محصولات پتروشیمی و کشاورزی استان خوزستان بازار مناسبی در بین اوراسیا دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
محصولات پتروشیمی و کشاورزی استان خوزستان بازار مناسبی در بین اوراسیا دارد

محصولات پتروشیمی و کشاورزی استان خوزستان بازار مناسبی در بین اوراسیا دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رایزن سابق بازرگانی ایران در روسیه با اشاره به نقش خوزستان در صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: محصولات پتروشیمی و کشاورزی تولیدی در استان خوزستان، بازار بسیار مناسبی در بین کشورهای عضو این اتحادیه دارد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، مجتبی موسویان امروز در حاشیه سمینار ملی تجارت عملی و مؤثر با فدراسیون روسیه و اتحادیه اوراسیا که در اتاق بازرگانی اهواز برگزار شد اظهار داشت: با توجه به اقدام دولت در انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا که شامل پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس است، می‌توان گفت که شرایط بهتری برای دسترسی و فعالیت تجار ایرانی جهت انجام صادرات کالا به بازار این کشورها فراهم‌ شده است.

مدرس موسسه آموزشی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: این در حالی است که متقابلا امکان ورود برخی از محصولات از این کشورها به ایران با تعرفه گمرکی کمتر نیز فراهم‌ شده است.

رایزن سابق بازرگانی ایران در روسیه تصریح کرد: توضیح ساده‌تر این موافقت‌نامه ترجیحی این است که چنانچه صادرکنندگان کالاهای خود را به این کشورها صادر کنند با تخفیف‌های تعرفه‌ای که وجود دارد، هم در صادرات و هم در واردات می‌توانند منتفع شوند.

پیش‌بینی تبدیل موافقت‌نامه تجارت ترجیحی به تجارت آزاد

وی با اشاره به اینکه این نوع تجارت از پنج آبان‌ماه به‌صورت موافقت‌نامه تجارت ترجیحی اجرایی شده، خاطرنشان کرد: بااین‌وجود، پیش‌بینی می‌شود که همچنان طرفین به مذاکرات خود ادامه دهند و این موافقت‌نامه را در سال‌های آینده از حالت تجارت ترجیحی به تجارت آزاد تبدیل کنند.

موسویان تأکید کرد: با توجه به گستردگی جغرافیایی و همین‌طور وجود کشور مهمی مانند روسیه در این اتحادیه؛ افق روشنی برای تجار ایرانی فراهم است که بتوانند نسبت به توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود با این مجموعه اقدام کنند.

رایزن سابق بازرگانی ایران در کشور روسیه به نقش خوزستان در صادرات به اوراسیا اشاره کرد و گفت: این استان از چند جهت نقش مؤثر در رونق فعالیت‌های تجاری با کشورهای عضو اوراسیا دارد که می‌توان از تولید محصولات پتروشیمی و کشاورزی به‌ویژه خرما و دیگر مواد غذایی نام برد.

توانمندی خوزستان برای تأمین محصولات غذایی موردنیاز روسیه در فصل سرما

وی یادآور شد: مطمئنا خوزستان در کنار دیگر استان‌ها مانند بوشهر، هرمزگان و کرمان می‌تواند در تأمین و تولید محصولات مواد غذایی موردنیاز خارج از فصل در ایامی که روسیه دچار سرمای زمستان است، سهم قابل‌توجه‌ای داشته باشد تا درنهایت منجر به افزایش حجم صادرات محصولات تولیدی به این کشور شود.

موسویان به روابط دوستانه بین ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: مقامات ۲ کشور بسیار به هم نزدیک هستند و در خیلی از مسائل سیاست‌های مشترکی دارند که باید از این فرصت برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی مشترک، مخصوصا روابط تجاری استفاده کرد.

مدرس موسسه آموزشی اتاق بازرگانی ایران به نیازهای ضروری به‌منظور توسعه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اشاره کرد و گفت: یکی از نیازهای جدی که در این رابطه احساس می‌شود، انعقاد موافقت‌نامه تسهیل تجارت است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی تسهیل فعالیت‌های گمرکی را یکی دیگر از جنبه‌های توسعه تجارت با اوراسیا دانست و گفت: موضوع دیگری که باید بیش‌ازپیش در این راستا موردتوجه قرار بگیرد، شناخت بیشتر تجار ایرانی از بازار کشورهای عضو این اتحادیه است تا بتوانند فعالیت‌های خود بیشتر کنند.

سهم پایین ایران نسبت به کشورهای همسایه در تجارت با اوراسیا

موسویان به مقایسه حجم فعالیت‌های تجاری ایران نسبت به دیگر کشورهای همسایه با اعضای این اتحادیه پرداخت و افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این حوزه، سهم ایران خیلی کمتر از دیگر کشورها است و همین موضوع می‌طلبد که به توسعه فعالیت‌های تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا توجه بیشتری داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به سهم تجاری خیلی خوب ایران با افغانستان که معادل ۳۰ درصد بازار این کشور می‌شود، اشاره کرد و گفت: علاوه بر این بخش قابل‌توجهی از بازار عراق در اختیار ایران است، اما نتوانسته‌ایم به همین اندازه در بازار کشورهای شمالی بخصوص اعضای اتحادیه اوراسیا سهم داشته باشیم.

تجار ایرانی ظرفیت‌سازی و ذائقه سنجی کنند

رایزن سابق بازرگانی ایران در روسیه تصریح کرد: درصورتی‌که موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا در آینده به تجارت آزاد تبدیل شود، کالاهای تولیدی ایران باقیمت مناسب و شرایط بهتر در بازار این کشور حضور پیدا خواهند کرد.

موسویان لازمه این امر را انجام سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌سازی با توجه به ذائقه سنجی در این کشورها عنوان کرد و گفت: در همین راستا تجار ایرانی حتی می‌توانند برای تکمیل و ارتقاء زنجیره ارزش پا را فراتر بگذارند و به انجام سرمایه‌گذاری‌هایی در خاک کشورهای عضو اتحادیه بپردازند.

عدم تأثیرگذاری تحریم‌ها در تجارت با کشورهای عضو اوراسیا

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا تحریم‌ها در رابطه تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه تأثیرگذار نخواهد بود، گفت: این موضوع به‌هیچ‌عنوان در تجارت با کشورهای اوراسیا تأثیرگذار نیست و این درحالی است که به‌عنوان‌مثال روسیه نیز از سوی برخی کشورها تحت تحریم است.

او خاطرنشان کرد: درنتیجه دولتمردان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا یکجانبه گرایی در روابط تجاری را مضر می‌دانند و به دنبال گسترش هرچه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی هستند.

موسویان با تأکید براینکه سیاستمداران این کشورها به‌خوبی می‌دانند که به‌واسطه مختصات جغرافیایی، تاریخی، اقتصادی و به‌خصوص ظرفیت ایران در حوزه انرژی، نمی‌توانند کشور ما را نادیده بگیرند، گفت: مطمئنا این کشورها وقتی برای انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی وارد مذاکرات با ایران شدند، همه جوانب و منافع را مدنظر قراردادند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
بهادر احرامیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان درباره اولتیماتوم وزارت صمت به تولیدکنندگان فولاد اظهار کرد: تولیدکنندگان توانی ندارند که بخواهند با عرضه کم، قیمت‌ها را افزایش دهند. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: زمانی که دولت در قیمت‌ها مداخله و قیمت‌ها را سرکوب کرد موجب شد محصولات فولادی در بازار ایران ارزان‌ترین در دنیا باشد. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد بیان کرد: قیمت فولاد را باید با سطح جهان مقایسه کرد که از کدام سطح قیمت و افزایش یا کاهش قیمت صحبت می‌کنیم. احرامیان گفت: وزارت صمت اعلام کند سطح قیمتی چقدر باید باشد و چه سطحی را قبول داردف این موضوع راحت برطرف شدنی است. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: تغییر قیمت‌ها طبیعی است در غیر این صورت، صنعت با مشکل مواجه می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روسیه انحصار صادرات گاز به اروپا رادر اختیار دارد و حالا با یک طرح ۵۵ میلیارددلاری گاز خود را به چین رسانده است و آمریکا نیز در راه انحصار کردن گاز به هند است. صادرات گاز روسیه به چین نه تنها راه احتمالی صادرات گاز ایران به این کشوررا منتفی کرد بلکه باافزایش سهم گاز درسبد انرژی چین مصرف نفت این کشوررنیز کاهش می‌یابد که این نیز به زیان ایران است. درحالی که گاز روسیه به اروپا و چین می‌رود متاسفانه گاز ایران دردریاها و در اعماق زمین‌های ایرانی بدون استفاده مانده است. گاز سیبری د رچینکرملین همزمان با هرچه ‌شکننده‌تر شدن روابطش با غرب، مسیر رویکرد به شرق را در دیپلماسی اقتصادی پیش‌ گرفت. از این رو اغراق نیست اگر «قدرت سیبری» روسیه را از این پس رقیب اصلی ترکمنستان و استرالیا در چین بدانیم.

نظرها

اخبار بیشتر