لبنان|بازگشایی جاده‌ها و خیابانهای برخی شهرها/ توضیح دفتر باسیل درباره خبر شبکه «ام تی وی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
لبنان|بازگشایی جاده‌ها و خیابانهای برخی شهرها/ توضیح دفتر باسیل درباره خبر شبکه «ام تی وی»

لبنان|بازگشایی جاده‌ها و خیابانهای برخی شهرها/ توضیح دفتر باسیل درباره خبر شبکه «ام تی وی»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تعداد زیادی از جاده‌ها و خیابان‌های شهر بیروت و مناطق دیگر به روی تردد شهروندان باز بود، زیرا نیروهای ارتش لبنان از شب گذشته اقدام به بازگشایی آنها و برداشتن همه موانع کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العهد، اتاق کنترل ترافیک اعلام کرد که جاده الشیفات در نزدیک بانک بیبلوس و اتوبان الناعمه در لاین رفت و برگشت بازگشایی شده است و ارتش همچنین جاده اصلی منطقه الشوف به سمت حال را گشوده است؛ هرچند برخی از معترضان برای جلوگیری از این کار اقدام کردند.

خبرگزاری دولتی لبنان نیز اعلام کرد که معترضان مثلث خلده را با لاستیک‌های مشتعل به طور کامل بستند.

در شمال لبنان نیز جاده حلبا العبده در دو راهی دنون بازگشایی شد، اما جاده‌های البداوی و پل البالما و المنیه همچنان قطع است.

تعدادی از معترضان نیز در برابر مدارس و دبیرستان‌های خصوصی اعتصاب کردند که درهای خود را به روی دانش آموزان باز کرده بودند. آنها با سردادن شعار از مدیریت این مدارس می‌خواستند که آموزش را تعطیل و درها را بسته و دانش آموزان را راهی خانه هایشان کنند.

گروه دیگری از معترضان نیز در برابر شرکت برق قادیشا تجمع کردند و از کارمندان خواستند تا دفاتر خود را ترک کرده و شرکت را بببندند.

تیم پزشکی و کارمندان بیمارستان المظلوم نیز جلوی درب اصلی این بیمارستان تحصن کردند.

برخی جوانان نیز در برابر ساختمان مرکز «اوجیرو» و وزارت کار در منطقه حلبا تجمع کردند و این دو مکان بسته شد. آنها همچنین جلوی مرکز مالی و تجاری و ادارات آب و برق در حلبا تجمع کردند و همه آنها را بستند.

معترضان جاده الضنیه الجدیده به المنیه را در دو راهی شهرک عدوه بستند و وسط جاده قطعه‌های سنگ گذاشتند و این امر خودروهای عبوری را مجبور کرد تا از راههای فرعی تردد کنند.

معترضان همچنین جاده اصلی الضنیه به طرابلس را در ناحیه شهرک مریاطه و دو راهی شهرک علما و محله العیرونیه و در برابر مقر اداره ثبت خودروها بستند.

در همین حال، در مناطق الهرمل و بقاع شمالی فضا طبیعی و آرام بود و مدارس و ادارات و همه جاده‌ها باز بود اما بانک‌ها همچنان بسته بود و بازارها با رکود همراه بود.

در جنوب لبنان نیز مدارس دولتی و خصوصی و دانشکده‌ها و دبیرستان‌های بخش بنت جبیل باز بود و ادارات و نهادهای دولتی و عمومی به استثنای شعب بانک‌ها و تعداد زیادی که پمپ بنزین‌ها به دلیل نبود بنزین بسته بود.

بیمارستان‌های لبنان نیز اعتصاب هشدار آمیزی را برگزار کردند، زیرا نگرانی درباره تمام شدن تجهیزات پزشکی و دارو وجود دارد. بیمارستانها فقط موارد اورژانسی را قبول می‌کردند. این بیمارستانها از مسئولان می‌خواهند تا تدابیر و اقدامات ملی را برای تسهیل در واردات دارو و تجهیزات پزشکی لازم انجام دهند.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در همین حال، وزارت دارایی لبنان امروز تایید کرد که همه مطالبات بیمارستانهای دولتی و خصوصی به حساب آنها در بانک‌ها واریز شده است.

توضیح دفتر باسیل درباره خبر شبکه «ام تی وی»

دفتر جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان امروز مطالب شبکه تلویزیونی «ام تی وی» به نقل از باسیل را دقیق ندانست.

به نوشته سایت النشره، دفتر اطلاع رسانی جبران باسیل آورده است: مطالب ذکر شده در سایت شبکه «ام تی وی» نتیجه اظهارات جبران باسیل وزیر خارجه نبوده است بلکه نتیجه فضای رسانه‌ای در سایه بحث و گفت وگویی مطبوعاتی درباره اوضاع بوده است و لذا از دقت زیادی در عناوین و جزئیات برخوردار نیست.

