از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن

از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایران را دوست دارد، به سینمایش بیشتر علاقه‌مند است و وقتی اسمی از ایران می‌آید یا ایرانی‌ها را می‌بیند، سعی می‌کند با زبان فارسی که در یاد دارد، کمی خودمانی صحبت کند و از علاقه‌اش به ایران بگوید.

«ساکیو. کاگه یاما» خبرنگار ژاپنی است که پیگیر سینمای ایران است و در جشنواره‌ی اخیر فیلم «توکیو» فرصت آشنایی و گپ و گفت کوتاهی با او فراهم شد.

در سالن نمایش یکی از فیلم‌های ایرانی در جشنواره فیلم «توکیو» به سراغم آمد و با روی خوش ژاپنی‌اش به زبان فارسی از من پرسید که از ایران آماده‌ام؟

وقتی به او پاسخ دادم که خبرنگار ایسنا هستم، با خوشحالی گفت که ایران را دوست دارد و در سال‌های مختلفی به ایران سفر کرده است؛ یک بار قبل انقلاب و چندین بار هم بعد انقلاب به ایران آمده است که البته آخرین سفرش به ایران به ۱۰ سال قبل برمی‌گردد.

او که دهه ۶ زندگی‌اش را سپری می‌کند از علاقه‌اش به ایران می‌گوید و ادامه می‌دهد: به خاطر این علاقه سعی کردم فارسی یاد بگیرم.

«کاگه یاما» فارسی را دوست دارد اما معتقد است هنوز خوب فارسی حرف نمی‌زند و باید بیشتر یاد بگیرد. در حالی‌که در همین چند مکالمه، معلوم است فارسی را به نسبت خوب یاد دارد.

او در انجمن فرهنگی ایران و ژاپن فعال است و خبرهای ایرانی را به زبان ژاپنی منتشر می‌کنند. می‌گوید، رییسش چون ادبیات فارسی خوانده است، حافظ و سعدی را به زبان ژاپنی ترجمه کرده و بر این زبان مسلط است.

«ساکیو کاگه یاما» با اشاره به سه فیلم ایرانی به نمایش درآمده در جشنواره فیلم توکیو («متری شش و نیم»، «قسم» و «پیرمردها نمی‌میرند») می‌گوید: فیلم‌ها را دیدم، خیلی جالب بود مثلا «متری شش و نیم» با وجود کارگردان جوانش فیلم خوبی است و فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» خیلی آرام و جالب بود.

او درباره دلایل دوست داشتن سینمای ایران می‌گوید: سینمای ایران را دوست دارم چون ایران را خیلی دوست دارم و بعد فیلم‌های ایرانی را.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

کاگه یاما یادآور می‌شود که اولین فیلمی که از سینمای ایران دیده است به ۳۰ سال قبل برمی‌گردد و ادامه می‌دهد: اولین فیلم «خانه دوست کجاست؟» عباس کیارستمی بود و بعد «دونده» امیر نادری که در جشنواره فیلم توکیو به نمایش درآمدند. در ژاپن فیلم‌های ایرانی خیلی کم است و ما در فستیوال، فیلم‌های ایرانی را می‌بینیم، بنابراین در جشنواره‌های فیلم ژاپن منتظر نمایش فیلم ایرانی هستیم و برای تماشای آن هیجان داریم.

وقتی با «کاگه یاما» صحبت می‌کنم، گردنبند «الله» که بر گردن دارد جلب توجه می‌کند و درباره این‌که چرا این گردن‌بند را به گردن دارد، می‌گوید: این گردن‌بند را از ایران خریدم چون به نظرم قشنگ و زیبا بود.

از او می‌پرسم که می‌داند «الله» به دین و مذهب ایرانی‌ها مربوط می‌شود، که پاسخ می‌دهد: بله می‌دانم و کمی تحقیقات هم کردم و متوجه شدم ابتدا ایرانی‌ها زرتشتی بودند و بعد مسلمان شدند.

از هیجان تماشای فیلم ایرانی با طعم خورشت بادمجان در ژاپن - 13

یاما از سفر یک باره‌اش به مشهد می‌گوید و از شیراز، اصفهان هم به عنوان شهرهای دوست داشتنی ایران یاد می‌کند.

او که عجله دارد که زودتر به خانه برود تا از پدر ۹۰ ساله‌اش پرستاری کند، تاکید دارد که فرهنگ ایران برای ژاپنی‌ها احترام‌برانگیز است.

کاگه یاما در پایان از علاقه‌اش به خورشت بادمجان و فسنجان می‌گوید و ما هم به او وعده می‌دهیم به ایران که آمد از او با خورشت بادمجان و فسنجان پذیرایی کنیم.

در پایان با یک عکس یادگاری که ثبت می‌کنیم از هم خداحافظی می‌کنیم و او امیدوار است باز هم فیلم‌های ایرانی در ژاپن پخش شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

در همین نزدیکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

تولید نیاز صنعت در دانشکده نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر