ترامپ در شمایل ببر کاغذی برای ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. بین‌المللی
ترامپ در شمایل ببر کاغذی برای ایران

ترامپ در شمایل ببر کاغذی برای ایران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : سیاست‌های سردرگم دونالد ترامپ در خاورمیانه و انفعال آن در برابر گسترش نفوذ و قدرت منطقه‌ای ایران موجب شده است تا ترامپ در شمایل یک ببر کاغذی برای ایرانی‌‌ها ظهور یابد. ببری که غرش‌های آن هم کاذب است و زمانی که پای عمل می‌رسد عقب‌نشینی می‌کند؛ اقداماتی نظیر خروج از سوریه و تنها گذاشتن کرد‌ها در برابر ارتش ترکیه نشان داد که آمریکا دیگر یک شریک قابل اعتماد نیست و حتی این مهم را عربستان سعودی هم درک کرده است و قصد دارد تا با ایران وارد مسیر دیپلماتیک برای حل تنش‌ها شود. امروز در نتیجه اقدامات ترامپ، رهبری آمریکا بسیار کمرنگ شده و این امر به افزایش دامنه قدرت‌نمایی ایران در منطقه افزوده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» نشریه نشنال اینترست در گزارشی می‌نویسد: از ابتدای پیدایش جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹، مقامات ارشد آن و به‌ویژه آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری ایران نگاهی فرجام‌شناسانه و تاریخی به امور داشته‌اند و با اتکا به همین رویکرد سیاست‌‌‌های منطقه‌ای ایران کلید خورده‌اند. اما نقطه آغاز گسترش فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را باید در سال ۲۰۰۳ و با تهاجم دولت جورج بوش به عراق دانست و این‌گونه بود که خود آمریکا راه نفوذ ایران در عراق را باز کرد.

در سال ۲۰۱۶، ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید و انتقادات بی‌حد و حصر او از ایران و توافق هسته‌ای نگرانی‌هایی را در تهران ایجاد کرد. مذاکرات آمریکایی‌ها با عربستان‌سعودی برای کمک به تقابل با تهران و حتی گمانه‌زنی‌های ایجاد «ناتوی عربی» هم به این نگرانی‌ها دامن زد. اما نقطه اوج آن زمانی بود که دونالد ترامپ در مه ۲۰۱۸، آمریکا را از برجام خارج ساخت و تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور اعمال کرد که تهران را به شدت خشمگین کرد. اگرچه راهبرد «اقتصاد مقاومتی» واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا بود؛ اما همزمان نگرانی‌های عمیقی نیز در بین مقامات و تحلیلگران ایرانی نسبت به آینده اقتصاد ایران وجود داشت. در نهایت گفت‌و‌گوهای درون حکومت ایران تصمیم بر آن شد که با آمریکا رویکرد مقاومت فعال اتخاذ شود و در همین راستا، رهبری ایران دست به تغییراتی هم زد که می‌توان به قرار گرفتن حسین سلامی در راس فرماندهی نیروهای سپاه پاسداران اشاره کرد. فرمانده جدید سپاه پاسداران آمده بود تا نشان دهد اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، کشورهای دیگر در منطقه نیز برای فروش نفت خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند بود.

این نشریه به‌رغم تکذیب‌های مکرر ایران، مدعی می‌شود که تهران استراتژی یادشده را با حملاتی به نفتکش‌های عبوری از آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان عملی کرد. به‌علاوه در ۲۰ ژوئن واحد پدافند سپاه توانست تا پهپاد بدون سرنشین ۲۲۰ میلیون دلاری و رادارگریز آمریکا را که وارد حریم هوایی ایران شده بود، منهدم کند. به‌دنبال انفعال ترامپ در پاسخ به این اقدام ایران، بسیاری در ایران او را یک بزدل توصیف کردند. به‌دنبال آن نیروهای حوثی یمن (متحد ایران) با تعدادی موشک و پهپاد بدون سرنشین تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی را مورد حمله قرار دادند تا تولید پنج میلیون بشکه نفت در یک روز برابر با ۵ درصد از نفت مورد نیاز جهانی متوقف شود. در این زمان بود که ایران هم خود را برای یک واکنش احتمالی از سوی واشنگتن نظیر آنچه در سال ۱۹۸۸ و توسط دولت رونالد ریگان علیه اهداف ایران در خلیج‌فارس رخ داد، آماده کردند. با این حال به‌رغم یک حمله سایبری محدود، تکرار انفعال ترامپ به ایران نشان داد که رئیس‌جمهوری آمریکا تنها یک ببر کاغذی است.

از سوی دیگر تداوم آشفتگی سیاست‌ خاورمیانه‌ای ترامپ آنجا نمایان شد که او دستور خروج تمامی سربازان آمریکایی از سوریه را داد و این‌گونه کرد‌هایی را که سال‌ها متحد واشنگتن بودند، تنها گذاشت و از سوی دیگر فضا برای افزایش نفوذ و حضور ایران در منطقه فراهم‌تر از گذشته کرد. پس از حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه، کردها نیز ناچار شدند تا دست دوستی خود را به‌سوی بشار اسد، متحد ایران دراز کنند. اکنون کرد‌های سوریه که سال‌ها مبارزه با داعش آنها را بی‌رمق کرده است، برای حمایت چشم به سوی روسیه و نیروهای حزب‌الله و نیروهای تحت رهبری قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس دارند. جدا از مسائل ژئوپلیتیک، تنها گذاشتن کردها یکبار دیگر این تصویر را از آمریکا نشان داد که قابل اعتماد نیست و نمی‌تواند برای حمایت از متحدانش ثبات داشته باشد. روزنامه کیهان، رسانه نزدیک به حکومت ایران می‌نویسد: «دیگر هیچ‌کس به آمریکا اعتماد ندارد، حتی اسرائیل و بریتانیا. ترامپ در چشم به هم زدنی شرکای خود را در منطقه رها می‌کند.»