شبکه «ام تی وی» امروز به نقل از جبران باسیل وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان گفته بود که محمد الصفدی وزیر دارایی سابق با تصدی ریاست دولت آینده «در صورت موافقت نیروهای سیاسی اساسی شرکت کننده در دولت» موافقت کرده است.

به گفته این شبکه، باسیل افزوده بود: اگر روند امور به طور طبیعی طی شود، انتظار می‌رود که رایزنی‌های جریان‌های سیاسی از روز دوشنبه آغاز شود تا در نهایت توافق درباره نام الصفدی برای تصدی دولت آینده صورت گیرد، اما در غیر این صورت، در وضعیت فعلی به انتظار توافق درباره نام نخست وزیر آینده باقی خواهیم ماند شود.

این درحالی است که بیانیه دفتر جبران باسیل به طور کلی مطالب شبکه «ام تی وی» را رد کرده و به طور دقیق مشخص نکرده است که آیا منظورش بخشی از مطالب یا همه آنها است.

اصرار حریری برای عدم تصدی نخست وزیری

منابع نزدیک به علی حسن خلیل وزیر دارایی دولت پیشبرد امور لبنان و حسین الخلیل معاون سیاسی سید حسن نصرالله در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «ان بی ان» لبنان درباره دیدار روز گذشته گفتند: در این دیدار ما اصرار داشتیم که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان ریاست دولت آینده را برعهده داشته باشد و مانعی نداشتیم که یک سوم دولت را افراد تکنوکرات تشکیل بدهد.

این منابع افزودند: اما حریری اصرار داشت که فرد دیگری مامور تشکیل دولت آینده شود و بعد از اینکه اطمینان حاصل کرد که تمام سلام نیز ریاست دولت آینده را نمی‌پذیرد، گفت که نخست وزیران سابق موافقت کردند که محمد الصفدی برای تشکیل دولت آینده معرفی شود.

این منابع گفتند حریری متعهد شد که جریان المستقبل را نمایندگی کرده و وزیر برای دولت معرفی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.
فارسفارس15 دقیقه قبل
گزارش‌های رسانه‌ای منتشر شده حکایت از آن دارد که وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به مغرب تلاش دارد روابط بین این کشور و رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی کند. پامپئو در لیسبون پرتغال با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌و‌گو کرد و قرار است در رباط با «محمد ششم» پادشاه مغرب، همتای مغربی خود و «سعد الدین العثمانی»، نخست‌وزیر مغرب و «عبداللطیف الحموشی»، رئیس امنیت ملی و اطلاعات داخلی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به این سفر پامپئو نوشت که وزیر خارجه آمریکا تلاش دارد در این سفر، در سد مقابل عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و مغرب به عنوان اولین کشور عربی شکاف ایجاد کرده و رباط را بیش از پیش به تل‌آویو نزدیک کند. روزنامه تایمز اسرائیل نوشت که نتانیاهو به دنبال عادی‌سازی روابط تل‌آویو با مغرب است تا از این رویداد برای تحکیم قدرت خود استفاده کند. کانال ۱۲ اسرائیل دیروز چهارشنبه به نقل از مسئول ارشد در دولت نتانیاهو گزارش داد که رژیم صهیونیستی امیدوار است که در فرآیند ایجاد روابط عادی با مغرب به یک دستاورد واقعی برسد.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر20 ساعت قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، وکلای قربانیان جنایات جنگی افغانستان در لاهه خواستار رسیدگی به جنایات جنگی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ شدند که در آن نیروهای دولتی، شبه نظامیان، نظامیان آمریکایی و دیگر گروه‌ها مردم را هدف قرار دادند. «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه لاهه در یک سال اخیر تلاش‌هایی را برای کسب مجوز به منظور رسیدگی به جرائم جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان آغاز کرد اما این موضوع مخالفت دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی را در پی داشت. بنسودا مدعی شد مدارک و اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ارتش آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی به شکنجه و کشتار، تجاوز جنسی، نقض کرامت انسانی در افغانستان متهم هستند. سال گذشته کاخ سفید در واکنش به شکایت شهروندان افغانستان از نیروهای آمریکایی، آن را غیرمنصفانه خواند و تصریح کرد که آغاز دادرسی در این رابطه غیرقابل پذیرش است. رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است که با قاطعیت از عملکرد نظامیان خود در افغانستان حمایت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری1 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا1 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا1 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا1 ساعت قبل