بازگشت ۲۷ واحد صنعتی راکد در کردستان به عرصه تولید/صدور ۶۰۵ جواز تاسیس دراستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
بازگشت ۲۷ واحد صنعتی راکد در کردستان به عرصه تولید/صدور ۶۰۵ جواز تاسیس دراستان

بازگشت ۲۷ واحد صنعتی راکد در کردستان به عرصه تولید/صدور ۶۰۵ جواز تاسیس دراستان

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان کردستان گفت: بازگشت 50 واحد تولیدی راکد استان به چرخه تولید تا پایان امسال هدفگذاری شده که با همت خود متولیان واحدهای تولیدی و پیگیری و جدیت سازمان صنعت، معدن و تجارت تاکنون 27 واحد تولید به چرخه تولید بازگشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، بخش صنعت، معدن و تجارت با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، دارای تعامل گسترده‌ای با سایر بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه است که می‌تواند یکی از موثرترین پیشران‌های اقتصادی کشور باشد، بنابراین آشنایی با وضع موجود، برنامه‌ها و سیاست‌های این بخش می‌تواند تصویر روشنی از وضعیت و توان آینده اقتصادی ایران در اختیار مخاطب قرار دهد.

بخش صنعت، معدن و تجارت نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت نماید.

ارتباط گسترده این بخش با بخش‌های مختلف مانند حوزهای پولی و بانکی، بورس، تولید، توزیع، اشتغال، واردات، صادرات، ارتباط بین مصرف کننده و تولید کننده و بسیاری بخش‌های دیگر و میزان اثرگذاری و اثرپذیری از این بخش‌ها نشانگر اهمیت بالای شناخت صنعت، معدن و تجارت کشور است.

در واقع سازمان صنعت، معدن و تجارت با توجه به اهداف، چشم‌انداز و با الهام از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بالاخص توجه به بهره‌برداری از تمامی توانایی‌های داخلی در جهت زایش درونی و توسعه تعاملات و تجارت بین‌المللی با رویکرد برون‌نگری، با ارائه برخی برنامه‌ها برای هموار کردن راه فعالان اقتصادی و روان‌سازی فعالیت‌هایشان تلاش می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های انجام شده در سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، محمد دره‌وزمی رئیس این سازمان در گفتگو با خبرنگار فارس در سنندج آخرین وضعیت این حوزه در استان را تشریح کرد.

اولویت ما پیگیری اجرای طرح‌های بزرگ در استان است

فارس: چه اقداماتی در حوزه صنعت استان انجام داده‌اید؟

یکی از سیاست‌های اصلی ما در سازمان صنعت معدن و تجارت طی چند سال اخیر که جزو اولویت‌کاری قرار دادیم پیگیری اجرای طرح‌های بزرگ در استان کردستان است و خوشبختانه در طول این مدت چند طرح بزرگ به بهره‌برداری رسیده است از جمله طرح طلای زرکوه که برای ۱۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند، کارخانه لاستیک بازر، پتروشیمی کردستان و طرح‌های کنسانتره و فرآوری سنگ آهن و اما چند طرح بزرگ دیگر در دست پیگیری و اجرا داریم که پتروشیمی بعثت با حدود ۷۵۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، پروژه زنجیره فولاد کردستان که وارد فاز اجرایی شده است و پروژه لاستیک رازی است که هرچند گرفتار مشکلات بانکی بود اما به‌زودی حل می‌شود از جمله این طرح‌ها است.

در حوزه صنعت ما پذیرای سرمایه‌گذاران و متقاضایان اخذ جوار تاسیس برای سرمایه‌گذاری هستیم و به آنها کمک می‌کنیم که کار سرمایه‌گذاریشان به‌راحتی و سهولت به سرانجام برسد و اگر تسهیلات بانکی بخواهند برای دریافت آن پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

از طرف دیگر بنا به اهمیت طرح‌هایی که جواز می‌گیرند ما انرژی و وقت می‌گذاریم یعنی برای طرح‌های بزرگتر که اهمیت بیشتری برایمان دارند وقت بیشتر می‌‌گذاریم و البته برای طرح‌های زیادی هم که جزو طرح‌های کوچک هستند فقط رفع گیر و موانع می‌کنیم که اگر در جایی و یا در اداره‌ای مثل محیط‌زیست، منابع طبیعی و … مشکلی داشته باشند آنها را پیگیری و رفع می‌کنیم.

در کنار اینها جذب سرمایه‌گذران داخلی و با اولویت بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی را در دستورکار داریم چرا که سرمایه‌گذران خارجی از ما تسهیلات نمی‌خواهند بلکه اگر فقط موانع کارشان را برطرف کنیم کارشان پیش می‌رود.

صدور ۶۰۵ جواز تاسیس در کردستان

ما در سال گذشته ۶۰۵ جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری هشت هزار و ۹۹۵ میلیارد تومان و با اشتغال‌زایی ۹ هزار و ۱۹۷ نفر صادر کردیم که طرح‌های پتروشیمی و زنجیره فولاد کردستان جزو طرح‌های بزرگ این جوازها است و امیدواریم و یقین هم داریم که با اعتقادی که به این طرح‌ها داریم به نتیجه می‌رسند و باعث توسعه استان خواهند شد.

در طول سال گذشته ۷۸ پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۶۵۲ نفر نیز صادر کردیم.

فارس: برای واحدهای تولیدی راکد در سطح استان چه اقدانی انجام شده است؟

اول امسال به مسئولین قول دادم که تا پایان سال ۵۰ واحد تولیدی از واحدهای راکد استان را به چرخه تولید بازمی‌گردانم و تا امروز موفق شدیم با همت خود متولیان واحدهای تولیدی و پیگیری و جدیت سازمان صنعت، معدن و تجارت ۲۷ واحد تولیدی از این ۵۰ واحد راکد را به چرخه تولید بازگردانیم پس با این شرایط آمار واحدهای راکد به ۱۳۱ واحد رسیده است و امیدواریم با کمک همه دستگاه‌های اجرایی و خود متولیان واحدهای تولیدی تا پایان سال تعداد بیشتری از واحدهای راکد را به چرخه تولید بازگردانیم.

پرداخت ۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان کردستان

فارس: حمایت شما از واحدهای تولیدی در سطح استان به چه صورت است؟

ما در کردستان به تبع از سیاست‌های نظام و دولت و همانند کل کشور، برنامه حفظ جریان تولید را در دستور کار قرار دادیم یعنی اولا اجازه ندهیم واحدهایی که فعال هستند مشکلی برایشان پیش بیایید، دوما واحدهای نیمه‌فعال را به ظرفیت برسانیم و در نهایت واحدهای راکد را مجددا راه‌اندازی کنیم.

ما اعلام کردیم در سال رونق تولید هیچ واحد تولیدی در کردستان به خاطر قهر بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی تعطیل نخواهد شد و الان هم اعلام می‌کنیم تاکنون این اتفاق نیفتاده است و از این به بعد هم نخواهد افتاد.

در طول سال گذشته از کانال‌های مختلف اعطای تسهیلات در قالب طرح رونق تولید، طرح تفاهم‌نامه بانک سینا، صندوق توسعه ملی و اشتغال فراگیر روستایی ۱۹۰ میلیارد تومان به واحدهای تولیدی استان تسهیلات پرداخت کردیم که بیشتر آن هم به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش بوده است در واقع پرداخت تسهیلات ۱۹۰ میلیارد تومان در طول سال گذشته به واحدهای تولیدی استان کردستان مصداق بازر حمایت از تولید و صنعت در کردستان است.

اختصاص یارانه ۸ درصدی به واحدهای تولیدی استان

ما برای اولین بار با کمک و مساعدت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استاندار تسهیلاتی به عنوان سرمایه در گردش به بخش تولیدی و صنعتی با بهره بانکی ۱۰ درصد که در کل کشور بی‌نظیر بوده است پرداخت کردیم یعنی با توجه به اینکه درحال حاضر بهره بانکی ۱۸ درصد است ۱۰ درصد این مقدار را خود واحد تولیدی پرداخت می‌کند و ۸ درصد دیگر را ما با دادن یارانه پرداخت می‌کنیم‌، برای این منظور ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از سازمان مدیریت گرفتیم و به عنوان یارانه به بخش تولید اختصاص دادیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

هیچ محدودیتی برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش نداریم

فارس: یکی از موضوعات مهم در استان که خود نوعی مانع رونق تولید است سودهای زیاد بانکی است، آیا برای این مهم تدابیری اندیشیده شده است؟

برای کاهش سود تسهیلات بانکی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی هیچ مشکلی نداریم، به تولیدکنندگان اطلاع‌رسانی کردیم که هر واحد تولیدی که نیاز به سرمایه در گردش دارد ما هیچ محدودیتی برای پرداخت آن نداریم مگر خود واحد تولیدی مشکل داشته باشد و نتواند وثیقه فراهم کند.

