سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. بین‌المللی

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
از جمله مهم ترین این امکانات می توان به توپ 20 میلی متری، موشک های حرارت یاب کوتاه برد هوا به هوای AIM-9X سایدوایندر، موشک های آمرام با امکان شلیک در تمامی وضعیت های آب و هوایی و همچنین بمب هایی با قطر کم اشاره کرد.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- در این مطلب سراغ سریعترین هواپیماهای نظامی جهان خواهیم رفت و مروری بر چند فروند از بهترین آنها خواهیم داشت.

جنگنده میکویان MiG-۳۱E با سرعت ۳۴۶۶ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 3

MiG-۳۱E نسخه صادراتی از هواپیمای رهگیر MiG-۳۱ است که توسط کمپانی هواپیماسازی روس MiG طراحی و ساخته شد. این پرنده نظامی با سرعت ۳۴۶۶ کیلومتر بر ساعت در شمار سریعترین هواپیماهای جنگی دنیا قرار دارد و می‌تواند اهداف دشمن را چه در روز و چه در تاریکی شب در هر ارتفاعی که باشند نابود سازد. این محصول منحصر به فرد سالیان زیادی را در خدمت نیروی هوایی روسیه و قزاقستان سپری کرده است و اولین سری از هواپیماهای تولیدی محسوب می‌شود که مجهز به سیستم‌های راداری با قابلیت آرایه فازی (در رادارهایی که قادر به حرکت مکانیکی نیستند، آرایه فازی امکان اسکن کردن محیطی وسیع را فراهم می‌آورد) شده بودند.

از جمله سیستم‌های تسلیحاتی MiG-۳۱E می‌توان به توپ GSh-6-23M با کالیبر ۳۰ میلی متر، موشک‌های دور برد R-33E، موشک‌های R-40TD1با برد متوسط و همچنین موشک‌های کوتاه برد هوا به هوای R-60MK اشاره کرد. میکویان MiG-۳۱E بدون سوخت گیری مجدد می‌تواند تا ۳۰۰۰ کیلومتر برد داشته باشد. این در حالی است که با یک مرتبه سوخت گیری هوایی، برد هواپیما به ۵۴۰۰ کیلومتر افزایش خواهید یافت. دو موتور D-30F6 نیز حداکثر سرعت ۳۰۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ارتفاعات بالا در اختیار این مجموعه قرار می‌دهند.

هواپیمای رهگیر و شناسایی مافوق صوت MiG-۲۵ فاکس بت با سرعت ۳۴۶۶ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 9

یکی دیگر از سریعترین هواپیماهای نظامی دنیا MiG-۲۵ با نام ناتو «فاکس بت» به شمار می‌رود که این محصول نیز توسط شرکت میکویان و گورویچ (امروزه میگ خوانده می‌شود) مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافته است و هم اکنون به صورت محدود در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار دارد. البته تعداد زیادی از این هواپیماهای مافوق صوت به کشورهایی از جمله الجزایر، ارمنستان، سوریه، بلغارستان، هند، عراق و لیبی نیز صادر شده‌اند.

از دیدگاه سیستم‌های تسلیحاتی، MiG-۲۵ مجهز به دو موشک هوا به هوای AA-۶ Acrid (نام ناتو مورد استفاده برای موشک‌های R-۴۰) و همچنین دو موشک R-۴۰T است. دو موتور توربوجت Tumansky R-15B-300 نیز حداکثر سرعتی معادل ۳۴۶۶ کیلومتر بر ساعت را برای این هواپیما فراهم می‌کنند.

هواگرد F-۱۵E استرایک ایگل با سرعت ۳۰۶۲ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 14

F-۱۵E استرایک ایگل برای نخستین بار در سال ۱۹۸۵ توسط کارخانه مک دانل داگلاس آمریکا ساخته شد. این محصول که در واقع یک جنگنده چند منظوره است، یکی از پایه‌های اصلی نیروی هوایی آمریکا به شمار می‌رود. استرایک ایگل در اختیار مشتریان خارجی شامل نیروی هوایی عربستان سعودی، سنگاپور، رژیم صهیونیستی و کره جنوبی نیز قرار دارد.

این هواگرد از منظر قابلیت‌های دفاعی و تسلیحات نیز از شرایط خوبی برخوردار است. برای مثال از جمله مهم‌ترین این امکانات می‌توان به توپ ۲۰ میلی متری، موشک‌های حرارت یاب کوتاه برد هوا به هوای AIM-9X سایدوایندر، موشک‌های آمرام با امکان شلیک در تمامی وضعیت‌های آب و هوایی و همچنین بمب هایی با قطر کم اشاره کرد. گفتنی است که هواپیمای مذکور هنگام پرواز در ارتفاعات پایین در شرایط جوی متفاوت و حتی تاریکی شب، قادر به انهدام اهداف دشمن خواهد بود. F-۱۵E استرایک ایگل با استفاده از دو موتور پرت اند ویتنی F100 و یا دو موتور توربوفن جنرال الکتریک F110 تامین نیرو می‌شود.

جنگنده چند منظوره سوخو ۲۷SK با سرعت ۲۸۷۸ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 19

سوخو ۲۷SK یک جنگنده چند منظوره روسی و نسخه صادراتی از نمونه اصلی سوخو- ۲۷ (نام ناتو فلانکر) است. این پرنده نظامی توسط دفتر طراحی سوخو متعلق به اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافت و خدمت رسمی خود را آغاز کرد. محصول نام برده می‌تواند با حداکثر سرعت ۲۸۷۸ کیلومتر بر ساعت در آسمان به پرواز درآید.

این هواپیما مجهز به طیف متنوعی از سیستم‌های تسلیحاتی است که مهم‌ترین آنها شامل یک توپ ۳۰ میلی متریGSh-۳۰۱، ۶ موشک کوتاه برد ویمپل R-73E، ۶ موشک هوا به هوای R-۲۷R۱ با برد متوسط و دو موشک R-۲۷T۱ با برد متوسط می‌شود.

دو موتور AL-۳۱F سرعت پروازی ۱۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در سطح دریا را برای این محصول امکان پذیر می‌سازند. حداکثر ظرفیت داخلی سوخت ۹۴۰۰ کیلوگرم گزارش شده است که می‌تواند هواپیما را به بیشینه برد پرواز ۳۵۳۰ کیلومتر برساند.

جت جنگنده شن‌یانگ J-۱۱ با سرعت ۲۸۷۸ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 25

شن‌یانگ J-۱۱ نسخه چینی از جنگنده روسی و چند منظوره سوخو ۲۷SK است که در خدمت نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق قرار دارد و می‌تواند با سرعتی بالغ بر ۲۵۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند.

مدل پایه از J-۱۱ با استفاده از قطعات مختلف ساخت روسیه تولید شده است اما نسخه‌ای دیگر به نام J-۱۱B تماما مجهز به سیستم‌های تسلیحاتی و همچنین الکترونیک هوانوردی چینی است. تسلیحات نیز شامل توپ ۳۰ میلی متری، موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین، سیستم راه انداز راکت غیر هدایت شونده و وزن مشخصی از بمب هستند.

از نظر موتور، جت جنگنده شن‌یانگ J-۱۱ با استفاده از موتورهای توربوفن  Woshan WS-10A یا AL-۳۱F کار می‌کند. برد این هواپیما حدود ۳۵۳۰ کیلومتر گزارش شده است.

جنگنده مجهز به بال متحرک MiG-۲۳ (فلاگر) با سرعت ۲۸۷۸ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 32

حداکثر سرعت پروازی ۲۸۷۸ کیلومتر بر ساعت، MiG-۲۳ (با نام ناتو فلاگر) را تبدیل به یکی از سریعترین هواپیماهای نظامی در دنیا کرده است. طی زمان تولید، بیش از ۵۰۰۰ فروند از این محصول به مشتریان مختلف خارجی صادرات شده است. از این جنگنده پر سرعت به طور گسترده طی جنگ ایران و عراق، جنگ شوروی در افغانستان و همچنین جنگ خلیج فارس استفاده شده است. هم اکنون نیز MiG-۲۳ به صورت محدود در اختیار تعدادی از اپراتورهای برون مرزی (خارج از روسیه) قرار دارد.

سیستم تسلیحاتی این پرنده نظامی متشکل از توپ GSH-۲۳، موشک‌های ویمپل R-۲۳ و موشک‌های هوا به هوای R-۶۰ است. از نظر نیروی محرکه هم فلاگر از حضور موتور توربوجت Tumansky R-۲۹B بهره می‌برد و اولین میگی محسوب می‌شود که ورودی‌های هوای موتور در دو طرف بدنه واقع شده‌اند. جنگنده مذکور به همراه MiG-۲۵ و شماری از هواپیماهای مشابه دیگر، در دسته جنگنده‌های نسل سوم شوروی طبقه بندی می‌شود.

هواپیمای رهیگر تورنادو ADV با سرعت ۲۷۸۰ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 37

نسخه دفاع هوایی تورنادو که به اختصار تورنادو ADV خوانده می‌شود، مدل هواپیمای رهگیر از جنگنده چند منظوره پاناویا تورنادو است. نمونه مادر از این محصول به صورت مشترک با همکاری بریتانیا، ایتالیا و آلمان غربی تولید شد و مجهز به موتورهای توربوفن بود. ADV که از این هواپیما توسعه یافته است، در مقایسه با مدل‌های دیگر سرعت بالاتری دارد و می‌تواند حین پرواز به حداکثر سرعت ۲۷۸۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

بیش از ۹۵۰ فروند هواپیمای تورنادو به نیروهای هوایی آلمان، ایتالیا، انگلستان و عربستان سعودی تحویل داده شد. سیستم تسلیحاتی تورنادو ADV شامل یک توپ ۲۷ میلی متری موزر BK-27، موشک‌های هوا به هوای اسکای فلش، موشک‌های پیشرفته میان برد آمرام و یا موشک‌های پیشرفته کوتاه برد آسرام اشاره کرد. این محصول همچنین مجهز به موتورهای جت توربوفن Turbo-Union RB۱۹۹ است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط شرکتی به همین نام ساخته شدند.

جنگنده چند منظوره MiG-۳۵ با سرعت ۲۷۵۶ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 42

MiG-۳۵ با حداکثر سرعت ۲۷۵۶ کیلومتر بر ساعت و نام ناتو Fulcrum-F، یک جنگنده تک صندلی نسل ۴++ محسوب می‌شود. این محصول نیز یکی دیگر از جنگنده‌های چند منظوره توسعه یافته توسط کمپانی میگ اتحاد جماهیر شوروی است. البته این هواپیما در یک مدل دو صندلی تحت عنوان MiG-۳۵D هم تولید شده است که پیکربندی آن در مقایسه با نسخه پایه کمی متفاوت است.

جنگنده نام برده از هواپیماهای MiG-29 توسعه یافت و در سال ۲۰۰۷ به صورت رسمی از آن رونمایی شد. این محصول در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ به خدمت نظامی نیروی هوایی روسیه درآمد و مجهز به تسلیحاتی از جمله توپ ۳۰ میلی متری GSH-۳۰-۱، موشک‌های هوا به هوا، موشک‌های هوا به سطح، بمب‌های هدایت شونده و غیر هدایت شونده و همچنین انواع راکت است. سیستم پیشران هواپیمای MiG-۳۵ متشکل از دو موتور RD-33MK و همچنین یک سیستم کنترل الکترونیک مدرن است.

جنگنده تک سرنشین سوخو سو-۳۵ با سرعت ۲۷۵۶ کیلومتر بر ساعت

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 47

سو-۳۵ یک جنگنده چند منظوره و نسخه به روز شده از هواپیمای سو-۲۷ است که در مجموع ۱۴ فروند از آن توسط روسیه ساخته و به شمار زیادی از کشورهای دنیا مانند برزیل، هند، کره جنوبی و ترکیه نیز صادر شده است. سوخو سو-۳۵ در مقایسه با سوخو سو-۲۷، قابلیت‌های آیرودینامیکی بهتری دارد و می‌تواند با سرعت ۲۷۵۶ کیلومتر بر ساعت با برد بیشتر به پرواز درآید.

این جنگنده تک سرنشین هم اکنون در خدمت نیروی هوایی روسیه و نیروی هوایی ارتش آزادی بخش خلق قرار دارد و مجهز به توپ داخلی ۳۰ میلی متری GSH-۳۰، مدل‌های مختلف بمب، موشک‌های هدایت شونده هوا به هوا، هوا به سطح و همچنین راکت‌های هدایت شونده و غیر هدایت شونده است. از نظر سیستم موتوری، دو موتور توربوفن Saturn ۱۱۷Sقدرت جنگنده سو-۳۵ را تامین می‌کنند. جنگنده مذکور می‌تواند با ظرفیت سوخت کامل مسافتی معادل ۳۶۰۰ کیلومتر را پرواز کند.

جنگنده تاکتیکی F-۲۲ رپتور

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر) - 52

F-۲۲ رپتور یک جنگنده تاکتیکی نسل پنجم تک سرنشین، دو موتوره و رادارگریز است که توسط شرکت لاکهید مارتین برای نیروی هوایی آمریکا توسعه یافت. اما چه عاملی این هواپیما را تبدیل به طرحی منحصر به فرد کرده است؟ رپتور بدون نیاز به استفاده از پس سوز (قطعه‌ای که به موتور جت پرنده‌های مافوق صورت افزوده شده و می‌تواند رانش را تا ۵۰ درصد افزایش دهد) می‌تواند پروازی مافوق صوت با حداکثر سرعت ۲۴۵۰ کیلومتر بر ساعت را به نمایش بگذارد.

این جنگنده مجهز به توپ ۲۰ میلی متری M61A2 والکان، موشک AIM-۱۲۰ آمرام و AIM-۹X سایدوایندر و بمب هایی با قطر کوچک است. نیروی محرکه نیز با استفاده از دو موتور توربوفن پرت اند ویتنی F۱۱۹-PW-۱۰۰ تامین می‌شود و امکان پرواز در ارتفاع حداکثری ۲۰۰۰۰ متر با برد ۲۹۶۳ کیلومتر را فراهم می‌آورد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: بغداد- فراخوان تظاهرات ضد آمریکائی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیمااز بغداد، با نزدیک شدن تظاهرات ضد آمریکایی در عراق که قرار است، جمعه اینهفته (۴ بهمن) برگزار شود، آشوب گران نفوذی با ایجاد اعتشاش و ناامنی قصد دارند، این اقدام را کمرنگ جلوه دهند. فراخوان تظاهرات ضد امریکائیمصاحبه شوندگان به ترتیب:

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.

تاکید سران عشایر عراق بر اخراج اشغالگران آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاتجاه، سران عشایر و شخصیت‌های برجسته عراق با تاکید بر ضرورت اخراج نیرو‌های آمریکایی و تحقق حاکمیت کامل عراق بر سرزمین خود، خواهان برگزاری هرچه با شکوه‌تر راهپیمایی روز جمعه شدند. موید الابیض شیخ یکی از عشایر عراق گفت: به آمریکایی‌ها و نیرو‌های بیگانه می‌گوییم شما در این سرزمین مقدس جایی ندارید. ما شیوخ عشایر و ریش سفیدان عراق مسئولیت بزرگی در زمینه حمایت از عراق بر عهده داریم. یکی دیگر از سران عشایر عراق گفت: کسی که با اشغالگران همکاری کند و در زیر پرچم آن‌ها فعالیت کند مردم او را مزدور می‌دانند و خائن به میهن شناخته می‌شود. آمادگی مردم عراق برای حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکاییاحزاب و جریان‌های سیاسی در کنار مردم عراق خود را برای حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکایی جمعه آینده آماده می‌کنند.
ایرناایرنا15 ساعت قبل
نماینده سوریه در سازمان ملل تاکید کرد: اما سوریه اجازه این کار را نمی‌دهد و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و معتقد به قوانین بین المللی می‌خواهیم تا در برابر این تلاش‌ها اعتراض خود را اعلام کنند. وی افزود: تیم حقیقت یاب درباره حوادث شهر دوما از زمان شروع فعالیت خود وظایفش را بر اساس مقررات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی انجام نداده است. در ۷ آوریل ۲۰۱۸ معارضان سوری در منطقه غوطه شرقی مدعی شدند که نیروهای دولت دمشق شهر دوما در این منطقه را هدف سلاح‌های شیمیایی قرار داده‌اند. سازمان منع تسلیحات شیمیایی در بررسی خود وجود گاز کلر را تائید کرده، اما نشانه‌ای از عامل اعصاب پیدا نکرد. این کشورها حمله شیمیایی مورد ادعا را بهانه‌ای برای حملات هوایی به مواضع دولت و ارتش سوریه قرار دادند.

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
الفالف17 ساعت قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ایران شکایت از آمریکا را از طریق شورای امنیت پیگیری کند

ایسنا10 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری11 دقیقه قبل

توزیع ۴۰ هزار وعده غذای گرم در روز میان سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان از سوی بسیج سازندگی

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

آمریکا ۱۵ فروند هواپیمای ونزوئلا را درفهرست تحریم قرار داد

ایرنا17 دقیقه قبل

برای دومین بار در لیگ برتر، داوید لوئیز از زمین اخراج شد؛ هر دو بار در استمفورد بریج و در بازی چلسی-آرسنال!

طرفداری17 دقیقه قبل

ثواب بر طرف کردن نیاز برادر مؤمن

تسنیم17 دقیقه قبل

دی بروین، اولین بازیکن تاریخ لیگ برتر است که به رکورد حداقل ۱۵ پاس گل در ۳ فصل مختلف می‌رسد

طرفداری18 دقیقه قبل