همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور

همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور

زومیتخبرگزاری زومیت |
پردازنده‌های جدید Graphcore با نام C2 که همراه‌با پلتفرم آژور عرضه می‌شود، شاید نقطه‌ی آغازی برای حکمرانی مایکروسافت در عصر هوش مصنوعی باشد.

مایکروسافت در همکاری با Graphcore، سازنده‌ی تراشه‌ی مستقر در بریتانیا، راهکارهای نوینی از هوش مصنوعی مبتنی‌بر رایانش ابری تولید خواهد کرد که از توان محاسباتی تخصصی تراشه‌های طراحی‌شده‌ی شرکت بریتانیایی استفاده می‌کنند. نیگل تون، مدیر اجرایی Graphcore، در‌این‌باره می‌گوید:

این همکاری برای ما بسیار مهم است؛ زیرا هر شخصی روی کره‌ی زمین می‌تواند با مراجعه به سرویس آژور، از فناوری ما استفاده کند و سیستم خود را بسازد. این گامی بزرگ برای افزایش دسترسی‌پذیری به فناوری ما بوده و گواهی بر سطوح بلوغ این فناوری است.

شرکت ۱٫۵ میلیارد دلاری Graphcore که در شهر بریستول انگلستان واقع شده است، تراشه‌هایی طراحی می‌کند و می‌سازد که در نرم‌افزارهای خاصی کاربرد دارند. نرم‌افزارهای مذکور در ماشین‌های تشخیص چهره، درک گفتار، تجزیه‌و‌تحلیل زبان‌ها، رانندگی خودکار و آموزش ربات‌ها استفاده می‌شوند. اولین محصول تجاری Graphcore که در سال ۲۰۱۸ عرضه شد، C۲، نوعی پردازنده‌ی ۱۶ نانومتری مبتنی‌بر هوش مصنوعی بود که از خروجی PCI Express استفاده می‌کرد. این محصول که روی پلتفرم آژور عرضه می‌شود، به مایکروسافت کمک می‌کند گستره‌ی محصولات مبتنی‌بر محاسبات ابری شرکت و عملیات هوش مصنوعی را به‌صورت اقتصادی توسعه دهد.

همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور - 4

مشخصات فنی و معیارهای عملکرد تراشه‌ی Graphcore

پردازنده‌ی C۲ متشکل از دو تراشه‌ی نوع Colossus است که هرکدام از تعداد زیادی واحد پردازشی هوشی (IPU) و ۱۶ هسته و ۲۳٫۶ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برند. هر تراشه ۱، ۲۱۶ هسته‌ی IPU و به‌ازای هر هسته ۱۰۰ گیگافلاپس توان گرافیکی دارد. یک گیگافلاپس برابر با یک‌میلیارد عملیات ممیز شناور در ثانیه است. حافظه‌ی به‌کاررفته در هر تراشه ۳۰۰ مگابایت است که باعث می‌شود تا ۱۰، ۰۰۰ برنامه را به‌صورت هم‌زمان اجرا کند. همچنین، پهنای باند حافظه در پردازنده‌ی C۲ درمجموع ۹۰ ترابایت بر ثانیه است؛ یعنی پهنای باند حافظه در هر تراشه ۴۵ ترابایت بر ثانیه است. بنابر اظهارات شرکت Graphcore‌، پهنای باند حافظه در پردازنده‌ی C۲، صدبرابر بیشتر از نسل دوم از حافظه‌های با پهنای باند بالا (HBM۲) است.

پردازنده‌ی C۲ با نسخه‌ی اصلاح‌شده از فرم‌ورک Poplar شرکت Graphcore سازگار است. Poplar فرم‌ورکی برپایه‌ی برنامه‌نویسی گراف است که هم‌زمان قابلیت ارتقا نیز دارد. فرم‌ورک مذکور با ادغام در فرم‌ورک TensorFlow گوگل به‌وجود آمده و مدت زمان لازم برای آموزش درزمینه‌ی اکوسیستم Open Neural Network Exchange را فراهم می‌آورد. تبادل شبکه‌ی عصبی باز (Open Neural Network Exchange) اکوسیستمی متن‌باز برای مدل‌های تبدیل‌پذیر هوش مصنوعی است.

بنابر اظهارات Graphcore، سازگاری اولیه‌ی فرم‌ورک Poplar با فناوری PyTorch فیسبوک در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۹ و سازگاری کامل آن در اوایل سال ۲۰۲۰ میسر خواهد شد. PyTorch کتابخانه‌ی مجازی متن‌باز فیسبوک برای یادگیری ماشینی است.

همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور - 9

بنچمار‌ک‌های منتشرشده‌ی Graphcore نشان می‌دهد عملکرد پردازنده‌ی C۲ برابر یا بیشتر از تراشه‌های هوش مصنوعی توسعه‌یافته‌ی انویدیا و گوگل است. دلیل این امر استفاده از الگوریتم‌هایی است که به‌طور خاص برای پلتفرم‌های رقیب نوشته شده‌ است. باید توجه کرد کدی که صراحتا برای سخت‌افزار Graphcore نوشته شده، حتی ممکن است کارآمد‌تر باشد.

خبری: جدیدترین اخبار مهم تکنولوژی و فناوری

برای درک بهتر موضوع باید تعاریفی به‌صورت پیش‌فرض توضیح داده شود. در مبحث هوش مصنوعی، زیرشاخه‌ی مهمی وجود دارد که به تعامل بین کامپیوتر و زبان‌های (طبیعی) انسانی می‌پردازد. این زیرشاخه Natural language processing یا به‌اختصار NLP نام دارد و به‌معنی پردازش زبان‌های طبیعی است. اساس کار این رشته، ایجاد توانایی درک زبان طبیعی انسانی در ماشین‌ها است و روش‌های گوناگونی دارد.

یکی از جدیدترین روش‌های مطرح درزمینه‌ی پردازش زبان‌های طبیعی Bidirectional Encoder Representations from Transformers به مفهوم «بازنمودهای رمزگشای دوسویه از مبدل‌ها» یا به‌اختصار BERT است. درواقع، BERT نوعی زبان یادگیری ماشینی است که با دریافت میلیاردها کلمه و پس از چندین‌بار تمرین می‌تواند زبان‌های انسانی را به‌درستی درک کند. Graphcore فقط با یک سرور IPU متشکل از هشت پردازنده‌ی C۲ در ۵۶ ساعت توانست یک Bert را به‌طور کامل آموزش دهد.

علاوه‌بر‌این، براساس ادعاهای شرکت مذکور، مشتریان پردازنده‌ی C۲ به‌طور متوسط گزارش کردند که توان استنباطی به‌واسطه‌ی پردازنده‌ی یادشده باتوجه‌به بهبود ۲۰ درصدی تأخیر، سه‌برابر بیشتر شده است. درزمینه‌ی تشخیص تصاویر، موتور جست‌و‌جوی Qwant که مقر آن در اروپا است، ادعا کرده از زمان استفاده از محصول Graphcore، عملکرد نرم‌افزار جست‌و‌جوی تصاویر شرکت ۳٫۵ برابر بهبود یافته است.

همکاری مایکروسافت با Graphcore برای قدرت‌دهی به نرم‌افزارها در سرویس آژور - 15

همکاری Graphcore و مایکروسافت؛ برگ‌برنده‌ای برای سرویس ابری آژور

در نوامبر سال جاری میلادی، Graphcore با جذب سرمایه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری شرکت‌هایی همچون مایکروسافت و بی‌ام‌و، ارزش کلی خود را به ۱٫۵ میلیارد دلار رساند. این شرکت برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده ۵۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. تراشه‌ساز مذکور با به‌کارگیری ۲۰۰ مهندس توانسته جای پای خود را در ایالات متحده‌ی آمریکا و نروژ و تایوان گسترش دهد. گریش بابلانی، نایب‌رئیس بخش محاسبات آژور در مایکروسافت، درباره‌ی همکاری بین این شرکت و Graphcore گفت:

همکاری با Graphcore قابلیت‌های آژور را افزایش داده و تلاش‌های ما در جهت استراتژی‌مان برای این است که آژور بهترین سرویس ابری برای هوش مصنوعی باقی بماند.

بازار تراشه‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی در‌حال‌حاضر داغ است و استارتاپ‌هایی مانند Cerebras همراه‌با غول‌های فناوری همچون اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک در این حوزه حضور دارند. نکته‌ی جالب این است که استارتاپ Cerebras واقع در ایالت کالیفرنیا و رقیب Graphcore در اوت سال جاری، بزرگ‌ترین تراشه‌ی حال حاضر جهان با مساحتی کمی بزرگ‌تر از آیپد معمولی را معرفی کرد. هدف از ساخت چنین تراشه‌ای تأمین سخت‌افزار برای نرم‌افزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی است.

دوره‌ای که همکاری مایکروسافت با اینتل به اجرای سیستم‌عامل ویندوز روی تراشه‌های اینتل منجر شد، می‌توان نقطه‌ی عطفی در تاریخ شرکت مذکور و آغاز حکمرانی مایکروسافت در رایانه‌های شخصی دانست. حالا این شرکت امیدوار است با همکاری جدید خود با Graphcore بر دوره‌ی هوش مصنوعی نیز حکومت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نقد و بررسی پورشه کیمن ۷۱۸ مدل ۲۰۱۷

تابناکتابناک1 روز قبل
«پورشه کیمن ۷۱۸ / Porsche ۷۱۸ Cayman» نسل جدید از مدل کیمن یا باکستر برای پورشه است که به اختصار با نام پورشه ۷۱۸ هم شناخته می‌شود. کار تولید این نسل جدید از کیمن از سال ۲۰۱۶ کلید خورد و در میان تغییرات زیادی که در آن ایجاد کردند، مهم‌ترین تغییر، برداشتن موتور شش سیلندر خطی و گذاشتن یک موتور چهار سیلندر خطی به جای آن بود. اما پورشه توانست با وجود کاهش دادن سیلندرها، قدرت تولیدی خودرو را افزایش بدهد که این مسئله جالبی در علم بهره‌وری قدرت موتور است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۷ از این خودرو به صورت کامل نقد و بررسی می‌شود.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
این تولیدکننده قطعات خودرو در ادامه به دلایل نابسامانی صنعت خودروسازی کشور نیز اشاره کرد. رضایی با اعلام اینکه در تقسیم منابع دولتی عدالت وجود ندارد، تصریح کرد: نبود یک استراتژی و اهداف مشخص در توسعه کلان اقتصادی کشور عامل اصلی این پدیده است که از طریق افزایش تولید، رفاه عمومی ایجاد و صادرات رونق می‌یابد. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود آمده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: بنابراین ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.
هفته‌نامه شنبههفته‌نامه شنبه22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، در این بازدید سورنا ستاری، از بخش‌های مختلف شرکت تپسل از جمله از بخش فنی، مارکتینگ و هوش مصنوعی دیدن کردند و با مجموعه‌های تپسل، مدیااد و تگرو آشنا شدند. انتهای پیام/

نقد و بررسی رم ۲۵۰۰ مدل ۲۰۱۹

تابناکتابناک4 ساعت قبل
«رم ۲۵۰۰ / Ram ۲۵۰۰» یکی دیگر از وانت‌های پیکاپ شرکت رم است که زیرمجموعه‌ای از کمپانی کرایسلر آمریکاست. مدت‌ زیادی است که وانت‌های پیکاپ رم جز بادوام‌ترین، کارآمدترین و بزرگ‌ترین پیکاپ‌های جهان به شمار می‌آیند. این مدل از وانت رم یعنی ۲۵۰۰ هم از این استانداردها پا پس نکشیده است و به گفته رم از قبل، سبک‌تر، قوی‌تر، با توانایی یدک‌کشی بیشتر و بزرگ‌تر شده است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۹ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: متأسفانه سوخت یورو ۴ در سراسر کشور به درستی توزیع نشده است. به گفته دبیر انجمن خودروسازان ایران، نداشتن سوخت پاک یکی از علت‌های اصلی افزایش آلودگی هواست. دبیر انجمن خودروسازان ایران بیان کرد: متأسفانه سوخت یورو ۴ در سراسر کشور توزیع نشده است. خودروهای وارداتی به دلیل نوع سوخت متفاوت آلایندگی بیشتری دارندنعمت‌بخش گفت: اکنون سوخت خودرو‌های وارداتی یورو ۷ است اما این نوع سوخت در کشور وجود ندارد. زمانی که این نوع خودروها از سوخت یورو ۴ استفاده می‌کنند موتور این خودرو‌ها آسیب می‌بیند، در نتیجه آلایندگی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود، حتی آلایندگی این دسته از خودرو‌ها بیشتر از یورو ۴ خواهد بود.
مهرمهر19 ساعت قبل
سرمربی تیم شهر خودرو افزود: با تیمی بازی داریم که مدعی اصلی قهرمانی لیگ امسال است، بدین جهت کار سختی در پیش رو داریم و امیدوارم بازی خوبی را شاهد باشیم. این تیم اتفاق خوبی برای شهر مشهد است و می‌تواند فرصت خوبی برای شناساندن این شهر به همه مردم ایران و جهان باشد. سرمربی تیم شهر خودرو همچنین درباره صحبت‌های خداداد عزیزی درباره شهرخودرو و بومی نبودن بازیکنان، گفت: از این صحبت‌ها بی‌اطلاع هستم، تا صحبت‌های خداداد عزیزی را نخوانم نمی‌توانم نظر بدهم. جواد تاری بخش، مدیر رسانه‌ای تیم شهر خودرو، بیان کرد: نتایجی که تا به حال حاصل شده بهترین نتیجه در تاریخ فوتبال این شهر است تمام مردم و هواداران اذعان دارند که تیم، بهترین تیم خراسان در طول این چند سال است و توانسته افتخارات آسیایی کسب کند. امیدوارم همه ما را مورد حمایت قرار داده تا نتیجه و پتانسیل تیم را شاهد باشند.

نظرها

اخبار بیشتر