اصفهان| هفته کتابخوانی فرصتی برای فرهنگ سازی مطالعه در کشور است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
اصفهان| هفته کتابخوانی فرصتی برای فرهنگ سازی مطالعه در کشور است

اصفهان| هفته کتابخوانی فرصتی برای فرهنگ سازی مطالعه در کشور است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کتاب‌خوان‌ها آدم‌های متفاوت‌تری هستند و زندگی را هم متفاوت می‌بینند؛ با وارد کردن کتاب به خانه و خانواده دانش آموزان و فرزندانی پرورش دهیم که حال خودشان و جامعه‌شان را بهتر می‌کنند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، کتاب یکی از بزرگترین داشته‌های انسان‌هاست که با آن به بسیاری از دانش‌ها، علوم و فرهنگ و پرورش دست پیدا می‌کنند، کتاب دریچه‌ای به سوی دانایی است و آدم‌های کتاب خوان همیشه یک پله از دیگران پیش‌تر هستند و همین یک پله راه‌شان را با دیگران متفاوت می‌کند. کسانی که کتاب می‌خوانند انسان‌های مشتاق‌تری برای یادگیری، استفاده از دانش‌ها و پیاده کردن آن هستند.

اینکه چه کتاب‌هایی را برای خواندن انتخاب کنیم بستگی به سلیقه و توانایی اشخاص دارد، برخی‌ها کتب علمی را ترجیح می‌دهند، عده‌ای داستان، رمان و شعر را می‌خوانند و دنبال می‌کنند، برخی‌ها به تاریخ و جغرافیا علاقه دارند و بعضی دیگر ریاضیات و فیزیک. آدمی به هر چیزی که علاقه داشته باشد و یا پیشرفتش در آن باشد به سراغش می‌رود.

متاسفانه مدت‌هاست که برخی‌ها کمتر به سراغ کتاب می‌روند و اظهار می‌کنند که قیمت کتاب بالاست و یا فرصتشان برای مطالعه کم است اما بدون شک راه‌هایی وجود دارد که بتوان سطح مطالع را بالا برد.

این روزها به لطف فضای مجازی کتاب‌های صوتی بسیاری منتشر و در دسترس مردم قرار دارد و یا فایل‌های آنها به راحتی قابل استفاده است و دیگر نمی‌توان گفت دسترسی به کتاب و خرید کتاب کار سختی است.

کار زیبایی که برای کتاب خوان شدن دانش آموزان انجام شده است این است که در هفته کتابخوانی نمایشگاه‌های کتاب در مدارس برپا می‌شود و دانش آموزان می‌توانند کتاب‌های مورد نیاز و مورد علاقه خود را تهیه کنند.

برپایی ۷۰۰ نمایشگاه کتاب در مدارس اصفهان

رئیس اداره فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش استان اصفهان در این زمینه گفت: هر سال طرح ۵۰ هزار نمایشگاه در ۵۰ هزار مدرسه با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش آموزان با همکاری وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می‌شود که برای امسال بیست و دومین دوره در ۷۰۰ آموزشگاه در ۴۱ ناحیه و منطقه اصفهان این نمایشگاه‌ها از ۲۵ تا ۳۰ آبان برپا خواهد شد.

مرتضی شکری افزود: کتاب‌های نمایشگاه از بین ۱۰۰ انتشارات با ۵۰۰ هزار کتاب با ۷۰۰ عنوان کتاب است که همه کتاب‌ها مناسب و تایید شده و در شورای بررسی متناسب با دوره تحصیلی بسته بندی و برای مدارس ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرانه کتاب در دوره ابتدایی ۷ جلد و در دوره متوسطه ۱۲ جلد است که با احتساب استاندارد کشوری ۱۰ جلد، در تلاشیم دوره ابتدایی را به سطح قابل قبولی از استاندارد کشوری برسانیم.

دانش آموزان نباید با کتاب بیگانه باشند؛ نقش مدرسه در کتاب‌خوان کردن فرزندان

مدیر یکی از دبستان‌های اصفهان در مورد نمایشگاه کتاب مدارس گفت: از چند هفته قبل در تکاپوی برگزاری نمایشگاه کتاب هستیم و دانش آموزان را برای این کار آماده کرده‌ایم. یکی از برنامه‌های ما در مدرسه تشویق دانش آموزان به کتاب خواندن است و برای این کار از خانواده‌ها نیز کمک گرفته‌ایم. خانواده‌ها خود را موطف می‌دانند که هرشب برای فرزندان خود کتاب بخوانند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سجادی ادامه داد: دانش آموزان ما برای نمایشگاه کتاب آماده هستند، این نمایشگاه کتاب‌های متنوعی دارد که نیاز آنها را تامین می‌کند، ما و دیگر همکاران فرهنگی هم در کنار بچه‌ها هستیم و آنها را برای خرید کتاب مناسب یاری می‌دهیم.

وی گفت: دانش آموزان به ویژه در سن دبستان آمادگی بسیار زیادی برای فراگیری فرهنگ و آموزش هستند و بهترین سن برای آموزش آنهاست تا فرهنگ کتاب خواندن در آنها نهادینه شود. مدیران و سایر کارکنان مدارس نقش پر رنگی در کتاب خوان کردن بچه‌ها دارند، با برنامه‌ها و اقدامات مناسبی که اجرا می‌کنند می‌توانند نسلی تربیت کنند که از کتاب بیگانه نباشد.

خانواده‌ها و مدرسه در تشویق دانش آموزان به کتاب نقش اساسی دارند

یکی از دانش آموزان موفق اصفهانی که در زمینه کتابخوانی نیز بسیار فعال است، گفت: به نظر من اول خانواده و بعد هم مدرسه نقش خیلی مهمی در کتاب خوان کردن بچه‌ها دارند؛ از زمانی که یادم می‌آید مادر و پدرم کتاب به دست داشتند و مطالعه می‌کردند، من هم به کتاب خیلی علاقه پیدا کردم به طوری که کتاب را خیلی خوب می‌خوانم و یاد می‌گیرم. در مدرسه هم برنامه‌های خوبی برای کتاب خواندن داریم.

ایزدی ادامه داد: از کلاس اول که در این مدرسه بودم معلم و مدیر مدرسه گفتند که شبی یک کتاب باید بخوانید و این از برنامه‌های اجباری مدرسه است. مادرم شبی یک کتاب برایم می‌خواند و یا داستان‌های صوتی برایم پخش می‌کرد. از کلاس دوم دیگر خودم بلد بودم کتاب بخوانم و حالا که کلاس ششم هستم دیگر به یک کتاب خوان حرفه‌ای تبدیل شده‌ام و این را مدیون خانواده و مدیر و معلم‌های مدرسه هستم.

درخواست یک دانش آموز کتاب خوان: به دانش آموزان تخفیف بیشتری دهید

وی بیان کرد: چقدر خوب است که معلم‌ها و مدیران به کتاب خواندن بچه‌ها اهمیت می‌دهند، برگزاری نمایشگاه در مدرسه هم ایده خیلی خوبی است وامیدوارم این کارها ادامه دار باشد. فقط یک نکته را بگویم و از مسئولان خواهش کنم کتاب‌ها را با تخفیف زیاد به دانش آموزان بدهند این کار باعث می‌شود همه دانش آموزان مدرسه بتوانند کتاب بخرند و برخی‌ها هم کتاب‌های بیشتری بخرند. به ما کمک کنند تا ما هم کتاب‌های بیشتری بخوانیم.

ایزدی به نمایندگی از دیگر همکلاسی‌هایش گفت: ما دانش آموزان همگی نظرمان این است که اگر نمایشگاه تخفیف خوبی به دانش آموزان بدهد تعداد بیشتری می‌توانند کتاب بخرند، کمتر دانش آموزی را می‌توانید پیدا کنید که کتاب دوست نداشته باشد، اما بعضی‌ها واقعا از نظر مالی توانایی خرید ندارد، خواهش می‌کنیم دانش آموزان را بیشتر یاری کنید.

دانش آموزان آینده سازان این مرز و بوم هستند، زمانی می‌توانیم از آنها انتظار کتاب خوان شدن را داشته باشیم که زمینه‌هایش را برایشان فراهم کنیم. زمینه خواندن کتاب و مطالعه از کودکی و در خانواده آغاز می‌شود، پس از آن مدرسه و بعد هم مسئولان فرهنگی موظف هستند زمینه مطالعه را به هر روش ممکن در دانش آموزان فراهم کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز7 ساعت قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم
رکنارکنا16 ساعت قبل
داستان این تصویر جدید اما کمی متفاوت است: ماجرای ازدواج مجدد مهدی پاکدل با رعنا آزادی ور از کجا شروع شدو حالا انتشار عکسی از مهدی پاکدل در کنار رعنا آزادی ور بازیگر کشورمان ماجراهایی از ازدواج مجدد آقای بازیگر را در فضای مجازی و رسانه‌ها به راه انداخت و باعث شکل گیری حواشی تازه‌ای پیرامون مهدی پاکدل شد. این خبر توسط مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور تا به این لحظه نه تکذیب شده است و نه تایید. البته این اولین بار نیست که مهدی پاکدل با حواشی ازدواج مجدد دست و پنجه نرم می‌کند. جدایی پرحاشیه بهنوش طباطبایی از مهدی پاکدلبهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در ۱۳۸۹ پس از ۵ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟ و حالا پس از شایعاتی که سال گذشته درباره ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی منتشر شد، با انتشار این عکس جدید نوبت به مهدی پاکدل رسیده است که شایعه ازدواج مجددش با رعنا آزادی ور، ورد زبان‌ها شود.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، غلامحسین لطفی، بازیگر پیشکسوت که مدتی است از دنیای تولیدات تصویری سینما و تلویزیون دور است، مهمان برنامه «چهل تیکه» شد که از شبکه نسیم پخش می‌شود. او در این برنامه، روبه‌روی محمدرضا علیمردانی (مجری) نشست و در سخنانی تلخ، از وضعیت هنرمندان و بازیگران پیشکسوت گله کرد. مثل رضا بابک زیاد داریم.» در این بخش از برنامه «چهل تیکه» بود که مجری برنامه، تحت تاثیر بغض غلامحسین لطفی، درحالی که اشک می‌ریخت، این بازیگر پیشکسوت را در آغوش گرفت. غلامحسین لطفی، در طول ۴۰ سال گذشته، در فیلم‌ها و سریال‌های زیادی حضور داشته است که از آن میان می‌توان به «دلیران تنگستان»، «محله برو بیا»، «امیر کبیر»، «مش خیرالله و صندوقچه اسرار»، «غریبانه»، «خانه به دوش»، «پول کثیف»، «ما فرشته نیستیم» و … اشاره کرد. برنامه «چهل تیکه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی الهام حاتمی، سه‌شنبه تا جمعه هر هفته، با اجرای محمدرضا علیمردانی (بازیگر، خواننده و صداپیشه)، روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر