آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سرگرمی
آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک

آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
پاتوژن های ساده تری مثل سالمونلا، باکتری رایجی که در برخی مواد غذایی یافت می شود را نیز می توان برای آسیب زدن عامدانه به مردم مورد استفاده قرار داد. در واقع بزرگ ترین حمله تروریستی بیولوژیک در تاریخ آمریکا، از ظرف های سالاد چند رستوران در منطقه شمال غرب پاسیفیک آغاز شده است.

به گزارش افکارنیوز،

در اکتبر ۲۰۱۹ یکی از کمیته‌های فرعی کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان جلسه استماعی برگزار کرد با عنوان «دفاع از کشور در برابر تروریسم بیولوژیک: آیا آمادگی داریم؟» پاسخ این سئوال یک نه بزرگ است.

اخبار سیاسی- در این جلسه کارشناسان شهادت دادند که سیستم‌های دفاع بیولوژیک ما در طول بیش از یک دهه گذشته آسیب پذیر و منسوخ بوده‌اند. این می‌تواند نگرانی هایی را درباره استفاده تسلیحاتی از میکروارگانیسم هایی که عامل بیماری اند یا پاتوژن هایی نظیر ابولا یا سیاه زخم را به وجود آورد.

من در مرکز مطالعات حقوق بهداشت دانشگاه سنت لوئیس، حقوق مواد غذایی و دارو را تدریس می‌کنم. هرچند کار ما نظارت بر احتمال بروز تهدیدات شدید از سوی پاتوژن‌ها برای جامعه است، ولی من و همکارانم زمان بسیار زیادی را صرف مطالعه در مورد ویروس‌ها و باکتری هایی می‌کنیم که به دست آوردن آنها بسیار دشوار است مثل سیاه زخم یا طاعون. اما یک جنبه کمتر شناخته شده تروریسم بیولوژیک این است که پاتوژن‌های ساده‌تری مثل سالمونلا، باکتری رایجی که در برخی از مواد غذایی یافت می‌شود را نیز می‌توان برای آسیب زدن عامدانه به مردم مورد استفاده قرار داد. در واقع بزرگ‌ترین حمله تروریستی بیولوژیک در تاریخ آمریکا، از ظرف‌های سالاد چند رستوران در منطقه شمال غرب پاسیفیک آغاز شده است.

آشنایی با تروریسم بیولوژیک

وزارت امنیت داخلی، تروریسم بیولوژیک را رها سازی عامدانه باکتری‌ها، ویروس ها و مواد سمی با هدف وارد آوردن جراحت یا صدمات دیگر به مردم تعریف می‌کند. پاتوژن‌ها را می‌توان به چندین طریق منتشر کرد. برخی از طریق هوا یا آب جا به جا می‌شوند. برخی مستقیما از شخصی به شخصی دیگر یا از طریق تماس با حیوانات آلوده انتقال پیدا می‌کنند. آخرین اما نه کم اهمیت‌ترین روش انتشار این پاتوژن‌ها از طریق سیستم‌های غذایی است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آتلانتا مواد تروریسم بیولوژیک را در سه دسته تقسیم بندی می‌کند. این دسته بندی بر اساس فاکتورهایی چون سهولت انتقال بیماری و نرخ‌های ظهور نشانه‌های بیماری و مرگ و میر صورت می‌گیرد. دسته الف شامل عوامل با اولویت بالا هستند که می‌توانند به سهولت منتشر شوند و به نرخ‌های بالای مرگ و میر منجر شوند و یک خطر امنیت ملی را به وجود آورند. آبله و سیاه زخم از جمله این موارد به حساب می‌آیند. دسته ب شامل پاتوژن هایی است که روش انتشار نسبتا ساده‌ای دارند اما به اندازه عوامل دسته الف موجب مرگ مردم نمی‌شوند. این عوامل شامل اسهال و پاتوژن هایی هستند که باعث التهاب مغزی ویروسی می‌شوند. دسته ج شامل پاتوژن‌های موجودی می‌شوند که می‌توانند برای اهداف تروریسم بیولوژیک مهندسی شوند، مثل ویروس هانتا و ویروس نیپا.

