این مجموعه به مردمان منطقه شوقان را نشان می‌دهد. برنامه ترسیمی را شرح می‌دهد: قوچ اصلاح‌نژاد شده در اختیار دامدارها قرار می‌دهیم. در زمان فروش، خرید را به‌صورت تضمینی انجام می‌دهیم. آذوقه دامداران را نیز تأمین می‌کنیم.

مهندس فلکی می‌گوید: با برنامه‌ریزی و نگاه به آینده هدف‌گذاری ۲۰۰ هزار رأسی در چند سال آینده را محقق خواهیم کرد. عدد و رقم‌هایی که مهندس جوان و مدیر این مجموعه می‌گوید کمی برایم دور از انتظار است!

آخر سرنوشت شوم گاوداری صنعتی دریکی از شهرهای استان، من را نسبت به اعداد این‌چنینی حسابی بدبین کرده است. بدبینی که گویا مهندس فلکی در صحبت با بسیاری از بازدیدکننده‌ها با آن روبرو شده. از میزان درآمد مجموعه می‌پرسم، سؤالی که پاسخش دستان رو به آسمان بلند شده مهندس جوان برای شکرگزاری درگاه خداست. «در دو، سه سال اخیر با فروش دام، شکر خدا خودکفا شده‌ایم.»

از مدیر مجموعه که با حرارت، شور و امید به آینده در حال ذکر جزئیات کار بود، می‌خواهم از فعالیت‌های مجتمع در تولید لبنیات هم کمی سخن بگوید. آخر لبنیات دام سبک با توجه به محدودیت شیردهی آن‌ها محصولی کم‌یاب است. محصولاتی که البته با توجه به دسترسی آسان اهالی خراسان شمالی به روستاها و گله دام‌های سبک فصل بهار، موعد خوردن یکی از غذاهای معروف و محلی منطقه یعنی فتیرمسکه (مسکه در زبان ترکی یعنی کره) است.

مقدمه من را باحوصله گوش می‌دهد. می‌گوید: در هدف‌گذاری‌های کوتاه‌مدت مجموعه؛ علاوه بر توسعه کمی، تولید شیر با توجه به بازار مناسب و پررونق آن برنامه منسجم و خوبی پیش‌بینی‌شده است. با بلند کردن خودکارم از روی برگه‌ای که در حال یادداشت‌برداری نکات مهم بودم، به میان صحبت‌هایش می‌آیم.

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 19

از او می‌خواهم از شرایط امروز مجموعه در بخش تولید شیر بگوید. بطری آب‌معدنی کوچک روی میز را برمی‌دارد و چند قلپ آب گلویی تازه می‌کند و می‌گوید: ببخشید برنامه‌های زیادی برای توسعه و گسترش کارداریم برای همین یک پرسش شما بهانه‌ای می‌شود برای تجسم و تصویر آینده روشن.

برای خود من هم عجیب است. صحبت با جوانی که امید به آینده در کلامش موج می‌زند. آن‌چنان از فردا صحبت می‌کند، که تابه‌حال در گفتگو با هیچ تولیدکننده‌ای سرزنده و شاداب بودن را سراغ ندارم. برگردیم به پاسخ پرسشم. گفت: «تاکنون در حوزه تولید شیر کار اجرایی منجر به سوددهی تجاری انجام نداده‌ایم. اما در مزرعه تعداد چند رأس بز شیرده وجود دارد. در حال تدارک افزایش تعداد آن‌ها برای تولید کره و روغن بز هستیم. البته تحقق این مسئله مشروط به خرید دستگاه‌های مخصوصی است.

ناامیدی و نشدن جایی در ذهن مدیر مجتمع ندارد. چه شوقی سراسر وجود مرا در برگرفته. صحبت با چنین جوانانی که گذران زندگی را مشروط به استخدام در یک اداره و نهاد دولتی و پشت میز نشستن نکرده و با اهداف بزرگ در حال تدبیر برای کسب درآمد و بی‌نیازی مردمان سرزمینش به‌دست‌ها و فکرهای پلید برخی سودجویان و بیگانگان است.

از تعداد نیروهای شاغل در مجموعه می‌پرسم. پاسخ‌هایش یک جنبه حال دارد و یک جنبه آینده. لابد می‌پرسید، یعنی چه؟ با خواندن پاسخ مهندس فلکی متوجه جمله قبلی می‌شوید! «در حال حاضر برای ۷ هزار رأس دام، نزدیک ۳۰ نفر مشغول به‌کار هستند؛ اما در آینده و تحقق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و رسیدن به رقم ۲۰۰ هزار رأس این عدد ۳۰ برابر می‌شود»

گویا مهندس فلکی کاری به چرخشش روزگار و فلک ندارد. توکل به خدا، تلاش شبانه‌روزی و امید به آینده هر محالی را برایش ممکن می‌کند. جواب پرسشم درباره اشتغال هنوز ادامه دارد. «ایجاد فرصت اشتغال برای ۱۰۰۰ نفر و احداث کشتارگاه در مجموعه یکی دیگر از برنامه‌های آینده است.» از او می‌پرسم: فقط تولید گوشت گران‌قیمت قرمز یا تولید گوشت سفید هم در برنامه‌های شما جایی دارد.

