نظریه مقاومت از مارکس تا لنین و امروز پوتین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. بین‌المللی
نظریه مقاومت از مارکس تا لنین و امروز پوتین

نظریه مقاومت از مارکس تا لنین و امروز پوتین

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - روسیه حتی در دوران تزارها نیز با غرب سر سازش نداشت و ستیز با غرب به ویژه آمریکا با الهام از نظریه های کارل مارکس آفریننده مانیفست کمونیست را درسالهای زمامداری لنین و یارانش و همچنین استالین ادامه دا و امروز نیز پوتین این راهبرد را ادامه داد. به نظر می رسد ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی درمسیری افتاده است که همان مقاومت دربرابر غرب را دنبال می کند .

دکتر جهانگیر کرمی، دانشیار گروه مطالعات روسیه، با عنوان «روسیه و راهبرد مقاومت» درروز سیزدهم آبان امسال این مشابهت و البته تفاوتهای امروز روسیه و ایران درداستان مقاومت دربرابر غرب را تشریح کرده است. با توجه به اهمیت این نظریه درسیاست خارجی ایران و نیز پیامدهای اجرایی آن بر اقتصاد و سیاست داخلی ایران بخش هایی از سخنان وی را آورده‌ایم.

پرسش هایی در باره مقاومت

از سه قرن پیش تا کنون، شوروی همواره در باشگاه قدرتمندان جهان و در معرض فشار کشورهای غربی قرار داشته و غرب هیچ‌ گاه شوروی و روسیه را به مثابه یک عضو رسمی نپذیرفت. درباره داستانمقاومت پرسش هایی وجود دارد. نخست آنکه مقاومت چه جایگاهی در نظریه‌های علوم سیاسی دارد؟ به باور وی ریشه این مقاومت را باید در نظریه‌های چپگرایان جستجو کرد و دید. از زمان تلاش مارکس بر حاشیه‌ نشینان و پرولتاریای کشورهای اروپایی و تبدیل آن‌ها به نیروهای خلاق در عرصة سیاست و روابط بین‌الملل، جریانی پاگرفت که هنوز هم با وجود فروپاشی شوروی فعال و پویاست. در نظریه‌های انتقادی روابط بین‌الملل نیز همچنان مطرح است و بسیاری از نظریه‌پردازان به کشورهای جنوب و به کشورهای ضعیف‌تر و فقیرتر توجه ویژه دارند. نظریه مقاومت در درون ساختار پسااستعماری مهم است چرا که در این دوران تمامی مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حول محور قدرتمندان می‌چرخد و در چارچوب منافع آن‌هاست. لذا، بحث مقاومت در برابر قدرت‌مندان شکل گرفت که در نظریه‌های پسااستعماری نمود می‌یابد.

وی پرسش دیگر درباره مقاومت، چیستی و چگونگی مقاومت روسیه است. پیدایش این نظریه به اوایل قرن ۱۸ بر می‌گردد. دانست. روسیه با آنکه در باشگاه قدرت‌مندان جهان بود، به دو دلیل مهم نتوانست به شکل رسمی و مشروع در بازی بزرگ جهانی قرارگیرد. نخست آنکه در روسیه هرگز توسعه و نوسازی نمود اجتماعی نیافت و آن گونه بومی نشد که بتواند قدرتی مداوم را شکل دهد. خلأ توسعه در روسیه وجود داشته و همچنان نیز وجود دارد، بدین شکل که همواره از طرف دولت‌ها بوده است و نه از طرف بخش خصوصی و از دل اجتماع. دلیل دوم آنکه باشگاه قدرت‌مندان جهان از قرن پانزدهم و شانزدهم اختصاص به غرب مسیحی و اروپایی و شرکایی داشته که این هژمونی را پذیرفته باشند و فرهنگ روسیه به‌دور از فرهنگ اروپا قرار داشته است. می‌توان به عبارت مشهور گورباچوف در سال ۱۹۸۵ اشاره کرد: «خانة مشترک اروپایی» که برژینیسکی در سال ۱۹۸۸ نیز در پاسخ گفته بود: «از این عبارت باید پرهیز کرد چون روسیه خود یک فرهنگ است.» بنا به دلایل ذکر شده مقاومت در روسیه شکل گرفت که به یاری اندیشه‌های کمونیستی از ۱۹۱۷ تا ۱۹۹۱ روسیه به یکی از قدرت‌های بزرگ جهان بدل شد ولی در نهایت بازی را باخت که شاید دلیل اصلی آن فقدان توسعة اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی واقعی آن باشد. دهة ۹۰ میلادی در دوران یلتسین، دهة تسلیم در برابر غرب بود و از آنجا که غرب هرگز حاضر به پذیرش روسیه نشد، در دوران پوتین، این مقاومت در سطح منطقه‌ای، نه به‌شکل کمونیستی بلکه به اشکال جدیدی، بازتولید شد. در سطح داخلی مسئلة حقوق بشر و NGOها و رسانه‌های آزاد چندان جدی گرفته نشد چون آن را بستری برای نفوذ غرب شناختند. در سطح منطقه‌ای نیز تلاش داشت اقدامات غرب را در قالب انقلاب‌های رنگین و گسترش نفوذ راهبردی غرب محدود نگاه دارد. در سطح بین‌المللی نیز تلاش کرده از کشورهای دارای راهبرد مستقل در روابط بین‌الملل حمایت کند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های راهبرد مقاومت روسیه و ایران،

مقاومت در روسیه درون‌سیستمی است و از آن به مقاومت - مشارکت روسیه در نظام غرب تعبیر شده است و در ایران ضدسیستمی است و ساختار نظام بین‌الملل را ناعادلانه می‌نگرد. در مواجهه با آمریکا، ایران کاملا ضدآمریکایی است، در حالی که روسیه با آمریکا در تعامل است و ۲۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری دارد. محور اصلی مقاومت ایران در منطقه اسرائیل است، در حالی که روس‌ها روابط خوبی با اسرائیل دارند و در تلاش بوده‌اند روابط میان ایران و اسرائیل و حتی ایران و عربستان را متعادل نگاه دارند. درسه مورد میان مقاومت روسیه و ایران اشتراک وجود دارد: مقابله با تروریسم، حفظ ثبات و امنیت در منطقه، و مقابله با مداخلات غرب.این تفاوت‌ها به وزن متفاوت قدرت دو کشور نیز بازمی‌گردد. ایران قدرتی منطقه‌ای و روسیه قدرتی جهانی است. همچنین، روسیه فاقد ایدئولوژی است و پراگماتیک و عملگرایانه است، در حالی که ایران کاملا ایدئولوژیک است. ایران مقابله با غرب و آمریکا را امری ذاتی و حیاتی می‌داند، در حالی که برای روس‌ها امری عادی است.

سخنرانیدکتر جهانگیر کرمی به مناسبت ۱۳آبان، «نشست تخصصی نگاه انتقادی به مسائل روز آمریکا» به‌همت گروه مطالعات آمریکای دانشکدة مطالعات جهان و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جهان و مؤسسة مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در روز دوشنبه ۱۳آبان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.

نمایش کیف هسته‌ای پوتین در تلویزیون دولتی روسیه (+عکس)

4+
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
الفالف21 ساعت قبل
شهروندان معترض در میدان‌های اصلی شهرها تجمعات آرام برگزار کردند و خواستار اصلاحات واقعی در عرصه سیاست و اقتصاد بودند اما به تدریج ناآرامی‌ها شروع شد و خسارت هایی به اموال عمومی، خصوصی، دولتی و مراکز نظامی وارد آمد. در عراق مرجعیت به صورت ویژه مورد احترام مردم است و معترضان هم به درخواست برای فاصله گرفتن از هرگونه آشوب لبیک گفتند و در بیشتر شهرها تجمعات آرام را با کمترین درگیری برگزار و مدیریت کردند. البته با افزایش دامنه آشوب آفرینی‌ها در شهرهای کربلا، ناصریه و بغداد پرده‌ها نیز یکی پس از دیگری کنار رفت و ماهیت جریان خشونت طلب که در میان جمعیت معترضان نفوذ و ایجاد درگیری می‌کرد برای همگان مشخص شد. جمعه شب زمانی که افراد مسلح نقاب دار به معترضان در میدان «الخلانی» و پل «سنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله و دهها تن را شهید و زخمی کردند سناریوی گروه‌های خشونت طلب برای فرار از شکست مشخص شد. بدون شک درگیری‌های جمعه شب در میدان «الخلانی» و پل «سنک» هم ادامه همین سناریوی است که هدف نهایی آن خون ریزی‌های بیشتر، انهدام ساختار سیاسی و ایجاد جنگ داخلی تمام عیار در عراق است.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»

نظرها

اخبار بیشتر