پاتوژن‌ها: مظنونین همیشگی

هرچند تروریسم بیولوژیک ممکن است پدیده جدیدی به نظر آید اما چنین نیست. یکی از اولین موارد این نوع از تروریسم به سال ۱۳۴۶ و زمانی بازمی گردد که ارتش تاتار شهر تحت محاصره کفا یا کریمه امروزی را با ویروس طاعون آلوده کرد. این رخداد در نهایت به مرگ سیاهی مرتبط شد که در سال‌های بعد اروپا را فرا گرفت. برخی مورخین بر این باورند که در میانه قرن هجدهم استعمارگران از روی عمد به بومیان آمریکایی پتوهای آلوده به ویروس آبله می‌دادند. در طول جنگ جهانی دوم و دوران جنگ سرد، چندین کشور از جمله ایالات متحده بر روی استفاده تسلیحاتی از پاتوژن‌های چون سیاه زخم، آبله، طاعون و مسمویت غذایی حاد آزمایش هایی انجام دادند.

تازه‌ترین مورد از تروریسم بیولوژیک در آمریکا پس از یازدهم سپتامبر به وقوع پیوست. در این حملات هاگ‌های سیاه زخم از طریق نامه برای سیاستمداران و رسانه‌ها ارسال شد که موجب کشته شدن ۵ تن و بیماری ۱۷ تن دیگر گردید.

عواملی چون سیاه زخم یا آبله همچنان در میان موادی قرار دارند که در مورد استفاده از آنها در حملات تروریستی بیولوژیک بیشترین هراس وجود دارد. با اینکه برای اکثرمردم و موسسات به دست آوردن نمونه هایی از این پاتوژن‌ها بسیارکارسختی است، اما این پاتوژن‌ها اگر خوب مدیریت نشوند یا به دست افراد ناباب بیفتند، می‌توانند خطرات سلامتی بسیار گسترده‌ای را متوجه جامعه کنند.

اما فهرست مواد تروریسم بیولوژیک گسترده‌تر از آن است که فکر می‌شود. این فهرست مثلا شامل باکتری هایی که مرتبا زنجیره مواد غذایی ما را آلوده می‌کنند مثل سالمونلا نیز هست. و دقیقا همین سالمونلا بود که بزرگ‌ترین حمله تروریسم بیولوژیک را در خاک آمریکا جرقه زد.

پاتوژن‌های غیرمعمول

بین سپتامر و اکتبر ۱۹۸۴ پیروان بگوان شیر رانجیش رهبر یک فرقه مستقر در اورگان، عامدانه مواد غذایی را در سالاد فروشی‌های چندین رستوران در دالاس در واسکو کانتی اورگان آلوده کردند. اعضای این فرقه سالمونلا را از آزمایشگاهی در سیاتل به سرقت برده و آن را با مایعی قهوه‌ای مخلوط کرده و با دقت مقادیر اندکی از آن را با مواد خوراکی چون سالسا و سس سالاد مخلوط کرده بودند. هر چند هیچ کس در این حمله جان خود را از دست نداد اما در زمانی که جمعیت دالاس در اصل ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر بود، ۷۵۱ تن مسموم شدند.

در خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

حتی گذشته از موضوع تروریسم بیولوژیک، سالمونلا تهدیدات مهمی را متوجه سلامت عمومی می‌کند. این ویروس به طور میانگین در هر سال موجب بیماری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در آمریکا می‌شود که سرنوشت ۲۳ هزار نفرشان به بستری شدن و ۴۵۰ نفر از آنها به مرگ می‌انجامد. اگر از این ویروس به عنوان سلاح استفاده شود، نتایج می‌توانند فاجعه بار باشند. بر اساس طبقه بندی موجود، در حال حاضر سالمونلا و دیگر تهدیدات امنیت غذایی همچون ای. کولا در رده مواد دسته ب طبقه بندی می‌شود. این طبقه بندی شامل پاتوژن هایی که می‌توانند برای آلوده کردن شبکه آبرسانی ما مورد استفاده قرار گیرند نیز می‌شود.

آلوده کردن شبکه‌های آبرسانی و غذایی تاکتیک جدیدی نیست. در قرن دوازدهم امپراتور فردریک بارباروسا در طول محاصره تورتونا در ایتالیا چاه‌های آب این شهر را مسموم کرد. ششصد سال بعد نیروهای ناپلئون جلگه‌های اطراف مانوتوآ را برای تشدید شیوع بیماری مالاریایی که وجود داشت به آب بستند.

