۲۳ هزار بیمار تالاسمی در ایران | وضعیت بدتر از دوران جنگ است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
۲۳ هزار بیمار تالاسمی در ایران | وضعیت بدتر از دوران جنگ است

۲۳ هزار بیمار تالاسمی در ایران | وضعیت بدتر از دوران جنگ است

همشهریخبرگزاری همشهری |
دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: حدود ۲۳ هزار بیمار تالاسمی در کشور داریم که نیاز به تزریق مادام‌العمر خون دارند اما الان وضعیت به مراتب سخت‌تری را نسبت به دوران جنگ تجربه می‌کنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، یونس عرب دبیر انجمن تالاسمی ایران در مراسم رونمایی از مستند «ترانه من» به کارگردانی مسعود کارگر با موضوع تالاسمی که در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: از آنجا که این تزریق باعث می‌شود سطح آهن بدن بالا برود، آنها باید داروهایی مصرف کنند که سطح آهن بدن‌شان کاهش پیدا کند. من جزء بچه‌های تالاسمی هستم و می‌دانم که در حال حاضر سخت‌ترین دوران را سپری می‌کنیم. من یک دهه شصتی هستم و باید بگویم در زمان جنگ در نقطه صفر مرزی عراق و ایران یعنی در شوش خوزستان زندگی می‌کردیم. در آن دوران اصلا به ما خون نمی‌دانند و این موضوع باعث شده بود مثل یک آدم بی‌جان باشیم اما الان شرایطی را تجربه می‌کنیم که حتی از آن موقع هم بدتر است.

عرب توضیح داد: در سال‌های اخیر بچه‌های تالاسمی وضع خوبی ندارند. یک جای این فیلمی که ساخته شده جای تامل دارد چراکه می‌بینیم یک انسان در مرکز درمان می‌خواهد خودکشی کند و این تکان‌دهنده است، به طور کلی وقتی بریده بریده به بیمار دارو می‌رسد، این بیمار به خودکشی فکر می‌کند البته به برخی بیماران هم داروی بی‌کیفیت می‌دهند و آنها هم خودکشی اجباری می‌کنند، یک مشکل دیگر این است که ما تا صحبت می‌کنیم، معاندان سوءاستفاده می‌کنند.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

وی بیان کرد: به نظرم باید شرایط را جدی بگیریم. اگر این بیماران همین داروهای محدود را استفاده نکنند آمار مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند. هر کسی در هر جایی و هر پستی که هست این پیام را به دولتمردان برساند که ما هیچ نقشی در به وجود آمدن این بیماری نداریم. صدای ما را به گوش دولتمردان برسانید.

سپس مسعود کارگر کارگردان «ترانه من» گفت: در مستند «ترانه من» چیزی که دوست داشتم دیده شود، «مرگ‌آگاهی» سوژه فیلم بود چرا که می‌بینیم یک نفر می‌تواند خودش را به مرگ نزدیک ببیند ولی امید هم داشته باشد. در حالی که همزمانی این دو دیر انجام می‌شود. کد خبر ۴۶۳۴۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر2 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر