یک تا دو درصد جامعه دچار زخم‌های مزمن/نیازمند پیشگیری در حوزه زخم هستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
یک تا دو درصد جامعه دچار زخم‌های مزمن/نیازمند پیشگیری در حوزه زخم هستیم

یک تا دو درصد جامعه دچار زخم‌های مزمن/نیازمند پیشگیری در حوزه زخم هستیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی زخم با بیان اینکه ممکن است در یک جامعه یک الی دو درصد جامعه دچار زخم های مزمن باشند، گفت: با توجه به افزایش سن جامعه و جمعیت در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، نیازمند پیشگیری در حوزه زخم هستیم.

به گزارش ایسنا، سید مهدی طبایی در نشست خبری «ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت» که صبح امروز در جهاددانشگاهی برگزار شد، مشکل زخم در انسان را یک بحث مهم و جدی دانست و گفت: جهاد دانشگاهی نیز با توجه به رسالت خود با نگاه فناورانه و نو به حوزه زخم و ترمیم بافت وارد شده و این حوزه را از اولویت‌های پژوهشی خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه منجر به ایجاد پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی شده است، حوزه‌های فعالیت این پژوهشکده را در زمینه پیشگیری و آموزش به عموم و نیروهای تخصصی، و نیز انجام پژوهش در حوزه زخم و ترمیم بافت با همکاری مجامع مختلف و اساتید دانشگاه‌ها عنوان کرد.

سرپرست پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت کلینیک تخصصی زخم جهاد دانشگاهی در حوزه درمان، توضیح داد: زخم‌ها به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شوند که با توجه به آمار بالای جراحات و تصادفات در کشور، به طور روزانه با نوع حاد زخم‌ها سر و کار داریم. این در حالی است که زخم‌های مزمن بر اثر بیماری‌ها و شرایط خاص جسمی ایجاد می‌شوند.

طبایی از جمله بیماری‌های منجر به زخم مزمن را بیماری‌های عروقی، وریدی و شریانی، دیابت و نیز زخم‌های بستر عنوان کرد و گفت: آمار قابل توجهی در دنیا دچار زخم‌های مزمن هستند که این آمار یک تا دو درصد جامعه را شامل می‌شود.

وی با اشاره به بار اقتصادی ایجاد شده به دلیل زخم‌های مزمن، گفت: به عنوان مثال زخم‌های مزمن در آمریکا ۲۵ تا ۱۰۰ میلیارد دلار بار اقتصادی ایجاد می‌کند و میلیون‌ها نفر به دنبال درمان‌های نوین این حوزه هستند.

رئیس ششمین کنگره ملی وچهارمین کنگره بین المللی زخم و تامین بافت افزود: طی این کنگره استارتاپی از ایده‌های زخم و تامین بافت برگزار شده و ایده‌های برتر مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

طبایی در پاسخ به یکی از خبرنگاران و در خصوص آمار موجود از افراد دچار زخم در کشور گفت: متاسفانه به علت عدم ثبت الکترونیکی اطلاعات بیماران آمارهای دقیقی در دست نیست اما با توجه به آمار شش میلیون نفر افراد مبتلا به دیابت و نیز با توجه به این که ۲۵ درصد این افراد دچار زخم‌های مزمن می‌شوند پیش بینی ما این است که تنها یک و نیم تا دو و نیم میلیون نفر به دلیل دیابت در معرض زخم‌های مزمن هستند که به ویژه زخم اندام تحتانی در این افراد خطرناک بوده و ۲۸ درصد افرادی که دچار زخم پای دیابتی می‌شوند بعد از دو سال فوت می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی یکی از اقدامات اولیه در حوزه زخم را پانسمان‌های مناسب دانست و گفت: نمونه‌های داخلی و خارجی این پانسمان‌ها وجود دارند. زخم مزمن به دلیل ماهیت آن که متوجه شرایط سلامتی فرد است به نوعی است که هیچ پانسمانی به تنهایی نمی‌تواند ادعا کند که برای آن مناسب است و در این حوزه برنامه‌های چند گانه و تخصصی باید اجرا شود.

سرپرست پژوهشکده زخم و تامین بافت خاطر نشان کرد: استفاده از پرده آمیوتیک (پرده حائل جنین در شکم مادر) و فرآوری آن به عنوان زخم پوش گاهی اوقات می‌تواند پانسمان مناسبی برای برخی از زخم‌های مزمن باشد که در این حوزه پژوهشگاه رویان به صورت تخصصی کار می‌کند و یکی از شرکت‌های دانش بنیان که در این حوزه کار انجام داده است نیز در قالب کارگاه به معرفی دستاوردهای خود (طی زمان برگزاری کنگره) می‌پردازد.

طبایی آموزش صحیح به افراد و خانواده افراد دچار بیماری‌های پرخطر را از جمله اقدامات موثر پیشگیرانه در این حوزه دانست و گفت: بایستی بتوانیم با آموزش صحیح از ایجاد زخم‌های اضافه در افراد دیابتی جلوگیری کنیم همچنین آگاهی بخشی در زمینه دیابت، کنترل فشار خون، واریس و غیره نیز از جمله اقدامات پیشگیرانه به حساب می‌آید.

وی در پایان گفت: با توجه به افزایش سن جامعه و جمعیت در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت نیاز مند پیشگیری در این حوزه هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر12 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم-محمدخاجی: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد. «مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصا برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است. «مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد. در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
فارسفارس15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، آژانس فضایی اروپا بعد از بحث و بررسی فراوان در نوامبر گذشته قراردادی را با یک شرکت نوپای سوئیسی به نام کلیر اسپیس به تصویب رساند تا ماموریتی موسوم به کلیر اسپیس ۱ را اجرا کند. هدف از اجرای ماموریت یادشده اعزام یک راکت فضایی برای جمع آوری زباله‌های فضایی است که از انبوهی از ماهواره و موشک و غیره بر جای مانده است. زباله‌های فضایی به یک مشکل جدی مبدل شده‌اند و پرتاب مکرر فضاپیما و راکت به فضا توسط ده‌ها کشور مشکل یادشده را تشدید کرده است. این زباله‌ها ابعاد و اشکال مختلفی دارند و تهدیدی برای ماموریت‌های فضایی محسوب می‌شوند. زیرا برخورد ناگهانی ماهواره‌ها و راکت‌ها به آنها می‌تواند خسارت‌های جدی ایجاد کند.

نظرها

اخبار بیشتر