چالش بررسی صلاحیت‌ها در مرور تازه‌ترین اخبار انتخاباتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
چالش بررسی صلاحیت‌ها در مرور تازه‌ترین اخبار انتخاباتی

چالش بررسی صلاحیت‌ها در مرور تازه‌ترین اخبار انتخاباتی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس‌جمهور به شورای نگهبان توصیه کرد که در تایید صلاحیت‌ها، جاهایی که شک و تردید وجود دارد یا تردیدها بسیار جزئی است، نباید افراد رد شوند. رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هم هشدار داد که باید مراقب ورود نفوذی‌ها به مجلس بود.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته دادستان کل کشور از صرف هزینه‌های زیاد برای تبلیغات انتخابات انتقاد کرد. وزیر اطلاعات، تایید صلاحیت‌ها را شمشیر دو لبه دانست. وزیر کشور به انتقادات آیت‌الله جنتی پاسخ داد و اعلام شد که تبلیغات انتخاباتی در دانشگاه و صداوسیما ممنوع است. نیروی انتظامی تاکید کرد که برای تامین امنیت انتخابات با کسی تعارف نداریم.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین اخبار انتخاباتی روزهای گذشته به شرح زیر است:

اطلاعیه ستاد انتخابات

بر اساس اطلاعیه شماره ۲ ستاد انتخابات کشور ثبت نام از داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از روز یکشنبه ۱۰ آذر ماه تا پایان وقت اداری روز شنبه ۱۶ آذر جمعا به مدت ۷ روز به عمل خواهد آمد.

توصیه‌های روحانی برای انتخابات

رئیس‌جمهور به شورای نگهبان درباره تایید صلاحیت‌ها توصیه‌هایی کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی اظهار کرد: «بگذاریم مردم و کاندیداها آزاد باشند و رای مردم معیار باشد. احراز نهایی را به دست مردم بدهیم. طبق قانون و مقررات باید برخورد کرد. در صلاحیت‌ها جاهایی که شک و تردید داریم و یا تردیدهای بسیار جزئی، نباید رد شود. باید مقداری باز بگذاریم و انتخاب را دست مردم بدهیم.

وی ادامه داد: «مردم ما فهیم، رشید، انقلابی و علاقمند به کشور هستند، تصریح کرد: خیلی به فکر جناح و حزب نباشیم. یک فرد لایق و دلسوز و علاقمند به کشور که اهل سوء استفاده و رانت نیست برای مجلس انتخاب کنیم که مجلس آینده بهتر و فعال‌تر باشد.»

هشدار درباره نفوذی‌ها

رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هشدار داد که مراقب ورود نفوذی‌ها به مجلس بود.

حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش سراسری هیات‌های نظارت بر انتخابات مجلس، گفت: «جریان نفوذ یک جریان جدی است و ما وظیفه داریم در برابر جریان نفوذ، سد ایجاد کنیم؛ چرا که آن‌ها می‌خواهند عناصر وابسته به خود را وارد مجلس کنند و ما وظیفه داریم مراقبت کنیم تا افراد ضدانقلاب و مفسد وارد مجلس نشوند … هجمه دشمن به شورای نگهبان در نظارت استصوابی و نظارت متمرکز شده است … باید مراقبت‌های لازم هم انجام شود تا ضدانقلاب و عوامل نفوذی وارد مجلس نشوند و این هم به همت شورای نگهبان ان شالله محقق خواهد شد، علاوه بر این حتما باید دقت لازم هم صورت گیرد که حق الناس ضایع نشود.»

بررسی زودتر صلاحیت سابقه‌دارها

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد صلاحیت آنهایی که در شورای نگهبان پرونده دارند، زودتر بررسی می‌شود.

عباسعلی کدخدایی در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت افراد شناخته‌شده‌تر زودتر اقدام خواهد کرد یا خیر، بیان کرد: اینگونه نیست که اولویت قانونی لحاظ کنیم اما افرادی که سوابق دارند، نمایندگان یا افراد شاخص و یا نمایندگان ادوار گذشته که‌ پرونده و سوابقی در شورای نگهبان دارند، دسترسی به این مدارک سریع‌تر است تا فردی که ابتدا به ساکن شرکت می‌کند. ما نیازمند استعلام از مراجع هستیم و باید منتظر بمانیم. این اولویت عملی خواهد بود نه اولویت یا ترجیح ناروا و تبعیص‌آمیز که اشکال ایجاد کند. ممکن است از جهت اجرایی افرادی که پرونده و سوابق دارند، سریع‌تر به کار آنها رسیدگی شود.

