نانوذراتی که ضامن درمان سرطان ریه می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

نانوذراتی که ضامن درمان سرطان ریه می‌شوند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
پژوهشگران "دانشگاه هاروارد" در بررسی جدید خود دریافتند که نانوذرات متصل شده به گلبول‌های قرمز خون می‌توانند به بهبود دارورسانی و درمان بهتر متاستاز سرطان ریه کمک کنند.

ایسنا: به نقل از وب‌ سایت رسمی دانشگاه هاروارد، شاید به‌زودی نانوذرات حامل دارو بتوانند با اتصال به سلول‌های جاری در خون، از متاستاز سرطان ریه پیشگیری کنند.

نانوذراتی که ضامن درمان سرطان ریه می‌شوند - 1

شیمی‌درمانی از دهه‌ها پیش تاکنون، مانند ستون فقرات درمان سرطان عمل کرده و تاثیر بسزایی در درمان سرطان داشته است؛ اما این روش درمان، عوارضی مانند مسموم کردن سلول‌ها، عوارض جانبی شدید و ضعف در هدف قرار دادن تومورهای مورد نظر را نیز به همراه دارد.

پژوهشگران تاکنون تلاش‌های بسیاری را برای بهبود اثرات شیمی‌درمانی صورت داده‌اند که از میان آنها می‌توان به قرار دادن دارو در نانوذرات اشاره کرد. نانوذرات علاوه بر حفظ اثر دارو در بدن می‌توانند الگوی انتشار دارو در بدن را کنترل کنند و سپری در برابر عوارض جانبی آن باشند.

با وجود پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، نانوذرات تاکنون نتوانسته‌اند حتی با وجود مهندسی شدن، اثر قابل توجهی در محل مورد نظر داشته‌ باشند.

پژوهشگران «دانشگاه هاروارد» (Harvard University) برای بهبود استفاده از نانوذرات، روش جدیدی را ابداع کرده‌اند. هدف آنها از ابداع این روش موسوم به «الکت» (ELeCt)، اتصال نانوذرات حامل دارو به گلبول‌های قرمز خون است تا نهایتا به بافت سرطانی ریه برسند.

پژوهشگران دریافتند که اتصال نانوذرات حامل دارو به گلبول‌های قرمز خون می‌تواند به پیشگیری از متاستاز در موش‌های مبتلا به سرطان ریه کمک کند و نسبت به روش‌های دیگر، ۱۰ برابر بیشتر موفقیت داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

«زونگمین ژائو» (Zongmin Zhao)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ۳۰ تا ۵۵ درصد بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ریه، به متاستاز دچار می‌شوند و در حال حاضر هیچ درمانی برای درمان متاستاز ریه وجود ندارد. روش الکت می‌تواند تاثیر بسزایی در رساندن دارو و مقابله با متاستاز داشته باشد و قابلیت به کارگیری در درمان‌های بالینی را نیز دارد.

«ژائو» و همکارانش برای ابداع سیستم الکت، یک داروی متداول شیمی‌درمانی موسوم به «دوکسورابیسین» (Doxorubicin) را به کار بردند. نانوذرات را با آن بارور کردند. آنها پس از تزریق نانوذرات به گلبول‌های قرمز موش‌ها و انسان‌ها دریافتند که اتصال نانوذرات به گلبول‌های قرمز می‌تواند کارآیی آنها را افزایش دهد و از آسیب رسیدن به آنها نیز پیشگیری کند.

بررسی‌های انجام شده روی موش‌ها و انسان‌ها نشان داد که نانوذرات متصل شده به گلبول‌های قرمز می‌توانند کارآیی بیش از ۷۵ درصد داشته باشند و اثرات مثبت بیشتری را نشان دهند.

«ژائو» افزود: ابداع این روش، گام موثری در کاهش خطر متاستاز برای بیماران مبتلا به سرطان ریه به شمار می‌رود و می‌تواند تاثیر دارو را در برابر تومورها افزایش دهد.