امروز هم اعلام می‌کنم در کردستان هیچ محدودیتی برای پرداخت سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی وجود ندارد و بهره بانکی هم اگر از طرح تسهیلاتی رونق تولید باشد ۱۰ درصد است و اگر از تبصره ۱۸ باشد حدود ۱۲ درصد است بنابراین هیچ واحد تولیدی با بهانه سرمایه در گردش، نباید دچار مشکل شود.

در کارگروه تسهیل ۲۰۵ جلسه برگزار شده که این جلسات ۱۵۵۰ مصوبه داشته است که حدود ۶۲ درصد این مصوبات اجرا شده است.

در کارگروه تسهیل که بیشتر بحث ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی بوده است مشکلات تک تک واحدهای تولیدی در این جلسات بررسی شده است و تا زمانی که به نتیجه مشخص نرسیده دست‌بردار نبودیم البته خوشبختانه همکاری بانک‌ها هم افزایش پیدا کرده است.

تایید ۲۶۰ ثبت سفارس مواد اولیه برای واحدهای تولید استان

فارس: گویا واحدهای تولیدی استان برای تامین مواد اولیه با مشکل مواجه هستند..

تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی واحدهای تولیدی است، یک واحد تولیدی یا مواد اولیه خود را از داخل تامین می‌کند و یا از خارج کشور وارد می‌کند در همین راستا از زمان واگذاری و تفیوض اختیار ثبت سفارش به استان‌ها ما برای واحدهای تولیدی استان کردستان ۲۶۰ مورد ثبت سفارس بررسی و تایید کردیم و برای ۴۸ واحد تولیدی که مواد اولیه خود را از خارج کشور وارد می‌کنند به مبلغ ۱۷۴ میلیون یورو ثبت سفارش تایید کردیم در واقع ثبت سفارش واحدهای تولید استان کردستان در سازمان صنعت، معدن و تجارت هیچ موقع معطل نشده است و نخواهد شد.

فارس: یکی از ظرفیت‌های مهم در استان کردستان معادن هستند برنامه سازمان صمت برای بهره‌گیری درست و قانونی از این معادن چیست؟

استان کردستان در حوزه معادن ظرفیت خاصی دارد و باید ظرفیت معادن را واقعی بشناسیم و واقعی به مردم معرفی کنیم اگر انتظار داشته باشیم که تمام مشکلات بیکاری استان را معادن استان حل می‌کنند اشتباه کردیم و گمراه کردیم چراکه ظرفیت معادن استان کردستان به اندازه رفع بیکاری استان نیست.

انجام اکتشافات عمقی در چهار پهنه معدنی کردستان

برای شناسایی درست این ظرفیت قبلا اکتشافات سطحی و زمینی انجام می‌دادیم اما امروز اکتشافات عمقی را در دستور کار قرار دادیم و در همین راستا ۴ پهنه سقز، بیجار، قروه و دیواندره را تعریف کردیم که پرواز ژئوفیزیکی هوایی در این چهار پهنه انجام شود، در حال حاضر اکتشاف عمقی پهنه‌های بیجار، قروه و سقز را به اتمام رسانیدم و پهنه دیواندره را امسال انجام می‌دهیم.

