سد گزارشگری زنان در دنیا در حال شکستن است؛
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. ورزشی

سد گزارشگری زنان در دنیا در حال شکستن است؛

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
در سال های اخیر روند استفاده از گزارشگران زن در دنیای فوتبال رو به افزایش بوده و مقاومت ها در مورد حضور آنها کمتر شده است.

ورزش سه: در سال‌های اخیر روند استفاده از گزارشگران زن در دنیای فوتبال رو به افزایش بوده و مقاومت‌ها در مورد حضور آنها کمتر شده است.

دیدار برگشت فولام و بلکبرن در فصل ۰۷-۲۰۰۶ لیگ برتر انگلیس می‌توانست یک دیدار معمولی باشد که برای همیشه زیر خاطره بازی‌های به مراتب جذاب‌تر و پرگل‌تر دفن شود اما گزارش جکی اوتلی این تساوی ۱-۱ را به آغاز یک دوران تازه در گزارشگری فوتبال تبدیل کرد.

۴۳ سال از آغاز برنامه پرطرفدار Match of the day سپری می‌شد که سرانجام مسئولان این برنامه تصمیم گرفتند گزارش یک دیدار را به یک گزارشگر زن بسپارند؛ تصمیمی که می‌شد انتظار داشت همه از آن استقبال نکنند.

دیو بست، کمک مربی وقت لیدز یونایتد، بعد از آنکه اعلام شد اوتلی دیدار فولام-بلکبرن را گزارش می‌کند، گفته بود: " شاید بی بی سی تلاش می‌کند تا خلاق و پیشرو باشد اما فکر می‌کنم این کار اعتبار برنامه را پایین می‌آورد و وقتی او آخر هفته گزارش کند، من بازی را تماشا نمی‌کنم. مشکل این است که همه از گفتن این موضوع می‌ترسند اما در نهایت این را تایید می‌کنند.

سد گزارشگری زنان در دنیا در حال شکستن است؛ - 5

من هرگز با این ایده که داور زن داشته باشیم، موافق نیستم و گزارشگر زن هم نباید داشته باشیم. همسرم هم با این نظر موافق است. "

دیلی استار هم خبر گزارش اوتلی را با تیتر طعنه آمیز From Motty to Totty روی جلد برد. Motty لقب جاناتان ماتسون، معروف‌ترین گزارش فوتبال انگلیس بود و Totty به معنای دختر زیبا؛ تیتری آشکارا جنسیت زده که حضور اوتلی در MOTD را تنها حاصل جذابیت‌های ظاهری او می‌دید. استیو کوری از دیلی میل هم صدای اوتلی را به آژیر خطر تشبیه کرد.

در مقابل، عده‌ای دیگر این اتفاق را قدمی دیگر برای ایجاد برابری در ورزش بین مردان و زنان می‌دانستند، هرچند خود او چنین ایده‌ای نداشت: «من به این کار به عنوان شکستن موانع برای ورزش بانوان فکر نمی‌کنم. من این کار را به همان دلیلی انجام می‌دهم که همکاران مرد انجام می‌دهند: من عاشق فوتبال هستم.»

اوتلی عاشق فوتبال بود؛ حتی بیشتر از برادرش که حوصله فوتبال بازی کردن در حیاط خانه شان را هم نداشت و این علاقه را تا تبدیل شدن به یک فوتبالیست آماتور دنبال کرد اما مصدومیت زانو، باعث شد تا آن را کنار بگذارد ولی گزارشگری فرصت دوباره‌ای بود تا در هوایی که می‌خواهد، نفس بکشد

هرچند شرایط سخت‌تر از چیزی بود که فکر می‌کرد. او ۵ سال بعد در مورد شرایط دشوار روزهای ابتدایی کارش گفت: " انتقادهای زیادی از سوی افرادی مطرح می‌شد که اعتبار من را زیر سوال می‌بردند. شرایط دشواری بود. احساس می‌کردم جدا افتاده‌ام. من از نظر ذهنی قوی هستم اما پوست کلفت نیستم.

ولی در طول سال‌ها پوست کلفت شدم. البته حمایت‌های زیادی هم از من شد؛ و من فهمیدم که باید از این حمایت‌ها استفاده کنم و شکایت نکنم زیرا این اتفاق مانند یک موهبت برای من بود. "

این موهبت در حالی نصیب اوتلی شد که از چند سال قبل گزینه‌های دیگری هم برای تبدیل شدن به اولین گزارشگر زن MOTD مطرح بودند؛ از النور الدروید که برای رادیو بی بی سی کار می‌کرد تا پائولا کوکوتزا که خودش به نیال اسلون، تهیه کننده وقت MOTD پیشنهاد داد که او را به عنوان اولین گزارشگر زن این برنامه بپذیرد اما در نهایت قرعه به نام جکی اوتلی افتاد. هرچند اوتلی سد بلند را شکست اما بیش از یک دهه طول کشید تا صدای گزارشگر زن دیگری از MOTD شنیده شود.

ویکی اسپارکس؛ از تهدید مویس تا جام جهانی

پیش از اینکه ویکی اسپارکس به عنوان گزارشگر دیدار پرتغال و مراکش معرفی و به اولین زنی تبدیل شود که یک دیدار جام جهانی مردان را برای طرفداران فوتبال در بریتانیا گزارش می‌کند، نام او با جنجالی که دیوید مویس، سرمربی وقت ساندرلند در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرد، شنیده شد. اسپارکس برای مصاحبه بعد از بازی به سراغ مویس رفت و سرمربی سابق منچستریونایتد که از سوال او خوشش نیامده بود، بعد از پایان مصاحبه، در حالی که هنوز دوربین‌ها صدایش را ضبط می‌کردند، گفت: «دفعه بعد مراقب باش. با این که زن هستی اما دفعه بعد شاید سیلی بخوری.»

دیوید مویس بعدا به خاطر این اظهارنظر عذرخواهی کرد و اسپارکس هم به مسیرش برای تبدیل شدن به یکی از ستاره‌های بخش ورزشی بی بی سی ادامه داد تا اینکه در روز بیستم ژوئن ۲۰۱۸ در ورزشگاه لوژنیکی مسکو، به عنوان گزارشگر پشت میکروفون قرار گرفت.

سد گزارشگری زنان در دنیا در حال شکستن است؛ - 16

این بار هر دو جبهه موافقان و مخالفان صداهای بلندتری برای ابراز نظر داشتند. از یک سو با گسترش شبکه‌های اجتماعی نسبت به ۱۱ سال قبل، مخالفان بلافاصله نارضایتی شان را در توئیتر و فیس بوک اعلام کردند و در سمت مقابل، چهره‌های سرشناس بیشتری به دفاع از پرداختند؛ از جمله جکی اوتلی که حمله تندی به منتقدان کرد. او که از اظهارات جیسون کاندی، بازیکن سابق چلسی، در یک برنامه تلویزیونی در مورد صدای اسپارکس و گزارشگران زن، عصبانی شده بود، در توئیترش نوشت: «ناامید کننده است که ۱۱ سال بعد از اولین گزارش من در MOTD و ۸ سال بعد از اینکه من هفت بازی را در برای رادیو لایو ۵ گزارش کردم، همچنان مسئله گزارشگران زن مطرح است. ترجیح صدا یا سبک گزارش همیشه مطرح است. اینکه گفته شود زنان نباید گزارش کنند، چیزی بیش از انتقاد است. اما همچنان احساس می‌کنم در حال پیشرفت هستیم. دایناسورها در اقلیت هستند.»

خبری: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

راه دشوار گزارشگران زن در سراسر دنیا

گزارشگران زن در دیگر کشورها هم تجربه هایی مشابه جکی اوتلی و ویکی اسپارکس را پشت سر می‌گذارند. از جمله کلودیا نویمن و هانا مارک لوند که جام جهانی ۲۰۱۸ را برای تلویزیون‌های سراسر آلمان و سوئد گزارش کردند.

بعضی از توهین‌ها به نویمن، گزارشگر زن شبکه ZDF، آنقدر شدید بود که مسئولان این شبکه، از دو نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی شکایت کردند. به ویژه پس از اینکه او در یکی از بازی‌های ژاپن، یکی از بازیکنان این تیم که در بوندس لیگا بازی می‌کرد را نشناخت.

سد گزارشگری زنان در دنیا در حال شکستن است؛ - 22

اما بعدا در نظرسنجی نشریه اشپیگل، ۶۹٫۹ درصد از بینندگان آلمانی، تجربه شنیدن بازی‌ها با صدای گزارشگر زن را مثبت ارزیابی کردند و تنها به نظر ۱۲ درصد این اتفاقی منفی بود؛ بقیه نیز نظر ممتنع داشتند. جالب‌تر اینکه میزبان رضایت بین بینندگان مرد و زن بسیار نزدیک بود؛ ۶۸ درصد مردان و ۶۹ درصد زن‌ها از شنیدن بازی با گزارشگر زن رضایت داشتند.

به این ترتیب، آنطور که شواهد نشان می‌دهد، همه چیز به عادت طرفداران فوتبال و ذائقه شکل گرفته آنها در طول سال‌های طولانی تماشای فوتبال از تلویزیون برمی گردد و چندان غیرطبیعی نیست که مخالفت هایی هم برای آن وجود داشته باشد اما عملکرد خوب گزارشگرانی مانند ویکی اسپارکس و کلودیا نویمن می‌تواند مسیر را برای همتایان آنها، نه تنها در بریتانیا و آلمان، که در سراسر جهان باز کند.

آیا علاقه نداشتن مردان به صدای گزارشگر زن، جنسیت زده است؟

بعد از اینکه ویکی اسپارکس با گزارش بازی پرتغال و مراکش، به اولین زنی تبدیل شد که یک بازی جام جهانی مردان را برای بینندگان بریتانیایی گزارش می‌کند، بار دیگر انتقادهای زیادی مطرح شد که بیشترشان از طرف کسانی بود که صدای زنانه او را مناسب گزارش نمی‌دانستند.

جیسون کاندی، هافبک سابق چلسی، صدای زیر ویکی اسپارکس را غیر قابل تحمل توصیف کرد و بسیاری در شبکه‌های اجتماعی واکنش مشابهی نشان دادند؛ هرچند گروهی دیگر این صحبت‌ها را سکسیستی دانستند، از جمله جکی اوتلی، اولین گزارشگر زن انگلیس، که این افراد را نئاندرتال و دایناسور توصیف کرد.

اما سان در گزارشی ادعا کرد دلیل اینکه مردان، علاقه‌ای به شنیدن صدای گزارشگران زن ندارند، دلیل علمی دارد. در این گزارش رابین دانبار، رئیس گروه تحقیقاتی علوم اعصاب تکاملی و اجتماعی دانشگاه آکسفورد، گفته: " صدای زن‌ها اساسا نسبت به دوران کودکی تغییر زیادی نمی‌کند. یک دلیل می‌تواند این باشد که مردان خصیصه‌های کودکانه را در شریک زندگیشان ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر صدای گزارشگران زن در موقعیت‌های حساس، حالت جیغ پیدا می‌کند که این برای مردان جالب نیست زیرا بخشی از مغز آنها را فعال می‌کند که برای اعلام خطر طراحی شده و به همین دلیل، سطح استرس در آنها را افزایش می‌دهد. در همین گزارش همچنین از دکتر فیونا کووارد از دانشگاه بورنموث، نقل شده که صدای مردان و زنان در بخش‌های مختلفی از مغز تحلیل می‌شوند.

با توجه به آهنگین‌تر بودن صدای زنان، فرکانس‌های صوتی آن در بخشی از مغز تحلیل می‌شود که مربوط به موسیقی است. در حالی که صدای مونوتن مردان، پیچیدگی کمتری دارد و در بخشی از مغز که مربوط به آنالیز اطلاعات است، دریافت می‌شود. به همین دلیل، عادت به شنیدن گزارش‌ها با صداهای مردانه، شنیدن صدای گزارشگر زن برای مردان را غیرجذاب می‌کند زیرا در شرایطی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند، مغزشان درگیر اتفاق پیچیده‌تری می‌شود.

اما پروفسور ترور کاکس از دانشگاه سالفورد، معتقد است که شنیدن صداهای مردانه، حس اتوریته بیشتری ایجاد میکند زیرا بیشتر رهبران در دنیا مرد هستند و اعتقاد دارد که با افزایش تعداد سیاست مدارها و رهبران زن در دنیا و عادی شدن شنیدن صدای آنها، کار برای گزارشگران زن هم راحت‌تر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری2 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

گل سلیم آمالا به آرسنال (استاندارد لیژ ۲-۰ آرسنال)

طرفداریطرفداری2 روز قبل
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، درحالی که سرپرست باشگاه استقلال تاکید کرده هنوز یک مورد دیگر از درخواست‌های استراماچونی برای حل مشکلاتش باقی مانده و باید در مورد کاهش مدت قراردادش هم تصمیم گیری شود، سخنگوی وزارت ورزش زمان حضور این مربی ایتالیایی در تهران را مشخص کرد. براساس خبری که مازیار ناظمی در صفحه شخصی خود اعلام کرده، آندره استراماچونی روز جمعه به ایران خواهد آمد. وی در این مورد نوشت: «به طلوع استراماچونی نزدیکیم. ۴۸ ساعت پرماجرا داشتیم. از وزارت خارجی و پرونه سفیر ایتالیا ممنونیم.»

ویدیو؛ جو هیجان انگیز ورزشگاه یوهان کرایوف آرنا پیش از شروع دیدار آژاکس-والنسیا

طرفداریطرفداری2 روز قبل
طرفداری- دو تیم آژاکس و والنسیا در هفته ششم دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا فصل ۲۰۱۹/۲۰ به مصاف هم رفتند که این دیدار با پیروزی ۱-۰ خفاش‌ها به پایان رسید. پیش از شروع بازی هواداران آژاکس فضای مهیجی در ورزشگاه یوهان کرایوف آرنا به وجود آوردند که ویدیو آن را مشاهده می‌کنید.
ایلناایلنا1 روز قبل
هافبک نساجی بدشانسی را عامل عدم موفقیت تیمش در بازی امروز می‌داند. به گزارش ایلنا، محمد مهدی نظری هافبک تهاجمی تیم نساجی در پایان بازی برابر شهرخودرو گفت: «بازی خوبی بود و ما در هر دو نیمه از حریفمان سر بودیم.» او درباره موقعیت‌های نساجی هم گفت: «خدا کند بدشانسی دست از سرمان بردارد و توپهایمان در بازی‌های آینده تبدیل به گل شود.» نظری همچنین گفت: " امروز ضربه هایمان در چارچوب بود اما رحمتی سیوهای خوبی داشت و توپ‌های خوبی را گرفت. اینکه امروز توپ هایمان درون چارچوب بود یک نکته مثبت است. "

نظرها

اخبار بیشتر