اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی

اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
ادامه تظاهرات در برخی مناطق، اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی و بیانیه وزارت دفاع عراق درباره تظاهرات از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه السومریه، پلیس استان کربلای معلی امروز جمعه گزارش داد فردی که سلاح کلاشینکف به دست گرفته و قصد داشت آن را به سمت تظاهرات کنندگان مسالمت جو نشانه گیرد، بازداشت شد.

این بیانیه آورده است نیروهای امنیتی مشترک در تشکیلات فرماندهی عملیات فرات مرکزی و پلیس کربلا در یک عملیات جست‌وجو توانستند فردی را بازداشت کنند که اسلحه کلاشینکف و دو خشاب مهمات به همراه داشت، این فرد قصد داشت سلاح خود را به سمت تظاهرات کنندگان مسالمت جو نشانه بگیرد، وی پس از بازداشت شدند، تحویل دستگاه‌های ذیربط شده تا انگیزه‌ها و دلایل حمله سلاح وی مشخص شود.

پلیس کربلا در بیانیه خود بر ضرورت همکاری تظاهرات کنندگان با دستگاه‌های امنیتی و مطلع کردن پلیس درباره هرگونه حالت مشکوکی که ممکن است فضاهای امن در تظاهرات مسالمت آمیز را مخدوش کند، در راستای حفظ جان و سلامت شهروندان و امنیت و ثبات شهر تاکید کرد.

شبکه السومریه از برگزاری تظاهرات در مرکز استان الدیوانیه خبر داد.

این در حالی است که مردم استان بابل عراق امروز جمعه در حمایت از رهنمودهای جدید مرجعیت عالی دینی تظاهرات کردند که علما در صف نخست این تظاهرات بودند.تظاهرات در میدان الخلانی بغداد

یک منبع امنیتی عراقی به السومریه گفت شماری از تظاهرات کنندگان وارد میدان الخلانی در مرکز پایتخت شدند. به گفته وی، تظاهرات کنندگان در سایه پرتاب بمب‌های دودزا وارد این میدان شدند.

بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان موانع سیمانی را از پیش روی خود برداشته‌اند. این در حالی است که برگزاری تظاهرات فقط در میدان التحریر بغداد مجاز است.بیانیه وزارت دفاع عراق درباره تظاهرات

وزارت دفاع عراق امروز جمعه درباره اظهارات نجاح الشمری وزیر دفاع بیانیه‌ای صادر کرد، الشمری از وجود طرف سومی خبر داده بود که به گفته وی، تظاهرات کنندگان را هدف قرار داده و به قتل می‌رساند.

در این بیانیه آمده است منظور نجاح الشمری وزیر دفاع از کسانی که آنها را طرف سوم خوانده که تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی را هدف قرار داده و به قتل می‌رسانند، باندهایی هستند که از سلاح و بمب دودزا علیه تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی استفاده می‌کنند. وی افزود نیروهای امنیتی از استفاده از بمب‌های دودزای کشنده مبرا هستند.

ویدئویی از سوی رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباط اجتماعی متعلق به نجاح الشمری وزیر دفاع عراق پخش شده که وی از طرف سومی غیر از نیروهای امنیتی و شهروندان حرف می‌زند که تظاهرات کنندگان را با بمب‌هایی که بدون اطلاع مقامات وارد کشور شده، به قتل می‌رساند.اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی

رسانه‌های عراق از اولین واکنشی دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی خبر دادند.

«لؤی الخطیب» وزیر برق عراق در توئیتی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت خطبه مرجعیت، به ویژه برای حفظ صلح و آرامش (در تظاهرات) و بازخواست کسانی که در خشونت دست دارند، اهمیت دارد.

وی افزود ولی مهمترین بخش خطبه این بخش بود: اگر کسانی که قدرت در اختیارشان است، گمان می‌کنند می‌توانند از زیر بار مسئولیت اصلاح واقعی با وقت کشی و سهل‌انگاری و تعلل فرار کنند، در توهم به سر می‌برند، زیرا پس از اعتراضات همانند قبل آن در هر حال نخواهد بود، باید در این زمینه برحذر باشند.

خبر دیگر اینکه باقر جابر صولاغ وزیر کشور اسبق عراق در صفحه شخصی خود در فیسبوک هشدار داد که خفاش‌هایی هستند که برای ربودن جنبش تظاهرات کنندگان با هدف بازگرداندن حزب بعث تلاش می‌کنند.تحرکات سفیر آمریکا در عراق و تلاش برای القای کمک به بازسازی یک استان سنی‌مذهب

شبکه السومریه از تحرکات سفیر آمریکا در استان سنی‌مذهب و تلاش وی برای القای کمک آمریکا به بازسازی این استان که زمانی بخش عمده‌ای از آن در اشغال تروریست‌های داعشی مورد حمایت آمریکا و همپیمانانش بود خبر داد. این رسانه گزارش داد که سفیر آمریکا برای اطلاع از پروژه‌های خدماتی و میزان موفقیت در اجرای این طرح‌ها و همچنین حجم خرابی در زیرساخت‌ها در استان الانبار وارد این استان شد. سفارت آمریکا در بغداد، ‌مبلغ یکصد میلیون دلار برای مشارکت در بازسازی استان الانبار اختصاص داده استعکس متفاوت در کاخ ریاست جمهوری عراق

خبر دیگر اینکه حیدر العذاری سفیر عراق در اردن عکسی از خود و برهم صالح رئیس جمهوری عراق در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرد که در این عکس، یک تی‌شرت ورزشی در گوشه دفتر کارش در کاخ السلام قرار دارد که بر روی آن شعار «ما وطن را می‌خواهیم» حک شده است که یکی از شعارهای مطرح در تظاهرات عراقی‌ها از ابتدای اکتبر بوده است.

یک مسئول در دفتر ریاست جمهوری عراق گفته است این لباس ورزشی را هیئتی که نمایندگان تظاهرات کنندگان بودند، به برهم صالح تقدیم کردند و وی آن را در راستای حمایت از خواسته‌هایشان در دفتر ریاست جمهوری قرار داد.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف13 ساعت قبل
آنها حتی تاکنون به تعداد نظامیان کشته شده در این هواپیما و درجه‌های نظامی آنها نیز اشاره نکرده‌اند. سخنگوی رسمی طالبان این حمله را بزرگترین سیلی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و فرماندهان نظامی وی توصیه کرده است. این موشک‌ها هم‌ طراز موشک‌هایی است که پیش از این در سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکایی گلوبال هاوک بر فراز تنگه هرمز مورد استفاده قرار گرفته است. طرفداران این سناریو معتقدند که آمریکا به علت همکاری‌های محرمانه پاکستان با جنبش طالبان کمک‌های دو میلیارد دلاری خود به پاکستان را به حالت تعلیق درآورده است. گزارش مذکور در پایان این مقاله به همزمانی سقوط هواپیمای مذکور با اعلام احتمالی بندهای معامله قرن اشاره کرده که با هدف حذف آرمان فلسطین با کمترین هزینه‌ها دنبال می‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
الفالف1 روز قبل
۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۷ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵ ۳۹۸۱۱۰۷۱۶۵به گزارش فارس، رویترز دقایقی قبل به نقل از یک منبع ناشناس تایید کرد که هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان حامل شماری از افسران ارشد سازمان سیا بوده است. این درحالیست که سرلشکر بت ریوردان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ساعتی پیش گفته است که هنوز معلوم نیست هواپیمای سقوط‌کرده مربوط به چه کسی بوده است. در صورتی که مالکیت این هواپیما به ارتش آمریکا تایید شوداین رخداد رسوایی بی سابقه‌ای برای سیستم فرماندهی و کنترل بزرگترین ارتش دنیا خواهد بود. ارتشی که مدعی است کوچکترین تحرک وسایل پروازی در سراسر جهان را با سامانه‌های ماهواره‌ای کنترل می‌کند چگونه پس از گذشت ۶ ساعت هنوز نمی‌تواند در مورد مشخصات این هواپیما اظهار نظر قطعی کند؟
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای سبحانی فر در مراسم استقبال از رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه به ویچسلاو والودین سال جدید میلادی را تبریک گفت و سال خوبی برای کشور روسیه آرزو کرد. آقای سبحانی فر همچنین با تشکر از مواضع روسیه در منطقه و ابراز همدردی مسئولان این کشور در موضوع ترور شهید سردار سلیمانی؛ دشمنان ایران و روسیه را مشترک دانست و افزود: دشمن مشترک ما تروریسم اقتصادی آمریکا است که امیدواریم با همکاری‌های مشترک دو کشور، بتوان مقابل حرکت‌های دشمنان مشترک به موفقیت‌های بیشتری دست یافت. رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران با روسیه تاکید کرد: ایران، روسیه و چین در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا خواهند ایستاد. رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه قرار است در تهران با برخی از مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کند.
مهرمهر8 ساعت قبل
بنابراین، پر واضح است که تلاش‌های خصمانه و مشکوک تروریست‌های آمریکایی در مرزهای عراق با هدف تحت فشار قرار دادن دولت بغداد صورت می‌پذیرد و سردمداران آمریکایی تلاش می‌کنند از این اقدام خود به عنوان اهرم فشاری بر مقامات عراقی بهره‌برداری کنند. بدون شک، این تحرکات نظامی نمی‌تواند با تلاش‌های سابق آمریکایی‌ها بی ارتباط باشد. واشنگتن در صدد است تا در صورت عملیاتی شدن مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج تروریست‌های آمریکایی، اینگونه القا کند که حضورش در عراق در چارچوب حضور نیروهای بین المللی است. همزمان با تحرکات نظامی، آمریکایی‌ها تحرکات سیاسی گسترده و کارشکنی‌های بیشماری را جهت بحران‌سازی سیاسی در عراق را در پیش گرفته‌اند. این در حالی است که تظاهرات میلیونی اخیر در عراق عمق نفرت مردم این کشور از تروریست‌های آمریکایی را به منصه ظهور رساند و نشان داد که مردم عراق کوچک‌ترین ارزشی برای نیروهای آمریکایی قائل نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر