مشارکت سیاسی در فرهنگ عمومی جامعه ایران دقیقه نود شکل می‌گیرد/ نمی‌شود انتظار داشت که همه زیر چتر یک تشکیلات جمع شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

مشارکت سیاسی در فرهنگ عمومی جامعه ایران دقیقه نود شکل می‌گیرد/ نمی‌شود انتظار داشت که همه زیر چتر یک تشکیلات جمع شوند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: مردم جریان‌های سیاسی را تا نیازمایند و عملکرد آن‌ها را به طور شفاف نبینند به سمت یک جریان گرایش پیدا نمی‌کنند. اصولا در کل کشور گرایش به تحزب بسیار ضعیف است اما در حدی نیست که مردم این دو جریانی که وجود دارند را رها کرده و به دنبال یک جریان موهوم روند که اصلا نمی‌دانند چه کار می‌خواهد بکند.

مشارکت سیاسی در فرهنگ عمومی جامعه ایران دقیقه نود شکل می‌گیرد/ نمی‌شود انتظار داشت که همه زیر چتر یک تشکیلات جمع شوند - 1

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در پاسخ به این سوال که آیا شرایط اقتصادی و معیشتی مردم بر میزان مشارکت آن‌ها در انتخابات تاثیرگذار است؟ گفت: بنده فکر می‌کنم بلوغ سیاسی مردم به حدی رسیده که بدانند مشکلات اقتصادی‌شان ناشی از عملکرد کدام قوه است. یقینا آنچه عامل مشکلات اقتصادی فعلی است به عملکرد قوه مجریه و بخشی از آن هم به ضعف نظارت مجلس مربوط می‌شود.

عضو شورای مرکزی مؤتلفه تصریح کرد: این تصمیم مردم در انتخابات است که می‌تواند این شرایط را تغییر دهد و گره‌گشایی مردم را رقم بزند. اگرچه نارضایتی بخشی از مردم ممکن است موجب کاهش مشارکت آن‌ها در انتخابات شود ولی فضای فعلی نمی‌تواند مبنای ارزیابی این مساله باشد. معمولا فضای انتخابات در فرهنگ عمومی جامعه ما دقیقه نودی شکل می‌گیرد و مردم در آن لحظه‌ای که باید برای مشارکت سیاسی احساس وظیفه کنند، حضور می‌یابند.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: مردم در این مرحله قطعا نوع انتخاب‌شان را تغییر خواهند داد به نحوی که احساس کنند به کسانی که رای‌ می‌دهند می‌توانند در جهت حل مشکلات‌شان آن‌ها را کمک کنند. درنتیجه من فکر می‌کنم که مشارکت مردم پایین است دلیل آن هم به‌خاطر شرایط کنونی است که سردی حاکم بر فضای انتخاباتی کشور است که این تحلیل‌ها صورت می‌گیرد، اما این شرایط یقینا از یکی دو ماه آینده تغییر خواهد کرد و وضعیت مشارکت مردم به طور طبیعی بالای ۵۶ و ۶۰ درصد خواهد بود.

عضو حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به این سوال که از‌ آنجایی که برخی بحث جریان سوم را مطرح می‌کنند حال آیا این جریان در کشور ما شکل خواهد گرفت؟ اظهار داشت: مردم جریان‌های سیاسی را تا نیازمایند و عملکرد آن‌ها را به طور شفاف نبینند به سمت یک جریان گرایش پیدا نمی‌کنند. اصولا در کل کشور گرایش به تحزب بسیار ضعیف است و در حدی نیست که این دو جریانی که وجود دارند و مردم عملکرد و دیدگاه‌های آنان را می‌شناسند را رها کرده و به دنبال یک جریان موهوم روند که اصلا نمی‌دانند چه کار می‌خواهد بکند.

ترقی عنوان کرد: مردم طبیعتا به سمت گفتمانی می‌روند که بتواند مشکلات‌شان را حل کند و راه مناسبی را برای حل مشکلات‌شان ارائه دهد. در نتیجه من فکر می‌کنم عمده گرایش مردم به سمت گفتمان حل‌کننده مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و ایجاد آرامش در کشور خواهد بود. هر جریانی که بتواند این گفتمان را در جامعه خوب پردازش و تبیین کند قطعا می‌تواند در انتخابات موفق باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نواصولگرایی نسبت به اصولگرایی معمول طی دهه‌های گذشته ویژگی‌های بیشتری دارد و آیا آقای قالیباف می‌تواند با این طرح محوریت جامعه اصولگرایی را در دست بگیرد؟ گفت: البته خود آقای قالیباف چنین ادعایی ندارند اما طرح این موضوع بیشتر برای این است که اصولگرایی در گفتمان عمومی جامعه به علت اینکه استفاده‌های درستی از آن نشده و بعضا کسانی خود را به نام اصولگرا جا زدند و عملکرد مناسب نداشتند، این وضعیت را پیدا کرده است، این باید ارتقاء پیدا کنند و رهبری این را به انقلابی‌گری ارتقاء دادند. طبیعتا گفتمان انقلابی‌گری الان گفتمان روز، مناسب و غالب شرایط کنونی کشور است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: برای رسیدن به گفتمان انقلابی‌گری طبیعتا اصولگرایی سنتی و بدون توجه به جوان‌گرایی و تغییر روش‌های سنتی امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر در نواصولگرایی دو تغییر را در اصولگرایی مورد تاکید قرار می‌دهد یکی گرایش به جوانان یا جوان کردن عناصر اصلی فعال در کنش سیاسی و دوم تغییر روش‌ها بر اساس شرایط زمان که طبیعتا شیوه‌ها و روش‌هایی که در گذشته برای جذب آحاد جامعه و فعالیت‌های تبلیغاتی و انتخاباتی مورد استفاده قرار می‌گرفته، آن روش‌ها به روش‌های جدیدی که متناسب با علم روز و فضای مجازی باشد باید ارتقاء پیدا کند تا بتواند ما را به آن گفتمان غالب یعنی انقلابی‌گری برساند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به این سوال که یعنی شما موافق هستید که نواصولگرایی گسترش پیدا کند و غنا داده شود؟، گفت: بله قطعا می‌تواند مفید باشد و به خروج اصولگرایی از قالب‌های فعلی خودش و ورود به قالب‌های جدیدی که متناسب با ذائقه نسل جوان و مردم باشد کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان می‌توانند در این انتخابات به وحدت قابل قبولی دست پیدا کنند؟ گفت: هیچ جناحی در کشور نمی‌تواند وحدت حداکثری را در بین خودش پدید آورد، به علت اینکه یک فضای آزاد فکری در کشور حاکم است که افراد به علت تشکل ناپذیری و تکلیف‌گرایی سعی می‌کنند به آنچه که خودشان می‌رسند عمل کنند. بنابراین وقتی اصولا غالب قواره کنش سیاسی جامعه حزبی نیست و تحزب و تشکیلات نقش اصلی را ندارد نمی‌شود انتظار داشت که همه زیر چتر یک تشکیلات جمع شوند و اگر هم نقطه‌نظرات خودشان را دارند صرفا بر اساس خرد جمعی عمل کنند.

ترقی گفت: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اصولگراها توانسته‌اند تقریبا به حداکثر وحدت برسند. از دوره قبلی که آقای رئیسی حضور داشت این وحدت برای اولین بار خود را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نشان داد. چون معمولا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری دولت مستقر خیلی بعید بوده که بتوانند چنین انسجامی را بین خودشان پدید آورند. من فکر می‌کنم تجربه اصولگراها در ایجاد وحدت بین خودشان تجربه رو به کمال و مناسبی است و در این انتخابات هم احتمالا این تجربه می‌تواند با همه کم و کاستی‌هایش باز هم موقعیت خوبی برای آنان پدید آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
روزنوروزنو1 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
امام جمعه موقت تهران افزود: حتی اگر مسئولی مشغله کاری زیادی هم داشته باشد باید یک نفر را به عنوان نماینده مامور کند تا پای درد دل مردم بنشیند. آیت الله موحدی کرمانی گفت: این رفتارهاست که مردم را ناراحت می‌کند مردم باید بتوانند درد دل هایشان را با مسئولین درمیان بگذارند. خطیب نماز جمعه تهران به وزرا و مسئولین پیشنهاد کرد یک نماینده را به مردم معرفی کنند تا در یک روز و در یک مکان مشخص مثل حسینیه‌ها و مساجد پای صحبت مردم بنشیند. وی با تاکید بر اینکه خدمت به مردم از حج مستحب واجب‌تر است افزود: مسئولان بشنوید خداوند از شما حج مستحب، حج عمره، سفر کربلا و مشهد را نمی‌خواهد حالا که مسئول هستید به امانتی که دارید عمل کنید و به داد مردم برسید. خطیب نماز جمعه تهران خطاب به مسئولان گفت: به جای نماز شب از آن وقت برای بررسی مشکلات مردم و تفکر برای حل آن استفاده کنید.

نظرها

اخبار بیشتر