عفو محکومان امنیتی برای نخستین‌بار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

عفو محکومان امنیتی برای نخستین‌بار

فراروخبرگزاری فرارو |
در حالی که قرارگرفتن نام متهمان امنیتی، رسانه‌ای و دانشجویی در میان افراد دارای شرایط عفو، خلاف رویه عادی قوه قضائیه بوده است سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به عفو تعدادی از محکومان گفته است: تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که در دوره‌های گذشته محکومیت پیدا کرده بودند و محکومیت آن‌ها در حال اجرا یا در آستانه اجرا بود، در لیست پیشنهادی قوه قضائیه گنجانده شد.

به مناسبت میلاد پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع)، رهبر انقلاب با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات سه هزار و ۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند. درحالی‌که تعداد عفوشدگان اعیاد اسلامی مذکور جزء موارد نادر است، اما مهم‌ترین ویژگی، نامه ارسال‌شده از سوی ابراهیم رئیسی به رهبر انقلاب اسلامی مبنی‌بر درخواست عفو و بخشش تعدادی از محکومان امنیتی (شامل ۳۲ نفر از محکومان رسانه‌ای و دانشجویی) است که برای نخستین‌بار رخ داده و مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفته است، ازاین‌رو این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته.به گزارش شرق، عفو و بخشودگی محکومان به مناسبت اعیاد اسلامی بسیاری را از تعزیر و مجازات رهانده، ازاین‌رو اهمیت بسیاری دارد، اما مسئله مهم این است که حتی در عفو گسترده سال گذشته به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب که بیش از ۵۰ هزار محکوم عفو دریافت کردند هم محکومان امنیتی با حبس بیش از یک سال، جایی در میان بخشودگی‌ها نداشتند چه رسد به عفوهای موردی که هرگز نام محکومان امنیتی و سیاسی در لیست پیشنهادی قوه قضائیه قرار نگرفته بود، زیرا دستگاه قضا تا پیش از این نگاهی بسیار سخت‌گیرانه نسبت به زندانیان سیاسی و امنیتی داشته است.برای اولین‌بار تعدادی از محکومان امنیتی عفو شدند

در حالی که قرارگرفتن نام متهمان امنیتی، رسانه‌ای و دانشجویی در میان افراد دارای شرایط عفو، خلاف رویه عادی قوه قضائیه بوده است سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به عفو تعدادی از محکومان گفته است: تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که در دوره‌های گذشته محکومیت پیدا کرده بودند و محکومیت آن‌ها در حال اجرا یا در آستانه اجرا بود، در لیست پیشنهادی قوه قضائیه گنجانده شد.غلامحسین اسماعیلی توضیح داده است: خوشحالیم که در ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد ریاست قوه قضائیه مبنی‌بر عفو تعدادی از محکومان موافقت کردند و این عفو با عفو‌های ادوار گذشته که لیست واجدان شرایط به محضر مقام معظم رهبری تقدیم می‌شد تفاوت‌هایی دارد. وی به بیان این تفاوت‌ها پرداخت و گفت: معمولا در عفو‌های موردی که لیست تنظیم و تقدیم مقام معظم رهبری می‌شد، عدد مشمولان عفو بین ۷۰۰ تا هزار نفر بود؛ اما در این مرحله عددی معادل سه هزارو ۵۵۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی، انقلاب، نظامی و تعزیرات حکومتی مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که در عفو‌های موردی، این تعداد، یک عفو بی‌سابقه است.سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: برخلاف بسیاری از عفو‌های دیگر که معمولا محکومان امنیتی مستثنا می‌شدند و سهمی در لیست عفو‌های پیشنهادی نداشتند، با تدبیر خاص ریاست قوه قضائیه، تعدادی از محکومان امنیتی، تعدادی از دانشجویانی که در حوادث سال‌های اخیر محکومیت پیدا کرده بودند و تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که در دوره‌های گذشته محکومیت پیدا کرده بودند و محکومیت آن‌ها در حال اجرا یا در آستانه اجرا بود، در لیست پیشنهادی قوه قضائیه گنجانده شد.انواع عفو و شرایط آن

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

طبق بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، عفو یا تخفیف مجازات محکومین در حدود موازین اسلامی پس از پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، جزء اختیارات مقام معظم رهبری است. البته به‌طورکلی، عفو دو نوع «عمومی و خصوصی» است. عفو عمومی به موجب قانون مقرر می‌شود، اما عفو خصوصی از سوی بالاترین مقام رسمی کشور، یعنی مقام معظم رهبری به گروهی از محکومان اعطا می‌شود و برخلاف عفو عمومی احتیاج به تصویب قانون ندارد.عفو خصوصی مختص مرحله بعد از صدور حکم قطعی است و تا پیش از قطعیت حکم محکومیت قابل اعمال نیست. درباره تفاوت آثار عفو عمومی و خصوصی بین حقوق‌دانان اتفاق‌نظر وجود دارد و همگی معتقدند که عفو خصوصی موجب معافیت محکوم کیفری از اجرای کیفر مورد عفو است، اما آثار محکومیت کیفری جز کیفر اصلی و هرآنچه در حکم عفو به آن تصریح شده باشد، به قوت خود باقی است، درحالی‌که «عفو عمومی» همه آثار محکومیت کیفری را از بین می‌برد، جز آنچه در حکم عفو استثنا می‌شود.در رابطه با عفو موردی که در خبر فوق به آن اشاره شده است نیز باید توضیح داد که اساس آن بر رفتار و کردار زندانی در زندان است، به‌طوری‌که پیشنهاد اعطای عفو در کمیسیونی به همین نام ارائه می‌شود و سپس با درنظرگرفتن مواردی مانند شرکت زندانی در فعالیت‎های مذهبی، اصلاحی و مانند این‌ها برای او درخواست عفو خواهد شد. «رأفت اسلامی» بهترین عنوان برای عفو‌های مناسبتی به زندانیان است، زیرا از یک‌سو می‌تواند تأثیری عمیق و ماندگار بر ادامه رفتار زندانی در بیرون از زندان و خانواده او بگذارد و از سوی دیگر، سایر زندانیان را به رویکرد‌هایی مانند عفو در اعیاد و تشویق آن‌ها برای رفتار پسندیده در زندان آگاه کند.البته همه زندانیان با شرایط یکسان نمی‎توانند از عفو بهره‌مند شوند، زیرا عفو و رأفت اسلامی تاکنون شامل حال محکومان امنیتی نشده است. اما برای اولین‌بار عفو موردی شامل محکومان امنیتی و رسانه‌ای قرار گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است که شاید آن را باید در تغییر رویکرد دستگاه قضا بعد از تغییر رئیس قوه قضائیه دانست. قوه قضائیه در چند ماه اخیر با دستور‌های قاطع حجت‌الاسلام رئیسی در برخورد منصفانه با محکومان دادگاه انقلاب و عدم سخت‌گیری قضات محاکم در رابطه با محکومان سیاسی روندی اصلاحی در پیش گرفته که سبب افزایش رضایتمندی از این دستگاه در میان عموم جامعه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تیم والیبال توکات ترکیه قصد دارد رضا صفایی، بازیکن تیم والیبال سایپا را جذب کند. صفایی در فصل گذشته یکی از بهترین بازیکنان تیم کاله در لیگ برتر والیبال بود اما در فصل جاری به خاطر مصدومیت نتوانست بازی‌های زیادی برای تیمش انجام دهد. در حال حاضر مرتضی شریفی در تیم ترکیه‌ای شهرداری بورسا حضور دارد. فصل گذشته هم فرهاد قائمی و صابر کاظمی در تیم زراعت بانک ترکیه بازی می‌کردند. باید دید صفایی با تیم ترکیه‌ای به توافق می‌رسد یا اینکه همچنان با تیم سایپا ادامه خواهد داد.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
الفالف15 ساعت قبل
نبود همین دو نفر خودش به اندازه کافی می‌تواند حامل پیام‌هایی ناظر به سر و شکل احتمالی مجلس بعدی باشد. در جریان اصولگرا اگر رقیبی برای وی باشد، چیزی خارج از دایره نام‌های حمیدرضا حاجی‌بابایی یا شاید علیرضا زاکانی نباشد. انتخاباتی که می‌تواند همراه با انتخابات مجلس انجام شود. حتی می‌توان تا زمان انتخابات وظیفه مشخصی را برای دولت و رییس آن تعیین کرد که انجام دهند. ایده‌ها متفاوت بود ولی اغلب این ایده را تأیید می‌کردند که باید خود بنزین به مردم داده شود.

نظرها

اخبار بیشتر