در مرحله اول ژئوفیزیکی در هر کدام از این پهنه‌ها تعداد محدودی معدن پلی‌متال کشف شده و درحال انجام اکتشافات تکمیلی هستیم، در محدوده قروه که جدیدا به ما اعلام کردند در مرحله اول ۲۱ محدوده آهن و طلا شناسایی شده است، در سقز ۷ محدود و در بیجار ۶ محدوه که اکثرا هم سنگ‌آهن و طلا هستند و در دیواندره هم که به زودی انجام می‌شود قطعا نتایجی مثل سایر پهنه‌ها خواهد داشت در واقع اینها به ما می‌گوید که کردستان یک استان معدنی پلی‌متال است این ظرفیت‌ها را شناسایی کردیم که براساس آن روی فراوری این مواد معدنی برنامه‌ریزی کنیم.

ما در سال گذشته حدود ۳۱ پروانه اکتشاف، ۲۱ گواهی کشف و ۲۰ پروانه بهره‌برداری صادر کردیم که از این ۲۰ پروانه بهره‌برداری حدود ۵۰٫۱۰ میلیون تن به ذخایر معدن استان کردستان با صدور این پروانه‌ها اضافه شده است.

سال گذشته با صدرو این پروانه‌های بهره‌‌برداری استخراج اسمی ۵۱۰ هزار تنی و اشتغال ۱۷۴ نفری اضافه شده است.

ما مسیر خود را در حوزه معدن انتخاب کردیم و بر روی ریل آن قرار گرفتیم در واقع اکتشافات نوین، فرآوری معادن، ایجاد ارزش‌افزوده و تولید ثروت و اشتغال سیاست ما در حوزه معدن است.

فارس: جلوگیری از خام فروشی معادن مستلزم ایجاد واحدهای فراوری است، آیا در این ارتباط ساز و کاری فراهم شده است؟

احداث کارخانه طلا در سقز و قروه انجام شده است، صدور جوازهای زنجیره فولاد در سقز، بیجار و قروه که عملیات اجرایی سقز آغاز شده و در بیجار و قروه هم به زودی شروع می‌شود در راستای فرآوری معادن در استان است.

افزایش ۱۵۰ درصدی صادرات از مرزهای استان

فارس: در حوزه تجارت خارجی وضعیت استان به چه صورت است؟

کل صادرات ما در سال گذشته حدود ۲ میلیارد دلار بوده که یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار آن مربوط به صادرات از مزرهای استان بوده و در بخش صادرات سایر گمرکات که در گمرکات دیگر ثبت شده اما از مرز باشماق مریوان و سیرابند بانه بیرون رفته است ۷۴۹ میلیون دلار بوده است در واقع با این آمار صادرات ما نسبت به سال قبل نزدیک به ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

مجموع مبادلات ارزی ما در سال ۹۷ حدود ۸٫۶ میلیارد دلار بوده است که رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل داشته است.

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم

فارس: در حوزه بازرگانی داخلی وضعیت به چه صورت است؟ آیا در تامین کالاهای اساسی در استان مشکلی وجود ندارد؟

در حوزه بازرگانی داخلی تمام توان و تلاش همکاران بنده در سازمان صنعت، معدن و تجارت ایجاد ثبات و آرامش روانی برای مردم با تامین کالاهای اساسی و نظارت بر بازار است لذا در این خصوص تمام توان خود را به کار گرفتیم و ان‌شالله هیچ مشکلی در تامین کالا در استان کردستان وجود نخواهد داشت.

برای کنترل قیمت‌ها و نظارت بر اصناف با کمک خود اصناف و دستگاه‌های اجرایی دیگر از جمله تعزیرات، کما فی سابق با جدیت تمام بر بازار نظارت خواهیم داشت و برای مردم استان این پیام را داریم که در استان کردستان نسبت به سایر نقاط کشور اجناس را گران‌تر نخواهند خرید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این مرد ادامه داد: صورت هیچ کسی را نمی‌دیدم و چند روزی به همین حالت بودم. این متهم ادعا کرد: وقتی به خانه این پیرمرد رفتم او با یک لیوان آب میوه از من پذیرایی کرد که بعد از خوردن آن بیهوش شدم. آن‌ها وقتی فهمیدند که از سوی پیرمرد هدف تجاوز قرار گرفته‌ام پیشنهاد دادند از او انتقام بگیرم. وی افزود: در این نقشه تصمیم گرفتم اموال و سرمایه پیرمرد تنها را بالا بکشم. بنا به این گزارش، تجسس‌های پلیسی برای دستگیری دو همدست مرد انتقام جو ادامه دارد.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر