تغییر استراتژی نمایشگاه صنعت چاپ در مواجهه با تحریم‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
تغییر استراتژی نمایشگاه صنعت چاپ در مواجهه با تحریم‌ها

تغییر استراتژی نمایشگاه صنعت چاپ در مواجهه با تحریم‌ها

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس نمایشگاه صنایع چاپ و بسته‌بندی مشکلات ارزی و تحریم‌ها را مهمترین چالش پیش روی برگزاری این رویداد مهم نمایشگاهی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و صنایع وابسته صبح امروز در محل اتاق اصناف تهران برگزار شد.

در این نشست خبری شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و مدیر بخش تشریفات این نمایشگاه در سخنانی عنوان داشت: همه تلاش ما در سال جاری برگزاری یک نمایشگاه متفاوت در حوزه چاپ بوده است. لازم است به این نکته توجه کنیم که صنعت نمایشگاه داری یکی از صنایع اقتصادی قابل توجه و بازوی درآمدزای دولت در تمام دنیا به شمار می‌رود. با این همه نگاه ما به این نمایشگاه درآمدزایی صرف نیست و سعی می‌کنیم آورده‌های بیشتری نسبت به آن برای فعالان این عرصه به ارمغان بیاوریم.

وی ادامه داد: با وجود مشکلات ناشی از تحریم، امسال موفق شدیم ارتباطات خوبی را در حوزه بین الملل برای نمایشگاه ایجاد کنیم از جمله آنها تلاش هایی بوده که برای ایجاد ارتباط با سازمان یوفی که اصلی‌ترین نهاد هماهنگ کننده نمایشگاهی در دنیاست داشته باشیم و امیدواریم از این رهگذر بتوانیم در سال‌های آینده به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار این سازمان به فعالیت بپردازیم. کما اینکه یوفی سازمانی است با بیش از ۱۸۰ کشور عضو که برخی از این کشورها در آن بیش از ۴۰ نماینده دارند.

شجاع با اشاره به نقش نمایشگاه همچون نمایشگاه صنعت چاپ در توسعه دیپلماسی صنعتی و فرهنگی عنوان کرد: امسال تلاش کرده‌ایم در طرح رجیستر کردن بازدیدکنندگان و حاضران در نمایشگاه تلاش رو به رشدی داشته باشیم تا از این رهگذر به یک جامعه آماری قابل توجه به منظور برنامه ریزی برای رویدادهای آتی برسیم.

وی همچنین خواستار مشارکت و همیاری بیشتر دولت به ویژه شهرداری در این خصوص شد و افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه کار این نمایشگاه مسائل ارزی پیش روی ما بود که به مساله نحوه محاسبه هزینه‌های نمایشگاهی توسط سازمان توسعه تجارت و محل دائمی نمایشگاه‌ها برمی گشت. شیوه فعلی که هزینه بخش خارجی به صورت ارزی و هزینه بخش داخلی به صورت ریالی دریافت می‌شود به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست و امیدواریم شرایطی سنجیده شود تا این مساله حل شود.

وی همچنین از برنامه ریزی برای دعوت از تمامی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالان ارشد صنف چاپ و تاثیرگذاران تجاری این صنعت برای حضور در این نمایشگاه خبر داد.

در ادامه این نشست خبری ابوالحسنی رئیس این دوره از نمایشگاه نیز در سخنانی عنوان کرد: نمایشگاه بیست و ششم صنایع چاپ با همت و کمک تمامی فعالان این عرصه و با شعار وحدت و همدلی از هشتم تا یازدهم آذر ماه در فضایی به وسعت ۴۳ هزار متر در محل دائمی نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امسال ۵۱۳ شرکت برای حضور در این رویداد تقاضا دادند که از میان آنها ۳۱ شرکت خارجی و ۴۷۲ شرکت نیز داخلی هستند و جدای از این ۵۰۰ متر فضای خارجی و غیرمسقف نیز برای شرکت کنندگان در نظر گرفته‌ایم که این فضا به دلیل متقاضیان زیاد شرکت در این نمایشگاه بود. این در حالی است که ما حتی برای شرکت در این رویداد بازاریابی و تبلیغاتی انجام ندادیم که در این صورت متقاضیان بیشتر از این هم بودند پیگیری‌های ما برای تخصیص فضای بیشتر در این زمینه کماکان ادامه دارد ولی به منظور اینکه تمامی متقاضیان بتوانند از این نمایشگاه استفاده کنند سعی کردیم با کاهش متراژ غرفه‌ها پذیرای تمامی آنها باشیم.

وی درباره حضور کشورهای خارجی در این دوره از نمایشگاه نیز گفت: کشورهای چین و هند در پاویون ما حضور خواهند داشت و کشورهای آلمان، بلژیک و ایتالیا نیز به صورت نمایندگی در نمایشگاه حضور دارند ما در بحث کشورهای خارجی نسبت به سال قبل با افزایش بازدیدکننده رو به رو هستیم اما نسبت به دو سال گذشته این موضوع با کاهش شدید رو به رو است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

رئیس نمایشگاه صنایع چاپ و بسته بندی در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد شائبه تغییر محل برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد: با وجود اخبار و اطلاعات در زمینه تغییر محل نمایشگاه‌ها در تهران در مورد این نمایشگاه به طور صریح به ما اعلام شده در زمان تعیین شده و محل اعلام شده این نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع تغییر مکان احتمالی این نمایشگاه گفت: فضاهای نمایشگاهی موجود در تهران به جز محل دائمی نمایشگاه‌ها ظرفیت میزبانی از نمایشگاه صنایع چاپ را ندارد.

در بخش دیگری از این نشست خبری ابوالقاسمی در پاسخ به سوالی در مورد علت عدم حضور کشورهای خارجی در این نمایشگاه به موضوع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد ماشین آلات و مواد اولیه چاپ در ایران وارداتی است و کشورهای خارجی پیش از این به منظور بازاریابی و فروش مواد اولیه به این نمایشگاه می‌آمدند الان نیز با وجود تحریم‌ها مشکلی برای حضور در نمایشگاه ندارند اما مساله انتقال ارز چه در بحث هزینه‌های نمایشگاهی و چه در بحث فروش ماشین آلات به جای خود باقی است با این همه ما با این برنامه ریزی که بتوانیم تولیدات خود را به سمت صادرات به کشورهای منطقه پیش ببریم کار نمایشگاه را جلو برده‌ایم و امیدواریم بتوانیم نتایج مطلوبی نیز کسب کنیم.

در ادامه نشست خبری ابوالقاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد مشکلات پیش روی این نمایشگاه در حوزه نقل و انتقالات ارزی عنوان کرد: در حال حاضر هزینه‌های نمایشگاهی شرکت کننده‌های داخلی به صورت ریالی دریافت می‌شود و در بخش خارجی این موضوع به صورت ارزی در حالی که در هیچ جای دنیا روال به این صورت نیست. مساله بعدی این است که محل دائمی نمایشگاه‌ها به صورت دولتی اداره می‌شود و تمامی هزینه‌های نمایشگاهی با نرخ مصوب دولت و توسط دولت دریافت می‌شود. ما موافق این نیستیم که این هزینه‌ها به صورت کامل ریالی یا ارزی دریافت شود اما بارها این مساله را مطرح کردیم که اگر کل فضای نمایشگاهی با دریافت هزینه مشخص به برگزار کننده واگذار کنند او برای مدیریت هزینه‌ها تدبیر خواهد کرد مثلا اگر ما بخواهیم به یک شرکت خارجی تخفیفی بدهیم و یا غرفه‌ها را به شکل تهاتر با نمایشگاه‌های خارجی واگذار کنیم به دلیل وضعیت موجود دولتی محل دائمی نمایشگاه‌ها امکان پذیر نیست. ما حتی به محل برگزاری نمایشگاه پیشنهاد داده‌ایم که با یک هزینه اضافه‌تر از تعرفه محل را به ما واگذار کند و دست ما را برای تخصیص جا و هزینه‌ها باز بگذارد اما با این کار موافقت نمی‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مهر درباره اینکه چرا برای رفع این مشکل به فکر تغییر مکان نمایشگاه نیستید گفت جز محل دائمی نمایشگاه‌ها تنها مکانی که می‌تواند میزبان یک رویداد نمایشگاهی باشد شهر آفتاب است که شهر آفتاب بیش از ۷ تا ۸ فضای مسقف ندارد در حالی که ما نیاز به ۳۷ تا ۳۸ هزار متر فضای مسقف داریم که تنها در محل فعلی برایمان تامین می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری17 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری20 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری22 ساعت قبل

توسعه هولوگرامی که می‌توان آن را احساس و هم صدای آن را شنید

ایسنا20 دقیقه قبل

زمان پخش برنامه جدید عادل فردوسی پور و پژمان جمشیدی با حضور علی دایی و ژاوی آلونسو

ایران‌جیب22 دقیقه قبل

جشن کریسمس برای بازیکنان منچسترسیتی ممنوع شد!

روزنو23 دقیقه قبل

خاتمی از معرفی لیست انتخاباتی به مردم ناراحت است/ باید به اشتباهاتمان اعتراف کنیم/ خاتمی رهبر جریان اصلاحات نیست/ به نجفی گفتم وارد این وادی نشو/ اتحاد ملت از قدرت گرفتن محسن هاشمی می‌ترسید

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل

عباس عبدی به اصولگرایان تندرو: پیشنهاد استعفای روحانی را که خودتان دادید/حالا که من تکرار کردم، مخال

ایران‌جیب24 دقیقه قبل

پلوتو سیاره است یا جرم آسمانی؟

خبر فوری24 دقیقه قبل

ایران شروط ما را بپذیرد همه تحریم‌ها را برمی‌داریم

ایران‌جیب25 دقیقه قبل