تهدیدات زیستی پرکاربردترین حوزه فعالیت پدافند غیرعامل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

تهدیدات زیستی پرکاربردترین حوزه فعالیت پدافند غیرعامل

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
تهدیدات زیستی پرکاربردترین حوزه فعالیت پدافند غیرعامل - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ایسنا/مازندران یک کارشناس مدیریت بحران گفت: تهدیدات زیستی به دلیل تنوع در حوزه‌های انسان، غذا و محیط زیست پرکاربردترین وجه پدافند غیرعامل بوده و از این حیث دارای اهمیت فراوانی است.

رستم زرودی در گفت‌وگو با ایسنا، پدافند غیرعامل را نوعی عملیات و دفاع غیر نظامی و نقطه مقابل پدافند عامل دانست و اظهار کرد: پدافند غیرعامل در ۸ حوزه در مواجهه با تهدیدات فعالیت کرده که شامل تهدید سایبری، زیستی، پرتوی، شیمیایی، زیرساختی یا کالبدی، اقتصادی، مردم محور یا فرهنگی و اجتماعی و نیز تهدیدات امنیتی است.

وی با بیان اینکه هر یک از ۸ حوزه فعالیت پدافندغیرعامل دارای شاخه‌های کاری مختلفی است، تصریح کرد: به عنوان مثال تهدید کالبدی شامل مشکلات سازه‌ها و زیرساخت‌ها در شهر و روستاها بوده و همچنین حوزه زیستی دارای زیرگروه‌های اقدامی متعددی نظیر انسان، دام، غذا، محیط، کشاورزی و آب است.

این کارشناس مدیریت بحران تهدیدات زیستی را دربرگیرنده بسیاری از مصادیق امروزی جامعه معرفی کرد و گفت: به دلیل تنوع در حوزه‌های انسانی، محیطی و غذایی این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است.

آفت مگس میوه مدیترانه‌ای مصداقی از تهدیدهای زیستی

زرودی با اشاره به آفت مگس میوه مدیترانه‌ای خاطرنشان کرد: اولین مشاهدات کارشناسان کشاورزی در خصوص آفت مگس میوه بر روی محصولاتی نظیر خرمالو و مرکبات باید به عنوان یک تهدید زیستی در دستور کار دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند جهاد کشاورزی قرار می‌گرفت که متاسفانه هیچ اقدامی در این باره انجام نشد.

وی افزود: این موضوع باید در قالب پدافند غیر عامل و خارج از هرگونه قوانین دست و پاگیر مورد بررسی قرار گیرد به این معنا که برای آن اعتبار در نظر گرفته و بسیج عمومی نهادها و دستگاه‌های اجرایی انجام شود و با فراخوان سازمان‌های مردم نهاد بتوانند مشکل مگس میوه را ریشه کن کنند.

مدیرکل سابق مدیریت بحران مازندران به خسارات وارده به کشاورزان و تولیدکنندگان متاثر از آفت مگس میوه اشاره و تاکید کرد: میوه خرمالو که تا قبل از آفت به ازای هر کیلو ۲ هزار تومان به فروش می‌رسید اکنون حتی ۵۰۰ تومان نیز خرید و فروش نمی‌شود بنابراین دستگاه‌ها باید بسیج شوند تا خسارت‌های وارده به تولید کننده را برطرف کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

این کارشناس مدیریت بحران با تشریح ساختار پدافند غیرعامل در استان‌ها بیان کرد: اداره کل پدافند غیر عامل در مرکز استان‌ها زیر نظر معاونت امنیتی اجتماعی استانداری قرار گرفته و مدیر آن به عنوان مدیرکل پدافند غیرعامل استان شناخته می‌شود، این مدیر کل در تمامی فرمانداری‌ها دارای کارشناسانی است که آنان زیر مجموعه معاون سیاسی فرمانداری شهرستان هستند.