تلاش دادستانی برای حذف نان و کباب

دادستان کل کشور با انتقاد از صرف هزینه‌های زیاد برای تبلیغات انتخابات، تاکید کرد که با تبلیغات زودرس برخورد خوهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری تصریح کرد: «از نامزدهای انتخابات انتظار داریم تبلیغات زودرس را آغاز نکنند؛ زیرا تخلف است و ما هم تصمیم داریم به عنوان تخلف برخورد کنیم … به راه انداختن کارناوال‌ها ممنوع است. مگر چه خبر است که هزینه‌های میلیاردی را انجام می‌دهند؟ اجازه دهند تبلیغات سالم و معمولی انجام شود، مردم نیز وقتی ببینند افراد به سلامت وارد عرصه تبلیغات می‌شوند، گرایش آن‌ها بیشتر خواهد شد. باید سعی کنیم چهره نظام را از امر نامطلوب نان، سفره و کباب دادن به مردم پاک کنیم.

شمشیر دو لبه تایید صلاحیت‌ها

وزیر اطلاعات، تایید صلاحیت را شمشیر دو لبه دانست و تاکید کرد که نباید در بر سی صبلاحیت‌ها تسامح شود.

سیدمحمد علوی گفت: «مسئله بررسی صلاحیت‌ها یک شمشیر دولبه است، چون از یک سو حق عامه مردم مطرح است و از سوی دیگر، آبروی افراد در میان است؛ باید دقت لازم صورت گیرد تا به آبروی افراد، خدایی ناکرده تعدی نشود، ولی از سوی دیگر هم، نباید در بررسی صلاحیت‌ها تسامح صورت بگیرد.

وی ادامه داد: «یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب، اجتناب از دخالت در انتخابات است و ما به هیچ وجه در این حوزه وارد نمی‌شویم، چون تضییع حق مردم است؛ برای وزارت اطلاعات «وحدت ملی» و «امنیت ملی» اصل است نه منافع حزبی.»

ممنوعیت تبلیغات کاندیدها در صداو سیما

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

یک عضو شورای نظارت بر صدا و سیما از تشکیل ستاد انتخابات در صداوسیما خبر داد.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: «طبق قانون کاندیداهای تایید صلاحیت شده در انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان در ایام تبلیغات فرصتی برای استفاده از صدا و سیما ندارند … کاندیداهای تایید صلاحیت شده شورای نگهبان در انتخابات مجلس فرصتی برای استفاده از برنامه‌های صدا و سیما در ایام انتخابات مجلس را ندارند.»

امینت، خط قرمز ناجا

فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که برای تامین امنیت انتخابات با کسی تعارف نداریم.

سردار حسین اشتری گفت: «نیروی انتظامی کی از چهار مرجع پاسخگویی به استعلامات شورای نگهبان است و خوشبختانه ما به دلیل تجمیع بانک‌های اطلاعاتی، در یکجا پاسخگو به شورای نگهبان هستیم.

وی ادامه داد: «امنیت انتخابات، خط قرمز ناجاست و در بحث حفاظت از این امانت، با کسی تعارف نداریم …از بیش از۱۵۰ هزار نفر از نیروهای خود برای تامین امینت انتخابات استفاده خواهیم کرد.»

ممنوعیت تبلیغات در دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ممنوعیت تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس در دانشگاه‌های کشور، گفت: دانشجو باید در عرصه سیاست فعال باشد، اما این به معنی این نیست که دانشجو ابزار و عمله دست احزاب شود.

سید سعیدرضا عاملی تاکید کرد: «دانشگاه محل تبلیغات انتخاباتی نیست و کاندیداها نمی‌توانند در محیط دانشگاه‌ها فعالیت داشته باشند … رهبری نکته‌ای در این رابطه بیان فرمودند مبنی بر اینکه دانشجویان باید در عرصه سیاست حضور داشته باشند، اما این حضور نباید به مثابه ابزار شدن در دست احزاب سیاسی باشد.»

پاسخ وزیر کشور به انتقاد دبیر شورای نگهبان

وزیر کشور در واکنش به انتقاد آیت الله جنتی از تغییر استانداران و فرماندارن گفت که اگر لازم باشد، شب انتخابات هم استاندارن و فرمانداره را تغییر می‌دهد.

عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: «تغییر استاداران وفرمانداران به عهده وزیر کشور است و وزیر کشور براساس قانون و بنابر وظیفه‌ای که دارد هر زمان که احساس کند منافع مردم، اجرای قانون و انجام ماموریت‌ها و مسئولیت‌ها در جابه‌جایی استانداران و فرمانداران است حتما این کار را انجام می‌دهد. قبلا هم گفته‌ام که اگر لازم باشد در شب انتخابات هم این کار را انجام می‌دهم … ما با قانون بازنشتگان مواجه شدیم و پانزده استاندار را باید تغییر می‌دادیم و یکی دو استاندار هم چون سمت بالاتری گرفته بودند، جابجا شدند. فرمانداران و معاونان فرمانداران هم این چنین بود. این تغییرات در جهت انجام صحیح، قانونی و سالم انتخابات است. اگر کسی خلاف این دید، شکایت شده و بررسی شود. اما اینکه پیشاپیش براساس یا حدس برخی گزارش‌های نادرست، به فرمانداران و استانداران مسائلی بدون اثبات نسبت داده شود، شبهه انداختن در امر مشارکت انتخابات است.»

فراهم شدن امکان ثبت‌نام از داوطلبان خارج‌نشین

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت که امکانات برای ثبت‌نام از داوطلبانی که خارج از کشور حضور دارند، انجام شده است.

سیداسماعیل موسوی اظهار کرد: «هماهنگی لازم با وزارت امور خارجه در زمینه ثبت‌نام داوطلبانی که در خارج از کشور قصد ثبت نام دارند، انجام شده و آمادگی کامل در این خصوص وجود دارد تصریح کرد.»

وی همچنین خبر داد که کار چاپ تعرفه‌های اخذ رأی از هفته گذشته آغاز شده است.

نفی سهمیه بندی برای اصولگرایان

نخستین بیانیه شورای ائتلاف اصولگرایان منتشر و در آن سهمیه بندی برای جریان‌های سیاسی نفی شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «از دیگر اصول محوری، نفی سهمیه بندی برای تشکل‌ها و جریان‌های سیاسی و استفاده از مطالعات علمی در حوزه انتخابات و مطالبات مردم است. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با ایجاد یک هیئت اجرایی کارآمد و و تشکیل کارگروه‌های فعال زیر نظر شورا، ضامن پیشبرد امور بر اساس شاخصه‌های پیش گفته است. مسلما بزرگ‌ترین سرمایه این شورا، همراهی عموم ملت انقلابی ایران اسلامی و به ویژه جوانان خواهد بود.»

دفاع عارف از سرا

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از طرح رسا دفاع کرد و آن را راهی برای دموکراتیک‌تر شدن فرایند تهیه لیست اصلاح‌طلبان دانست.

محمدرضا عارف در همین راستا اظهار کرد: «در انتخابات گذشته بر اساس ساز و کارهایی لیست انتخاباتی تهیه می‌شد در این دوره هم بر اساس آسیب شناسی که از نحوه بستن لیست‌های انتخاباتی انجام شد طرحی با عنوان «سرا» برای دموکراتیک‌تر شدن این مکانیزم در شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان کلیات آن به تصویب رسید که البته جزییات آن با وسواس و با در نظر گرفتن نظرات نخبگان در کارگروه راهبردها در حال بررسی است.»

شهیندخت مولاوردی سرلیستی خود برای اصلاح‌طلبان را تکذیب کرد و انتشار این اخبار را گمانه‌زنی انتخاباتی دانست. غلامعلی حدادعادل نیز اعلام کرد که در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری12 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

وحید جلیلی: آیا ما در خون حاج قاسم شریک نیستیم؟

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.
الفالف13 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

مظفری: از غیبت نیکخواه‌بهرامی سورپرایز شدیم!

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

واکنش سناتور آمریکایی به نفوذ عربستان به گوشی داماد ترامپ

صدا و سیما10 دقیقه قبل

غنی: مردم افغانستان برای خروج امریکایی‌ها آماده‌اند

ایرنا18 دقیقه قبل

هر عکس با فلوید می‌ودر ۳ میلیون تومان آب می‌خورد!

ایسنا20 دقیقه قبل

لالیگا| اوساسونا؛ برنده جدال میانه جدولی‌ها در پامپلونا

تسنیم24 دقیقه قبل

ویدیو؛ از دست رفتن موقعیت مسلم گلزنی توسط زلاتان ابراهیموویچ در دیدار برشا و میلان

طرفداری25 دقیقه قبل

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

مهر28 دقیقه قبل