کارگاه‌های چرم همدان کمبود نیرو دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
کارگاه‌های چرم همدان کمبود نیرو دارند

کارگاه‌های چرم همدان کمبود نیرو دارند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/همدان رئیس اتحادیه کیف، کفش و چرم همدان از کمبود نیروی کار متخصص در اتحادیه کیف، کفش و چرم همدان خبر داد و گفت: کارگاه های تولیدی محصولات چرم با کمبود نیروی کار مواجه هستند و امکان آموزش افراد را ندارند.

احمد گازرانی در گفت‌وگو با ایسنا، پیرامون مذاکره با جهاددانشگاهی همدان در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه بانوان و متقاضیان مشاغل خانگی، اظهار کرد: اگر مردم به دنبال این هستند که با کمترین هزینه، شغل درآمدزایی برای خود ایجاد کنند، صنعت چرم به علت تولید محصولاتی که مصرف روزمره داشته و تقاضای آنها در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد، گزینه مناسبی است.

وی با بیان اینکه تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای انجام کار تولید در این صنعت، هزینه کمی دارد، افزود: موضوعی که در اتحادیه کیف، کفش و چرم با آن مواجه هستیم این است که کارگاه‌های تولیدی با کمبود نیروی متخصص و توانمند روبرو هستند و امکان آموزش افراد را ندارند و فقط می‌توانند از شیوه‌های استاد- شاگردی کار را به افراد بیاموزند.

گازرانی ادامه داد: شیوه استاد- شاگردی روش آموزش سنتی در کشور است که شاگرد به منظور آموزش کار از استاد خود از خردترین و کوچکترین کارهای مربوط به کارگاه را انجام می‌داد تا رفته رفته در انجام کارهای مهمتر و سنگین‌تر کارگاه به درجه تخصص و استادکاری می‌رسید و این روش امروزه مورد قبول افراد نیست و توقع دارند از روز نخست که آموزش را آغاز می‌کنند، کارهای مهم را انجام دهند و این امر نیز امکان پذیر نیست و استادکاران نمی‌توانند به آنان اطمینان کنند.

رئیس اتحادیه کیف، کفش و چرم همدان با اشاره به ظرفیت خوبی که در سایر مشاغل مرتبط با تولید مصنوعات چرمی وجود دارد، گفت: افرادی که در خانه و در قالب مشاغل خانگی کار می‌کنند می‌توانند بخشی از کارهای تولید چرم را انجام دهند و زنجیره و فرآیند تولید محصولات چرمی را تکمیل کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه تقاضای بازار در صنعت چرم بسیار بیشتر از توان تولیدکنندگان استان است، اظهار کرد: یکی از تولیدی‌های کفش در همدان با داشتن ۲۰۰ نیروی فعال روزانه ۱۵۰۰ تولید کفش دارد و این در حالیست که تقاضای بازار ۳۰۰۰ جفت است. در سال ۷۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار کیف و کفش تقاضای بازار همدان است در حالیکه ۵۰۰۰ مورد در استان تولید و بیش از ۷۵۰ هزار مورد آن از طریق واردات تأمین می‌شود.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

گازرانی با اشاره به اینکه در حال حاضر بزرگترین مشکل صنعت کیف و کفش استان، کمبود نیروی کار ماهر، فضای مناسب و آموزش‌های کاربردی برای افراد است، خاطرنشان کرد: اگر فضای آموزشی تأمین شود، می‌توانیم آموزش هایی که منجر به تولید و سودآوری شود را برای بازار داخلی و صادرات داشته باشیم.

وی با اشاره به دوره‌های آموزشی که سایر دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌کنند، بیان کرد: با برگزاری دوره‌های فشرده و کوتاه مدت کسی مهارت و تخصص لازم برای انجام کار را به دست نمی‌آورد به همین جهت از سایر دستگاه‌های دغدغه مند در زمینه ایجاد اشتغال می‌خواهیم که با سرمایه گذاری بر روی آموزش این حرفه و اختصاص دادن فضاهای خالی و سوله هایی که در اختیار دارند و بلااستفاده باقی مانده به کارگاه‌های آموزشی و تولیدی چرم، زمینه مساعد برای آموزش نیروی متخصص و کارآمد در این صنعت را فراهم آوردند.

گازرانی از مذاکره با سایر دستگاه‌های اجرایی سخن گفت و تأکید کرد: از سال ۹۱ تا کنون با اکثر دستگاه‌های اجرایی استان مذاکراتی در زمینه استفاده از فضاهای بلااستفاده و اختصاص آنها به کارگاه‌های آموزشی، انجام داده و پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌ایم و در این بین جهاددانشگاهی به صورت پاشنه کشیده‌تر وارد این مقوله شده و قصد برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای زنان سرپرست خانوار و متقاضیان ایجاد کسب و کار خانگی را دارد و در حال تنظیم طرح و نحوه اجرای آن است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل

آنجا که بزم و رزم با هم می‌آمیزند

ایسناایسنا11 ساعت قبل
رقص‌های سنتی شرایط اجرا و فهم خود را دارند و در بستر فرهنگی خود معنادار می‌شوند. به گزارش ایسنا، ‌ رقص‌های سنتی با بافت فرهنگی و مذهبی جامعه خود ارتباط عمیقی دارند و با عناصر زمینه‌ای و مادی همراه هستند. در زبان کردی «هه لپه رکی» از مصدر واژه (هه لپه رین) واز پاره (هه ل) + (په رین) تشکیل شده، (بالا آمدن، بلند شدن، جست و خیز) + (پریدن، پرش به جلو) و در کل به معنای از زمین بریدن، از خود بی خود شدن است. «هه لپه رکی» برای مردمان کرد به بخشی ثابت از زندگیشان تبدیل شده است به گونه‌ای که سینه به سینه و نسل به نسل انتقال یافت تا کنون که به چهار دسته: «بزم»، «رزم»، «مذهب» «عزا» تقسیم بندی می‌شود. هر کدام از این چهاردسته نیز تعاریف و هه لپه رکی‌های خاص خود را دارند که دسته یا شاخه بزم و رزم شاخه‌های پرباری در رقص‌های کردی هستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
برخی مدارس کرمانشاه تعطیل شدمدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از تعطیلی برخی مدارس استان کرمانشاه خبر داد. مدارس نوبت صبح شهرستان «نورآباد» تعطیل شدندرئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش لرستان گفت: همه مدارس نوبت صبح نورآباد و کاکاوند و مدارس پیش دبستانی و دبستانی نوبت صبح سلسله فردا تعطیل هستند. همه مدارس استان قزوین فردا تعطیل استمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: مدارس استان قزوین در همه مقاطع تحصیلی فردا یکشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است. مدارس استان اردبیل یکشنبه تعطیل شدروابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: روز‌ یکشنبه ۱۷ آذر به دلیل برودت هوا وپیشگیری از شیوع احتمالی برخی بیماری‌ها در مدارس، تمامی دوره‌های تحصیلی در نوبت صبح و بعداز ظهر در سطح استان اردبیل تعطیل است. مدارس استان قزوین یکشنبه تعطیل شدمدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اعلام کرد: با توجه به اوج شیوع آنفلوانزای فصلی و برای حفظ سلامت دانش آموزان یکشنبه هفدهم آذر مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول در همه مناطق استان تعطیل است.

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/
ایسناایسنا4 ساعت قبل
ایسنا/خراسان جنوبی رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه مرکز نوآوری و شتابدهی، کارگاه‌های مهارت‌آموزی و اشتغال‌زایی، مرکز جوار دانشگاهی از مأموریت‌های دانشگاه است، گفت: از اقدامات مهم صورت گرفته ایجاد شرکت‌های دانشگاهی به عنوان حلقه واسط دانشگاه، جامعه و صنعت است. احمد خامسان، امروز یکشنبه ۱۷ آذر ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری گفت: امیدواریم در این هفته تلاش‌های یکساله خود را در امر پژوهش، فناوری و کارآفرینی مرور کنیم و نقاط ضعف را برطرف کنیم. حمیدرضا نجفی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند نیز گفت: در اکثر زمینه‌ها تا ۹۰ درصد به اهداف خود رسیده‌ایم و در بخش طرح‌های پژوهشی رشد بسیار خوبی داشته‌ایم. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند ادامه داد: با همکاری هیأت رئیسه و معاونت اداری مالی دانشگاه، صندوق پژوهش را راه‌اندازی کرده‌ایم که گرنت همکاران هیأت علمی به این صندوق واریز می‌شود. در پایان این مراسم پژوهشگران برتر دانشگاه بیرجند، رابطان پژوهشی برتر دانشکده‌ها و دانشجویان پژوهشگر برتر دوره دکتری تقدیر شد.

نظرها

اخبار بیشتر