به بهانه صعود احتمالی آلمان به یورو در پایان بازی‌های امشب؛ همیشه آسان، چند بار سخت!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نود
  4. ورزشی
به بهانه صعود احتمالی آلمان به یورو در پایان بازی‌های امشب؛ همیشه آسان، چند بار سخت!

به بهانه صعود احتمالی آلمان به یورو در پایان بازی‌های امشب؛ همیشه آسان، چند بار سخت!

نودخبرگزاری نود |
برای یکی از معدود دفعات آلمان خیلی دیر یعنی حداقل یک هفته مانده به پایان مرحله گروهی صعودش را قطعی خواهد کرد!

به گزارش سایت نود، در شرایطی که صعود نیمی از تیم‌های حاضر در یورو ۲۰۲۰ قطعی شده، مساله پیچیده امشب مرحله انتخابی این رقابت‌ها، وضعیت صعود ۲ غول بزرگ فوتبال دنیا یعنی آلمان و هلند در گروه سوم است.

هلند که در سال‌های اخیر جام‌های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ و یورو ۲۰۱۶ را از دست داده، حتی در صورت نرسیدن به یورو ۲۰۲۰ هم به اندازه صعود دیرهنگام آلمان، کسی را متعجب نمی‌کند. در این بین هنوز صعود آلمان قطعی نشده؛ اتفاقی که تاریخ فوتبال نمونه‌های مشابه زیادی از آن به یاد ندارد. البته با توجه به تعداد کم حضور آلمان شرقی در مرحله انتخابی تورنمنت‌های مهم تا قبل از یکپارچگی آلمان، آمار آلمان غربی به عنوان دستاورد آلمان در این آمار لحاظ شده است.

اولین دردسر

آلمان آن زمان که به ۲ بخش غربی و شرقی تقسیم شده بود، برای رسیدن به جام‌جهانی ۱۹۶۶ به دردسر افتاد. آلمان غربی در گروهی شامل ایسلند، سوئد و قبرس قرار داشت و پس از کنار گذاشته شدن ایسلند در نهایت ۳ تیم برای به دست آوردن تک سهمیه صعود مستقیم از این گروه جنگیدند. آلمان تا قبل از بازی آخر با قبرس هم امتیاز با سوئد ۶ امتیازی در رده دوم بود. تفاضل گل ۲ تیم هم برابر نشان می‌داد و اگر آلمان مقابل قبرس شکست می‌خورد به جام جهانی نمی‌رسد اما به راحتی با ۶ گل به برتری دست یافت و تا فینال جام جهانی برگزار شده در انگلیس هم پیش رفت.

مصائب رسیدن به جام آسیایی

آلمان در دوران معاصر هم یک بار در راه صعود به جام‌جهانی دچار دردسر شد. این تیم در مرحله انتخابی جام‌جهانی ۲۰۰۲ تا ۳ دور مانده به پایان با ۶ امتیاز اختلاف نسبت به انگلیس در صدر بود و اگر در بازی رودررو در ورزشگاه المپیک مونیخ دشمن دیرینه را شکست می‌داد، صعودش قطعی می‌شد. گل یانکر امیدها را به حداکثر رساند اما طوفان انگلیس، آلمان را نابود کرد. هت‌تریک اوون و گل‌هایی از جرارد و هسکی برتری ۵ - یک انگلیس و بزرگ‌ترین شکست خانگی آلمان پس از جنگ جهانی دوم را رقم زد. انگلیس با یک بازی، ۳ امتیاز کم‌تر و تفاضل گل بهتر به مصاف جزایر فارو رفت و با برتری ۲ - صفر صدرنشین شد. در روز پایانی، انگلیس در خانه به مصاف یونان رفت و آلمان رودرروی فنلاند ایستاد. ژرمن‌ها هر چه زدند به در بسته خوردند اما یونان در خانه انگلیس ۲ بار جلو افتاد و سرانجام وقتی سوت پایان بازی بدون گل آلمان زده شد، جشم‌ها به سمت ورزشگاه اولدترافورد چرخید. خطای روی اسکولز، یک ضربه آزاد نصیب انگلیس کرد. بکام پشت توپ ایستاد و در حالی که اسکوربورد دقیقه ۹۲:۴۵ را نشان می‌داد، ستاره منچستریونایتد مقابل چشمان نظاره‌گر و متحیر نیکوپولیدیس توپ را به تور دروازه چسباند تا انگلیس در فاصله یک دقیقه و ۱۵ ثانیه مانده به پایان ۴ دقیقه وقت اضافه به گل تساوی برسد. هر ۲ بازی با تساوی به پایان رسید و انگلیس با گل بکام و به خاطر تفاضل گل بهتر به جام جهانی رسید. آلمان برای اولین بار به پلی آف تبعید شد و با برتری مقابل اوکراین به اولین جام‌جهانی آسیایی رسید. هر چند در این جام، نتایج متفاوت بود. انگلیس با یکی از بهترین تیم‌های تاریخش در مرحله یک‌چهارم نهایی به برزیل رویایی باخت و آلمان با یکی از ضعیف‌ترین تیم‌هایش به لطف قرعه، پاراگوئه، آمریکا و کره‌جنوبی را برد و تنها در فینال مغلوب برزیل و رونالدو شد!

در سایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

اندکی دلهره

آلمان در دوره گذشته یورو هم دشواری‌های زیادی به چشم دید. این تیم تا قبل از روز پایانی مرحله گروهی با ۱۹ بالاتر از جمهوری ایرلند و لهستان ۱۸ امتیازی در صدر بود. تساوی ۲ رقیب در بازی رودررو چنانچه با شکست آلمان مقابل میزبانش گرجستان همراه می‌شد، ژرمن‌ها را به پلی‌آف می‌فرستاد اما جای نگرانی نبود. آلمان، مجارستان را برد و قاطعانه به عنوان تیم اول صعود کرد.

تساوی با ترکیه، عامل نجات

آلمان تا قبل از دور پایانی مرحله انتخابی یورو ۲۰۰۰ موفق نشده بود صعودش را قطعی کند؛ آن هم در حالی که مدافع عنوان قهرمانی بود. بازی آخر مقابل ترکیه، حکم نبرد مرگ و زندگی را داشت. تساوی هم آلمان را به صعود مستقیم می‌رساند اما برتری ترکیه باعث می‌شد، ژرمن‌ها به پلی آف تبعید شوند. سرانجام در یک بازی خطرناک تساوی بدون گل رقم خورد و آلمان جواز صعود را به دست آورد.

صعود دشوار در اولین روزهای اتحاد

چند روز پس از تصویب اتحاد ۲ آلمان، ژرمن‌ها در اولین بازی به عنوان یک کشور متحد باید حتما لوکزامبورگ ضعیف را می‌برند تا به یورو ۹۲ صعود کنند. این ماموریت با برتری ۴ - صفر خانگی به انجام رسید و قهرمان جهان با ۱۰ امتیاز و یک امتیاز بیش‌تر نسبت به ولز به یورو ۹۲ راه یافت.

یک قدم تا ناکامی

آلمان در انتخابی یورو ۸۴ تا آستانه حذف پیش رفت. این تیم باید در بازی آخر مقدماتی حتما در خانه آلبانی را می‌برد اما در کمال تعحب در دقیقه ۲۲ گل اول را دریافت کرد. این نتیجه یعنی حذف آلمان و صعود ایرلند شمالی. آلمان اما به سبک خودش برگشت و با ۲ گل هم بازی را برد و هم به یورو ۸۴ صعود کرد.

حذف به دست آلبانی

شاید باورتان نشود اما آلمان جواز حضور در یک یوروی ۴ تیمی را به دست نیاورد! این تیم در آخرین بازی انتخابی یورو ۶۸ باید حتما آلبانی را می‌برد تا تنها سهمیه گروه برای رسیدن به پلی‌آف را به دست بیاورد اما در نهایت ناباوری با تساوی بدون گل متوقف شد. یوگسلاوی به پلی‌آف رسید و آلمان حذف شد. در ۲ دوره پیش از از یورو ۶۸ هم آلمان شرقی به جای آلمان غربی حضور داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نگاهی به حواشی هفته چهاردهم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال جمعه و شنبه پیش رو برگزار می‌شود، در مهم‌ترین بازی‌های این هفته شنبه استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان تیم شهرداری بوشهر است و پرسپولیس در ورزشگاه شهدای شهر قدس مهمان سایپاست.

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر20 ساعت قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

باستانی کاران خارجی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حال حاضر ۸۵ کشور دنیا داخل گود آمده‌اند؛ آماری که اگر افزایش پیدا کند افراد بیشتری مجذوب فرهنگ پهلوانی خواهند شد.

آخرین شب مرحله گروهی لیگ قهرمانان

مهرمهر1 روز قبل
بارسلونا، بایرن، یوونتوس، لایپزیش، منچسترسیتی، پاریسن‌ژرمن، رئال مادرید و تاتنهام جواز صعود به دورحذفی لیگ قهرمانان را به دست آورده و تکلیف چند تیم پس از بازیهای شب گذشته قراراست امشب مشخص شود.

سهم معلولان از ورزش همگانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نداشتن تحرک، برای معلولان هشداری جدی است، با فراهم کردن شرایط مناسب برای ورزش همگانی می‌توان از بروز مشکلات جدی برای آن‌ها جلوگیری کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نداشتن تحرک، برای معلولان هشداری جدی است، با فراهم کردن شرایط مناسب برای ورزش همگانی می‌توان از بروز مشکلات جدی برای آن‌ها جلوگیری کرد.

رقابتی برای حضور در تیم ملی تکواندو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در پایان مسابقات آزاد کشوری بانوان، ۲۷ تکواندوکار به رقابت‌های انتخابی ورود به اردوی تیم ملی دعوت شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، برترین‌های مسابقات آزاد کشوری جواز حضور در مرحله نخست انتخابی تیم ملی را یکم دی کسب می‌کنند و آنجا باید شانس ملی پوش شدن خودشان را امتحان کنند.

نظرها

اخبار بیشتر