افزایش ۹درصدی بودجه دولتی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی
افزایش ۹درصدی بودجه دولتی‌ها

افزایش ۹درصدی بودجه دولتی‌ها

پس از اصلاح ماده ۱۸۰ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در سال جاری مقرر شد دولت، بودجه شرکت‌های دولتی را یک ماه زودتر از لایحه بودجه سنواتی به مجلس تقدیم کند؛ بنابراین سازمان برنامه‌و‌بودجه به نمایندگی از دولت در ۱۴ آبان سال جاری لایحه بودجه شرکت‌های دولتی را به کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات تقدیم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، بودجه شرکت‌های دولتی که از آن به‌عنوان «حیاط‌خلوت دولت»، «بنگاه‌های پشت پرده» و «لایه پنهان بودجه» یاد می‌شد، حالا قرار است تصویری روشن از دخل‌و‌خرج شرکت‌های دولتی به تفکیک هرکدام، در معرض عموم قرار دهد. هرچند متن لایحه بودجه شرکت‌های دولتی هنوز به انتشار عمومی درنیامده است اما طبق اطلاعات رسیده این لایحه متنی نیست که بتوان آن را پرده‌برداری از درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی دانست. یکی از اعضای کمیسیون برنامه‌و‌بودجه می‌گوید: تنها تفاوتی که لایحه بودجه شرکت‌های دولتی با سنوات گذشته دارد، این است که این لایحه را یک‌ ماه زودتر ارائه کرده و مجلسی‌ها یک ماه بیشتر فرصت بررسی آن را دارند. اعداد و ارقام و کیفیت لایحه شبیه سنوات گذشته است و در مجموع بودجه شرکت‌های دولتی به نسبت سال ۹۸ حدود ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

اصلاح ساختاری اتفاق نیفتاد

بودجه شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی در بودجه ۹۸ بسیار جنجال‌برانگیز بود. بسیاری شرکت‌های دولتی را حیاط‌خلوت دولت می‌نامیدند که به دور از هرگونه شفافیت و ثبت میزان دخل‌و‌خرجشان، فعالیت می‌کنند و برخی کارشناسان هم از این صحبت می‌کردند که شرکت دولتی یعنی سفر خارج، حیاط‌خلوت دولت‌ها، عدم شفافیت، آشنابازی و بده‌بستان‌های پشت پرده. بودجه این شرکت‌ها در بودجه ۹۸ با رشد نزدیک به ۵۲درصدی از ۸۳۹ هزار و ۱۲۵ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۷ به ۱۲۷۴ هزار و ۷۵۵ میلیارد تومان رسید. اما مسئله به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ بررسی جزئیات پیوست سه لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸ نشان می‌داد از بودجه ۱۲۷۴ هزار میلیارد‌تومانی سه بخش شرکت‌ها، مؤسسات و بانک‌های دولتی، سهم شرکت‌های دولتی نزدیک به ۹۱ درصد، سهم بانک‌های دولتی ۸٫۳ درصد و سهم مؤسسات انتفاعی نیز کمتر از یک‌درصد است. همین انتقادات باعث شد سازمان برنامه‌و‌بودجه اطمینان دهد که برای سال ۹۹ لایحه بودجه شرکت‌های دولتی را به تفکیک و با شفافیت بیشتری تقدیم مجلس کند. حالا امسال برای اولین‌بار و طبق قانون، بودجه شرکت‌های دولتی در نیمه آبان‌ برای بررسی‌های بیشتر به مجلس ارائه شد تا با همکاری دیوان محاسبات مورد بررسی قرار گیرد؛ هرچند لایحه مربوطه هنوز به انتشار عمومی درنیامده است اما طبق اطلاعات رسیده این لایحه نیز چیزی نیست که بتواند نظر نمایندگان و افکار عمومی را در ایجاد شفافیت به خود جلب کند. محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه در‌این‌باره گفت: چیزی را که امسال در اجرای اصل ماده ۱۸۲ سازمان برنامه‌وبودجه عملی کرد، این بود که یک ماه جلوتر لایحه بودجه شرکت‌های دولتی را ارسال کرد. اما محتوای آن خیلی تفاوتی با سنوات گذشته ندارد؛ به همان منوال قبل تنظیم شده، فقط زمان بیشتری برای رسیدگی مجلس فراهم کرده است. بنابراین اصلا مطابق اصلاح ساختاری نیست و میزان نداشته آن با سنوات گذشته تفاوتی ندارد. در بحث شیوه تهیه آن، چیزی جدیدتر ندیده‌ایم. با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نیز بر اصلاح ساختار بودجه تأکید داشتند عملا این اتفاق نیفتاده است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

فساد اقتصادی شرکت‌های غیر‌مشمول

او ادامه داد: لایحه بودجه شرکت‌های دولتی شامل حدود سه‌هزار و ۴۸۱ شرکت است که ۵۰ درصد سهام آنها متعلق به دولت است. درباره هزینه هم هزینه‌های شرکت‌های دولتی مانند سایر دستگاه‌ها است و باید در چارچوب قانون باشد. چیزی که برای ما مهم است و انجام نمی‌شود، بهره‌وری است. همچنین لایه پنهان دخل‌و‌خرج بودجه دولت، درمورد شرکت‌هایی است که دولت زیر ۵۰ درصد در آنها سهام دارد و این شرکت‌ها از شمول قوانین و مقررات دولت مستثنا هستند؛ بنابراین ما موارد غیرشفاف و فسادهای اقتصادی را در این‌گونه موارد بیشتر مشاهده می‌کنیم. ‌نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد شش‌ماهه نخست سال ۹۸ همراه با لایحه بودجه شرکت‌های دولتی سال ۹۹ به کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس تقدیم شد، افزود: بودجه شرکت‌های دولتی شامل بودجه شرکت‌های سودده، سر‌به‌سر، زیان‌ده، بانک‌ها، سازمان بنادر و دریانوردی، صنایع دفاع و … است. این بودجه در سال ۹۸ یک میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۹، به یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

بودجه شرکت‌های دولتی در دیوان محاسبات بررسی می‌شود

این عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه ادامه داد: بودجه شرکت‌های دولتی باید در اختیار دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قرار گیرد و این مراکز لایحه مذکور را بررسی و نظرات خود را به کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اعلام کنند تا زمان کافی برای رسیدگی به بودجه دولتی وجود داشته باشد. حسینی اضافه کرد: پس از بررسی دیوان محاسبات نمایندگان نیز نظرات کارشناسی خود را درباره لایحه بودجه شرکت‌های دولتی مطرح کرده و تصویب آن با لایحه بودجه سال ۹۹ در انتهای سال انجام می‌گیرد. عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امیدواریم با بررسی دقیق‌تر، شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی افزایش یابد. به گفته نوبخت قرار است شرکت‌ها سال آینده حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کنند. بودجه عمومی دولت که به همراه بودجه شرکت‌ها مجموع کل بودجه را تشکیل می‌دهد، در نیمه آذرماه تحویل مجلس خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاشه صدها پرنده در جاده‌ای در شمال «ولز» مشاهده شده و تحقیقات درباره دلیل تلف شدن آنها آغاز شده است. به گزارش ایسنا، پلیس ولز گفته است که لاشه خونین ۲۲۵ سار در جاده‌ای در «انگلسی»، شهرستانی در شمال ولز دیده شده است. فردی که لاشه پرنده‌ها را برای اولین بار دیده است می‌گوید: به نظر می‌رسید این پرنده‌ها یکباره از آسمان، مرده روی زمین افتاده‌اند. پلیس شمال ولز هم گفته که در حال تحقیق درباره این اتفاق بسیار عجیب و نادر است و خواهان دریافت اطلاعات از مردم شده است. به گزارش بی‌بی‌سی، هانا استیونز، این پرندگان را زنده در حال پرواز دید.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.

نظرها

اخبار بیشتر