این پژوهش، در مجله «Science Advances» به چاپ رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
استفاده از اسانس‌های گل محمدی، موجب نابودی چروک پوست شده و برای تسکین اعصاب فوق‌العاده است. گل محمدی از طایفه گل سرخ بوده که در ایران به صورت گسترده کشت و استفاده می‌شود. ضد افسردگی و استرساز ویژگی‌های دیگر گل محمدی می‌توان به کاهش فشار‌های عصبی، نابودی استرس، رفع افسردگی و از بین بردن بیماری‌های روحی اشاره کرد. بهبود بیماری‌های تنفسی و ریویدر گذشته طبیبان از این گل خوشبو برای بهبود و درمان بیماری‌های تنفسی و ریوی استفاده و مصرف می‌کردند، از ویژگی‌های دیگر این گل می‌توان به بهبود گرمازدگی اشاره کرد. گل محمدی یکی از پرخاصیت‌ترین و پر استفاده‌ترین گل در جهان است.
رکنارکنا21 ساعت قبل
به گزارش رکنا، نتایج یک پژوهش تازه در سوئد حاکی است این تصور که تولد نوزادان از طریق سزارین باعث اضافه وزن و چاقی آنها در سال‌های بعد می‌شود، غلط بوده و در عوض این مساله به میزان زیادی به وزن مادر در ماه‌های قبل از بارداری بستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر مادر در ماه‌های قبل از بارداری چاق باشد، فرزند وی نیز به احتمال زیاد با مشکل چاقی در سال‌های بعد دست به گریبان خواهد بود. البته این مساله به عوامل دیگری مانند مسائل ژنتیکی و زیست محیطی نیز ارتباط دارد. پیش از این برخی تحقیقات علمی از ارتباط چاقی کودکان و به دنیا آمدن آنها از طریق سزارین حکایت داشت، اما حالا مشخص شده که هیچ شواهد علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. با توجه به افزایش عمل سزارین برای به دنیا آوردن نوزادان برخی کارشناسان بر این باور بودند که چنین کاری باعث تشدید چاقی نوزادان می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر18 ساعت قبل
وی ادامه داد: چند نوع ویروس داریم که علائم تنفسی می‌دهند و آنفلوانزا یکی از آنها است که در فصول سرد سال با آن مواجه می‌شویم. بیماری که مبتلا به ویروس آنفلوانزاست دچار عفونت تنفس فوقانی و تب بسیار بالاست و با کوفتگی و درد شدید عضلات ساق پا و یا تمام بدن روبه روست. این علائم ممکن است در سایر ویروس‌ها هم مشاهده شود ولی در آنفلوانزا شدت آن بیشتر است. البته این علائم اختصاصی آنفلوانزا نیست ولی در فصول سرد سال یک احتمال جدی را به سمت آنفلوانزا می‌برد. این متخصص بیماری‌های عفونی، افزود: نکته مهم بحث اپیدمیولوژی و خطر چرخش ویروس آنفلوانزا و ویروس‌های مشابه در پاییز و زمستان است.
رکنارکنا19 ساعت قبل
یک گروه طب سوزنی واقعی (TA)، گروه دوم طب سوزنی ساختگی (SA) دریافت کردند و گروه سوم به عنوان گروه کنترل تحت پرتو درمانی و آموزش بهداشت دهان و دندان قرار گرفتند و هیچگونه طب سوزنی دریافت نکردند. بیمارانی که تحت طب سوزنی ساختگی قرار گرفتند، سوزن واقعی در نقطه‌ای از بدن آن‌ها قرار می‌گرفت که به خشکی دهان مربوط نمی‌شد. هر سه گروه این بیماران به مدت شش تا هفت هفته برای سه روز در هفته درمان مورد نظر گروه خود را دریافت می‌کردند. براساس نتایج این مطالعه که یک سال پس از پایان پرتودرمانی انجام شد، بروز قابل توجه خشکی دهان از نظر بالینی در گروهی که طب سوزنی واقعی دریافت کرده بودند ۳۵ درصد، گروهی که طب سوزنی ساختگی دریافت کرده بودند ۴۸ درصد و در گروه کنترل ۵۵ درصد بود. نتایج این مطالعه دیروز جمعه در نشریه JAMA Network Open منتشر شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
ایسنا/بوشهر فرماندار شهرستان دشتی گفت: با توجه به شیوع بیماری آنفلوانزا ضرورت ارائه آموزش‌های لازم در مورد علائم، راه‌های پیشگیری و درمان آن به مردم وجود دارد. وی با اشاره به اهمیت توجه به‌سلامت محصولات زراعی افزود: باید به کشاورزان در مورد استفاده صحیح از کودها و سموم کشاورزی آموزش‌های لازم داده شود. مشاوره و آزمایش رایگان و محرمانه ایدزسرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی نیز با اشاره به هفته اطلاع‌رسانی ایدز گفت: بیش از بیست برنامه در این هفته در سطح شهرستان دشتی در زمینه اطلاع‌رسانی راه‌های پیشگیر از ایدز انجام می‌شود. پرویز احمدی عنوان کرد: در حال حاضر در ۱۲ نقطه در سطح شهرستان ازجمله مراکز خدمات جامع و برخی پایگاه‌های سلامت، مشاوره و آزمایش رایگان و محرمانه ایدز انجام می‌گیرد. وی همچنین با اشاره به برنامه نظام ارجاع الکترونیک با همکاری شبکه‌های بهداشت و درمان و بیمه سلامت افزود: این برنامه موجب جلوگیری از سردرگمی مراجعین و افزایش رضایتمندی آنان خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر