تقلیل مجازات‌ها، تجری مجرمین و افزایش جرایم را در پی دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
تقلیل مجازات‌ها، تجری مجرمین و افزایش جرایم را در پی دارد

تقلیل مجازات‌ها، تجری مجرمین و افزایش جرایم را در پی دارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک وکیل دادگستری با اشاره به طرح کاهش مجازات حبس گفت: اگر دائما مجازات‌ها را تقلیل دهیم این نوع مسایل منجر به تجری بیشتر مجرمین و در نهایت توسعه بی نظمی می‌شود.

علیرضا آذربایجانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص طرح کاهش مجازات حبس در مجلس شورای اسلامی و انتقادهای وارد به آن اظهار کرد: مساله کاهش مجازات‌های حبس تعزیری که اخیرا در مجلس به عنوان یک طرح با دو فوریت مطرح شده از لحاظ شکلی و ماهیتی چند نکته برای آن قابل تصور است که اولین بحث دو فوریت مطروحه برای این طرح است که مسلما چنین موضوعی نمی‌تواند با توجه به مجموعه مصالح و سیاست‌گذاری‌ها از موضوعاتی باشد که نیاز به دو فوریت داشته باشد.

وی افزود: معمولا قانونی نیاز به دو فوریت دارد که آنقدر مساله حاد و مهم باشد که اگر ۱۰ یا ۱۵ روز از آن بگذرد ممکن است تغییرات اساسی در کشور ایجاد شود، بنابراین اولین ایرادی که از لحاظ شکلی به این قانون وارد است بحث طرح دوفوریتی آن می‌باشد.

این وکیل دادگستری گفت: نقطه ضعف دوم این است که این موضوع را علی القاعده باید قوه قضائیه در قالب یک لایحه قضایی به مجلس می‌داد. اصولا وقتی قانونی در قالب یک لایحه به مجلس ارایه می‌شود معمولا مجریان آن قانون اعم از اینکه قوه مجریه بوده و یا اگر لایحه قضایی است قوه قضائیه باشد، با توجه به مجموع مواردی که آن موضوع داشته و قوانین مقدم دارد، یک لایحه پیشنهادی را به مجلس می‌دهند که به این دلیل معمولا لوایح پختگی و وزانتی نسبت به طرح‌هایی دارد که ابتدائا نمایندگان مجلس فارغ از سوابق، ویژگی‌ها و بسترهایی که می‌تواند قانون را اجرا کند پیشنهاد می‌دهند.

آذربایجانی در مورد ایراد ماهیتی طرح کاهش مجازات حبس تصریح کرد: به عنوان کسی که مرتبط با مباحث حقوقی، صنف قضاوتی و وکالتی هستم با این طرح پیشنهادی مخالفم به این دلیل که درست است که نظام در مفهوم کلی از بالا بودن آمار زندانیان به تناسب جمعیت خشنود نیست، درست است که نگهداری زندانیان هزینه‌های قابل توجهی را برای نظام به دنبال دارد و درست است که زندان در مفهوم یک عامل بازدارنده و تربیتی نقش موثری در تربیت و اصلاح مجرمین ندارد، اما به هر صورت واقعیتی هم برای اینها وجود دارد که اگر دایما مجازات‌ها را تقلیل دهیم این نوع مسایل منجر به تجری بیشتر مجرمین و در نهایت توسعه بی نظمی و ایجاد این تفکر برای شکات می‌شود که اگر بعد از مدت زیادی دنبال پرونده بروند و هزینه‌های وقتی و مادی را انجام دهند، در نهایت مجازاتی که متهم می‌شود آنقدر سبک است که ارزش پیگیری و اقدام را ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی ادامه داد: اگر این موضوع در جامعه گسترش پیدا کند و شکات ترجیحشان این شود که مسایلشان را طرح و پیگیری نکنند مستقیم و غیرمستقیم این موضوع منجر به تجری متهمین و افزایش جرایم‌ خواهد شد.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: ما در ساختار قوانین مجازات اسلامی‌مان هم زمینه‌هایی برای تخفیف مجازات و هم زمینه‌های قابل توجهی برای تبدیل مجازات داریم، بنابراین وقتی دست قاضی در حد قابل توجهی برای تخفیف و تبدیل مجازات به جای حبس با مجازات‌های جایگزین باز است، اینکه اساسا این موضوع را از دایره مقررات کیفری‌مان در بخش قابل توجهی حذف کنیم، قابل انتقاد بوده و تایید نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

فیلم| الاغ سواری در اعتراض به گران شدن بنزین

همشهریهمشهری2 روز قبل

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

نظرها

اخبار بیشتر