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 25

مدیر جوان موبایلش را به شارژ می‌زند و در حین وصل کردن سیم شارژر می‌گوید: «وجود ۹ حلقه چاه آب بهانه خوبی برای ورود به موضوع شیلات و پرورش ماهی خوش‌مزه قزل‌آلا است» کمک به واحد کشاورزی مجموعه با احیای خاکی که آب استخر ماهی‌ها انجام می‌دهد، از نتایج این بخش است.

با تعجب از او می‌پرسم: مهندس، بخش کشاورزی مجموعه؟ مهندس که گویا تعجب من را ندیده باکمال خونسردی و البته درنهایت هیجان گفتارش را این‌گونه ادامه می‌دهد. ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی که به فعلیت نرسیده و ظرفیت آن فعلا مغول مانده است. توسعه بخش کشت و صنعت در آینده نزدیک و بهره‌برداری از واحد تولید مرغ گوشتی مجموعه هم یک حرکت بزرگ است. من هم دیگر از شنیدن راه‌اندازی مرغداری تعجب نمی‌کنم!

آن‌گونه که فلکی سخن می‌گوید، گویا سقف بلند آسمان هم برای آرزوهای آن‌ها کوتاه است. با شنیدن برنامه‌های بزرگ آن‌ها که مستلزم اعتبارات سنگین و زیادی است، از تسهیلات بانکی اخذشده و در نوبت اخذ می‌پرسم. پاسخش را با دقت بخوانید. از روز اول که کار را شروع کردیم، هیچ امیدی به تسهیلات نداشتیم. «کار با هزینه‌های شخصی آقای کبیری شروع شد. نهایت توقع ما از دستگاه‌های دولتی تسهیل شرایط اخذ مجوزها بود.»

نه گرجستان، نه آلمان؛ فقط خراسان شمالی! / فعلیت «رونق تولید» در ناویا + تصاویر - 29

همکاری در کوتاه شدن زمان و آسان شدن شرایط احداث کارخانه کنسانتره تنها خواسته ما از مدیران بخش دولتی است. بازهم از آینده گفت، گویا گذشته‌ها واقعا برای او گذشته. گویا احداث کارخانه کنسانتره مجموعه در قسمت صدور مجوز است! مجوزی که درگیری تشریفات پر پیچ‌وخم اداری حسابی آن‌ها را کلافه کرده است.

قسمت پایانی گفتگو را به سؤالی که ذهنم را از ابتدا مشغول کرده بود، اختصاص می‌دهم. از فلکی می‌خواهم چرایی فعالیت در منطقه شوقان را توضیح بدهد. توضیحات او حاوی نکات جالبی است. تعصب بر روی زادگاه مادری و منتفع شدن مردمان محروم آن سامان را هدف اصلی بیان می‌کند.

دوباره از پیشنهادهای پررنگ و لعاب و وسوسه کننده خارجی‌هایی همچون ژرمن‌ها و گرجستانی‌ها به سرمایه‌گذار اصلی (کبیری) می‌گوید. گویا درآمد مادی و پر شدن جیب، تکه آخر پازل ذهنی سرمایه‌گذار مجتمع سرودشت است. لذت ساخت زادگاه مادری، اشتغال هم‌بازی‌های دوران کودکی، بهانه مناسب برای ماندن در روستا و تولید محصولی ایرانی باکیفیت و بی‌نهایت باارزش دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری1 روز قبل

خلاصه بازی استقلال و پدیده/ پدیده قربانی بعدی غول آبی

مهرمهر1 روز قبل
استقلال و پدیده در قالب هفته سیزدهم لیگ برتر به مصاف همدیگر رفتند که این بازی با تک گل شیخ دیاباته به سود استقلالی‌ها به پایان رسید. در این فیلم خلاصه بازی را مشاهده می‌کنید.

فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

الفالف1 روز قبل
فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگرانگروه سیاسی الف، ۱۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۳۰ ۳۹۸۰۹۱۴۰۰۴لیدرهای عملیاتی و راهبردی اغتشاشگران با هدایت افراد زیرمجموعه و مردمی که در خیابان‌ها حضور داشتند، دستور حمله به ماموران انتظامی و به آتش کشیدن بانک‌ها و اموال عمومی را صادر می‌کردند.

(ویدئو) دوچرخه سواری که تریلی را واژگون کرد!

فراروفرارو2 روز قبل
یک دوچرخه سوار در جنوب چین با ورود به خیابان باعث واژگونی یک تریلی شد. این حادثه در شهر پونینگ رخ داده است و دوچرخه سوار با ورود ناگهانی به خیابان باعث چپ شدن کامیون شد. در لحظه واژگونی تریلی قسمت انتهای آن به سر دوچرخه سوار برخورد کرد که باعث جراحت جزئی در سر دوچرخه سوار ۱۷ ساله گردید.

نظرها

اخبار بیشتر