زرودی یادآور شد: پدافند غیر عامل کشور از سال ۸۲ تشکیل شد و در سال ۹۰ در تقویم قرار گرفت و اکنون پدافند غیرعامل در تمامی نهادها و دستگاه‌های اداری و اجرایی مقوله‌ای غیرقابل انکار است و حتی شهرداری‌ها و سازمان‌های خصولتی نیز دارای کارشناسان پدافند غیر عامل هستند.

وی با تاکید بر اینکه پدافند غیرعامل در تمامی تهدیدهای غیرنظامی نقش داشته و ضروری است، گفت: تمامی پروژه‌ها باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند و این تشکیلات حتی در زمینه ساخت و سازهای غیراصولی شهرها نیز قابلیت مداخله بوده و می‌تواند با توجه به شرایط زیرساختی آن سازه مجوز پروانه پایان کار را صادر و یا باطل کند.

انجمن علمی پدافند غیرعامل بازوی توانمند سازمان

مدیرکل سابق مدیریت بحران مازندران تاکید کرد: انجمن علمی به عنوان بازوان کمکی اداره کل پدافند غیرعامل است که این انجمن اکنون در شهرستان‌ تشکیل شده و با عضوگیری جلساتی را بر مبنای خصوصیات منطقه تشکیل داده و به بررسی وضعیت منطقه در راستای تهدیدات ممکن می‌پردازند.

این کارشناس مدیریت بحران با بیان اینکه انجمن پدافند غیرعامل در مازندران، شامل ۱۳ کارگروه است، تصریح کرد: از این تعداد جوانانی انتخاب می‌شوند تا مشکلات مناطق را بررسی کرده و در اختیار اداره کل پدافند غیر عامل قرار دهند تا اداره کل پدافند غیرعامل، بتواند تصمیم درستی اتخاذ کند.

انتهای پیام

تهدیدات زیستی پرکاربردترین حوزه فعالیت پدافند غیرعامل - 21

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، آقای محمد علی اسفنانی، گفت: باشکایت شکات خصوصی و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، پرونده تخلف شرکت مذکور برای رسیدگی به این اداره کل ارسال و به شعبه ششم هیات بدوی تعزیرات حکومتی تهران ارجاع شد. وی افزود: شعبه پس از رسیدگی و احراز تخلف، مدیر عامل شرکت را جمعا به مبلغ ۶ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد که ۲ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال آن مربوط به شکات خصوصی پرونده است که از جهت اضافه دریافتی باید بازگردانده شود.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای یحیی جعفری صبح امروز با حضور در مجتمع قضایی شهید فهمیده، از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌ها و مشکلات کارکنان این مجتمع قرار گرفت. وی همچنین در ملاقات مردمی، ​ به مطالبات مراجعان رسیدگی و با بررسی پرونده‌های قضایی دستور لازم را صادر کرد. رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران همچنین امروز به کانون اصلاح و تربیت رفت و پای درددل مددجویان این مجموعه تربیتی نشست. بازدید رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع‌های قضایی سطح شهر تهران ادامه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی در مراسمی که به مناسبت سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان کشوری در ستاد هوانیروز برگزار شد، با بیان اینکه بالگرد ۲۱۴ در قالب تیم ترابری در گذشته نمی‌توانست از خود دفاع کند، افزود: امروز با دستان پرتوان متخصصان جوان هوانیروز و صنعت دفاعی کشور به دستاورد جدیدی دست یافته‌ایم و با تجهیز راکت و انواع موشک به بالگرد‌های ترابری و تهاجمی؛ قابلیت جدیدی را در ماموریت‌ها آینده خواهیم داشت. امیر سرتیپ دوم خلبان قربانی تصریح کرد: موشک‌هایی که در گذشته بر روی بالگرد‌های هوانیروز نصب شده بود، موشک تاو و کنترل به صورت سیمی و نهایت برد آن ۳۵۰۰ متر بود، اما در دو سال اخیر هوانیروز با کمک دانشگاه و صنایع دفاعی، موشک‌های دوربرد، تولید و بالگرد‌ها را به این موشک‌ها تسلیح کرده است.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.

نظرها

اخبار بیشتر