جلوگیری از هدررفت ۱۵میلیون ‌یورو ارز دولتی واردات تایرهای سنگین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای خودرو
  4. اقتصادی
جلوگیری از هدررفت ۱۵میلیون ‌یورو ارز دولتی واردات تایرهای سنگین

جلوگیری از هدررفت ۱۵میلیون ‌یورو ارز دولتی واردات تایرهای سنگین

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو |
با اصلاح قیمت واردات تایرهای باری- اتوبوسی و باطل شدن ثبت‌سفارش‌های قبلی برخی واردکنندگان تایر توسط وزارت صمت، ‌از خروج ۱۵میلیون‌یورو ارز دولتی از کشور جلوگیری شد.

چندی پیش «دنیای‌ خودرو» در گزارشی اختصاصی از تخصیص بیش‌از ۴۹میلیون‌یورو ارز دولتی برای ترخیص ۵۲فقره محموله لاستیک سنگین از گمرک‌های کشور به تعداد ۳۵۸هزار و ۲۶۳حلقه خبر داد. نامه‌ای که با امضای قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی به معاونت ارزی بانک‌مرکزی رفته بود تا بخشی از تایرهای سنگین رسوب‌شده در گمرک ترخیص شوند.

اگرچه بر اساس این نامه، واردکنندگان تایر به سرعت دست‌به‌کار شدند و مبالغ موردنظر را با همان قیمت‌های قبلی و بر اساس ثبت‌سفارش‌های قدیمی به بانک مرکزی پرداخت کردند اما به سرعت متوجه شدند با دستور وزارت صمت ثبت‌سفارش‌های قبلی باطل‌شده است زیرا بیش‌اظهاری برخی واردکنندگان برای دولتی‌ها مسجل شده است و به‌همین‌دلیل آن‌ها دست به اصلاح قیمت‌ها زده‌اند؛ قیمت‌هایی که ۳۰درصد از آنچه واردکنندگان در یک‌سال گذشته تایر به کشور وارد کرده‌اند، کمتر است و درهمین ۵۲فقره اخیر باعث شده است ۱۵میلیون یورو از منابع بیت‌المال هدر نرود.

با این تدبیر وزارت صمت و اصلاح قیمت‌های عجیب و غریب واردات تایرهای کم‌کیفیت چینی، ‌ این افراد دو راهکار بیشتر پیش‌رو ندارند. یا باید بر اساس تصمیم و تدبیر مسئولان وزارت صمت نرخ‌های کارشناسی‌شده توسط وزارت صمت را بپذیرند و با دریافت ۳۰درصد ارز کمتر اقدام به ترخیص کالاهای دپوشده در گمرک کنند یا تایرهای رسوب‌شده در گمرک را به مبدأ ارسال آن یعنی چین بازگردانند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

چنانچه این واردکنندگان (که به‌نظر می‌رسد تا امروز میلیون‌ها دلار از منابع ارزی را با بیش‌اظهاری‌های قبلی از کشور خارج کرده‌اند) تن به پذیرش قیمت‌های کارشناسی‌شده توسط وزارت صمت بدهند، ‌ باید تا پایان ماجرا پیش بروند و بر اساس رونوشتی که قائم‌مقام وزیر صمت به مدیرکل گمرک زده است، ‌ مابه‌التفاوت بیش‌اظهاری‌های قبلی خود را نیز به بانک‌مرکزی برگردانند.

از سوی دیگر اگر زیربار دریافت ارز دولتی با قیمت‌های کارشناسی‌شده برای تایرها نروند، ‌کالاهای مانده در گمرک باید به مبدأ بازگردند که این امر خود می‌تواند مشکلات بسیاری را برای این افراد ایجاد کند.

حال باید منتظر ماند تا مشخص شود مسئولان دولتی که با تدبیر خود جلوی هدررفت بیش از ۱۵میلیون‌یورو ارز دولتی را گرفته‌اند، ‌آیا برای این افراد نیز ضرب‌الاجلی را تعیین می‌کنند تا نسبت‌به تعیین‌تکلیف کالاهای مانده درگمرک اقدام کنند یا برخی تجار متخلف در نهایت هزینه‌های دموراژ تایرهای رسوب‌شده در گمرک را به پای مصرف‌کننده‌های نهایی می‌نویسند و راننده‌های ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر باید تاوان این اتفاق را بدهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا2 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر