انتخابات ریاست جمهوری در «سریلانکا» آغاز شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. بین‌المللی
انتخابات ریاست جمهوری در «سریلانکا» آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری در «سریلانکا» آغاز شد

مردم سریلانکا امروز «شنبه» به پای صندوق‌های رای رفته‌اند تا رئیس‌جمهور جدیدی را برای کشورشان انتخاب کنند.

اعتمادآنلاین| این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که سریلانکا همچنان در تلاش است تا از لطمه حملات عید پاک به هتل‌ها و کلیساها که به شدت به اقتصاد این کشور که وابسته به صنعت گردشگری است صدمه زد، التیام یابد.

به گفته سیاست‌مداران و تحلیلگران اوتابایا راجاپاکسه، وزیر دفاع سابق سریلانکا که ۱۰ سال پیش بر شکست ارتش در برابر جدایی‌طلبان تامیل نظارت داشت و ساجیت ترماداسه وزیر دولت در رقابت تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند.

راجاپاکسه متعهد شده تا امنیت ملی را بهبود بخشد. این در حالی است که ترماداسه به دنبال ارتقای حومه کشور با وعده‌های مسکن دولتی، یونیفرم مدرسه برای دانش‌آموزان و وسائل بهداشتی برای زنان شده است؛ موضوعی که به ندرت به صورت علنی درباره آنها صحبت می‌شود اما باعث شد تا زنان در کمپین انتخاباتی او شرکت کنند.

این در حالی است که پلیس سریلانکا امروز گزارش داد که گروهی از افراد ناشناس اوایل صبح امروز پیش از آغاز رسمی انتخابات به کاروانی از مسلمانان در شمال غرب کشور تیراندازی کردند. در جریان این تیراندازی هیچ فردی زخمی نشده، اما به گفته شاهدان چندین لاستیک خودرو آتش گرفته است.

یکی از رای دهندگان گفت: مهم‌ترین مشکل فساد گسترده و عدم حسابررسی سیاستمداران است.

نزدیک به ۱۶ میلیون تن از مردم سریلانکا واجد شرایط برای شرکت در این انتخابات هستند و این انتخابات به رای دهندگان اجازه می‌دهد تا سه نامزد را به ترتیب ترجیح‌شان در اوراق رای بنویسند.

آرا فورا پس از اتمام زمان رای گیری شمارش خواهد شد، اما بعید است که نتایج تا قبل از روز یکشنبه اعلام شوند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
بورل در این باره گفت که در نشست وین «اخبار خوبی مبنی بر حمایت قاطعانه تمام شرکت کنندگان در این نشست از توافق [برجام] وجود داشت». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: «ما در وین نشست کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم. [این نشست] نشان داد تمام شرکت کنندگان از این توافق حمایت می‌کنند و خواستار حفظ آن هستند. بورل در ادامه خاطرنشان کرد: «من در یادداشتی متعاقب این نشست اعلام کردم که حفظ و زنده نگه داشتن این توافق یک مسئولیت جمعی است؛ اما اگر روند منفی اخیر از جانب طرف هسته‌ای [ایران] متوقف نشود، این حمایت تداوم نخواهد یافت. اما اتحادیه اروپا و تمام شرکت کنندگان در نشست روز جمعه در وین از این توافق بسیار حمایت می‌کنند».
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، انتشار یک گزارش قضایی در آمریکا روز دوشنبه از روابط مخفی میان یک مأمور آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶) و «ایوانکا ترامپ» دختر رئیس‌جمهور آمریکا پرده برداشته است. تیم ترامپ مدعی است که تحقیقات اف‌بی‌آی در آن سال خلاف قوانین بوده و در حکم جاسوسی از اوست. دولت ترامپ در واکنش به اظهارات استیل، مدعی شده است که این جاسوس سابق انگلیسی علیه خانواده ترامپ غرض و خصومت دارد. بازپرس دادگستری آمریکا ادعای خصومت استیل با خانواده ترامپ را «مضحک» توصیف کرده است. ترامپ پیش از این بارها به استیل تاخته و او را «جاسوسی شکست‌خورده» خوانده و مدعی شده است که اظهارات وی در مورد تلاش روسیه برای اثرگذاری بر ترامپ «ساختگی» است.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
ایسناایسنا9 ساعت قبل
رئیس جمهوری مصر تاکید کرد: بحران لیبی در مسیر حل شدن است و راه حل آن، «مسالمت آمیز و جامع» خواهد بود و حل و فصل آن در عرض چند ماه صورت خواهد بود. رئیس جمهوری مصر همچنین تاکید کرد: ما باید پاسخ قاطعانه‌ای در برخورد با تروریسم و کشورهای حامی آن بدهیم. سیسی در ادامه افزود: در میان این چالش‌ها، درمی‌یابیم که باید با پیامدهای منفی تغییر آب‌و هوا که مشکلات بیابان‌زایی و کمبود آب و منابع طبیعی را وخیم می‌کند، با مسئولیت پذیری برخورد کنیم. رئیس جمهوری مصر پیشتر با یریل رامافوسا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در قاهره دیدار کرد. دو طرف در جریان این دیدار به بررسی مسائل قاره آفریقا و چشم‌انداز روابط مصر و آفریقای جنوبی پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر