کدام دادگاه می‌تواند گواهی انحصار وراثت صادر کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

کدام دادگاه می‌تواند گواهی انحصار وراثت صادر کند؟

الفخبرگزاری الف |
مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی بوده است.

به گزارش فارس، مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی بوده است. مطابق با ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی راجع به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه میشود که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران، آن محل بوده واگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران در حوزه‌ی آن بوده است.

نکته: چون صدور گواهی انحصار وراثت به شوراهای حل اختلاف واگذار شده به غیر از کلان شهر‌ها برای شروع به دادگاه مراجعه کنید و طبق دستور رئیس دادگستری به شورا ارجاع خواهد شد.

بنابراین اگر شخصی در طول مدت زندگی خود در شهرهای مختلفی سکونت داشته باشد و برای مثال آخرین محل سکونت وی اصفهان باشد، در صورت فوت دادگاه اصفهان صلاحیت صدور گواهی انحصار وراثت را خواهد داشت هر چند که شخص در شهر دیگری فوت نموده باشد یا اموال وی در نقطه دیگری قرار گرفته باشد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

ضمنا چناچه شخصی در شهر خرم‌آباد فوت کند و جهت دفن به موطن اولیه خود برگردد یا اینکه مثلا خانه‌ای در لرستان داشته و در آنجا سکونت دارد اما اهل یکی از شهرستان‌های استان لرستان باشد و در آن شهرستان دفن شود می‌تواند در آن شهرستان هم گواهی انحصار وراثت بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مردی که زن همسایه را هدف نیت شوم خود قرار داده بود، نامه عجیبی برای قضات نوشت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. به دنبال شکایت این زن، مرد همسایه ردیابی و بازداشت شد و جرم سیاهش را گردن گرفت. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به ۱۲ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
با هدف کمک به بازآفرینی شهری؛ پیام خوزستان - آبادان– معاون عمرانی فرمانداری ویژه آبادان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده، دفاتر تسهیل‌گری در محلات کم برخوردار آبادان با هدف کمک به بازآفرینی شهری راه‌اندازی می‌شود. وی با بیان اینکه ارتقای کیفیت زندگی مردم در محلات کم برخوردار و بافت‌های فرسوده شهری هدف اصلی این بازآفرینی است، اظهار کرد: برای فرهنگ‌سازی این امر مهم و ارائه مشاوره به مردم و راهنمایی آنان، دفاتر تسهیل‌گری در محلات فرسوده مستقر خواهند شد که هدف دفاتر تسهیل‌گری، مشارکت هرچه بیشتر مردم در مدیریت شهر است. وی تصریح کرد: به منظور تهیه سند توسعه محله، مقرر شد تا تمامی دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد نهایت همکاری را در ارائه اطلاعات دقیق و سالم با مشاور طرح تسهیل‌گری داشته باشند؛ ضمن اینکه سازمان منطقه آزاد اروند نیز بر اساس طرح پیش‌فرض ارائه شده توسط مشاور، نسبت به ارائه طرح تفضیلی ویژه محلات هدف آبادان با توجه به ویژگی خاص آن محلات از نظر گونه بندی اقدام کند. وی افزود: همچنین به منظور تبیین رسالت‌های ستاد بازآفرینی شهری مصوب شد تا دوره‌های آموزشی مربوطه برای اعضای ستاد برگزار شود. به گفته وی پیگیری تحویل قیر رایگان برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری، پیگیری وضعیت تأمین اعتبار و انتخاب پیمانکار پروژه‌های بازآفرینی شهری مصوب سال ۹۷ و پیگیری وضعیت پروژه‌های مصوب تاریخی و فرهنگی از دیگر مصوبات ستاد بازآفرینی شهری آبادان بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
قم، یکی از مهم‌ترین شهرهای زیارتی ایران است که سالانه زائران زیادی به آن سفر می‌کنند و علاوه بر شهروندان ایرانی، میزبان شمار زیادی از توریست‌های سایر کشورهای مسلمان منطقه است. به همین دلیل، این شهر ظرفیت زیادی در بخش حمل‌و‌نقل شهری دارد که نیازمند ساماندهی و حضور بیشتر بازیگران اصلی حمل‌و‌نقل اینترنتی است. در حال حاضر، روزانه حدود ۲ میلیون سفر شهری در قم انجام می‌شود و با توجه به نیاز این شهر به توسعه حمل‌و‌نقل عمومی، ظرفیت بسیاری برای ساماندهی سفرهای درون شهری و ارائه خدمات مطمئن جابه‌جایی مسافر در این شهر وجود دارد. تپ‌سی با توجه به نیاز شهروندان قمی به خدمات حمل‌و‌نقل هوشمند، در نظر دارد تا با تشکیل ناوگان کافی و ارائه خدمات مطلوب در شهر قم، علاوه بر تسهیل حمل‌و‌نقل شهری و پاسخ به نیاز شهروندان در قم، فرصت‌های شغلی جدیدی در این شهر ایجاد کند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/خراسان رضوی عملیات اجرایی پروژه احداث قطعه دوم باند کاشمر - سه راهی شادمهر به طول ۲۰ کیلومتر و اعتبار بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال آغاز شد. در این مراسم معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: باند دوم محور شادمهر- کاشمر- خلیل‎آباد به بردسکن و انابد از اولویت‎های بسیار مهم است و به طور جد در دستور کار استان قرار دارد. معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی بیان کرد: با اعتبار تخصیص یافته ۱۴٫۵ کیلومتر از این محور با کمک شهرداری کاشمر انجام شد و امروز عملیات اجرایی ۱۴ کیلومتر قطعه دوم آغاز شده است. پارسا مطرح کرد: محور شادمهر به کاشمر ۵۴ کیلومتر است که تاکنون ۱۴ کیلومتر از باند دوم به سرانجام رسیده و عملیات اجرایی ۲۰ کیلومتر دیگر آغاز و مطالعات ۲۰ کیلومتر بعدی نیز شروع و مجوز وزارتخانه راه و شهرسازی برای مناقصه گرفته شده است. وی اظهار کرد: پروژه قطعه دوم باند کاشمر - سه راهی شادمهر با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان انجام خواهد شد.
کرد آنلاینکرد آنلاین21 ساعت قبل
دادستان سقز خبر داد: عصر کرد - ایسنا/کردستان دادستان عمومی و انقلاب سقز از دستگیری مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز خبر داد. علیرضا رضاپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی در عروسی متواری شده‌ بود، صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در سقز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد. وی افزود: فرد نام برده به طور فعلی و به قید وثیقه در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سقز، با اشاره به اینکه در راستای صدور و اجرای حکم برای مالک تالار عروسی در سقز تا کنون حکمی در نظر گرفته نشده است بیان کرد: برای این مهم باید بعد از نظریه کارشناسی و اظهارات مالک، میزان تقصیر وی برآورد و سپس حکم نهایی صادر شود. حادثه تالار عروسی سقز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ساعت ۹:۳۰ شب اتفاق افتاد.

نظرها

اخبار بیشتر