به نوشته کیهان، این امر نشان از آن دارد که آمریکا به هیچ نوعی از توافق نوشته یا نوشته‌نشده پایبند نیست و همه چیز را برای منافع خود می‌خواهد و بنابراین شراکت با ترامپ یک خطای استراتژیک است که هیچ ثمره‌ای در آن نهفته نیست.

از سوی دیگر تحولاتی طی هفته‌های اخیر رخ داده است که نشان می‌دهد عربستان‌سعودی نیز این موضوع را درک کرده است. در ۲۹ سپتامبر، محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در مصاحبه‌ای تاکید کرد که برای پاسخ به حملات آرامکو راه‌حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهد و میلی به جنگ ندارد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که در تضاد با اظهارات خصمانه پیشین او علیه ایران قرار دارد. از سوی دیگر ریاض تلاش می‌کند تا حمایت روسیه را جلب کند؛ روسیه‌ای که با جایگزینی نیروهای خود با آمریکایی‌ها در شمال سوریه، توانسته تا تصویر مثبتی از خود به‌عنوان یک بازیگر قابل‌اعتماد و باثبات منطقه‌ای نشان دهد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سفر اخیر خود به عربستان‌سعودی توافق‌نامه‌های اقتصادی را به سعودی‌ها به ارزش ۲ میلیارد دلار امضا کرد. از سوی دیگر مسکو ممکن است خود وظیفه میانجی‌گری میان تهران و ریاض را عهده‌دار شود و مسیر برای امضای توافق منطقه‌ای فراهم شود که در آن ایران به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی شناخته خواهد شد.

با این حال هنوز نمی‌توان اطمینان داشت که عربستان‌سعودی درحال دور شدن از آمریکا و حرکت به سوی اتحاد با روسیه است. در واقع به این زودی نمی‌توان پیش‌بینی درستی از پیامدهای تغییر معادلات در خاورمیانه ترسیم کرد. اما یک چیز کاملا مشخص است: به‌دلیل اقدامات ترامپ است که امروز اعتماد به رهبری جهانی آمریکا در جامعه بین‌الملل کاهش یافته و این فرصت را برای پیشبرد کارآمدتر سیاست‌های منطقه‌ای ایران فراهم کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاناشانا1 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نمایش کیف هسته‌ای پوتین در تلویزیون دولتی روسیه (+عکس)

4+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
شهروندان معترض در میدان‌های اصلی شهرها تجمعات آرام برگزار کردند و خواستار اصلاحات واقعی در عرصه سیاست و اقتصاد بودند اما به تدریج ناآرامی‌ها شروع شد و خسارت هایی به اموال عمومی، خصوصی، دولتی و مراکز نظامی وارد آمد. در عراق مرجعیت به صورت ویژه مورد احترام مردم است و معترضان هم به درخواست برای فاصله گرفتن از هرگونه آشوب لبیک گفتند و در بیشتر شهرها تجمعات آرام را با کمترین درگیری برگزار و مدیریت کردند. البته با افزایش دامنه آشوب آفرینی‌ها در شهرهای کربلا، ناصریه و بغداد پرده‌ها نیز یکی پس از دیگری کنار رفت و ماهیت جریان خشونت طلب که در میان جمعیت معترضان نفوذ و ایجاد درگیری می‌کرد برای همگان مشخص شد. جمعه شب زمانی که افراد مسلح نقاب دار به معترضان در میدان «الخلانی» و پل «سنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله و دهها تن را شهید و زخمی کردند سناریوی گروه‌های خشونت طلب برای فرار از شکست مشخص شد. بدون شک درگیری‌های جمعه شب در میدان «الخلانی» و پل «سنک» هم ادامه همین سناریوی است که هدف نهایی آن خون ریزی‌های بیشتر، انهدام ساختار سیاسی و ایجاد جنگ داخلی تمام عیار در عراق است.
ورزش۳ورزش۳7 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ امروز برگزار خواهد شد و نمایندگان ایران نیز حریفان خود را خواهند شناخت. پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ و حذفی، سپاهان به عنوان نایب قهرمان لیگ و استقلال و شهر خودرو هم در قامت دو نماینده دیگر فوتبال ایران در این قرعه کشی حضور خواهند داشت. اینجا به صورت زنده مراسم قرعه کشی را با عکس، تصاویر، واکنش‌ها و … بررسی خواهیم کرد:۱۱:۴۴ - این فصل نیز مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با توپ اختصاصی ACL برگزار خواهد شد. پیش‌تر کنفدراسیون فوتبال آسیا توپ مشخصی برای این مسابقات نداشت و به شکلی معمولی توپ‌های هرساله نایک را انتخاب می‌کرد. ۱۱:۳۰ - قرعه کشی از حدود سی دقیقه بعد آغاز می‌شود؛ ساعت ۱۶:۳۰ به وقت کوالالامپور.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»

نظرها

اخبار بیشتر