آمریکا به قانون اساسی یک کشور دیگر هم ورود می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی

آمریکا به قانون اساسی یک کشور دیگر هم ورود می‌کند

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-خبرگزاری "رویترز" روز شنبه گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که دولت این کشور از این پس سودان را حامی تروریست ندانسته و مایل است در تدوین قانون اساسی این کشور مشارکت داشته باشد.

بر اساس این گزارش، «تیبور ناگی» دستیار وزارت خارجه آمریکا عصر دیروز در جمع خبرنگاران گفت که آمریکا از این پس با دولت سودان روابطه خصمانه نداشته و تلاش خواهد کرد با همکاری همپیمانان، نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج سازد.

وی علت این تغییر رویکرد واشنگتن را تغییر حاکمیت در این کشور آفریقایی اعلام و افزود که حذف کامل نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریست مستلزم طی فرایندهایی است و تابع گذشت زمان می‌شود.

ناگی ضمن هشدار از اینکه این حادثه طی روندی شکل گرفته و باید با احتیاط پی گرفته شود، اضافه کرد: این یک حادثه نبوده و همانند زدن کلید یک چراغ نیست. این یک روند است و ما به شدت و با احتیاط تمام با طرف‌های سودانی در حال تعامل هستیم تا ببینیم چگونه می‌توانم این امر را محقق کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا آمریکا خود را برای رفع تحریم‌ها علیه سودان نیز متعهد می‌داند، گفت: خیر، برای تحقق چنین امری شرایطی وجود دارد و همه امیدواریم که این امر هرچه سریعتر محقق شود، چون همه به دشواری این موضوع به خوبی واقف هستیم.

در عین حال روزنامه «سودان تریبیون» گزارش داد که «دونالد بوث» نماینده ویژه آمریکا در سودان دیروز در دیدار با سرلشکر «عبدالفتاح برهان» رئیس شورای حاکمیتی این کشور در خارطوم با او در باره گسترش همکاری‌های دوجانبه، مذاکرات صلح دولت خارطوم با گروه‌های مسلح و روند اجرای دمکراسی در سودان طی دوره انتقالی گفت وگو کرده و خواستار مشارکت آمریکا در تدوین قانون اساسی جدید این کشور شد.

وی در یک نشست مطبوعاتی درباره محورهای مذاکراتش باطرف سودانی گفت که از آنجایی که پیش بینی می‌شود همکاری‌های دو کشور موفقیت آمیز باشد، واشنگتن می‌تواند در زمینه تدوین قانون اساسی جدید سودان و برگزاری انتخابات در این کشور در پایان دوره انتقالی کمک‌های موثری بکند.

کارشناسان معتقدند نقش آفرینی آمریکا در تدوین قانون اساسی سودان ضمن آنکه تحقیر حقوقدانان، سیاستمداران و مردم این کشور است، می‌تواند بستر بروز مشکلات سیاسی - اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی در ساختار سودان جدید شود.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

روزنامه «آل افریکا» نیز چندی پیش در گزارشی از خارطوم اعلام کرده بود که «برایان شوکان» کاردار سفارت آمریکا در خارطوم در دیدار با وزیر خارجه سودان اعلام کرده بود که حوادثی در جریان است که می‌تواند به خروج نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم و نیز رفع تحریم‌ها بیانجامد.

وی در این دیدار درباره ارتقای روابط دیپلماتیک میان دو کشور به سطح سفیر، حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه‌های تروریستی و گسترش همکاری‌ها دوجانبه گفت‌وگو کرده بود.

سال ۱۹۹۳ بود که دولت آمریکا با وارد کردن اتهاماتی علیه «عمر البشیر» رئیس جمهوری وقت سودان مبنی بر حمایت وی از گروه‌های تروریستی، نام این کشور را در فهرست کشورهای حامی ترورویسم قرار داده و تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور وضع کرد تا سودان به لحاظ فنی نتواند از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اعتبار و وام دریافت کند.

اما بعد از چندین ماه اعتراضات خیابانی بر سر افزایش قیمت سوخت و نان ناشی از این تحریم‌ها بود که البشیر پس از گذشت ۳۰ سال حکومت توسط ارتش عزل و به اتهاماتی از جمله فساد مالی به زندان افتاد.

البشیر به دنبال اعتراضات گسترده مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، توسط ارتش سودان عزل شد و اکنون بنا به اتهاماتی از جمله فساد مالی در زندان بسر می‌برد.

به رغم اینکه نظام البشیر سرنگون شد و مقامات خارطوم بارها در خصوص حذف نام سودان از این فهرست با همتایان آمریکایی خود مذاکره کردند، اما نام سودان همچنان در فهرست حامیان گروه‌های تروریستی باقی ماند و حتی آمریکا شرکت هایی که این تحریم‌ها را نادیده بگیرند، تهدید به مجازات کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۱۳ آذر ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی چون بازداشت مدیرعامل معتاد، حمایت رهبر انقلاب از جوانان مومن، سخنرانی رئیس جمهور و … پرداخته است. انتهای پیام/

روایت «روحانی» از صحبت تلفنی با رئیس جمهور آمریکا

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، رئیس جمهور، در بیست‌و‌ششمین همایش بیمه و توسعه گفت: مشاورین و همراهان من را قانع کردند و در آخرین لحظات ترک نیویورک پاسخ تلفن رئیس جمهور آمریکا را دادم. انتهای پیام/

فیلم | مردان مسلح با m۱۶ در درگیری‌های ماهشهر چه کسانی بودند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم| این «صدای اعتراض مردم» است

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض با نیروهای امنیتی و نظامیویدئویی از گفت‌وگو و درد و دل مردم معترض بعد از گرانی بنزین با نیروهای امنیتی و نظامی منتشر شده است.

شرط روحانی برای دیدار با ترامپ در سفر اخیر به نیویورک (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.

نظرها

اخبار بیشتر