سیستم‌های تامین آب و مواد غذایی از زمان این مثال‌های تاریخی تفاوت‌های زیادی کرده‌اند. تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر اقدام تروریسم بیولوژیک بعدی، سالاد فروشی‌های واقع در میدان تایمز را هدف قرار دهد. یا اگر بخشی از شبکه آبرسانی لس آنجلس آلوده شود. ما نمی‌توانیم آماده سازی‌ها برای تروریسم بیولوژیک را نادیده بگیریم، اما بر اساس نظر کارشناسانی که اخیرا در کنگره شهادت داده‌اند، این دقیقا همان اتفاقی است که دارد رخ می‌دهد.

آمادگی در برابر تروریسم بیولوژیک

از سال ۲۰۰۳ ایالات متحده از این نظر بر «بیو واچ» متکی بوده، یک برنامه نظارت و هشدار اولیه برای مناطق شهری بزرگ. این برنامه که بیش از یک دهه است منسوخ قلمداد می‌شد، اکنون از رده خارج شده است. از جایگزین این برنامه یعنی «بیو دیتکشن ۲۱» در اوایل سال ۲۰۱۹ رونمایی شد، اما بر اساس آنچه که در جلسه استماع ماه اکتبر کنگره مطرح شد، فناوری حسگر جدیدی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد برای ردگیری پاتوژن‌ها ناکافی اعلام شد.

این ردگیرها قابل اعتماد نیستند و مرتب علائم هشدار مثبت اشتباهی را ارسال می‌کنند که اغلب موجب می‌شود شناسایی تهدیدات بیولوژیک بسیار طول بکشد. یک راه حل احتمالی که کارشناسان دفاع بیولوژیک در جلسه استماع کنگره مطرح کرده‌اند، می‌تواند مشارکت بین بخش‌های دولتی و خصوصی برای ساخت فناوری ردگیری پاتوژن‌های بهتر باشد.

وقتی پای واکنش دربرابر تهدیدات به میان می‌آید، نوعی عدم همکاری گسترده بین سازمان‌های فدرال و اجتماعات محلی به وضوح مشاهده می‌شود. دکتر آشا جرج مدیر اجرایی کمیسیون دو حزبی درمورد دفاع بیولوژیک در پاسخ به این سئوال که بعد از دریافت اعلان هشدار یک حمله تروریستی بیولوژیک احتمالی چه اتفاقی می‌افتد، پاسخ داد: «آنها خاموش می‌شوند ولی هیچ کس نمی‌داند چه باید کند.»

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دیگر کشورها با هشیاری بیشتری در حال آماده سازی خود هستند. ژاپن هم اکنون درحال گردآوری و مطالعه ویروس‌ها پیش از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ است. چین و دیگر کشورهای آسیایی نیز سرمایه گذاری‌های بیشتری درحوزه آماده سازی مقابله با تروریسم بیولوژیک انجام داده‌اند و برنامه‌های نظارتی را برای مناطق پر رفت و آمدی چون فرودگاه‌ها و خطوط مترو در دست اجرا دارند. ایالات متحده در جهانی که امراض آلوده کننده سریع‌تر از هر زمان دیگری سفر می‌کنند، نباید از این نظر یک استثنا باشد.

پاسخگویی به نگرانی هایی که کارشناسان دفاع بیولوژیک ما مطرح می‌کنند، یک گام اولیه مهم در افزایش دادن آماده سازی‌های مربوط به مقابله با تروریسم بیولوژیک محسوب می‌شود که هر چه می‌گذرد در آمریکا بیشتر نیز می‌شود. از جمله این اقدامات می‌تواند اطلاع از این باشد که برای توسعه و ساخت فناوری‌های ردگیری بهتر چقدر بودجه اختصاص دهیم و طرح‌های مقابله خود را چگونه تدوین کنیم که بازیگران در سازمان‌های ایالتی و محلی را دخیل کند. اما گام‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند برداشته شود.

برای مثال محققان بهداشت عمومی خواستار توجه بیشتر به ضرورت ساخت واکسن‌ها و درمان های ضد میکربی جدیدی شده‌اند که بتوان آنها را برای مواد اپیدمیک طبیعی نیز همانند اپیدمی‌های ناشی از تروریسم بیولوژیک مورد استفاده قرار داد. درحال حاضر دفتر تحقیق و توسعه پیشرفته پزشکی بیولوژیک، دفتری که در وزارت درمان و خدمات انسانی قرار دارد، در حال تامین بودجه پروژه هایی مربوط به این حوزه است. همانطور که در جلسه استماع کنگره روشن شد، افزایش آماده سازی‌های ما در برابر تروریسم بیولوژیک وظیفه‌ای نیست که صرفا یک دفتر یا آژانس بتواند آن را به انجام برساند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، مدتی است تصاویری مربوط به قرص‌هایی که در میان کیک‌های خوراکی قرار داده شده فضای مجازی سیستان و بلوچستان و به ویژه صفحات و کانال‌های مربوط به گروه‌های معاند را پر کرده است. این موضوع خبرنگار تسنیم را بر آن داشت که در تماس با مسئولان پیگیر ماجرا شود و بالاخره یکی از موارد موثق که توسط خانواده‌ای در سراوان در میان کیک خوراکی کودک‌شان پیدا شده بود مورد پیگیری قرار گرفت. سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با تسنیم افزود: هنوز مشخص نشده این‌ها واقعا قرص هستند و یا اسمارتیزهای خوراکی، اما ما همچنان بررسی موضوع را در دستور کار داریم و به زودی پاسخگو خواهیم بود. بنا بر این گزارش قرص‌هایی که تصاویرشان در فضای مجازی رسانه‌ای شده و لا به لای کیک‌ها دیده می‌شود مربوط به یکی از کارخانه‌های استانی در شمال شرق ایران هستند و نمونه قرص دار آن در شهر سراوان دیده شده است. انتهای پیام/۳۹۵/ ت
رکنارکنا1 روز قبل
اخیرا عکسی در شبکه‌های مجازی در حال پخش و انتشار است که در آن سردار آزمون، دختری به نام ملیکا نجفی زاده را به آغوش کشیده است. به گزارش رکنا، گفته می‌شود ملیکا نجفی زاده نامزد سردار آزمون بوده و قصد ازدواج با هم را دارند (گمانه زنی) برخی دیگر از گمانه زنی‌ها ملیکا را یکی از مهاجران ایرانی معرفی کرده استکه از هواداران سردار آزمون بوده و این عکس، فقط یک عکس یادگاری می‌باشد. ملیکا نجفی زاده کیست؟ ملیکا نجفی زاده دختری ایرانی متولد تهران بوده که در شهر میلان ایتالیا زندگی میکند. هنوز اطلاعات دقیق‌تری در مورد هویت ملیکا نجفی زاده موجود نیست. صفحه اینستاگرام (instagram) ملیکا نجفی زادهدر ساعات اولیه انتشار این عکس و خبر، سودجویان اقدام به ساخت پیج‌های اینستاگرام به نام ملیکا نجفی زاده کرده‌اند.

تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات، تقریبا در سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از شرکت در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: در این کمیسیون درباره حوادث اخیر صحبت شد و به سوالات نمایندگان در حدی که وقت اجازه می‌داد توضیح دادم، اما مقرر شد تا در جلسه دیگری بحث ادامه یابد. وی گفت: درباره انتخابات هیچ بحثی در این جلسه صورت نگرفت. وزیر کشور افزود: هیئت‌های اجرایی انتخابات از روز شنبه و پس از پایان ثبت نام از داوطلبان مجلس، کارشان را شروع کردند و انتخاب هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به جز یکی دو شهرستان که ما هنوز نتوانستیم این هیئت‌های اجرایی را تشکیل دهیم، انجام شده است. آقای رحمانی فضلی گفت: ​ به محض اینکه اطلاعات از دستگاه‌های چهارگانه برای هیئت‌های اجرایی برسد، آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و در بعضی از شهر‌ها این کار شروع شده است. وی افزود: به صورت کلی، چون تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره ۱۶ هزار نفر است، رسیدگی به صلاحیت آن‌ها هم کار بسیار سختی است، اما امیدواریم با رسیدن مستندات هیئت‌های اجرایی هم کارشان را شروع کنند.

نظرها

اخبار بیشتر